Въздушен парад за 6 май

Всичко за военната авиация в България
aerofanbg
Регистриран: нед фев 06, 2011 5:04 am

Re: Въздушен парад за 6 май

Непрочетено мнение от aerofanbg » чет май 08, 2014 3:45 am

Е вече руснаците знаят кога да ударат българите, когато е лошо времето и има мъгла...българските летателни способности са свити до слънчево време с малко вятър. Или пък поредния съботаж беше направен....и отново си падам на думата, България няма да види нови изтребители.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » чет май 08, 2014 11:22 am

aerofanbg написа:Е вече руснаците знаят кога да ударат българите, когато е лошо времето и има мъгла...българските летателни способности са свити до слънчево време с малко вятър. Или пък поредния съботаж беше направен....и отново си падам на думата, България няма да види нови изтребители.
Aerofanbg мисля, че си станал жертва на елементарната пропаганда, че руснаците са тръгнали да ни нападат. Или в последно време заплахата от тях е нараснала много.
Нека преположа какво биха направили руснаците, ако НАТО изтегли всички хора и прекъсне всякакви връзки с България. Вероятно ще изпратят поздравителна телеграма до Брюксел - "Честито! Отървахте се." Може да добавят и българска шега. "Появи се нов майстор-дюлгерин. Две села се бият за него ...... И всяко вика - ВЗЕМИ ГО ТИ!" :wink:
Кажи, ако имаш други идеи за същата постановка?!

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » чет май 08, 2014 1:05 pm

А пък аз мисля, че неочаквано за мен и в този форум се изля голяма порция мръсотия. Можеше ли да е по-добре - да можеше! Станало ли е нещо кой знае колко страшно, че не минаха над София - не! Основният проблем си остава комуникацията МО - общество. Нека не съдим за способностите на авиацията по това дали са минали на парада или не при сложни условия. Да, способностите наистина не са това, което трябва да бъдат, но парадът не е критерий.
И само за размисъл, понеже много хора правят сравнение с руския парад:
- в радиус от няколкостотин километра около Москва теренът е равен като паница.
- повечето самолети в руския парад са с много по-съвременна авионика.
- руснаците летят в пъти повече от нашите.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » чет май 08, 2014 3:40 pm

Къде пък видя мръсотия?
Отношението в обществото към БА е скептично до подигравателно. Сега само се усили. Нищо страшно не е станало!
Fighters make show. Bombers make history.

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » чет май 08, 2014 4:15 pm

присъединявам се към мнението на октагон - не става дума за обида и мръсотия, а за съжаление.

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » чет май 08, 2014 4:36 pm

На 6 май на площада, а след това из форуми, новинарски сайтове, че дори и от немалко познати по телефона чух и прочетох доста неприятни неща, някои от които откровени обиди и подигравки. Та... чувството не е приятно. Положението във ВВС е плачевно, но за това не е виновен летателния и инженерен състав, а нападките в голямата си степен са насочени към тях.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » чет май 08, 2014 9:17 pm

octagon написа:Къде пък видя мръсотия?
Отношението в обществото към БА е скептично до подигравателно. Сега само се усили. Нищо страшно не е станало!
Прав си, не съм се изразил много точно - по-скоро е прекален негативизъм.

laudata
Регистриран: чет яну 02, 2014 10:19 pm

Непрочетено мнение от laudata » чет май 08, 2014 9:44 pm

за един парад толкова приказки се изговориха и все лоши.нека оставим летците на мира.ако стене беля в това лошо време тогава ли ще мислим.

aerofanbg

Непрочетено мнение от aerofanbg » пет май 09, 2014 4:24 am

Стоян написа:
aerofanbg написа:Е вече руснаците знаят кога да ударат българите, когато е лошо времето и има мъгла...българските летателни способности са свити до слънчево време с малко вятър. Или пък поредния съботаж беше направен....и отново си падам на думата, България няма да види нови изтребители.
Aerofanbg мисля, че си станал жертва на елементарната пропаганда, че руснаците са тръгнали да ни нападат. Или в последно време заплахата от тях е нараснала много.
Нека преположа какво биха направили руснаците, ако НАТО изтегли всички хора и прекъсне всякакви връзки с България. Вероятно ще изпратят поздравителна телеграма до Брюксел - "Честито! Отървахте се." Може да добавят и българска шега. "Появи се нов майстор-дюлгерин. Две села се бият за него ...... И всяко вика - ВЗЕМИ ГО ТИ!" :wink:
Кажи, ако имаш други идеи за същата постановка?!

---Не, бях само малко саркастичен, а пропагандата е очевидна и смешна. Обаче намирам за още по смешно това колко много българите се натискат или да целуват западен задник или пък руски задник и все се правим на благи и за запад и за исток. Но попиташ ли какъв е българския интерес?... мнозинствоте се бърка между двата полюса и казва че българския интерес е да сме с запада а пък другите казват че трябва да сме с изтока....това е мъчната истина. Всъщност България трябва да е по независима и да има поне армия на равно с Гърция като възможност. Но гъзолизците от ляво и от дясно не разбират че за да сме на такова ниво трябва да се развива бизнеса, да се намалява бюрокрацията и в резултат на това от такси и данъци се събират пари за силна армия и независима България с интереси които са БЪЛГАРСКИ, такива които служат на развитието на БЪЛГАРИНА и ДЕЦАТА МУ И УНИВЕРСИТЕТИТЕ и НАУКАТА и ИНФРАСТРУКТУРАТА и ОТБРАНАТА. Обаче това е много сложно за разбиране и почти не понятно за много хора. Като обичам да казвам за политиците в БГ...малки главички с малки мечтички. Виждали ли сте слон с артериите на мишка? А голяма икономика с криволичещи пътеки и малки пътища за инфраструктура? Трябват магистрали, развитие, развитие, развитие...

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » пет май 09, 2014 9:09 am

Е, без магистрали закъде?
Тоя последния пасквил не го разбрах или поне не разбрах защо е написан тук.
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пет май 09, 2014 3:52 pm

=RvE=Tito написа: ПС> За протокола в събота летях с парапланера от Сопот при условия (облачност и вятър) сходни с днешните над София. Дали да не си купя пистолет и да почна да давам бойно дежурство?!...
Това ми напомни за вица:

Един гледа как делтапланерист се забива в хотел Родина и вика:
- Каквато държавата, такива и терористите.
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » пет май 09, 2014 11:20 pm

Ааа моля, моля, да си имаме уважението! Претендирам за пилот 3-та клас по парапланеристката скала - вече имам зачот и в полети денем СМУ 8)

Непровелият се въздушен парад не е чак такава драма. Проблемът е, че твърде ясно визуализира затихващите функции на армията и авиацията в частност.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

aerofanbg

Непрочетено мнение от aerofanbg » съб май 10, 2014 2:16 am

Това че самолетите не излязоха според мен беше пълен саботаж...както и преди съм казвал институциите са просмукани от корупция и саботаж. Искам да видя оставки и уволнения в ВВС заради този саботаж! Замиват ни очите че времето било еди какво си! пълна перверзия!

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Непрочетено мнение от Байко » нед май 11, 2014 1:13 am

Бай Ганьо е жив!

Съвсем изтрещя тоя български народ напоследък. Десетките вече години на неудачи от всякакъв вид, на неудовлетворение от съд, държава, политика, доходи, циганизация и прочее накараха по-уязвимите емоционално, както и по-неизявените по отношение на интелект сънародници стъпка по стъпка, ден след ден, да деградират, барабар с децата и внуците си до нечувани низини.

Причините са повече от ясни. Насадена къде нарочно, къде поради некадърност и външни вмешателства в икономическата политика на държавата, и допълнена от постоянните кражби на управляващи и електорат перманентна финансова криза. Залитане на буквално всички политици и политически партии в България след 10-ти ноември към какви ли не авантюристични, доходоносни, вътрешни, външни, дребни и едри съблазни. Целенасочено съсипване на образователната система в страната. Ежедневно създаване на лъжеидеали и в последствие отстраняване на всякакви такива от съзнанието на младите хора. Сервилничене, навеждане, откровена тъпотия и нихилизъм по хоризонтала и вертикала сред цялото общество. Общество, гледащо ден и нощ сълзливи и безидейни сапунки, откровено тъпи "риалити програми" и кървави новини. Общество слушащо неистово и в захлас ("Веселете се в захлас" казваше Олдъс Хъксли в "Прекрасният нов свят") на съмнителни по качество, съдържание и смисъл музикални стилове. Музикални стилове и шоута, създадени с ясната цел да накарат същото това общество просто да спре да мисли, т.е. - да спре да съществува. Да се превърне в клоаката на континента, в евтина работна ръка, в стадо. Общество забравило книгите, смисълът, историята, истината, любовта. Общество от мъртви души!

Военният парад по случай деня на храбростта и празник на Българската армия 6-ти май мина и замина. Състоя се само в наземната си част, а въздушната бе отсрамена от един вертолет Ми-17, носещ трибагреника. Много се изписа и изговори след това. Прекалено много бих казал. Но казана дума - хвърлен камък. Хора с всякакви професии и интереси се включиха къде по служба, къде просто от жажда за евтина слава в нескончаемите в последните дни полемики по темата.

Тук нямам за идея да обяснявам защо и как самолетите и вертолетите не минаха над площад "Княз Александър I-ви". Не би трябвало и да го правя, защото веднъж вече беше обяснено, а аз не съм папагал, та да повтарям. Метеорологичната обстановка не позволяваше и толкова. Ние летците, щурманите, инженерите и техниците от ВВС знаем отлично какво означава това. Ние сме професионалистите и щом сме преценили, че времето не е ставало, значи не е ставало и толкоз. Всъщност всяко нормално общество най-вероятно би приело това (щом съответните професионалисти го казват) и би се прибрало вкъщи след парада да хапне агнешко. Е да, ама не! Нека се върнем пак на темата за обществото ни.

Той и бай Ви Ганя хукна едно време по "пещенската гара" (ж.п. гарата в Будапеща) да гони трена, който всъщност маневрираше да влезе в друга линия, че да не му иде зян килимчето. И как го описва Алеко помните ли. Дали ще е килимчето, дали ще са мускалите, бай Ганьо все го е страх да не го минат, да не му ги отмъкнат. Всъщност едно е сигурно - човек обикновено очаква от другите онова, което добре знае, че сам може да им даде. Ама бедният Щастливец му ги каза правичката в очите тия на бай Ви Ганя. Размаха пръст в носа му и му рече изтънчено - "Да, ти сам би избягал с килимчето, нали така? Че как тогава да решиш, че оня пущиняк унгареца "Хë-гëш-фë-кë-тë-хе-ги" няма да направи същото..." И понеже бай Ви Ганя добре се познаваше, взе че се разпозна и уби автора си.

"Бедни, бедни Македонски! Защо не умря при Гредетин?"

А тези, които умряха, така ли са си я представяли тяхната мила България. На тази Земя май винаги са наричали луди и шантави тия, дето всъщност таят в сърцата си истинските ценности и идеали. Ама всъщност винаги е много по-лесно да си един от стадото, неделима и еднаква клетка от тъй нареченото общество. Опитвайки се да се правим на различни в последните десетилетия, не разбрахме колко еднакви станахме. Еднакво запленени от злоба и завист, еднакво глупави, еднакво непросветени, еднакво лесно водени за носа, еднакво лоши...

Ето днес сочат с пръст момчетата и момичетата от ВВС. Защото видиш ли не си били свършили работата, защото нямало парад, защото на Вакарел имаше дъжд. Да - на руските паради няма дъжд. Защото в зависимост от нуждата (разбирайте в зависимост от сложността на метеорологичната обстановка) там хвърлят от един до няколко милиона долара за "борба" с въпросния дъжд. Американците не са по парадите. Те обикновено залагат на пищни авио-шоута. Като човек участвал в организацията на две такива (на пилотажната група "Буревестници") тук в България, ще Ви издам само една мъничка тайна - те имат една програма за слънчево време, друга за облаци и трета за много облаци. Между другото при последната просто не се лети, защото и за добродушният идиот Швейк е ясно, че пилотаж в група при долна граница под 500 метра просто няма да бъде видян от публиката. За бай Ви Ганя обаче едва ли е ясно...

Не им е ясно и на повечето български журналисти. Свикнали трудно да раждат нормални (некървави) новини, да пишат с хиляди правописни и пунктуационни грешки, и реално почти винаги да отиват неподготвени за репортажите си (поне такова впечатление оставят винаги, когато отразяват различни авио-събития по летищата). Те не искат да приемат, че някои българи, а по-конкретно военните летци могат всъщност да си свършат професионално работата. Не им е ясно и на разните там сценаристи на развлекателни предавания. От "Шоуто на Слави" първи изригнаха по темата. Сещам се, че случайно имам две снимки на г-н Трифонов точно след отварянето на фанара на F-16, с който колега американски летец му направи опознавателен полет по време на едно учение в Граф Игнатиево преди няколко години. Повярвайте ми, никога не сте виждали Слави толкова бял и неадекватен. Ама тя "тая работа не е като оная работа", както обичаше да казва учителят ми по математика от СМГ Иван Симеонов. Не е като да плюеш наивитетно по труда на хората, без да се замислиш, че всъщност спомагаш за подриването на авторитета на една от най-важните институции в една държава. А иначе "се бараш" патриот! Да не говорим за тъй нареченото „Шоу на канала”. Видяла жабата, че подковават коня, та и тя вдигнала краче. Работата на тия псевдо-шоумени е точно такава. Аз лично не помня не да са ме разсмяли, а да са успяли да ме усмихнат поне веднъж за толкова години, пък минавам за човек с прилично чувство за хумор. Не им е ясно дори и на разните авио-любителчета с кинти. Един чичо, който видиш ли имал частен летателен апарат се осмели да сподели, че ако му дадяли пищов, щял с неговата Чесничка да носи бойно дежурство. Господине, разликата между мен и вас (без главно "В") е, че докато вие цял живот сте мечтали да сте военен летец и да летите на МиГ-29, то аз никога не съм мечтал да бъда като вас – мъртва душица!

Нали се сещате, че за всичко, което написах до тук причината не е неосъщественият въздушен парад на 6-ти май 2014 г. Той е само поводът. Причината е много по-дълбока. Причината е, че аз все още вярвам в тези, които не се подадоха на поредната провокация, все още вярвам, че те, че ние, че ти и аз помним защо сме тук, помним „Един завет… Велик завет, написан с кървав меч, деца на родний край…”, помним, че от НАС зависи! …Да я има България!

Именно днес на 11-ти май (стар стил), преди 117 години, бай Ганьо уби автора си. За съжаление самият той е още жив…

А сега аз отивам да спя, защото утре съм дежурен, а на бойно дежурство, аз и моите колеги, трябва да пазим, както семействата си вкъщи и всички други, които още вярват в онзи Велик Завет, така и чичото с Чесничката, че и всички останали бай Ганьовци! Амин!
Последна промяна от Байко на нед май 11, 2014 11:57 pm, променено общо 1 път.
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

aerofanbg

Непрочетено мнение от aerofanbg » нед май 11, 2014 1:53 am

Аз съм Българин, но не съм Бай Ганьо, просто го казвам за да го има записано.!

По принцип когато някои пише прекалено много, както теб Байко, наи вероятно означава че или се оправдава или написаното няма да бъде прочетено нито пък разбрано. Аз ако бях пилот от ВВС след такъв саботаж и провал бих си затворил устата или поне бих се извинил за неизпълненото на задачата- това е професионално. А на следващото авио шоу или парад или 6ти май бих дал всичко от себе си и ВВС имам тук предвид, за да се направи нещо по-добро и по-голямо и оправдаващо очакванията на народа и данакоплатците шоу.

Та когато ВВС са отгороврни за изпълнението на една задача, дали било тя толкова простичка като прелитането над столицата, или по сложна възпиране на враждебни изтребители, и задачата бъде провалена, не обвинявайте другите, а замълчете и се извинете - най малкото. Извинете се ето така: "Извиняваме се на нашите фенове, граждани и т.н. че заради лошите условия (гърмотевици, мъгла, дъжд) по нареждане на Генерал "еди кой си" няма да изпълниме полети еди кога си" --Това е професионално и носещо отговорност държание.

Благодаря,

Мойте мнения са си мои, ако съм прав, прав съм, ако не, супер!

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » нед май 11, 2014 11:56 am

Тръгна дискусията в посока, нетипична за нашия форум...
Искам да ви върна пак към авиационните въпроси. Тъй като не съм специалист, искам да попитам следното. Ако се абстрахираме от парада и задачата беше в състав на две звена излетели от пловдивско летище да се нанесе удар по цел в района на София (при същата МТО) - можеше ли българската военна авиация да изпълни мисията? Какви са процедурите за пробиване на облаци и последващо "сглобяване" на бойната група?

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » нед май 11, 2014 1:12 pm

Изключително неприятно съм изненадан от написаното две мнения по-напред. Изобщо не подкрепям подобно изказване и го намирам за много крайно и неуместно още повече за този форум (където се предполага, че хората разбират поне малко от авиация). Не визирам написаното от Байко или борден.

Въпросът зададен от бордния от своя страна намирам за много интересен и бих се радвал да прочета мнението на някой летец в отговор.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

aerofanbg

Непрочетено мнение от aerofanbg » нед май 11, 2014 8:18 pm

борден написа:Тръгна дискусията в посока, нетипична за нашия форум...
Искам да ви върна пак към авиационните въпроси. Тъй като не съм специалист, искам да попитам следното. Ако се абстрахираме от парада и задачата беше в състав на две звена излетели от пловдивско летище да се нанесе удар по цел в района на София (при същата МТО) - можеше ли българската военна авиация да изпълни мисията? Какви са процедурите за пробиване на облаци и последващо "сглобяване" на бойната група?

Моето мнение по твоя въпрос е че българските самолети Миг-29 няма да могат да нанесат удар (с бомби въздух земя) в магливо време на определена цел. За такива удари трябват 'умни' бомби с GPS кординати. Такива българските ВВС нямат. По принцип миговете само са добри за въздушен бои, и стрелба на въздух - въздух ракети. А за летене в лошо време нямат проблем.
Разбирасе на Гергьовден не мисля че времето беше толкова лошо.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед май 11, 2014 9:33 pm

Вероятно проблемът е, че не е оттренирано стиковане някъде на територията около София, т.е. ако пробият облаците по единично, после не могат да планират времето на ум така, че да минат в определената секунда на парада, а не че не са могли да пробият въобще. Защо го мисля това - към 9 и нещо си дойде сам разузнавача, което значи, че може да се дойде, но аз знам, че не е тренирано събиране на групите в софийското поле.
Разбира се, това са си мои лаишки съждения.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » нед май 11, 2014 11:46 pm

От чисто авиационна точка на мен въпроса ми е нямаше ли начин да не се минава точно през Вакарел? Тоест да се заобиколи. Е, малко повече керосин ще се изгори но това въобще било ли е опция?

Отговори