Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Re: Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Непрочетено мнение от Fighterland » чет юли 17, 2014 8:56 pm

stav написа:На фона на милиардите с които политиците ощастливяват народа, музеят е подходящ обект за демонстрация на гражданско съзнание.

И понеже повечето дейности в музея са небюджетни, освен трите чудесни предложения на "Зенитчик" има и поне още едно - възмутените да вземат, па да покажат как се прави.
Добре, stav, сигурно знаеш какво беше зад МиГ-17ката. Обясни ми, не разбирам, какво ѝ беше на тогавашната картина (освен че се нуждаеше от освежаване и да се добави по някакъв начин, че е част от музея...), та сегашната е много, много подходяща?
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » чет юли 17, 2014 9:12 pm

Ами не ми се влиза в спор, но старата емблема и тя беше връх на стилистиката и хералдиката, ама нейсе. Въпроса за мен не е в това, а че все пак нещо се прави. След години тюхкане, оправдания и мрънкане, лошо-хубаво, но резултатите се виждат.

Да - паното е детско, няма партиен и патриотичен заряд, ветераните няма да го гледат с умиление, но ново пано е въпрос на няколко кофи боя, добра идея и умело ръководство - ами хайде, покажете как се прави, стига с това мрънкане и форумни геройства. Сигурен съм, че скоро паното ще бъде сменено и то сигурно от хора и деца които даже нямат регистрация във форума. И съм сигурен, че ще е по-хубаво от сегашното. Дайте, ако можем, да им помогнем.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 17, 2014 9:17 pm

stav написа:Ами не ми се влиза в спор, но старата емблема и тя беше връх на стилистиката и хералдиката, ама нейсе. Въпроса за мен не е в това, а че все пак нещо се прави. След години тюхкане, оправдания и мрънкане, лошо-хубаво, но резултатите се виждат.
Прав си, не беше "връх на стилистиката и хералдиката".
Но беше там 20+ години и някак бе станало като надписа Холивуд. Може да не е много готин, но е някакъв разпознаваем символ, който народа вижда, когато влиза в музея.

Аз съм противник на унищожаването на изкуството, било и такова, каквото не харесвам. Та от тази гледна точка още по-лошо е сега това да се замаже. Нека седи, но можеше да му се намери друго място. Стени в тоя музей - бол!
Anyone who fights for the future, lives in it today

stav

Непрочетено мнение от stav » чет юли 17, 2014 9:46 pm

Ами как да го кажа ... Абе хора, отпуснете се, стига с тия партийни рамки за "правилното" изкуство, история и традиции.

И аз съм виждал музеи, ама по-скучни, клиширани и, да не кажа, страшни послания от музеи съм виждал само на изток от нас.

След ветераните, които с всеки празник оредяват, ама те си знаят кое е правилно и кой е врагът, другата основна група посетители в музея са децата. Затова едно пано с Малкият принц например, за мен е доста по-смислено. Ама не е "правилно" :) Та усмихнете се, спрете да се оглеждате за врагове и _правете_ нещо за себе си и за другите.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » чет юли 17, 2014 9:52 pm

Не се оглеждаме за врагове. Разбирам ти идеята, ама все пак... искаш да ми кажеш, че музеят на РАФ примерно е скучен? Или в него няма патриотично възпитание... Къде ако не в музея ще има подобно възпитание?!
Да, ето добра идея. Въпросът е за изпълнението ѝ - точно там ли трябва да е, няма ли други стени за освежаване?
Тука има и друго, което засягаш - функцията на музея и неговия ръководител, ама нещо и на мен не ми се спори. Но най-общо, ръководител би следвало да е човек, който работата му НЕ е да бие по звънеца и да дойдат подчинените му, както много добре го е описал Алеко Константинов. ;-)
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

stav

Непрочетено мнение от stav » чет юли 17, 2014 10:11 pm

Ами не разбирам от музеи, но фиксацията по цветовете на камуфлажите и шрифтовете на надписите, макар и важна за историята и професионалната част от посетителите, сигурен съм, е само малка част от функциите на музея.

Дано някой компетентен да се опитва да види нещата и през погледа на останалите посетители и най-вече на децата. И дано всеки следващ опит да е по-добър, за което не се изискват никакви подвизи, а просто постоянна работа. Впрочем, както във всяка област на клетата ни държава.

А самият факт, че все по-често има какво да се обсъжда - хубаво или лошо, сами по себе си е на добре.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » чет юли 17, 2014 10:31 pm

Хипотетична ситуация:
Баща води детето си в музея.
- Тате какво е това пред картината?
- Военен самолет/ изтребител / МиГ-17 моето момче/момиче. ( различни отговори според познанията на бащата)
- Ами тази картина какво ни показва?
- Не знам.

ОПИТАЙТЕ да обосновете друг отговор на мястото на последния! :(

stav

Непрочетено мнение от stav » чет юли 17, 2014 10:37 pm

- различни отговори според въображението на бащата ...

За много бащи е по-добре на всеки детски въпрос да има само по един правилен отговор, но това е друга тема :)

Стоян

Непрочетено мнение от Стоян » чет юли 17, 2014 10:40 pm

А по-сериозно? Ако не можем да обясним тази картина, то защо тя е там, а не някоя друга!?

Зенитчик
Регистриран: пон авг 22, 2011 11:35 am

Непрочетено мнение от Зенитчик » пет юли 18, 2014 10:11 am

Отново влизате в самодостатъчност и си задавате въпроса "защо това, а не онова", а не питате този, който знае. Т.е. ще го питате до края на годината. Значи не ви е спешно и спираме да дъвчим темата.
Мненията във фейсбук групата на музея, които посочвате като обществено мнение, в голямата си част са писани от участващите в дискусията тук.
По въпроса за бюджетната издръжка малък пример - тази година частично са възстановени до момента 6 експоната (например коментирания някъде Ил-2) и напълно (външен вид и кабини) ще бъдат възстановени 5 - два вертолета, два самолета и Ли-2. Всичко това като материали, труд, консумативи и инструменти, както и допълнително вложено оборудване (което сега няма да обяснявам) е за над 30 К. От бюджета на МО от тази сума са осигурени 0 лв. и 0 ст. Останалото е в резултат усилията на Банялиева. Които са извън служебните и задължения (защото иначе всички други директори на музеи, които не могат да намират дарители и доброволци за да поддържат фондовете си, би трябвало да се накажат, за неизпълнение на задълженията си). Подобна е ситуацията и през 2013-та и 2012-та. Но нали ще я питате сами? Сега си мисля обаче, че след като три години е работила, без в сайта и ФБ групата на музея да свърже името си с нещо свършено, едва ли точно пред вас ще тръгне да го прави.
Въпроса "какво да отговори един баща на детето си за това, какво изобразява паното?" е много сладък.
Въпросът е философски и както е показал в книгата си един световноизвестен писател-пилот, той има един отговор за възрастните и друг - за децата.
И не се притеснявайте, че там, където вие виждате шапка, детето ви ще види боа, погълнала слон.
И не се чудете какво да кажете на детето си - то няма да ви попита. То има достатъчно въображение и ще ви обясни, ако вие го попитате.
Въпросът за функциите на музея е базов и от отговорите му произтича всичко. И действията на работещите там и критиките на гледащите отстрани.
Г-н Грозев, чудесно е, че точно Вие призовавате за по-малко емоции. Ако бях по-млад, щях да се изкуша да цитирам Ваши квалификации и постинги по темата.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет юли 18, 2014 10:19 am

Зенитчик написа:Мненията във фейсбук групата на музея, които посочвате като обществено мнение, в голямата си част са писани от участващите в дискусията тук.
Всъщност единственият, който е коментирал на двете места съм аз. Така че без теория на конспирацията. Коментирал съм стенописа с доста хора в средите, практически никой не каза добра дума за него.

Друго не ми се коментира, защото тонът на Зенитчик е откровено неприятен и подчертано не търпящ възражения. Както вече казах, отличен начин да се "рекламира" настоящата директорка, за която нямам мнение, но Зенитчик упорито се опитва да оформи негативно такова.

Зенитчик
Регистриран: пон авг 22, 2011 11:35 am

Непрочетено мнение от Зенитчик » пет юли 18, 2014 11:13 am

По-малко емоции, квалификации и кавички, г-н Грозев.
И коментирайте по същество.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет юли 18, 2014 11:28 am

Зенитчик написа:По-малко емоции, квалификации и кавички, г-н Грозев.
И коментирайте по същество.
Каквото повикало, такова се обадило. Дискусията си вървеше по същество преди да решите да ни просветлявате (без кавички).

А ако искате да коментирате по същество, кажете нещо за бутафорното боядисване на трите МиГ-21, което е обсъдено подробно на предните страници. Не смятате ли, че се гони козметичен ефект, а историческата достоверност е в кошчето за боклук? Или това не е важно за един музей? Или не влиза в задълженията на служителите му?

Ако сте толкова вътрешен за музея може да коментирате и факта, защо човека, който реставрираше с маниакална точност бе обявен за "persona non grata"?

Може да си задаваме и други въпроси, но според мен не сте човека, който трябва да им дава отговори, въпреки че се натискате да сте такъв.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » пет юли 18, 2014 12:40 pm

Както се изказах преди време при случая с трите МиГ-21, това че се върши повече работа (което е така в случая), не означава че тя трябва да се върши немърливо (в случая исторически недостоверно). Положението с новата рисунка на стената е същото. Сега бащата няма какво да каже на сина си за тази рисунка - просто едни самолети. Но ако там имаше Ме-109 и МиГ-21 примерно, историята може да е много дълга и забавна.
А това с ,,щом като много знаете помагайте в музея" не минава. Защото в Хендън или Монино например не ме питат дали съм помагал когато давам мнение за тези музеи!

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пет юли 18, 2014 3:11 pm

Идеята да се пребоядиса стената не е лоша, тъй като все пак е лицето на музея един вид, но съдържанието и аз не го намирам за подходящо. Дали трябва да е нещо подобно на старата картина или нещо ново ми е все едно, но някак си си мисля, че трябва да е свързано с авиационната история на България. Грипен няма нищо общо с историята на България все още.
Според мен, ако вместо Грипен беше някаква бутафория между МиГ-21 и 23, примерно, нямаше да има недоволни. Не е необходимо картината да е 100% достоверна, но все пак основните неща в нея трябва да са свързани с България.
Това е в общи линии и без лоши чувства.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Blackhawk
Регистриран: пон ное 22, 2010 5:48 pm

Непрочетено мнение от Blackhawk » съб юли 19, 2014 4:58 pm

Работата е там, че картинките просто са грозно нарисувани.
Ако ще и X wing да бяха нарисували ама както трябва.

Едно е това
Изображение

Друго това

Изображение

Потребителски аватар
Blackhawk
Регистриран: пон ное 22, 2010 5:48 pm

Непрочетено мнение от Blackhawk » пон авг 04, 2014 10:27 pm

Развитие по темата нещо ?(

Стоян

Непрочетено мнение от Стоян » съб мар 12, 2016 6:23 pm

За съжаление понякога има и лоши новини.
:(
Пожар изпепели спомагателен хангар в Музея на авиацията на летище "Крумово", съобщи МВР. Двама служители на музея са леко пострадали, засегнати са самолети.
Малко след 11 часа в дежурния център на пловдивската пожарна било съобщено за пожар в спомагателен хангар на летището. Незабавно на място пристигнали 9 екипа огнеборци, които овладели ситуацията за по-малко от 15 минути.
Оказало се, че огънят е обхванал част от сградата на Музея на авиацията, разположен на летище „Крумово“. Пламъците са засегнали 4 самолета и спомагателна авиационна техника.
При инцидента са пострадали двама служители на музея, на които е оказана медицинска помощ. По лична заповед на директора на Музея на авиацията Рада Банялиева е забранен достъпът на журналисти до вътрешността на музея, предаде Радио Пловдив.
Следователи от Военна полиция разказаха, че в хангара е имало възстановки на стари самолети. Уникалната реплика на първия български самолет, построен през 1915 година, не е била в изгорелия хангар, въпреки първоначалните опасения за това.
На място, при условията на бойна секретност, пристигна и група от Националния военноисторически музей в София. Всякаква информация за причините и щетите бе категорично отказана.

Взето от дир.бг

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » нед мар 13, 2016 10:34 pm

За съжалние напълно са унищожени 5 експоната - оригинални По-2 и Лаз-7, както и реплики на 3 други машини.

http://www.novini.bg/news/341255-%D1%80 ... D0%BE.html
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон мар 14, 2016 12:54 am

Нещата са страшни.

Другият запазен Лаз-7 е на части, след като преди бая години вятър го преобърна, докато бе във външната експозиция. Предполагам ще пробват да го закърпят.
Друг По-2 у нас нямаме.
Репликата на Албатроса бе невероятно добре направена.

Като цяло, смотана държава!

Отговори