Авиацията на МВР

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Авиацията на МВР

Непрочетено мнение от Грозев » чет мар 06, 2008 12:25 pm

Купуват на МВР нови самолети
Дават на граничарите хеликоптер и водолазни такъми

СОФИЯ. МВР ще се сдобие с няколко безпилотни самолета за въздушно наблюдение. Това стана ясно вчера от обществена поръчка, възложена от финансовото министерство.
За нуждите на Гранична полиция и по-добра охрана ведомството на Пламен Орешарски обяви поръчка и за един хеликоптер.
Нови аудио, фото и видеосистеми. ще бъдат доставени за борбата с организираната престъпност. МВР ще се сдобие и със 150 чифта очила за нощно виждане и още толкова бинокли.
Митниците също ще получат нова техника. За тях ще бъдат купени модерни компютри.
Друга обществена поръчка на финансовото министерство е за доставка на 8000 комплекта защитно облекло за работещите в Гранична полиция, както и 22 броя огнеупорни костюма.
Ще бъдат купени и 18 водолазни комплекта за подводни проверки.
Регионалните лаборатории на МВР пък ще се оборудват с микроскопи, автоматични системи за ДНК анализи, за да могат по-ефективно да проучват събраните веществени доказателства.

Нина Васильовска

http://www.standartnews.com/bg/article. ... cle=224433
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Svetli Georgiev
Регистриран: съб юни 28, 2008 7:57 pm

Re: Bell 206 в България

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » чет юли 17, 2008 10:44 pm

Грозев написа:...Към ескадрилата има цели пет вертола, но всички знаем колко от тях летят.Абе с две думи интересна тема, която си заслужава копането...
Та така. Вертолетите на МВР са били 5 Ми-2 и един(или два?) Ми-8/17:
Ми-2:
501 - сега в ТУ София
502, 503, 505 - в северния район, може би летят, по-вероятно не
504 - той поне би трябвало да лети

Ми-8/17:
506 - Ми-8ПС - това животно някой виждал ли го е или е само на текст
510 - Ми-17 - и той в северния район

А от 506 до 510 има ли други? :?

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » чет юли 17, 2008 10:51 pm

За Светли:
В "Криле" от ноември или декември 2006 г. (не си спомням точно) имаше репортаж от Грозев и Евгени за последните полети на последния Ми-2 и после статия от Евгени за цялата история на вертолетния отряд на полицаите (сега е към генерална дирекция "Полиция", а преди в "Жандармерията").
За Ми-8 - ползван е от ескадрилата, даден от "Хели ер" само за временно, и то по времето, когато полицейския Ми-17 е бил даден на "Хели" за гасене на пожари в чужбина.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Re: Авиацията на МВР

Непрочетено мнение от Грозев » пет юли 18, 2008 1:36 pm

Последния полет на последния Ми-2 (борд 504) на МВР беше на 22 ноември 2006 г.

В броя от декември 2006 г. имаше интервю на Евгени с главен инспектор Радослав Димов. Аз само снимах. В броя от март 2007 г. пак от Евгени кратка, но изключително ценна история на авиацията на МВР в България.

В исторически план освен петте Ми-2 е имало и три Ка-26. През 1989 г. е доставен втори Ми-17 на МВР, но вертолета е прехвърлен на полка в Крумово. Интересно кой ли борд е това?

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет юли 18, 2008 6:52 pm

Svetli Georgiev написа:Та така. Вертолетите на МВР са били 5 Ми-2 и един(или два?) Ми-8/17:
Ми-2:
501 - сега в ТУ София
502, 503, 505 - в северния район, може би летят, по-вероятно не
504 - той поне би трябвало да лети

Ми-8/17:
506 - Ми-8ПС - това животно някой виждал ли го е или е само на текст
510 - Ми-17 - и той в северния район

А от 506 до 510 има ли други? :?
502 (ако не се лъжа) беше (за последно съм се заглеждал преди поне 5 години) в казармата на баретите (сега май е на Жандармерията) във Врана. Сега погледнах в Google Earth - няма го на снимката, която е от август 2007 г. Сигрно са го продали. Ориентировъчно беше на 42 градуса, 38 минути и 6 сеунди северна ширина / 23 градуса, 25 минути и 46 секунди източна дължина. Явно са го изпили.

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » пет юли 18, 2008 7:07 pm

Този координат, който си дал е в София, преди Пежо на Цариградско шосе, а не във Варна :?

борден

Непрочетено мнение от борден » пет юли 18, 2008 7:40 pm

Точно така! :wink:
Аз съм писал Врана, а не Варна.

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » съб юли 19, 2008 12:14 am

Случва се човек да се обърка :wink:
А къде точно е бил хеликоптера, защото прегледах карти от 2001 и 2004, на които не го видях?

борден

Непрочетено мнение от борден » нед юли 20, 2008 12:25 pm

Ами където съм писал, горе-долу. През 2001 г. със сигурност беше там! Къде ги гледаш тия карти - може пък аз да видя на тях. :wink:

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » нед юли 20, 2008 9:13 pm

Може да погледнеш http://www.maps.live.com, http://www.maps.yahoo.com и http://www.terraserver.com примерно. Терата си има отстрани датата като Гугълските, за другите не знам точно, но са някъде там. И въпреки че се съмнявам да го намериш при такава разделителна способност си заслужава да се разгледат останалите летища и авиобази, на които има какво да се види :wink:

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » пон юли 21, 2008 10:44 am

Съжалявам че е със закъснение, но вижте какво намерих в сходна тема на БГспотърс:
http://news.ibox.bg/news/id_1903615737
За охрана на сигурността на външните граници на България през следващите 2 години ще бъдат усвоени 161 млн. евро, посочва още министърът. Ще бъдат закупени 1 или 2 самолета.
и
http://money.ibox.bg/news/id_1085216533
В конкретни параметри предстои купуването на: 380 леки автомобила, от които 180 високопроходими, за Черноморската граница - 6 кораба, от които два 200- тонни, два - 50 тонни и два 20 тонни; за река Дунав - общо 6 малки кораба, 4 хеликоптера, от които 3 малки и един среден тип; 8 мобилни лаборатории, 21 цифрови камери; 5 мобилни системи за издирване, 6 специализирани автомобила, 15 специализирани автомобила за аудиоконтрол и много други.

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » чет юли 24, 2008 11:54 am

Покрай "заниманията" ми с Агустата на Интер Еър миналия октомври се говореше, че МВР се е засилило да купува едно звено от полицейския вариант на А109Е. Стана дума, че щели да правят и база за ТО та от компанията си правеха сметки да се договарят с тях да им обслужват машината. Още тогава ми се видя кьорфишек тая работа..
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

борден

Непрочетено мнение от борден » чет юли 24, 2008 12:16 pm

...парите за които вертолети трябва(ше) да дойдат от еврофондовете. Всички разбрахме вчера какво се случи.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » чет юли 24, 2008 1:20 pm

А идейно - за базиране във Враждебна?
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб сеп 05, 2009 12:33 am

МВР все пак ще има хеликоптери, за да изпълни изисквания по Шенген
От Лили Границка
Последна промяна в 20:39 на 04 сеп 2009

Хеликоптери за нуждите на МВР по Шенгенското споразумение все пак ще има. Това стана ясно от отговора на финансовия министър Симеон Дянков по време на парламентарния контрол. Бившият вътрешен министър и настоящ депутат от БСП Михаил Миков го попита за съдбата на поръчката.

Поводът беше изявление на министър Дянков. След като встъпи в длъжност, той обяви, че във финансовото министерство се получило искане за плащане на 30 млн. евро за хеликоптери на МВР, но от вътрешното министерство му казали, че нямат нужда от такива "туристически машини". Изявлението предизвика скандал и влезе в серията от разкрития на новата власт за далавери, вършени от предишната. То предизвика реакцията на бившия вътрешен министър Румен Петков, който се закани да съди Дянков за клевета.

Днес финансовият министър обаче промени позицията си. През септември оценителна комисия от специалисти на МВР, финансовото министерство и външен експерт ще направят оценка на офертите по обществената поръчка за хеликоптерите, каза Дянков, цитиран от БТА. На 24 юни МВР е представило във финансите ревизирани технически спецификации за хеликоптерите и поръчката е обявена повторно на 1 юли, посочи министърът. Той добави, че с писмо от 1 септември ведомството му е отправило запитване до МВР за потвърждение на необходимостта от покупка на хеликоптерите. На следващия ден е получил положителен отговор за необходимостта от закупуването на машините. Предвиденият бюджет за закпуването им е 30 млн. евро, като средствата се отпускат от Европейския съюз по инструмента Шенген.

Това е втори търг за доставка на хеликоптери на МВР по Шенген. Първият се провали.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/09/ ... a_izpulni/

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » съб сеп 05, 2009 9:24 pm

Като искат да летят с вертолети, да си купят/наемат от МО.. Там има много, и не се забелязва да са се разсипали от летене.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » нед сеп 13, 2009 6:58 pm

Изображение

Ми-8 борд 506, използван временно от полицейското звено (не съм сигурен от кога е снимката, предполагам, че от 1998 или 2000 г.), в периода, когато техния Ми-17 е бил даден за ползване на "Хели ер" (гасене на пожари в Испания).

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » пон сеп 28, 2009 7:58 pm

Някой знае ли какви са тези 4 вертолета, поръчани от Румен Петков за 30 млн. евро? Интересно ми е наистина колко "туристически" се водят тези машини. Много често я срещам тази новина из родното интернет пространство но никаде досега не съм видял написан модел на въпросните вертолети.

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт сеп 29, 2009 11:01 am

Сам си написал отговора - никъде никой не споменава конкретни модел и производител. Работата е крайно вмирисана. В интерес на истината в последния месец мисля няма нищо по въпроса, което ме навежда на мисълта, че това беше поредното вдигане на шум от страна на новото правителство когато дойде на власт, но без реални факти, а с общи приказки.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт сеп 29, 2009 12:25 pm

http://www.bulgaria-news.bg/category/bu ... t8441.html

^ в този източник се споменава AgustaWestland. Да не би четирите машини да са AW109 Power? Миналата година се говореше за 1 бройка, сега станаха 4...

Отговори