L-39ZA в България

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Ветеринарния летец
Регистриран: чет сеп 30, 2010 11:54 am

Re: L-39ZA в България

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср яну 19, 2011 10:26 am

И така и така, да питам аз с простия си ветеринарен акъл- защо всички изведеи от експлоатация самолети и вертолети, ако случайно не окичат селски мегдан или не попаднат в някой от няколкото музея на авиацията, биват насечени на скрап, някъде из форума видях фотоси на варварски разпрани 21ци на Графа - май. Някакво межународно правило ли е? Защо не се дава на инженерните факултети за да изучават хората технология?- макар и стара е основа за нова (аз нали с глупавия си акъл все си мисля че ще започнем да строим самолети). Или поне да може човек да си го купи. Чувал съм за човек - май в ямбол дето в двора си имал няколко 23ки(миг).

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » ср яну 19, 2011 10:54 am

Разбира се, че има интерес. Качи снимките ако е възможно.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » ср яну 19, 2011 11:00 am

Ветеринарния летец написа:И така и така, да питам аз с простия си ветеринарен акъл- защо всички изведеи от експлоатация самолети и вертолети, ако случайно не окичат селски мегдан или не попаднат в някой от няколкото музея на авиацията, биват насечени на скрап, някъде из форума видях фотоси на варварски разпрани 21ци на Графа - май. Някакво межународно правило ли е? Защо не се дава на инженерните факултети за да изучават хората технология?- макар и стара е основа за нова (аз нали с глупавия си акъл все си мисля че ще започнем да строим самолети). Или поне да може човек да си го купи. Чувал съм за човек - май в ямбол дето в двора си имал няколко 23ки(миг).
Във факултет "Авиационен" и във ВВУБ (Военновъздушна Учебна База) в Долна Митрополия има достатъчно самолети. Който от обучаемите поиска, може да отиде и да ги разгледа. Има преподаватели, които могат да му дадат информация от първа ръка за обслужването им.

В Пловдивския ТУ имат един МиГ-21, а в Софийския ТУ - не знам.

Самолетите са доста стари вече и кой знае какво като технология не може да се види.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср яну 19, 2011 11:24 am

На Shilo, благодаря за инфото, удовлетворително е за мене лично.
Относно снимка на два борда 103 и 837 опитвам се да ги кача но не се справям, ако може да ми поразясните как става - качвам я веднага.

Потребителски аватар
Shilo
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » ср яну 19, 2011 11:35 am

Ветеринарния летец написа:На Shilo, благодаря за инфото, удовлетворително е за мене лично.
Относно снимка на два борда 103 и 837 опитвам се да ги кача но не се справям, ако може да ми поразясните как става - качвам я веднага.

Няма защо.
Снимката трябва да се качи на друг сървър. http://imageshack.us/ въриши работа. Аз специално ползвам http://photo-forum.net. След това в мнението вкарваш линка на снимката от бутона "Img", който се намира горе, над мнението, което пишеш. Другия начин е да обградиш линка за снимката с [img]aдрес%20на%20снимката[/img].

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср яну 19, 2011 12:05 pm

Изображение
ами май е това съгласно инструкциите

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » ср яну 19, 2011 12:23 pm

Ами да се надяваме, поне част от 12-те да послужат отново! Дано! А в ТУ-София не знам да има "бойна" техника - има Ми-2 (501, жандармерийски) и едно друго самолетче в катедрата по Физика... За други машини не знам, но може да има.
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Потребителски аватар
Shilo
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » ср яну 19, 2011 12:50 pm

Ветеринарния летец написа:Изображение
ами май е това съгласно инструкциите

Дал си линк към страницата със снимката, а не към самия файл - http://img.photo-forum.net/site_pics/17 ... amenec.jpg. Допълнително е трябвало да копираш адреса на изображението и да го обградиш с таговете за снимка ->
Изображение

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » ср яну 19, 2011 1:49 pm

Благодаря за снимката!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср яну 26, 2011 1:38 pm

tu-134 написа:Според мен има надежда да полетят, но ние вече имаме 12 броя и даже да полетят пак Л-39 с сигурност няма да са всичките 12.
Със сигурност няма да са 12.
По последните планове ще останем само с шест L-39 към 2014 г. За по-нататък не се знае, но според мен едва ли някой залага много голямо бъдеще пред самолета...
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Neno Er
Регистриран: чет юли 17, 2008 1:59 pm

Непрочетено мнение от Neno Er » вт авг 30, 2011 5:45 pm

Neno Er написа:Една поклонничка на Л-39. :D

Изображение
Вече носи фамилия Еремиева. :)

Изображение
чичо Нено
В авиацията което става и в цирка не става.
доработен и подарен от Svetli Georgiev

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » вт авг 30, 2011 6:30 pm

Честито за снахата :!:
И да се радваш на внучета 8)
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт дек 27, 2011 5:12 pm

Възстановяват полетите с L-39 през 2012 г.?
Написано от Списание АЕРО
Вторник, 27 Декември 2011 14:28

На 22 декември 2011 г. Министерството на отбраната (МО) пусна процедура за възлагане на обществена поръчка за сключване на рамково споразумение за възстановяване на летателната годност на самолети L-39ZA и осигуряване на експлоатацията им. Срокът за подаване на офертите е 6 февруари 2012 г. Процедурата е по ЗОП.
С този договор МО прави опит да възстанови летателната годност на L-39, осигурявайки влизането в строя на шест самолета. Според техническата спецификация се изисква продължаване на експлоатацията на шест самолета с бордни номера 137, 202, 203, 205, 207 и 209.
На първо време и в най-кратки срокове трябва да се удължи календарния ресурс с две години на две машини – бордове 137 и 205, като паралелно с това трябва да стартира и капитално-възстановителния ремонт на останалите четири самолета. С този ремонт трябва да се осигури ресурс от седем години и 1500 часа. Бордове 137 и 205 също ще преминат през ремонт след изтичането на тяхното удължаване. Обхватът на рамковия договор е до 2015 г. В него също така се предвижда осигуряване на техническа помощ, доставка на резервни части, ремонт на части, системи и агрегати и други.

Изображение
(сн. Александър Младенов)

Българските реактивни УТС L-39ZA са на земята от януари 2008 г., поради изчерпване на календарния и междуремонтен ресурс. Процедурата за ремонт и удължаване на ресурса на самолетите се бавeше най-вече поради липса на финансиране. Според източници от командването на ВВС за вдигане във въздуха на наличните L-39 ще се разчита на средства получени от продажбата на 11 вертолета Ми-17 и Ми-24.
Според изискването на процедурата, работата по самолетите трябва да бъде извършена от производителя/конструктора или оторизирана от него компания. За фаворит за тази поръчка се смята ТЕРЕМ „Георги Бенковски” – Пловдив, фирма, част от кръга компании около Корпоративна търговска банка. ТЕРЕМ Пловдив е и представител на чешката компания Aero Vodochody (производител/конструктор на самолет L-39) за България.
Според „Бялата книга” на отбраната и сигурността на България, учебната авиация на ВВС трябва да се състои от общо 12 самолета (шест PC-9M и шест L-39ZA). Ако всичко с процедурата е нормално (няма прекратяване, отлагане и обжалване), може да се очаква, че първите два L-39 с удължен ресурс ще започнат полети към втората половина на 2012 г.

Изображение
(сн. Красимир Грозев)

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... -2012.html

Потребителски аватар
airjohn
Регистриран: пон май 17, 2010 10:30 pm

Непрочетено мнение от airjohn » вт дек 27, 2011 5:57 pm

Ха дано! Дай боже все добри новини оттук нататък.
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward,
for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI

Потребителски аватар
Neno Er
Регистриран: чет юли 17, 2008 1:59 pm

Непрочетено мнение от Neno Er » вт дек 27, 2011 6:25 pm

И сега ще трябва да ме връщат от резерва за да ги превозвам. :lol:
А съм и под ръка. :wink:
чичо Нено
В авиацията което става и в цирка не става.
доработен и подарен от Svetli Georgiev

Потребителски аватар
airjohn
Регистриран: пон май 17, 2010 10:30 pm

Непрочетено мнение от airjohn » вт дек 27, 2011 7:36 pm

Neno Er написа:И сега ще трябва да ме връщат от резерва за да ги превозвам. :lol:
А съм и под ръка. :wink:
Успех чичо Нено :P
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward,
for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср дек 28, 2011 12:37 am

Дано станат нещата, че за сега това е просто процедура за рамков договор.
На база колко пари има ще се договарят година за година. Най-вероятно ще имаме все пак до края на годината два удължени самолета. Не, че ще спасят учебната авиация, но пак е нещо!

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср дек 28, 2011 1:43 am

Да разбирам, че ако сме късметлии, след една година ще има два летящи L-39 и два Pilatus -а?
Или с пилатусите ще е приключено до тогава? :D

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » ср дек 28, 2011 9:23 pm

Moss написа:Да разбирам, че ако сме късметлии, след една година ще има два летящи L-39 и два Pilatus -а?
Да между другото покрай напъните за другите самолети и търговете със старите вертолети, някак си не се чува нищо за вдигането на още Пилатуси във въздуха.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » ср дек 28, 2011 10:58 pm

Airfan написа:
Moss написа:Да разбирам, че ако сме късметлии, след една година ще има два летящи L-39 и два Pilatus -а?
Да между другото покрай напъните за другите самолети и търговете със старите вертолети, някак си не се чува нищо за вдигането на още Пилатуси във въздуха.
Ами той е само един още за вдигане. :wink: Шестият едва ли някога ще полети.

Отговори