Кандидатстване в Долна Митрополия

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Кандидатстване в Долна Митрополия

Непрочетено мнение от Грозев » ср фев 13, 2008 5:17 pm

Излязла е наредбата за кандидатстване в НВУ.
Обявени са 24 места за Долна (18 момчета и 6 момичета). Пилотските места са три (2 на 1), а за РП - четири (2 на 2).
Пълният текст на наредбата (цък)
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Re: Кандидатстване в Долна Митрополия

Непрочетено мнение от Байко » ср фев 13, 2008 5:53 pm

Браво, отивам да кандидатствам :lol: (извинявам се за спама :lol: ).
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср фев 13, 2008 5:55 pm

Ти вече не завърши ли два пъти там?!
Трети път ще ти е много. :wink:

Потребителски аватар
Байко

Непрочетено мнение от Байко » ср фев 13, 2008 6:11 pm

Шегата на страна. Момчета и момичета, действайте! Човек трябва да преследва мечтите си до край. Местата са малко, но нека това не ви отчайва. И най-важното - дори да не стане от първия път, опитайте пак. То и без друго това е един от най-сигурните начини да докажете на себе си, на хората около вас, пък и на психолозите в АЛК колко много го искате! А да мечтаеш да се радваш на света около теб с очите на птиците е колкото естествен, толкова и уникално романтичен и отговорен порив. Успех!
Изображение

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » чет фев 14, 2008 12:33 pm

Двама пилоти и една пилотка... Треперете народни душмани!
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет фев 14, 2008 1:49 pm

=RvE=Tito написа:Двама пилоти и една пилотка... Треперете народни душмани!
Koлкото, толкова.
Само дано и те да не се окажат в повече за системата...

За втора година в НВУ ще има предварителни изпити

За втора година кандидат-курсантите и кандидатите за студенти в НВУ "В. Левски" ще могат да се явят на предварителни изпити по математика, история, география, физическа подготовка и проверка на психичната пригодност. Провеждането на предварителните изпити, чиито дати са вече определени, е утвърдено с решение на Академични съвет на военния университет.

На 19 април ще се проведе предварителният изпит по математика, по история - на 10 май, и по география - на 17 май. За предварителния изпит по физическа подготовка с кандидат-курсантите са определени шест дати - 19 и 20 април и 9, 10, 16 и 17 май. От 9 до 30 май са определени девет дати за предварително явяване на проверка на психичната пригодност.

Кандидатите могат да заявят желанието си за явяване на предварителен изпит чрез попълване на съответния картон по време на кандидатстудентските борси или в НВУ "В Левски". При заявено желание от страна на кандидатите оценките от положените предварителни изпити ще могат да се считат за балообразуващи. За кандидатите за курсанти е в сила е изискването за минимален състезателен бал 20 от конкурсните изпити. От военния университет вече е направено предложение до Министерство на отбраната за признаване на матурите при кандидатстване. Ако предложението бъде прието, това ще бъде отразено в Наредбата за прием на курсанти за 2008 г.

От 19 март НВУ "В. Левски" стартира и рекламно-информационната си кампания, като първата изява е участие в кандидатстудентската борса в София. Военният университет ще се представи с рекламни материали и информация на общо осем кандидатстудентски борси в страната. Отуправлението на университета са планирали и поредица от рекламни срещи в определени училища в страната, чиито випускници в последните години традиционно кандидатстват и са приемани за курсанти в НВУ.

Светослав Стефанов

Веско
Регистриран: нед фев 17, 2008 3:01 am

Непрочетено мнение от Веско » нед фев 17, 2008 3:18 am

Здравейте, случайно попаднах на този форум, та направо да ви попитам. Имам желание и идея да кандидатствам в Долна Митрополия. Въпросът е, че всеки, с когото говоря по въпроса ме разубеждава и се чуди, как мога да мисля за подобно нещо, след като имам възможност да следвам нещо съвсем различно някъде в чужбина. А и изчетох доста мнения в Интернет, че всъщност по-голямата част от завършилите пилоти след това не летят.
Какво е вашето мнение? Има ли някой, който е завършил там и какво е неговото мнение за ВВС и въобще за БА?
Мерси предварително :)

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » нед фев 17, 2008 10:14 am

Здравей, Веско!
Не искам да ти убивам ентусиазма. Щом си изчел доста мнения, явно си видял, че ВВС залязва, колкото и тъжно да е и да не ни се иска това да става.
Прочети темите за военната ни авиация и по-специално за Долна Митрополия. http://krilebg.net/forum/viewforum.php?f=1
Сам ще си отговориш на много въпроси.
Относно чужбина - забрави я! И тук трябва да останат свестни хора!

Успехи ти желая!

Потребителски аватар
Байко

Непрочетено мнение от Байко » пет мар 28, 2008 11:52 pm

Веско написа:Здравейте, случайно попаднах на този форум, та направо да ви попитам. Имам желание и идея да кандидатствам в Долна Митрополия. Въпросът е, че всеки, с когото говоря по въпроса ме разубеждава и се чуди, как мога да мисля за подобно нещо, след като имам възможност да следвам нещо съвсем различно някъде в чужбина. А и изчетох доста мнения в Интернет, че всъщност по-голямата част от завършилите пилоти след това не летят.
Какво е вашето мнение? Има ли някой, който е завършил там и какво е неговото мнение за ВВС и въобще за БА?
Мерси предварително :)
Веско, привет и от мен :wink: !

Както каза Shilo, щом си чел, сигурно си придобил някаква представа за нещата. С четири думи казано - положението не е розово! Факт!

Факт е обаче и, че българската авиационна история помни и по-тежки дни. Факт е и, че нито авиацията, нито държавата ще ги бъде, ако ги няма младите способни хора. Хората сме най-голямото богатство! Днес ако парите са малко - утре ще ги има, ако днес режем самолети - утре пак ще има пълни стоянки... Така е!

Често се случва да ми се чудят на ентусиазма, често ме питат дали не живея в измислен свят. Аз обаче не често, ами винаги си/им повтарям, че ако имам здраве и живот, нищо друго не ми трябва. Факт!

И на мен ми е било трудно. И аз не съм цъфнал и вързал откъм нальот. Само, че вместо да мрънкам и да се оплаквам, аз правя всичко, за да се развивам, за да вървя напред и нагоре. И успявам! Без връзки, без "навеждане". Писна ми да чета по форумите как нямало, как не можело, как не ставало, как връзките не стигали. Писна ми да отговарям на въпроси за това каква ми е заплатата и защо щом в гражданската авиация се взимали повече пари не съм там. Боен авиатор не се става нито с връзки, нито заради заплатата, още по-малко пък защото е лесно. Боен авиатор се става ако си призван, ако наистина го искаш, ако си готов да жертваш всичко, за да получаваш мъничко, но истински красиви и невидими за очите мигове!

С други думи, ако наистина това искаш - действай! Кандидатствай, влез и се бори! А ако не се предаваш и целеустремено гониш мечтата си, един ден тя ще е реалност. Оттук нататък на теб и на всички тръгнали да покоряват небето желая само здраве, живот и много воля :wink: !

П.С. Извинявам се за малко по-строгия тон този път, но това е положението. Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му, а тази мечта е от най-големите!

П.П.С. Веско, приятелю, и аз можех да следвам в чужбина, а в България бях приет в ТУ, СУ, УАСГ и УНСС. Така е и с почти всичките ми колеги. Уважавам безрезервно професиите на всички хора, излезли от тези учебни заведения, само дето едно време те не са били приети и в Долна Митрополия (пък ако някой твърди обратното, просто не му вярвай :wink: :wink: :wink: ).
Изображение

afterburner
Регистриран: чет окт 25, 2007 8:16 pm

Непрочетено мнение от afterburner » нед мар 30, 2008 11:46 am

Като гледам съкратените авиобази,гниещите по земята самолети,всекидневните рапорти за напускане,"добре заплатените и с доста привилегий" служещи във ВВС ми се струва,че не се вижда светлина в тунела а идва влак.

Потребителски аватар
KIWI
Регистриран: съб ное 17, 2007 12:50 am
Контакти:

Непрочетено мнение от KIWI » ср апр 23, 2008 8:28 pm

..........
Последна промяна от KIWI на съб май 02, 2009 11:28 am, променено общо 1 път.

rilax
Регистриран: чет яну 10, 2008 12:08 am

Непрочетено мнение от rilax » ср апр 30, 2008 11:51 pm

От НВУ "Васил Левски", във Факултет "Общовойскови" в Търново и после във Факултет "Авиационен" в Долна Митрополия ако си достатъчно упорит можеш да вземеш следните неща БЕЗПЛАТНО:
1. Диплома за висше образование с бакалавърска или магистърска степен;
2. Офицерско звание и професия с що-годе нормално заплащане, поне за провинцията;
3. Летателно обучение на ниво самостоятелно кацане /висене/ с Пилатус РС-9М /Bell-206/.
Но пък ще трябва да дадеш доста от времето си /4-5 години/, да се лишиш от доста удоволствия и да пречупиш волята си, за да служиш на посредствени хора и да изпълняваш заповеди, които често ще ти се виждат абсурдни.
Това е единствения начин след около 10 години да станеш военен пилот и офицер от ВВС, с всичките плюсове и минуси на тази професия. С тези темп на напускане на пилоти от ВВС може скоро нуждите от кадри да се увеличат.
За ръководителите на полети /щурмани/ Долна ще става по-привлекателно място, защото ще могат да се научат на доста неща във военните бази и в АУЦ-а на РВД.
А граждански пилот, РП или техник можеш да станеш по много начини, единия от които е чрез Факултет "Авиационен". :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет май 01, 2008 3:27 pm

rilax написа:А граждански пилот, РП или техник можеш да станеш по много начини, единия от които е чрез Факултет "Авиационен". :D
Добре казано, но дали вече е толкова просто... :roll:

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб юли 26, 2008 6:55 pm

Над 60 са кандидат-курсантите за пилоти и щурмани в родните ВВС

Специализирани медицински и психологически прегледи на кандидатите за летци-пилоти, ръководители на полети и разузнавачи-парашутисти се провеждат от 23 юли до 10 август във ВМА - София. Тази година желаещите са над 60, а за нуждите на ВВС са обявени 4 места за мъже /летци-пилоти/, 2 места за жени /пилот на хеликоптер/ и 5 места за щурмани. За първи път в историята на нашите ВВС лично командващият генерал-лейтенант Симеон Симеонов поздрави кандидат-курсантите и им представи медицинската комисия. Неговите думи бяха: "Искам да ви поздравя с професионалния избор, който сте направили! Това е прекрасна професия, която се превръща в съдба, за тези които обичат небето! Борете се за мечтите си, за да успеете! Желая ви успешен старт и очаквам да заемете своите места в бойния строй на българските ВВС!" "Няма по-добър старт от този!" - коментираха кандидатите след срещата си с командващия.

Началникът на Центъра по военномедицинска експертиза и авиационна медицина към ВМА полковник д-р Любомир Алексиев запозна генерал-лейтенант Симеонов с новостите в спецификата при провеждането на прегледите и изискванията, които трябва да бъдат покрити. Кандидатите за летателни длъжности трябва да отговарят на всички изискания за кадрова военна служба, разясни полковник д-р Алексиев. За тях обаче има и допълнителни прегледи, уточн той, проверяващи вестибуларната устойчивост, скелетната система, централната нервна система и допълнителния очен анализатор.

Едно от най-важните и трудно преодолими от кандидатите е психологическото изследване, увери полковник д-р Алексиев, което при летателните професии е равнозначно с медицинското. При него, продължи той, се търсят "качествата на летците"- пространствена ориентация, работа в наложен темп, разпределение на вниманието, действие при екстремни ситуации, устойчивост на стрес и възможност за вземане на решение. В центъра работят по методите на "Шофрид", като използват и българските уреди "Шипка" и "Зора", които са световно признати и се използват за психологически изследвания на космически станции.

За да премине през всички изследвания, на един кандидат са необходими 3 дни. След това обаче ние можем да гарантираме, че в следващите 10-15 години той ще има летателна годност, защото работим не само за диагностициране на съществуващи заболявания, а откриваме и проблеми, скрити в периода на развитие, които ще се появят след години, заяви полковник д-р Алексиев.

Тази среща ме върна 35 години назад, когато аз бях на мястото на тези младежи, още тогава наричахме тези прегледи "голямото сито, посочи генерал-лейтенант Симеонов. Убеден съм, допълни той, че ние с екипа на д-р Алексиев работим в една посока- подбор на най-добрите кандидати тук и най-добрата подготовка и реализация при нас.

Майор Мария Ганчева

http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapiVWB ... EID=100523

Потребителски аватар
kursant4e
Регистриран: нед авг 10, 2008 1:42 pm

Re: Авиобаза Долна Митрополия

Непрочетено мнение от kursant4e » нед авг 10, 2008 1:58 pm

Здравейте.
Тази година кандидатствах в НВУ "Васил Левски" и вече официално съм курсант по военната специалност “Организация и управление на тактическите подразделения от Военновъздушните сили”. :) Доколкото разбрах, първата година всички курсанти се обучават във факултет "Общовойскови" във В.Търново. След това на базата на потигнатия успех се разпределят по специалиации. Бих искал да попитам каква точно е дейността на курсантите, завършили следната специализация:

Специализация „Комуникационни, информационни и навигационни системи” .

На нея съм се спрял, но доколкото разбрах ще имам възможност да избера и друга специализация към този факултет при евентуално по-добър успех в края на годината.

Въпросите ми са какво точно работи военнослужещия след като завърши тази специализация и има ли по-добра алтернатива в този факултет според вас, освен специализациите "Летец-пилот" и "Ръководител полети", за които не съм полагал общ медицински преглед във ВМА.

Благодаря предварително.
:) :) И юность гордо пролетает
Над чёрной пропастью войны,
Но подвиг времени не знает,
Пред ним все возрасты равны.
И в опечатанном конверте
Письмо в бессмертие несёт
Через огонь железной смерти
Тот деревянный самолёт.
:) :)

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » нед авг 10, 2008 4:09 pm

kursant4e написа:Специализация „Комуникационни, информационни и навигационни системи” .
Здравей!
Това са така наречените "свръзки". Те отговарят за телефоните, наземните радиостанции, близка и далечна приводна радиостанция, радиостистемата за близка навигация, РСП, VOR, TACAN, осветлението и светломаскировката на пистата, компютърните мрежи в поделението. Не се докосват до самолетите. Дано не съм забравил нещо, понеже не ми е специалност.

Другата възможност е изучаването на някоя от авиационните специалности, но не знам дали има отпуснати бройки за тази година. Трябва да се има предвид, че след период време от 2-3 години ще настъпи глад за техници.

Дано съм успял да помогна.
Успехи!

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » нед авг 10, 2008 6:54 pm

Благодаря за бързия и концентриран отговор :D Наистина много се интересувам от някаква инженерна специалност във военната авиация, но за съжаление имам предчувствие че от нас ще стане най-обикновена поддръжка на неизползваема техника... Интересува ме коя от следните специалности отговаря за комуникационното и програмното (евентуално) осигуряване на самолетите. Така да се каже, не ми изглежда очарователна перспективата да съм най-обикновен свързочник в авиобазата... Иска ми се да имам досег до самите самолети, но за да ги подържам в тази насока... Специалностите, които са публикувани в сайта на НВУ са:
-Специализация „Летателни апарати и авиационни двигатели”;
-Специализация „Материално–техническо осигуряване на Военновъздушните сили и самолетообслужваща техника” ;
-Специализация „ Радиоелектронно оборудване на летателни апарати” ;
-Специализация "Авиационни, електроприборни и автоматични системи” ;
-Специализация "Авиационно въоръжение”;
-Специализация "Зенитно-ракетни войски";
-Специализация "Радиотехнически войски";

Надявам се, че разбирате въпроса ми... Допитвам се до вас, защото предполагам че сте наясно със ситуацията в Долна Митрополия и обучението в България при ВВС.

PS: Има ли някаква вероятност ако завърша тясна инженерна специалност по каквато и да е подръжка на определен самолет, да се окажа тясно прикован към него (към модела имам в предвид) и ако тези самолети излязат от употреба след време, да няма работа за мен :o

Поздрави
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » нед авг 10, 2008 7:00 pm

-Специализация „Летателни апарати и авиационни двигатели”;
-Специализация „ Радиоелектронно оборудване на летателни апарати” ;
-Специализация "Авиационни, електроприборни и автоматични системи” ;
-Специализация "Авиационно въоръжение”

По която и от горните специалности да работиш, ще имаш допир до самолетите.

А без работа можеш да останеш по всяко време, така че да не ти пука :lol:

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » нед авг 10, 2008 7:18 pm

А без работа можеш да останеш по всяко време, така че да не ти пука
:lol: :lol: :lol:

Благодаря Ви за мненията...

Лек ден на всички :)
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

Потребителски аватар
Neno Er
Регистриран: чет юли 17, 2008 1:59 pm

Непрочетено мнение от Neno Er » нед авг 10, 2008 11:45 pm

kursant4e написа: PS: Има ли някаква вероятност ако завърша тясна инженерна специалност по каквато и да е подръжка на определен самолет, да се окажа тясно прикован към него (към модела имам в предвид) и ако тези самолети излязат от употреба след време, да няма работа за мен
Поздрави
Радвам се да те поздравя с успеха.
Не се притеснявай.
Никой на е "закрепостен" към даден самолет. В началото се учи обща теория, а в последствие смолета който евентуално ще се обслужва. Докато служиш в авиацията ( най-културния род войска ), все ще учиш и държиш изпити, но не се плаши. Като специалист поддържайки летателния апарат независимо по коя специалност, в ръцате ти е и от теб зависи живота на този който е на върха на пирамидата. Пилота.
Радвам се, че има млади момчета обичащи авиацията и желаещи да служат в нея.
чичо Нено
В авиацията което става и в цирка не става.
доработен и подарен от Svetli Georgiev

Отговори