Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Всичко за военната авиация в България
King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Re: Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Непрочетено мнение от King_Rat » чет яну 23, 2014 8:43 pm

Става дума за Ф-13, ПФМ и УС. Те никога не са летели с кокарди. Особено пък конкретните 3 самолета. Ф-13 и ПФМ-а оригинално са с друга камуфлажна схема, която нито като разпетновка, нито като цветове има нещо общо с тази на снимката. УС-а пък си е сребрист.

Камуфлажът на трите самолета се различава от тази на "секънд хенд" самолетите по разпетновката и по броя на цветовете - тук са 3, на руските са 4. Като вид, според мен, повтаря схемата и цветовете, които са се нанасяли 90-те години от МРЗ "Г.Бенковски".

Като цяло, нещата изглеждат по-добре от миналата година и то поради пребоядисването на едното отровно зелено, нанасянето на бордни номера и опознавателни знаци.
Една малка крачка към естетика и един гигантски скок назад от реализъм.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » чет яну 23, 2014 9:20 pm

King_Rat написа: Една малка крачка към естетика и един гигантски скок назад от реализъм.
Абсолютно !
Поздравления за труда на хората, не е напразен ! Но в крайна сметка, това е музей - не е в двора на някой от нас да си го боядиса както иска. Як-23, МиГ-17, МиГ-19 с кокадри (и въпросните три) са все едно да сложиш петолъчка или кокадра на Ме-109...
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет яну 24, 2014 12:50 am

Струва ли ми се или звездата на стабилизатора на спарката е малко прекалено голяма?

Изображение

Иначе аз за камуфлажа не се кахъря. На яркото пловдивско слънце му давам максимум три години. После може да се направи нещо по-автентично.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пет яну 24, 2014 9:09 am

Със сигурност шаблона за петолъчките е един, предполагам че е зрителна измама това с големината и върху спарката.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » пет яну 24, 2014 9:18 am

Аз пък като гледам размера на кокардата на спарката, мисля, че е нанесена с по-големия размер, който се поставя под крилото при някои типове ЛА. Иначе похвално за идеята, все пак е по-добре, отколкото да са измити от годините...
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет юли 11, 2014 3:26 pm

За съжаление поредно WTF в крумовския музей:

Изображение
Ново стенописно пано, дарение от учениците от 10 „а“ клас на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства (НГСЕИ) – Пловдив, и техните преподаватели ще посреща от тази седмица посетителите в Музея на авиацията. Разположено непосредствено зад първия възстановен от доброволци самолет МиГ-17, то е и символ на програмата „Музеят на авиацията – територия на детските мечти“, започнала през 2013-та г. До момента по тази програма е създаден мултимедиен развлекателно-обучителен център в реставрирания пътнически самолет АН-24 и са оборудвани игрови зони във външната експозиция.
Тази година, с помощта на Комбината за цветни метали 2000 АД, ще бъде изградена и детска творческа работилница в самолет ЛИ-2.
Екипът на Музея на авиацията благодари на учениците от 10 „а“ клас на НГСЕИ – Пловдив, и се надява, че тяхната творческа креативност ще запали въображението и на останалите ни млади посетители.
Не знам тези дечица, кой им е дал да рисуват по стената, но това което се е получило няма нищо общи с българската авиационна история. Gripen (?!) и някаква болнава кръстоска между Ме 109 и Р-51, но повече биещо на последното. Всички помним какво имаше на тази стена преди и аз наистина не разбирам защо старото пано беше унищожено за да се замести с тази недомислица...

"детска творческа работилница в Ли-2"?!?!?!?!?!?!?!?!?!

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет юли 11, 2014 9:26 pm

Поредната недомислица. Такова ни е нивото, за съжаление... :cry:

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » съб юли 12, 2014 2:36 pm

Грозев написа: Всички помним какво имаше на тази стена преди и аз наистина не разбирам защо старото пано беше унищожено за да се замести с тази недомислица...
А какво всъщност е било нарисувано преди? (в Крумово съм бил само веднъж през 1997г. и изглежда не съм минавал покрай въпросната стена :roll: )
Последна промяна от Стоян на съб юли 12, 2014 7:54 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » съб юли 12, 2014 2:53 pm

Изключително "за" съм подобни инициативи, неведнъж съм го заявявал. Но отново нещата са по нашенски...Срещу такова омазване на такива иначе добри идеи съм много против ! Точно тая ли стана намериха за подобни дейности !?! Както се каза - има там стени, които се нуждаят от подобно освежаване, с леки корекции на въпросната картинка.

На тази стена отзад беше Орелът на ВВС над границите на България.
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » съб юли 12, 2014 8:59 pm

Мерси за информацията Fighterland!
Дали заради тези леки корекции цялата картина е била обявена за неподходяща?! (и заместена с друга не особено подходяща - риторичен въпрос) :(
Последна промяна от Стоян на съб юли 12, 2014 9:31 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Blackhawk
Регистриран: пон ное 22, 2010 5:48 pm

Непрочетено мнение от Blackhawk » съб юли 12, 2014 9:30 pm

Ужасна картинка.
То лошо няма децата да рисуват, ама тея самолети на рисунката са грозни за което имат вина организаторите на мероприятието най вероятно.
Да я трият и да измислят по хубава картинка, да я очертаят и да дадът на децата само да оцветяват.
По принцип за тая бъркотия кой отговаря.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб юли 12, 2014 10:28 pm

Ето тук се вижда (горе-долу) какво имаше преди на въпросната стена:
:arrow: http://www.bgspotters.net/pictures/pic. ... icId=15482

Оставям на страна художествената стойност на стенописа и просто казвам, че няма нищо общо с българската авиационна история, която уж се показва в музея.
Кой отговаря? Има си директор на музея в Крумово, който пък е подчинен на НВИМ, който си има директор, а те са подчинени на МО.

Потребителски аватар
Blackhawk

Непрочетено мнение от Blackhawk » съб юли 12, 2014 11:18 pm

НВИМ...бахти пак женски истории.

П,С на кръчма съм утре по дълъг пост за това безобразие ( нищо против учениците от 10в клас, още по малко за тея от 10г и нищо към 10а ;))) майтап де

Потребителски аватар
Blackhawk

Непрочетено мнение от Blackhawk » вт юли 15, 2014 7:28 pm

Спомняте ли си преди време във форума на Криле имаше една доста дълга тема против една директорка на НВМИ .. страхувам се с авиационния музей да не се получи нещо подобно.

Щом военните музей са подчинени на МО би следвало от ВВС по неофициална линия да могат да направят нещо.
Друг вариант е от АБ Крумово да изрисуват наново стената.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 17, 2014 12:21 am

Относно директора на НВИМ... Правят се някои хубави неща там, но като се сетя за изгнилия Sd.Kfz. 7 и че тия дни продадоха един такъв в движение за $1,2 млн...
Относно директора на музея в Крумово. Нямам персонално мнение, но само отбелязвам, че процента на действия, които се правят просто за да изглежда музея "добре", а не се гледа историчност, достоверност, традиции и прочие, нараснаха в последно време. Иначе може да е много свестен човек.

Зенитчик
Регистриран: пон авг 22, 2011 11:35 am

Непрочетено мнение от Зенитчик » чет юли 17, 2014 1:28 pm

Пиша като приятел, дарител и доброволец в музея на авиацията.
Като прескоча недопустимите за уважаващ себе си форум цинизми и сексизъм, мненията за паното показват неразбиране и чесане на езиците на база грешни предположения, които сами си измисляте и след това сами си оборвате. Със "съкрушителни" заключения.
Освен това - Музеят не изглежда "добре", а е добре.
Директорът му върши чудесна работа. Това, че преди година открихте неточности в нов камуфлаж на експонати и мнението ви беше уважено, като Банялиева заплати повторната работа със собствени средства, не означава че разбирате и от музеология. Както се казва "Обущарю, не по горе от обувките..".
Разбира се, няма да приемете мнението ми, тъй както аз не приемам вашето, но не ми се водят спорове и беседи защо.
И ако толкова сте възмутени и толкова не можете да се примирите - имате няколко възможности от тук нататък. Първата е, да потърсите по-широк форум, където да се обсъди и музея, и директора му, и паното. Както тук някой е предложил - подобно на темата за Соня в пан.бг. Ако мислите, че сте в състояние и че ще срещнете подкрепа - направете го. Втората е пак ваше предложение - пишете и се оплачете във ВВС, МО и пр. Много ще ми е интересно от какво точно ще се оплачите и каква ще е реакцията. И третата - подобно на историята с камуфлажа - питайте директорката. След като гравитирате около списание АЕРО, не се оставяйте само КРИЛЕ да вземат интервюта от нея. Имате повод - утре, 18.07. стават три години, от както е назначена на това място. Поздравете я и задайте всички въпроси и оплаквания, които редакцията и читателите на АЕРО имат. Тъкмо ще разберете и за паното.
Естествено, може да не приемете нищо от гореизброеното и да си останете самодостатъчни.

Потребителски аватар
playback
Регистриран: чет авг 18, 2011 2:00 pm

Непрочетено мнение от playback » чет юли 17, 2014 4:03 pm

И на мен паното меко казано не ми харесва, но пък подкрепям горното мнение - аз лично ще се радвам на едно интервю с директорката и няйната гледна точка.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 17, 2014 5:01 pm

Пиша като данъкоплатец (музея е на бюджетна издръжка), авиоентусиаст и човек, който е виждал авиационни музеи извън България - стенописа е безвкусна недомислица, която не ѝ е мястото там. Аргументи за оправдаване на разни действия всеки може да извади, включително и Хитлер е имал такива за Холокоста.

И да, все по-ясен е курса на това музея да изглежда "добре", а не е да е исторически достоверен. Камуфлажите на трите МиГ-21 са едно, този стенопис е две. Силно се надявам да няма три, ама надали.

ПП
Зенитчик, "отличен" ПР, мисля че все повече хора ще "харесат" така стенописа и действията в музея! Моят съвет е с по-малко емоции и повече факти. Можеше да кажеш, че Ми-24Д е перфектно и достоверно камуфлажиран и никой копче нямаше да каже, защото е така

ПП2
Коментарите на фейсбук страницата на музея по горната тема са дори още по-зли
:arrow: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

ПП3
Ще има интервю до края на годината, поне до колкото зависи от нас

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » чет юли 17, 2014 8:48 pm

На фона на милиардите с които политиците ощастливяват народа, музеят е подходящ обект за демонстрация на гражданско съзнание.

И понеже повечето дейности в музея са небюджетни, освен трите чудесни предложения на "Зенитчик" има и поне още едно - възмутените да вземат, па да покажат как се прави.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 17, 2014 8:53 pm

stav написа:И понеже повечето дейности в музея са небюджетни...
Заплатата на директорката и тя ли е "небюджетна"? Тия които взимат решения са на държавна заплата.
Последна промяна от Грозев на чет юли 17, 2014 8:56 pm, променено общо 1 път.

Отговори