Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Re: Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Непрочетено мнение от Грозев » пон мар 14, 2016 11:51 pm

Започна набиране на средства, въпреки че няма оцелели

Национален военноисторически музей
Уни Кредит Булбанк
BG10UNCR96603107052411
Целево дарение за Музея на авиацията
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Blackadder
Регистриран: ср окт 10, 2007 3:20 pm

Непрочетено мнение от Blackadder » пон мар 28, 2016 12:51 pm

Там имаше и друг интересен експонат, поне преди години го държаха там - 1-2 някакви плоскости от опашката на Юнкерс-52. Мистерия е за мен защо така и не ги сложиха в експозицията, това е реликва от интересен самолет и би било много интересно да се види, например на фона на увеличена снимка на такъв. Както и да е, имате ли представа, дали това нещо е преживяло пожара?

П.П. Сещам се, че имаше май и части от конструкцията на "Оса" или подобен предвоенен самолет?

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » пон апр 04, 2016 10:15 pm

И една новина от днес свързана с музея. Пристигна дълго чаканият Як-40. Самолетът беше транспортиран днес от летище София при много добра организация, а утре трябва и крилото да пристигне. След което до 12 април трябва да бъде сглобен.
Някой може ли малко история да даде за този борд, летял ли е във ВВС?

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » вт апр 05, 2016 12:31 am

Общо взето, започва кариерата си в Балкан нов през 1972г след което отива в Хемус Ер до окончателно пенсиониране към 2003-2004г ;-) . Предполагам борден може да знае повече от мен.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » вт апр 05, 2016 9:40 am

Интересни ракурси Chavdar. Голямо дебнене е било, по естакади, мостове и по пътя.

Потребителски аватар
playback
Регистриран: чет авг 18, 2011 2:00 pm

Непрочетено мнение от playback » вт апр 05, 2016 10:31 am

Добре, може ли някой да обясни за какво е тази пожарна отзад :) Сори за офтопика :)

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » вт апр 05, 2016 12:16 pm

Имаше доста фотографи,които снимаха по пътя,а НоваТВ правиха специален репортаж за този самолет :wink: .

Що се отнася до "пожарната" това е специализиран автомобил за аварийно спасителни дейности, всяко летище го имат. Той е подвижна работилница с агрегати за ток,инструменти и всичко необходимо ако потрябва нещо по пътя и при разтоварването му в музея :wink: .

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » вт апр 05, 2016 12:58 pm

Отделно не е лоша идея отзад да се движи някоя по-тежка машина. Леките (и "джиповете") не винаги са достатъчни за по-нервни шофьори. Един такъв навремето се е натресъл в буксиран Су-22 (все пак не целия маршрут е в магистрали).

Потребителски аватар
LZ
Регистриран: вт юли 06, 2010 4:46 pm

Непрочетено мнение от LZ » вт апр 05, 2016 4:40 pm

Изображение
wp.scn.ru
Интересно каква ливерия ще му поставят сега...

Потребителски аватар
playback

Непрочетено мнение от playback » нед юли 23, 2017 4:28 pm

Имам едно питане, което от доста време ми се върти в главата.

При положение, че сключваме сделки за 50+ млн. с руснаците за двигатели и компоненти на 29-ките, и има някакво размразяване на отношенията с тях, е ли е възможно да се постави въпроса да се придобие на някаква символична цена един МиГ-25 РБТ излязал от въоръжение за Музея на авиацията ? Дали има някакъв начин да се постави този въпрос, още повече че тази година ще стане 35 години от идването на модела в България ?

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » пон юли 24, 2017 6:03 pm

Според мен е почти невъзможно, не толкова заради цената колкото заради това че на никой не му се занимава с това както и че Русия рядко се съгласява да изнася старите си самолети, пък били те и пенсионирани. Също така, най добре беше това да се случи преди 7-8 години когато закриха полка в Шаталово и оставиха там една от бившите наши 25ци (летял до средата на 2000-те години с борден номер 36). Сега този самолет вече е нарязан както и доста от другите 25ци. Отделна тема е колко по "топли" са били отношенията с Русия тогава. В момента, по добре от Украйна или някоя друга държава ползвала МиГ-25 да се набави за музей.

Потребителски аватар
playback

Непрочетено мнение от playback » пон юли 24, 2017 6:20 pm

Мисля, че основния проблем тук е, както каза ти, че на никой не му се занимава !
А да се запази поне по един експонат от видовете самолети на БА след 1945 е според мен достойно дело.
Жалко, наистина, наскоро попаднах на снимки от музея в Украйна , хората доста са се постарали в запазването на своята история - ето тук ако на някой му е интересно : https://magelanci.com/forums/topic/5011 ... ent-230870

И все пак, според мен, ако се намери човек в МО който му се занимава и милее за историята на ВВС, може въпроса да се постави на обсъждане, а от там пътища много, кой знае, може пък и на нашата улица да изгрее слънце :)

Отговори