Кандидатстване в Долна Митрополия

Всичко за военната авиация в България
Alfa
Регистриран: вт сеп 23, 2008 9:19 pm

кандидатстване.......

Непрочетено мнение от Alfa » ср окт 08, 2008 11:06 pm

Здравейте, аз сам на 16 години и се чудя вече след 12 клас какво да правя :?: . Много ме влече авиацията и мисля да кандидатствам за военен пилот, но бихте ли могли да ми обясните добрите и лошите страни (ако има лощи :D ) на това да си военен пилот, какво е нужно да уча усилено, дали трябва да съм математик :shock: или дали изобщо си заслужава.... :( ..къде е най-добре да учиш..Благодаря ви предварително.. :D :)

Admin
[Site Admin]
Регистриран: пон окт 01, 2007 7:23 pm

Re: Кандидатстване в Долна Митрополия

Непрочетено мнение от Admin » ср окт 08, 2008 11:15 pm

Здрасти Alfa!
Позволих си да свържа темата ти с друга подобна тема. Прочети я и мисля, че ще намериш отговор на част от въпросите ти. За другите все ще се намери някой, който да те упъти.
Поздрави

Alfa
Регистриран: вт сеп 23, 2008 9:19 pm

Непрочетено мнение от Alfa » чет окт 09, 2008 7:06 pm

Благодаря за бързия и точен отговор :)

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Re: кандидатстване.......

Непрочетено мнение от Грозев » ср окт 15, 2008 1:10 am

Alfa написа:... какво е нужно да уча усилено, дали трябва да съм математик...
За ВВС специалностите изпитите са следните - писмен изпит по математика, тест по български език, тесто по английски (или френски или немски) и изпит по физическа подготовка.
Anyone who fights for the future, lives in it today

thegold_u
Регистриран: ср дек 10, 2008 12:42 pm

Тепърва прохождащ - накъде, накъде

Непрочетено мнение от thegold_u » чет дек 18, 2008 7:59 am

Здравейте! :D

Аз съм на 18 скоро 19 години и тепърва се замислям за кариера в авиацията. Естествено ако реша да се занимавам с това трябва да отида да уча в гр. Долна Митрополия. Та искам да задам въпрос как точно става тая работа с влизането там. Моля някой който учи в момента в "Авиационния" факултет там да се свърже с мен. Интересува ме как точно стоят нещата на йерархична основа там. Много хора ми казаха да се откажа и че не мога никога да стана летец. Казаха ми че никога няма да ме приемат и че е безсмислено да се пробвам да правя нещо за там, защото повечето хора които учат там са деца на генерали и други висши служители в армията и в общественополитическия живот. Все пак не искам да положа толкова много усилия за физическа подготовка и математика, и други, и накрая да се окаже че не ставам само защото баща ми е обикновен човек от обществото и прочие. Моля пишете ми на E-mail: thegold_u@abv.bg

Ще се радвам да получа отговор. Питам ви като обикновен човек който има мечти и е готов на всичкои за да ги постигне. Моля ви само да проявите уважение. :D

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Re: Тепърва прохождащ - накъде, накъде

Непрочетено мнение от Байко » чет дек 18, 2008 11:53 am

Да, тези които нямат достатъчно смелост и воля дори да опитат, винаги така казват - "Не става! Много е трудно! Не е възможно!...". Пълни глупости на търкалета. Ако си здрав и го искаш истински нищо не може да те спре. Ако не стане тази година - опитай догодина, или по-следващата. Ако пък до тогава си се отказал, значи не си готов да жертваш достатъчно. За да достигнеш небето се искат много жертви и лишения, всъщност понякога се иска всичко.

Разгледай форума. Ще намериш теми, които със сигурност ще дадат отговор на повечето ти въпроси. Опитай и в другия форум (позволявам си да го посоча, в името на идеята), там също има няколко теми, които могат да ти бъдат от полза.

Според мен е по-добре да се отговаря тук, а не на лични или на и-мейл. Така всеки, който иска да научи нещо повече за Долна и кандидатстването там ще може да го прочете.

P.S. Прегледай по-внимателно форума, когато пускаш тема, за да си сигурен, че отговорът на въпросите ти не се намира в съществуваща вече такава. 99,9% съм сигурен, че администраторите на форума ще преместят тази тема тук.

Поздрави и успех!!!
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Гинев
Регистриран: вт дек 30, 2008 2:31 pm

Непрочетено мнение от Гинев » вт дек 30, 2008 4:03 pm

Връзкарите и сега си ги има, въпросът е кой как...в днешно време ако отида и кажа на едно здраво мислещо момче,което е с нагласата,че всичко в България става с връзки,нормално е да не приеме съвета ми, който е...ИСКАЙ ГО МНОГО И ИСТИНСКИ...аз го направих и успях. При мен така стана,че това ми помогна на 90 процента и сега го осъзнавам...сред всичката бумащина и свинщина на държавата ни, но не и на страната ни, е трудно човек да разбере тези думи. Това е истината,другото е просто етапи на преход през, които трябва да минеш...имам колеги,които съдбата склони над тях и те станаха пилоти, без да отричам,че издържаха на всичко и показаха резултати годни за летци.Просто предното момче се отказа...Аз не съм ходил на училище по две седмици за да ходя на летище Бършен и да гледам как скачат парашутистите.Така успях от 2004 до 2007 да полетя 16 пъти на Ан-2 и Л-410...Математиката се взима лесно - задачите са за малоумни и са сходни от предните години,теста по английски е много лесен и така.Важно е и психото- там може да вземеш 3 точки или 1...ако мога да помогна,обаждайте се!На мен остана сега да дочакам стажа си...

Гинев

Непрочетено мнение от Гинев » нед мар 08, 2009 4:48 pm

Прием 2009 НВУ - 14 летци!!! :D :D :D Супер!!!
http://www.nvu.bg/index.php?active=pk&sub=pk_spec

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон мар 09, 2009 12:47 am

Такъв прием не е имало в близките поне пет години.
Някой най-накрая се е сетил за това, че ще има зверски глад за летци.

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Непрочетено мнение от Байко » пон мар 09, 2009 1:58 am

Последно 15 човека приеха през далечната вече 2001. Приемът беше предвиден за 3 дами и 12 кавалера, но понеже от всички кандидатки точно 2 успяха да преминат ситото в АЛК, приемът се обърна на 2/13. Следващата 2002-ра година беше първата със звучните 6 летци прием. Така или иначе 2001 можем и да не я броим, защото тя дойде след 2 години нулев прием, т.е. за 3 години приеха общо 15 души, което си е точно по 5 на година...
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон мар 09, 2009 11:23 pm

Сега остава и самолети да се намерят за момчетата.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » вт мар 10, 2009 12:15 am

5 години обучение +1/2 години приучаване... Не е малко.
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Гинев

Непрочетено мнение от Гинев » вт авг 11, 2009 9:46 pm

Некоректност в изказа, за това редактирам своето мнение. Всеки има право на шанс! Поздрави на всички успели!
Последна промяна от Гинев на ср авг 12, 2009 12:22 am, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
KIWI
Регистриран: съб ное 17, 2007 12:50 am
Контакти:

Непрочетено мнение от KIWI » вт авг 11, 2009 9:54 pm

Сега, явно може са се влезе и с бал 22.16 ( http://www.nvu.bg/index.php?active=klas ... ub=pilot_w ) !!!!!!!!!!!!!
Нямаше да е зле да има минимален бал за летците.

slav4o1
Регистриран: пон фев 04, 2008 6:28 am

Как се влиза във ВВС?

Непрочетено мнение от slav4o1 » пет окт 02, 2009 4:39 am

Здравейте,
съжалявам ако не е правилното място и правилния подход да попитам, но пряко се интересувам от въпроса как се влиза там какви са условията и въобще колкото се може повече информация по въпроса ще бъде много полезна. факта че имам бакалавър + JAR CPL(A) + МЕ рейтинг и 200тина часа би ли повлиял позитивно на селекцията?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Re: Как се влиза във ВВС?

Непрочетено мнение от Грозев » пет окт 02, 2009 5:31 pm

Уоу!
Като те гледам искаш не просто да си част от славните ни ВВС, а искаш да бъдеш пилот.
Единствения начин да бъдеш пилот във военната ни авиация е да завършиш съответния профил във факултет "Авиационен" на НВУ "Васил Левски" (или с думи просто Долна Митрополия). Няма никакво значение какъв опит имаш от преди това. Едно време е имало момчета със значителен опит от аероклубовете (до някъде съответстващ на PPL), но те са си кандидатствали с всички останали и са тръгвали от нулата (вярно, било им е по-лесно до някъде).
Така, че пътя към пилотско място във ВВС е един и същ от близо 50 години насам - кандидатстване в Долна Митрополия, успешен прием, здраво учене четири години и си готов :)
Не знам на колко години си (явно не си 16 годишен младеж), но пределната възраст за прием в НВУ е 23 години.
Някак си не е ли по-логично да си търсиш работа в цивилния сектор?

slav4o1
Регистриран: пон фев 04, 2008 6:28 am

Непрочетено мнение от slav4o1 » пет окт 02, 2009 6:14 pm

Грозев написа:Уоу!
Като те гледам искаш не просто да си част от славните ни ВВС, а искаш да бъдеш пилот.
Защо реши така? Ако исках да съм само пилот бих ли искал да почна от нулата?
Грозев написа:Единствения начин да бъдеш пилот във военната ни авиация е да завършиш съответния профил във факултет "Авиационен" на НВУ "Васил Левски" (или с думи просто Долна Митрополия). Няма никакво значение какъв опит имаш от преди това. Едно време е имало момчета със значителен опит от аероклубовете (до някъде съответстващ на PPL), но те са си кандидатствали с всички останали и са тръгвали от нулата (вярно, било им е по-лесно до някъде).
Така, че пътя към пилотско място във ВВС е един и същ от близо 50 години насам - кандидатстване в Долна Митрополия, успешен прием, здраво учене четири години и си готов :)
Не знам на колко години си (явно не си 16 годишен младеж), но пределната възраст за прием в НВУ е 23 години.
Някак си не е ли по-логично да си търсиш работа в цивилния сектор?
Така и предлогах че от 0 се почва. Значи е в Долна не е в другите военни бази,ок.
В тия 4 години смисъл само теория се учи или в тия 4 години влиза и обучението на даден самолет?
Като цяло знам че е малко аматьорско да питам по форумите, но просто съм живял в чужбина нямам никакви връзки и няма кой да питам тъй като горещо се интересувам от това. Ако не Ви е проблем писането ще се радвам да знам повече информация, може и на ЛС. Приема, срокове? Какви са критерийте...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет окт 02, 2009 6:46 pm

Не проявявам ирония, просто се учудвам, че при тези ти квалификации искаш да влизаш във ВВС, а не да се насочиш към гражданската авиация (което някак си е по-логично).

По въпросите ти:
Тези четири години се учи здраво по време на учебната година и се лети през лятото в рамките на т.нар "стажове". На теория трябва да се излиза с 200 часа нальот, на практика всяка година различно и за съжаление по-малко от заветните 200 часа. Основните учебно-тренировъчни самолети у нас са PC-9M и L-39ZA, лети се на тях. По колко часа ти се полагат на всеки от тях зависи от програмата за випуска.
Всяка година февруари - март излиза една наредба на министъра на отбраната с която се регламентира приема във военните училища. Принципно текста на наредбата е почти еднакъв всяка година. Пак в нея се обявява приема. Последните години имаше 2 - 4 места, но тази година местата бяха 12. Колко ще са догодина, никой все още не знае.
За да имаш право въобще да кандидатстваш трябва да си български гражданин, да нямаш други гражданства, да не си осъждан и да си до 23 години. Както и цял ред други изисквания. Крайният срок да си подадеш документите за кандидатстване е някъде в началото на юли. След това към края на юли са изпитите - тест по английски, физически изпит (бягане за време, набирания, лицеви опори) и писмен изпит по математика. Това е лесната част.
Трудното е да минеш през адски дребното сито на авиолекарската комисия. Подробните физически и психически изследвания се правят във военномедицинска академия. Могат да те обявят за негоден здравословно за пилот по милион и две причини. Дори и да имаш годност по FCL 3 не значи че ще минеш през нашите лекари. Оценяването на "психическата пригодност" на кандидатите също е мътна работа. Както и да е, след като успешно минеш през всички тези етапи, се стига до класирането. Най-многото точки са вътре. Учебната година започва през септември.
С две думи това е идеята.
Мисля, че Байко и курсант Гинев могат да са още по-полезни.

МТГ
Регистриран: съб окт 31, 2009 5:46 pm

Непрочетено мнение от МТГ » съб окт 31, 2009 8:45 pm

Привет,как стоят нещата с прегледа при очен при кандидатстване в Долна? Сериозно питам ...
Вярвам,защото не е за вярване!

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » съб окт 31, 2009 11:45 pm

Сериозно стоят нещата.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Отговори