Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Всичко за военната авиация в България

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Re: Реставрация на авиационна техника в Музея на авиацията

Непрочетено мнение от Airfan » ср юли 10, 2013 3:33 pm

tu-134 написа:Бордни номера поне няма ли да им сложат???
И кокарди и кокарди...
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » ср юли 10, 2013 6:17 pm

Отврат пълна, няма ли командването на ВВС да се намеси?
Това е гавра с авиационната история!!!

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » ср юли 10, 2013 7:24 pm

Идиотщина !
Поредното усвояване на някакви пари ли, какво ли е, не знам, но е изключително малоумно ! Това е музей, не детска площадка ! Явно е, че ръководството на музея е в час с това, защото го прави и тогава трябва по някакъв начин да се намесим - мисля, че на Хорниз идеята е добра. Дори и неискушен от авиацията ще види разликите от предишните възстановки и сега...
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 11, 2013 2:00 am

Господа, тук е добре да уточним някои детайли, за да няма недоразумения.

Въпросните самолети се освежават (не мога да ползвам думата реставрация) с труда и май средствата на военнослужещи от Граф Игнатиево. Няма как да не благодарим на тези хора, че си даряват от времето и парите за да направят добро на музея! Изтребителите ще се сдобият и с опознавателен знак и бордни номера (ако вече не е станало това факт).
В същото време не може да се чака от тези хора да знаят как са изглеждали въпросните самолети по време на службата им преди десетилетия. Тук идва ролята на музейните работници, които трябва да дадат оказания по въпроса. За съжаление нещата са свършени малко по схемата, дайте да стегнем самолетите и да изглеждат лъскави и прясно боядисани, па това че са бутафория...

Имам идея какво да се направи, но ще са ми нужни актуални снимки на "реставрираните" музейни експонати.

А иначе, ето как е изглеждал МиГ-21Ф-13 по време на службата си в Толбухин след 1982 г.:

Изображение
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » чет юли 11, 2013 8:26 am

Чест и хвала на военнослужещите и голяма благодарност !
Грозев написа:...Тук идва ролята на музейните работници, които трябва да дадат оказания по въпроса. ...
За това е въпроса и срещу бездействието от страна на въпросните хора е реакцията ми. Това е авиационен музей, не просто катерушки.
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » чет юли 11, 2013 9:01 am

Грозев, никой не омаловажава труда на хората положили труд, чест им прави, че работят! Но този, който определя какво да се направи с конкретен музеен експонат е за изправяне пред стената! Тук говорим за музейни експонати, а не за катерушките пред блока! Я ми кажи кога МиГ-21УС е летял камуфлиран, например? Или кога МиГ-23БН е имал египетска окраска? Нещата изглеждат като на килограм направени и както каза един приятел "щом е боядисано, значи е ново" - добре утвърдена максима от родната армия. Тези вече са осрани безвъзвратно, но вие като медия, която се чете на места, от които зависи това, трябва да се обадите да спрат работа, след като приключат тези три самолета и да не прецакват повече експонати! В противен случай ще се сдобием с един флот от МиГ-15/17/19/21, които все едно са излезнали от един и същи завод и една и съща партида, с един и същи камуфлаж....

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » чет юли 11, 2013 9:52 am

Краси, извинявай, но не мога да приема казаното от теб на сериозно. Браво на хората от Графа, които даряват труда си, похвално е... но по такъв начин - айде няма нужда. Добре знаем, че и на Графа има хора, които адекватно могат да консултират една подобна акция. Същите хора участваха в инициативата на Валко...

До кога ще приемаме за хубаво нещо, което е направено грозно и зле само защото е направено безплатно?!?
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Зенитчик
Регистриран: пон авг 22, 2011 11:35 am

Непрочетено мнение от Зенитчик » чет юли 11, 2013 3:17 pm

Стана ясно, надявам се, че повтарянето на думата "безплатно" в част от постингите не е за оправдание, че нещо е направено грозно, а за да се пресекат недостойните подмятания за "едни пари" в други постинги.
Стана ясно също така, че "освежаването" не е завършено и че тепърва ще се довършват нещата, споменати в съобщението на музея, вкл. знаци, номера и пр. Не е добър вкус да не се чете докрай и да се дават тежки квалификации на недовършена работа.
Аз не знам с какви окраски са били навремето 21-ците, но ми прави впечатление, че в дъното на музея (ъгъла с поделението и полосата на летището) има един МиГ с измислена окраска - руска или френска. Никой не го дразни бездействието, дразнят ни работещите.
И още нещо. Работата на доброволците в периода 2007 - 2012 беше вълнуваща и аз лично я следих по форумите. Но по скромния ми опит на бояджия има нещо объркано и в резултат поне няколко от боядисаните тогава самолети се нуждаят от ново "освежаване". Пример - ИЛ-2-то, което е на предната страница на тази тема, сега е в плачевно състояние. Както и червеното и зеленото на първата 17-ца и на последните ЯК-ове.
Освен критика, трябва малко и самокритка.
При това аз не критикувам, защото помня как доброволците сами си осигуряваха средства и бои, а сега знам, че материалите са от музея.
Впечатленията ми са от 12-ти април, така че ако междувременно някой е направил нещо по въпроса - моля за извинение.
По въпроса с навеса е коментирано много, но не съм видял коментар за това, че на Арадо-то се уши чохъл и то беше в него цяла зима. Временно решение, но ще го запази няколко години повече. Докато се реши въпроса с хангара или навеса.
И ако сте убедени, че в момента се прави някаква глупост - обадете се в музея. Не вярвам да не ви обърнат внимание - все пак нашите данъци им плащат заплатите.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » чет юли 11, 2013 4:12 pm

Зенитчик написа:Стана ясно също така, че "освежаването" не е завършено и че тепърва ще се довършват нещата, споменати в съобщението на музея, вкл. знаци, номера и пр. Не е добър вкус да не се чете докрай и да се дават тежки квалификации на недовършена работа.
Ако ще се завърши с този камуфлаж, ако ще и да ги позлатят пак няма да са наред.
Зенитчик написа:Аз не знам с какви окраски са били навремето 21-ците, но ми прави впечатление, че в дъното на музея (ъгъла с поделението и полосата на летището) има един МиГ с измислена окраска - руска или френска. Никой не го дразни бездействието, дразнят ни работещите.
Този камуфлаж е коментиран многократно, дори в чужди форуми, че не отговаря на истината.
Зенитчик написа: И още нещо. Работата на доброволците в периода 2007 - 2012 беше вълнуваща и аз лично я следих по форумите. Но по скромния ми опит на бояджия има нещо объркано и в резултат поне няколко от боядисаните тогава самолети се нуждаят от ново "освежаване". Пример - ИЛ-2-то, което е на предната страница на тази тема, сега е в плачевно състояние. Както и червеното и зеленото на първата 17-ца и на последните ЯК-ове. Освен критика, трябва малко и самокритка.
При това аз не критикувам, защото помня как доброволците сами си осигуряваха средства и бои, а сега знам, че материалите са от музея.
Докoлкото знам, боите използвани тогава бяха евтини.
Зенитчик написа: По въпроса с навеса е коментирано много, но не съм видял коментар за това, че на Арадо-то се уши чохъл и то беше в него цяла зима. Временно решение, но ще го запази няколко години повече. Докато се реши въпроса с хангара или навеса.
Никой не отрича напаравеното до момента. :wink:
Зенитчик написа: И ако сте убедени, че в момента се прави някаква глупост - обадете се в музея. Не вярвам да не ви обърнат внимание - все пак нашите данъци им плащат заплатите.
Вече го направих - по мейла. Даже имам отговор. :)

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » чет юли 11, 2013 9:18 pm

Зенитчик написа:Стана ясно, надявам се, че повтарянето на думата "безплатно" в част от постингите не е за оправдание, че нещо е направено грозно, а за да се пресекат недостойните подмятания за "едни пари" в други постинги.
Стана ясно също така, че "освежаването" не е завършено и че тепърва ще се довършват нещата, споменати в съобщението на музея, вкл. знаци, номера и пр. Не е добър вкус да не се чете докрай и да се дават тежки квалификации на недовършена работа.
Аз не знам с какви окраски са били навремето 21-ците, но ми прави впечатление, че в дъното на музея (ъгъла с поделението и полосата на летището) има един МиГ с измислена окраска - руска или френска. Никой не го дразни бездействието, дразнят ни работещите.
И още нещо. Работата на доброволците в периода 2007 - 2012 беше вълнуваща и аз лично я следих по форумите. Но по скромния ми опит на бояджия има нещо объркано и в резултат поне няколко от боядисаните тогава самолети се нуждаят от ново "освежаване". Пример - ИЛ-2-то, което е на предната страница на тази тема, сега е в плачевно състояние. Както и червеното и зеленото на първата 17-ца и на последните ЯК-ове.
Освен критика, трябва малко и самокритка.
Впечатленията ми са от 12-ти април, така че ако междувременно някой е направил нещо по въпроса - моля за извинение.
По въпроса с навеса е коментирано много, но не съм видял коментар за това, че на Арадо-то се уши чохъл и то беше в него цяла зима. Временно решение, но ще го запази няколко години повече. Докато се реши въпроса с хангара или навеса.
И ако сте убедени, че в момента се прави някаква глупост - обадете се в музея. Не вярвам да не ви обърнат внимание - все пак нашите данъци им плащат заплатите.
Привет,

Как ще бъдат довършени тези три самолета от тук насетне няма абсолютно никакво значение, тъй като белята е сторена. Боята може да е вечна, но е недостоверна и според мен е по-добре да се пребоядисват 1 път на 2-3 години с достоверни бои, от колкото да се боядисат един път с нещо, което не прилича на нищо. В момента как ти се вижда външния вид на самолетите? На мен ми приличат като на току що излези от КВР от местния завод... само че те така не са изглеждали никога...

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » чет юли 18, 2013 9:49 pm

Днес имах възможност да се срещна и да си поговоря с управата на Музея на авиацията в Крумово и получих уверение, че грешката с тези три самолета ще бъде поправена в кратки срокове и същите ще получат автентична окраска. Хората са оптимисти и за сега имат моята подкрепа.

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » ср яну 22, 2014 1:22 pm

Вчера минах през музеят. Не малко от експонатите вече са освежени,и то много добре, а ето и снимки на тройката Миг21.
Лично за мен много добре се е получило и качеството е много високо на изработаката.Личи си ,че преди това е смито всичко от самолетите след,което е нанесена новата боя и то матова,каквато е редно да бъде.

Изображение

Изображение

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » ср яну 22, 2014 6:12 pm

Все така да е за в бъдеще! И даже по-добре!

Потребителски аватар
airjohn
Регистриран: пон май 17, 2010 10:30 pm

Непрочетено мнение от airjohn » ср яну 22, 2014 8:31 pm

Chavdar написа:
Изображение
Перфектна работа, но цвета на стойките на колесника оригинално е сребрист или сив. Това разбира се не омаловажава резултата от цялостната реставрация на боята. Респект.
When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward,
for there you have been, and there you will always long to return.

LEONARDO DA VINCI

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » чет яну 23, 2014 1:35 am

Първо и най-важно, браво за вложените пари и (безвъзмезден) труд! Машините изглеждат наистина добре.

Но ако трябва да сме пунктуални, нито един от трите камуфлажи не е исторически. Балчишкият ПФМ е бил в два тона на зеленото и едри петна, Ф-13 и той е бил в три тона на зеленото с по-дребни петна в последните години от службата си, преди това без камуфлаж. Спарката вероятно никога не е служила камуфлажирана.

Пак казвам, не омаловажавам труда, просто отбелязвам.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » чет яну 23, 2014 3:16 pm

Освен освежаването, в един национален музей, експонатите трябва да изглеждат автентично. Дори камуфлажът да не е оригиналния точно за този борд, то поне трябва да е истински за модификацията, за да носи духът на времето. Не омаловажавам труда на хората, експонатите бяха в трагично състояние, но когато се прави нещо трябва да се прави както трябва - за пример Ми-24. Разочарованието в мен си остава.

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » чет яну 23, 2014 4:42 pm

Айде и аз да се пооплача :)

Тия петолъчки като ги видя и ми настръхват косите!

Иначе браво за инициативата, дано има повече такива примери и за напред.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » чет яну 23, 2014 5:08 pm

Вярно си е. При това камуфлиране по-добре да са кръговете. Този тип звезди са присъствали при едноцветната схема.
От темата за МиГ-21:
King_Rat написа:Камуфлираните бисове са доставени "втора ръка".

Новите са дошли така:

Изображение

svetlinnh
Регистриран: пет фев 25, 2011 7:30 pm

Непрочетено мнение от svetlinnh » чет яну 23, 2014 8:17 pm

Има снимки на камуфлирани МиГ-21 със замазани със зелена боя звезди и боядисани отгоре кокарди, т.е. явно камуфлажът не идва със смяната на звездите с кокарда през 92г. (дано не греша годината), а е направен още преди това. Не мога да кажа с точност, тъй като не съм попадал на информация през коя точно година започва камуфлирането в 3 цвята зелено или комбинация зелено и кафяво, но съм останал с впечатление, че камуфлирането започва някъде в средата на осемдесетте.

Относно камуфлажа на музейните експонати, бих казал, че се е получил интересен микс:
- цветовете се доближават до тези на МиГ-21бис, доставени втора ръка и летели в Балчик;
- схемата на петната пък е по-близка до тази при камуфлажа, поставян у нас на МиГ-21МФ и МиГ-21бис, летели на Граф Игнатиево. Посочвам Граф Игнатиево, защото машините от Узунджово например, които съм виждал на снимка, са с друга схема и цветове.
Да, исторически достоверните цветове и схема на петната щеше да е отлично изпълнение, но и това е по-добре от колкото да стояха занемарени.
Поклон пред труда на хората, участвали в проекта.

Отговори