Въздушен парад за 6 май

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Re: Въздушен парад за 6 май

Непрочетено мнение от HORNISE » вт май 06, 2014 5:45 pm

Решението дали да се изпълни задачата не се взима от летателния състав определен да участва в парада.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт май 06, 2014 5:51 pm

Основен проблем е "прескачането" на Вакарел. Всеки, който лети VFR в България ще потвърди, че когато времето там се запуши няма минаване от София към Пловдив или обратно.
Гледах видео на един от групите по време на една от тренировките. Този профил, който спазват няма как да бъде изпълнен в облаци.

При тренировката на 29 април ситуацията бе точно като днес и полетите се отложиха за ранния следобед, когато времето се оправи. Ако днес парадът бе от 14 часа щеше да има авиация.

Това, което можеше да се види е един Bell 206 и два Cougar, дето да позамажат обстановката, но уви...

Но като цяло, волно или не волно, МО, армията и ВВС изядоха сериозен имиджов шамар днес, който се засилва от това, че осем часа след парада никое официално лице не обясни на народа защо няма авиация.
Anyone who fights for the future, lives in it today

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » вт май 06, 2014 5:53 pm

Незнам къде го е писал това ужаважемият летец. Аз обаче бях на площада и мога уверено да заявя, че нямаше и следа от долна граница 300 метра, видимостта беше повече от чудесна. Какви ILS-ове и РСП-та са нужни?

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » вт май 06, 2014 5:54 pm

HORNISE написа:Решението дали да се изпълни задачата не се взима от летателния състав определен да участва в парада.
Това е ясно, но логиката на въпроса си остава.
Как първо обяснява, че е невъзможно, а после обявява готовност да го направи (и уж не само той)?

laudata
Регистриран: чет яну 02, 2014 10:19 pm

Непрочетено мнение от laudata » вт май 06, 2014 6:00 pm

и аз чаках миговете да ми напълнят душата,но щом казват летци че е било опасно трябва да се съобразим с това колкото и да сме разочаровани.и аз съм бил в графа на доста полети и на истина времето е решаващо в такива ситуации.

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт май 06, 2014 6:08 pm

борден написа:Незнам къде го е писал това ужаважемият летец. Аз обаче бях на площада и мога уверено да заявя, че нямаше и следа от долна граница 300 метра, видимостта беше повече от чудесна. Какви ILS-ове и РСП-та са нужни?
Цитатът е от facebook профила на Люци.

Проблемното време беше на Вакарел, не в София. Тук си беше добре.
На 29-ти имах възможността да летя в РС-12. Лети се в плътен строй през целия курс, като на Вакарел минахме много ниско - 100-на метра (при докладвана от разузнавача долна граница 400 м). Облаците там са били до земята около 0830 тази сутрин, нямам представа какво е било положението в 1000 ч, но явно не е било много по-добро.

Изображение

Стоян

Непрочетено мнение от Стоян » вт май 06, 2014 6:09 pm

А ако Доброславци имаше възможност да приеме едно пребазиране, дали щеше да има авиация на парада?

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт май 06, 2014 6:12 pm

Стоян написа:А ако Доброславци имаше възможност да приеме едно пребазиране, дали щеше да има авиация на парада?
Нямаше да има причина да не видим самолетите над София.

Изображение

Стоян

Непрочетено мнение от Стоян » вт май 06, 2014 6:16 pm

HORNISE написа:
Стоян написа:А ако Доброславци имаше възможност да приеме едно пребазиране, дали щеше да има авиация на парада?
Нямаше да има причина да не видим самолетите над София.
Благодаря за мнението!

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » вт май 06, 2014 6:25 pm

Може просто да кажат, че тези дни не са тренирали за парад, а са отблъсквали пъклена вражеска агресия! Особено Бел-а и Пилатуси-ите. Разочароващо наистина...

Спомням си през 2001г. когато беше сефтето на подновените паради над София с авиационно участие и цялата парадна авиация оперираше от Доброславци баш на 6-ти се сля небе със земя и наистина не ставаше. Обаче на другия ден по закона на Мърфи човек можеше на изгори от слънцето и съвсем случайно чух минаващи вертолети и гледам Ми-14 и Ми-17 минават посока центъра (тогава живеех в Западен парк). Отидох над тунела за Люлин и се почна - 4-ка Л-39, 4-ка МиГ-21, 4-ка МиГ-23, 4-ка Су-25, двойка МиГ-29 и накрая двойка Су-22. Баш над главата ми. Титулярите и дубльорите се прибираха по базите си и минаха като на парад над София. Много се накефих!

Ако сега наистина няма официална реакция ще е много жалко за и без това поовехтелия имидж на ВВС и армията като цяло.

ПС> За протокола в събота летях с парапланера от Сопот при условия (облачност и вятър) сходни с днешните над София. Дали да не си купя пистолет и да почна да давам бойно дежурство?!...
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт май 06, 2014 6:31 pm

2001 г. имахме късмет с минаването на 7 май, тъй като повечето самолети бяха от други бази, а за МиГ-23 не беше голямо усилие да направят един кръг на София.
Питах генерала Стойков вчера, ако днес времето е лошо няма ли да се направи едно минаване за отсрамване на 7-ми, но за съжаление такова не е предвидено.

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт май 06, 2014 7:04 pm

=RvE=Tito написа:ПС> За протокола в събота летях с парапланера от Сопот при условия (облачност и вятър) сходни с днешните над София. Дали да не си купя пистолет и да почна да давам бойно дежурство?!...
Ако успееш да си носиш и радар...
Anyone who fights for the future, lives in it today

Dimitar
Регистриран: пет апр 27, 2012 10:24 am

Непрочетено мнение от Dimitar » вт май 06, 2014 8:42 pm

Полк. Белкинов за точността на преминаване със знамето: http://bit.ly/1j9ckJ1

Потребителски аватар
фен27
Регистриран: чет сеп 23, 2010 10:54 pm

Непрочетено мнение от фен27 » вт май 06, 2014 9:29 pm

Дано след 2-3 години, когато сме се "диверсифицирали" достатъчно и на 6-ти май над София минат Грипените или Ф-16 при същите облаци, да не се каже, че "това не ставаше с МиГ-овете"... Не претендирам да знам достатъчно в областта, но вече се изказаха хора, които разбират повече и Вакарел не изглежда непреодолим. И накрая: Защо самолетите за парада не се базираха във Враждебна? и Наистина ли при разпръскване на плътни облаци с химии впоследствие (след няколко месеца) се изливат проливни дъждове или това е мит? Честит празник, защото все някога пак ще се празнува като хората

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » вт май 06, 2014 10:52 pm

Защо Вакарел е такава ключова точка, през която трябва да се прелети на всяка цена, че и на 100 м. отгоре?

Влошаване на МУ е винаги възможно, никакъв друг план ли не е бил измислен? (ясно е, че на Доброславци и Габровница няма как да ги базираш, но на Враждебна?)
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт май 06, 2014 11:11 pm

Въпреки всичкия негативизъм около мероприятието... Имах възможността да направя доста обширен репортаж за подготовката на ВВС и скромното участие в самия парад.

Слагам тук малка част от снимките:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Целият материал може да се види тук:
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » вт май 06, 2014 11:47 pm

Хе, че то парад имало, но само за определени хора, сред които и другарят Балъкчиев :wink:
Благородно му завиждам за част от местата, на които е имал възможност да снима, и го поздравявам за прекрасните снимки 8)
Да живей :!:
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » ср май 07, 2014 5:21 pm

А днеска в Москва репетицията е минала в такова време

Изображение

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » ср май 07, 2014 6:15 pm

Доколкото знам бай руснак лети по доста часовe на година.
Последна промяна от HORNISE на ср май 07, 2014 9:33 pm, променено общо 1 път.

Изображение

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » ср май 07, 2014 9:08 pm

Още от репетицията в Москва и времето там - във втората част на този репортаж - http://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/ ... 6-dhxc.htm

Между другото, не знам дали това ще се възприеме като тролинг или негативизъм, но е чисто и просто съжаление:

1. нашият опит за парад, включително репетициите към него, техниката, прекрасно заснета горе - всичко това би отишло за ден-два бой срещу 800 опълченци в Славянск, например
2. и още - в целия си блясък приличат на съветската част от ретро-шоу в щатите, но не от големите.

Честно, абсолютен и безмерен срам е не само авиацията, а и цялото нещо, наричано армия в сравнение с това, което е през 89-та, например - и като неизмерно по-малки възможности, и като качество, и като количество. От гледна точка на самостойната ценност на армията, влизането в НАТО досега поне е пълно, и изглежда безвъзвратно падение. Е, има си и множество плюсове, но горчилката си стои.

ПП - чия е вината е дълъг и противоречив въпрос. Но, както в много други аспекти, една Полша, например, успя да запази и усили армията си.

Отговори