РЕОЛА или АЕПАС???

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
kursant4e
Регистриран: нед авг 10, 2008 1:42 pm

РЕОЛА или АЕПАС???

Непрочетено мнение от kursant4e » ср юли 01, 2009 2:17 pm

Вчера окончателно ни потвърдиха специализациите за наземната авиация в Долна Митрополия. Колебая се между РЕОЛА(радиоелектронно оборудване на летателните апарати) и АЕПАС (авиационни електроприборни и автоматични системи). Извинявам се предварително, че поставям въпроса си в нова тема, но наистина е много важно за мен, защото след един месец това, което си избера, ще е това, което ще работя доста време.

Въпросът ми към вас е: Каква е разликата между двете специализации? Какво точно представлява едната и другата. Ако трябва да съдя по това, което е написано в сайта на ВВУ в Долна Митрополия, двете си приличат доста.

Имахме една приказка с колегата пилот, който ми е един от най-добрите приятели, че някой ден ще слушаме музика по цял ден в кабината на изтребителя. / Това като лирическо отклонение/ .

Предварително ви благодаря.
Поздрави.
:) :) И юность гордо пролетает
Над чёрной пропастью войны,
Но подвиг времени не знает,
Пред ним все возрасты равны.
И в опечатанном конверте
Письмо в бессмертие несёт
Через огонь железной смерти
Тот деревянный самолёт.
:) :)

afterburner
Регистриран: чет окт 25, 2007 8:16 pm

Re: РЕОЛА или АЕПАС???

Непрочетено мнение от afterburner » пон юли 06, 2009 1:39 pm

РЕО-радиостанций,навигационни апаратури,локатори,радиокомпаси,радиовисотомери системи за опознаване и всякъкви други електронни апаратури.
АО-кислородно оборудване,прибори които измерват въздушното налягане,скорости,температури,ел.мрежата на самолета,осветления,автопилот,черни кутий и др.
Ако си завършил електроника смело скачай в РЕО,има тенденция западната техника да се обслужва от "авионикс" специалисти които повече се покриват с ученето по РЕО.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » нед юли 12, 2009 3:00 pm

Това последното не е вярно. Един много прост пример от живота. За получаване на AML категория B2 (Avionics) специалистите, завършили АО в Долна Митрополия последните години трябва да "покрият" допълнителни модули за около 450 лева. Същите випуски, но съгрешили и записали РЕО - около 3000 лева. :lol:

Причината за това е, че програмите за обучение по РЕО във ВВВУ са много орязани откъм "авиационен аспект" и обучаемите грубо казано не знаят защо и как самолета лети. Иначе по радио-електроника са много добри, ама само с това можеш да станеш техник на телевизори, или в най-добрия случай в мобилен оператор. А съвременните самолети имат изключително висока интеграция във всички системи и Авионикс-а става водеща специалност вече (което не може да стане без да знаеш например устройството на една плунжерна помпа, какво е елерон, елевон, каква е разликата между носки и предкрилки и т.н.).

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » пон юли 13, 2009 8:29 am

Благодаря Ви за инфото... Колебаех се много между двете, но сега съм почти сигурен какво ще избера като специализация. Още веднъж благодаря.

Лек ден!
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

afterburner

Непрочетено мнение от afterburner » пон юли 13, 2009 3:21 pm

Помисли си добре,защото ако няма места в армията и нямаш връзки за частните фирми(защото там е всичко връзки) какво ще правиш.

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » пон юли 13, 2009 8:52 pm

това е дилемата ми...

Една от тези специализации:
-АЕПАС
-РЕОЛА
-ЛА и АД
-ЗРВ

ЗРВ-то не ме привлича, въпреки че цивилната специалност е "Инженер по комуникации"

Остават другите три...
Двигатели също не ми допада... Много е трудно... И не знам как ще ги изклася и какво ще работя после.

РЕОЛА или АЕПАС... И двете имат цивилна специалност "Инженер по електроника".

Прав сте, че в частните фирми всичко е връзки...
Все си мисля, че ако се уча добре имам някакъв шанс... Поне ще ми е интересно. Просто такъв ми бил късмета тази година да има такива специализации.

Затова се обърнах към вас... За някакъв съвет. На базата на вашия опит все още не мога да реша 100% защото не ми давате някакви категорични опити.

Ясно е, че в края на крайщата аз ще си поема отговорност за избора, но ако все пак може да ми кажете още нещо за някоя от 4-те специалности, да ме упътите в избора ми. Много въм ви признателен. Сигурен съм, че има сред вас колеги, които са били на разпределение и знаят какво е...
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

борден

Непрочетено мнение от борден » пон юли 13, 2009 10:20 pm

afterburner написа:Помисли си добре,защото ако няма места в армията и нямаш връзки за частните фирми(защото там е всичко връзки) какво ще правиш.
В гаржданската авиация държавни фирми вече няма... А в последните години специалисти се търсят много и не ми е направило впечатление "да се влиза само с връзки". Който има връзки ще отиде някъде другаде, където няма да се налага да си къса гъза от работа...

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » пон юли 13, 2009 10:37 pm

Здравей, курсантче!
В момента ти сам трябва да си отговориш на няколко много важни въпроси:
1. Обичаш ли авиацията или не;
2. Искаш ли да бъдеш военен авиационен специалист или не;
3. Тук заговориха за цивилната авиация и е редно да си изясниш дали обичаш военните самолети повече от цивилните.

Както забелязваш използвам думата "обичаш" няколко пъти. За да работиш дадена работа, каквато и да е тя, трябва да й се отдаваш. В момента в авиацията са останали шепа хора и няма място за излишен баласт. Много внимателно премисли всичко.
kursant4e написа:Ясно е, че в края на крайщата аз ще си поема отговорност за избора, но ако все пак може да ми кажете още нещо за някоя от 4-те специалности, да ме упътите в избора ми.
Ето това е много важно! Упътването ще го получиш. Все още някой ще напише в темата мнението си. Ако обичаш авиацията, тогава всички авиационни специалности ще са ти приятни. Лесна специалност няма. Лоша - също. Има знаещи или незнаещи. Ще трябва да се въоръжиш с голямо търпение и да учиш много.
kursant4e написа:На базата на вашия опит все още не мога да реша 100% защото не ми давате някакви категорични опити.
Не очаквай някой да ти каже: "пиши авиационно или радиоелектронно оборудване", или "пиши Самолета и двигателя". Това сам си го решаваш. При условие, че РЕО и АО най-много ти допадат, остава да направиш своя избор. Лесно е да ползваш търсачката на google.com и да видиш какво точно представляват съответните апаратури по радио и авиационно оборудване. Това ще ти даде една предварителна представа, която ще ти помогне много при избора на специалността.

Поискайте от командващите ви в НВУ да ви осигурят една мотивираща екскурзия до Граф Игнатиево, Безмер, Враждебна, Крумово или Долна Митрополия. Там ще видите самолетите, ще може да се качите в тях и сами да прецените дали искате да работите в авиацията или не. Така направиха с курсантите, които завършиха през 2005г.

Не спирай да питаш, ще получиш отговори.
Успехи ти желая!

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Непрочетено мнение от Байко » вт юли 14, 2009 2:07 am

Точно така - да се делят специализациите на лесни и трудни е доста наивно! Друг е въпросът, че ако човек иска да завърши Долна и си мисли, че трябва и ще му бъде лесно, е на светлинни години от истината. Вярно, че през годините, когато училището беше под шапката на НВУ, критериите за прием сякаш малко се понамалиха, а в последствие се стигна до там, че за да се изброят изгонените (хайде да го кажем по-меко - незавършилите) поради слаб успех или летателна неуспеваемост курсанти през последните години стигаха пръстите на едната ръка. Скоро обаче нещата ще се затегнат доста и ще влязат в онова познато и стряскащо много кандидат-студенти/кандидат-курсанти и родителите им русло!

Но стига съм разсъждавал. С две думи - в авиацията, особено в бойната, грешките се наказват с кръв! Ето защо неподготвени хора не се допускат до експлоатация на техниката. Т.е. без учене няма да стане, батка! Да не кажа без мноого учене...

От друга страна - авиацияте е повече от призвание и трябва наистина много да я обичаш и да се раздаваш всеки ден, всяка минутка, а офицерът от авиацията е офицер от авиацията 24/7!

Ето защо не подминавай с лека ръка СД специализацията. Няма лесно и трудно. Има хора, които се справят и работят с кеф и такива, които като дойде разпределението просто обират незаетите от по-напред класиралите им се колеги места. За СД мога да ти кажа, че това определено е най-авиационната от всички авиациоони специализации. Обучението по специализацията днес се води в три основни направления - "Самолетни Двигатели", "Аеродинамика и Динамика на Полета" и "Конструкция и Якост на Летателните Апарати". От тези три основни клона произлизат десетки клончета и листенца. Не отричам, че СД или се завършва с дълбоко усвоени знания и професионализъм по материята, или изобщо не се завършва, но това не би трябвало да те притеснява, ако вярваш в способностите си и не те мързи. И последно - завършвайки СД, излизаш с международно призната диплома по акредитираната гражданската специалност "Авиационна Техника и Технологии", което никак, ама никак не е маловажен момент. Ако пък не ти е по сърце и повече те влекат жичкаджийските специалности, тогава просто се вслушай в думите на преждеизказалите се колеги. Толкоз.
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » вт юли 14, 2009 7:55 pm

Страшно много ви благодаря за думите.
Определено ми помогнаха.
И ще размисля сериозно за авиационните двигатели. Защото предпочитам много авиацията и авиационният аспект от образованието в Долна.

Още веднъж благодаря на всички ви.
Лек ден :wink:
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » ср юли 15, 2009 1:10 am

Курсантче,... мяташ се като фурнаджийска лопата малко. Ти когато кандидатстваше преди време не си ли беше изяснил кое какво и как ти се иска? Аз лично бих се запитал "коя от тези специалности ще ми даде най-често досег с летящи самолети". Останалото вече е извън сферата на любовта.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » ср юли 15, 2009 5:59 pm

Когато кандидатствах нямах никаква представа какви специализации ще има.
Бях си избрал преди една конкретна, но тази година я няма.
Миналата година всички ВВС-ари ги разпределиха МТО към ВВС.

Радвам се, че проявявате оригиналност.
Разбирам, че тук има колеги, които разират защо съм като "ФУРНАДЖИЙСКА ЛОПАТА", а други сигурно им е много дразнещо, че занимавам форума с това.

Все пак благодаря на всички, които ми дадоха обективни и адекватни мнения.

Лек ден!!!
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

Потребителски аватар
kursant4e

Непрочетено мнение от kursant4e » чет юли 30, 2009 4:18 pm

Здравейте на всички!!!

Първенец съм за тази година, имам най-високия бал и от този факт следва обстоятелството, че ще си избирам специализация...

Благодаря на всички Ви за мненията, които ми бяха полезни дотолкова, доколкото да намеря някаква пролука в мъглата, която се стелеше пред мен.
Реших да се развивам в областта на авиониката - по-точно ще запиша специалността АЕПАС. Създадох си много добро впечатление за специалността и смятам че ще ми е безкрайно интересна, имайки в предвид факта, че тя обхваща обширни области от авиационното дело.

Още веднъж благодаря на всички Ви.

Всичко най-хубаво, много успехи и надявам се че службата ще ни срещне някой ден по върховете на йерархията.

:)
И в опечатанном конверте
Тот деревянный самолёт.

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » чет юли 30, 2009 5:13 pm

Браво, радвам се за теб!

борден

Непрочетено мнение от борден » пон авг 03, 2009 9:04 pm

Браво пич! Като завършиш - обади се. :wink:

afterburner

Непрочетено мнение от afterburner » пет авг 07, 2009 1:05 pm

"Върховете на йерархията."
Някой ще става генерал.

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пет авг 07, 2009 5:07 pm

борден написа:Браво пич! Като завършиш - обади се. :wink:
Ще си позволя един въпрос, който е малко извън конкретната тема :
Борден, техници или инженери по авионикс търсиш?
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

борден

Непрочетено мнение от борден » пет авг 07, 2009 5:25 pm

Абе търся некой да ми дава пари, а аз да си лежа.

Писах му да ми се обади за да пиеме по едно, и да покаже бележника.

Отговори