AS 565MB Panther в България

Всичко за военната авиация в България
venci 20
Регистриран: пет яну 08, 2010 12:24 pm

Re: AS 565MB Panther в България

Непрочетено мнение от venci 20 » чет окт 13, 2011 8:11 pm

Някой може ли да пусне няколко снимки на МИ-14. Предварително благодаря :)

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » чет окт 13, 2011 8:36 pm

До няколко дни ще има снимки на всички налични Ми-14. Извинявам се за забавянето. :-)
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
МиГ-21
Регистриран: пон окт 10, 2011 6:26 pm

Непрочетено мнение от МиГ-21 » пет окт 14, 2011 12:10 am

Ne, che neshto, ama it tozi site mai pishe, 4e ponastoqshtem sa 5 Mi-14.

http://www.aeroflight.co.uk/waf/bulgari ... 2-home.htm

p.s.
Sorry za latinicata, no na tozi komp ne izliza kirilizatora.
Изображение

“Който е роден да пълзи, не може да лети...”

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » пет окт 14, 2011 8:15 am

В Чайка трябва да са бордове 803, 806, 807, 808, 809, 811

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет окт 14, 2011 3:04 pm

venci 20 написа:Някой може ли да пусне няколко снимки на МИ-14. Предварително благодаря :)
http://www.bgspotters.net/constructor.p ... 1%E5%ED%E5
Anyone who fights for the future, lives in it today

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » вт окт 18, 2011 9:55 pm

HORNISE написа:До няколко дни ще има снимки на всички налични Ми-14. Извинявам се за забавянето. :-)
:?: :wink:

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет ное 25, 2011 3:21 am

МО отделя 29 млн. за плащане по сделката за вертолетите Panther
Написано от Списание АЕРО
Петък, 18 Ноември 2011 17:20

29 314 000 лева отделя Министерство на отбраната от своите икономии за плащания по сделката с вертолетите AS 565 Panther предназначени за ВМС. Това става ясно от разпространената стенограма на заседанието на Министерски съвет от 16 ноември. Повече от половината сума е от икономии в разходите за работни заплати.
Според стенограмата под точка 34 в дневния ред е разгледано предложение на Министерството на отбраната за промени в разпределението на бюджета за 2011 г. Според това предложение, изложено от заместник министъра на отбраната Августина Цветкова, 16 517 500 лв., които са икономисани от изплащане на работни заплати и други 12 796 500 лв., които са в резултат на икономии и преструктуриране , или общо 29 314 000 лв. ще бъдат прехвърлени за капиталови разходи. Те се изразяват в разплащания на доставката на първите два доставени вертолети Panther.
Министърът на финансите Симеон Дянков поздравява МО за това му решение, става ясно от стенограмата. Според него, благодарение на това решение, значителна част от двата вертолета ще бъдат изплатени още през тази година, което ще облекчи бюджета до 2014 г., до когато според Дянков ще има плащания по тази сделка.
Тези 16,5 млн. спестени от работни заплати са практически парите, които министър Ангелов обеща на военните под формата на бонуси за служителите с отлична, добра и нормална служба. В последствие Ангелов се отказа от това решение с обяснението, че по сделката с вертолетите Panther има да се изплащат 82 млн. лева, които трябва да дойдат директно от военния бюджет.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... nther.html

fitter
Регистриран: нед авг 28, 2011 4:03 pm

Непрочетено мнение от fitter » съб ное 26, 2011 10:08 am

Тия пък от какво икономисаха?

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » съб ное 26, 2011 4:15 pm

А вторият вертолет кога е дошъл?

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » съб ное 26, 2011 11:11 pm

Както каза един човек, имал шанса да поработи малко по Пантера-та - Ми-14 е супервертолет!

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » съб ное 26, 2011 11:32 pm

Сашо написа:Както каза един човек, имал шанса да поработи малко по Пантера-та - Ми-14 е супервертолет!
Тя и Лада-та е суперкола.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » нед ное 27, 2011 12:20 am

Така е, особено като се има предвид че и механиката на Пантер-а е горе-долу същата, като и при неговия предшественик и пряк роднина Дофен-а (AS365), който горе долу излиза нещо като връстник на Ми-14. Така, че тук може би сравняваме една жигулка с една нова френска кола, която обаче е замислена и изпълнена като дизайн на ниво края на 70-те години, само че с чисто нова електроника.
Коментара е в смисъл на смисъл на сравнение на вложен труд за един летателен час, изисквания за съхранение и поддръжка и прочие такива срещу товароподемност и най-вече възможност за полети при всякакви метеоусловия.

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед ное 27, 2011 12:35 am

Аз бих го сравнил така, че с Лада-та можеш да идеш и за риба и до магазина, ама ергеномика, сигурност и прочее при един Мерц, да речем е съвсем друг клас. И с него можеш за риба да отидеш, но не го правиш, тъй като го пазиш.

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » нед ное 27, 2011 10:35 am

:lol:

Ми-14 си е машина, не като френските лимбизийки... Не че е лоша Пантерата, но по-държеливо нещо от съветската техника - няма.
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » нед ное 27, 2011 11:36 am

Airfan написа:Аз бих го сравнил така, че с Лада-та можеш да идеш и за риба и до магазина, ама ергеномика, сигурност и прочее при един Мерц, да речем е съвсем друг клас. И с него можеш за риба да отидеш, но не го правиш, тъй като го пазиш.
Мерцедеса при морските вертолети е SH-60S/R "Сий Хоук" например, или хайде NH90 HFH, а Линкс 300 например е бюджетен Ролс-Ройс.
Пантерата си е нещо като Рено Клио, или осъвременено копие на Рено 5. Основната идея тук е, че ако и да е по-нов, изискванията към обслужването (говорим за сравними неща - механика и мотори, без да включваме несравними категории в електрониката) нямат нищо общо. То сега е гаранция, ама след нея ще удари рязко по бюджета.

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед ное 27, 2011 4:22 pm

Сашо написа:
Airfan написа:Аз бих го сравнил така, че с Лада-та можеш да идеш и за риба и до магазина, ама ергеномика, сигурност и прочее при един Мерц, да речем е съвсем друг клас. И с него можеш за риба да отидеш, но не го правиш, тъй като го пазиш.
Мерцедеса при морските вертолети е SH-60S/R "Сий Хоук" например, или хайде NH90 HFH, а Линкс 300 например е бюджетен Ролс-Ройс.
Пантерата си е нещо като Рено Клио, или осъвременено копие на Рено 5. Основната идея тук е, че ако и да е по-нов, изискванията към обслужването (говорим за сравними неща - механика и мотори, без да включваме несравними категории в електрониката) нямат нищо общо. То сега е гаранция, ама след нея ще удари рязко по бюджета.
Ясно, мисля че схванах идеята :mrgreen:

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон ное 28, 2011 3:15 am

Автомобилните аналогии нещо не зацепват.
Аз лично бих го казал така:
Флота заменят нещо евтино, което върши много реална и малко въображаема работа с нещо доста скъпо, което върши по-малко реална и доста повече въображаема работа.
Ми-14, които имат Флота са вертолети, които гълтаха доста малко пари отвъд тези за керосин и консумативи. Имаш някакво КВР направено преди десет години и имаш доста машини за канибализиране, така че части има :)
Ми-14 е останал някъде в средата, края на 70-те по отношение на оборудването си и трудно можеш да очакваш, че ще лови и въздейства по съвременни подводници. В същото време имаш доста голям вертолет, с голяма продължителност на полета и голяма товарна кабина, който перфектно може да се ползва да носиш хляб насред снежна буря, да хвърляш тихинайци и да спасяваш корабокрушенци.
AS 565 ще е по-икономичен от към керосин и до там. Докато са в гаранция машините - пей сърце. После ще настане ужас. 500-часови регламентни прегледи (цена поне 250 000 лв.). Резервните части ще струват бая, а и с тази електроника има доста какво да се троши. Така, че изведнъж ВМС ще почне доста тежко да усеща финансовото бреме на вертолетната авиация. Даже бих поспекулирал, че годишната издръжка на три Panther ще се доближи ужасно много до тази на една дърта фрегата.
На хартия имаш сериозни бойни възможности, на практика имаш само едно 20-mm оръдие в товарната кабина и провизия да слагаш бомби, ракети и торпеда някога си (на каква цена - неизвестно). Иначе сравнително модерен радар, оптико-електронна система, автопилот, цветни телевизори, въобще неща за улесняване на живота на пилота. Голям минус ти е миниатюрната товарна кабина в сравнение с Ми-14. Като имаме предвид, че ще се лети със спасител и борден остават място за четирима - петима пострадали, а ако някой трябва да е на носилка - ужас.
Шансът ВМС да си модернизират фрегатите така, че да носят вертолет ми се вижда малък, а това практически ограничава ролята на нашите AS 565 до това да са брегови спасителни и транспортни вертолети, задачи, които и Ми-14 вършеше на доста по-ниска цена.
борден написа:А вторият вертолет кога е дошъл?
Краят на октомври.
Третият и последен, началото на декември.

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » пон ное 28, 2011 10:40 am

Да не забравяме, че Ми-14 при нужда може и да "плава", без проблеми.
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Потребителски аватар
Ветеринарния летец
Регистриран: чет сеп 30, 2010 11:54 am

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » пон ное 28, 2011 10:44 am

а неможе ли и двата да се използват паралелно? Ми 14 безвъзвратно ли е заминал за вечните ловни полета? Или може но е твърде скъпо и икономически (и политически) нецелесъобразно?

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пон ное 28, 2011 10:57 am

При приемането на първата Пантера беше направено изявление, че ще възстановят 3 броя Ми-14. Докато не стане факт обаче това си остава чисто пожелание...
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Отговори