Ми-17 в България

Всичко за военната авиация в България
Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Re: Ми-17 в България

Непрочетено мнение от Moss » нед окт 04, 2015 3:15 pm

Абе не стига, че са използвали почти 2/3 от ресурса, ами и още искате. Това да не Швейцария???
Аз дори се изненадах от голямата цифра, това са почти 150 часа годишно...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт окт 06, 2015 11:30 pm

Moss написа:Абе не стига, че са използвали почти 2/3 от ресурса, ами и още искате. Това да не Швейцария???
Аз дори се изненадах от голямата цифра, това са почти 150 часа годишно...
Скъсаха се да летят по пожарите в последните години. Не бих се изненадал ако 20 - 25% от този нальот пряко или косвено да е свързан с пожарите.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » ср окт 07, 2015 12:43 am

При пожари много се работи на излетен и номинален режим, а това много бързо "яде" ресурса на двигателите и редуктора. Например на ВМА сер.02 двигателите междуремонтитя ресурс е 1500 часа, от които не повече от 5% на излетен режим и 40% на номинал т.е. наработи ли моторът 75ч. на излетен или 600ч. на номинален и се налага ремонт или удължение дори и сумарната наработка да е под 1500ч. При редукторът е сходна ситуацията със забележката, че там има много жестоки ограничения по работа на един двигател на излетен или ЧР. Там ресурсът е минути. Изобщо не е малка тази наработка на 17-ките дори не само за нашите стандарти. Но при изтичане на ресурса по календар удълженията особено на планера с по една година са (или поне бяха преди 10-ина години) едва ли не рутинни бюлетини на производителя.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон юни 27, 2016 11:47 pm

– Очаквахте още един Ми-17 да бъде отремонтиран. Какво е състоянието на тези вертолети?
– Имаме един Ми-17 в завода и очаквам да го получим през септември. А през това време няколко процедури текат специално за тези вертолети, такива, които не изискват финансови средства, но удължават ресурса на отделни елементи. Но положението с Ми-17 е вече доста тревожно, въпреки взетите мерки за удължаване на ресурса. С тези темпове съществува реална опасност през пролетта на 2017 г. да останем с два вертолета Ми-17, а има риск през есента да останем и с един Ми-17, ако не се вземат мерки за ремонти.

– Но при пожари нали използвате само Ми-17?
– Да, само с Ми-17 е постоянната ни задача за участие в борба с горските пожари. Тази година пак има заявка от Главна дирекция „Пожарна и аварийна безопасност“ за два вертолета – общо 100 часа за гасене на пожари. В началото на юни докладвахме, че екипажите са готови за участие при заявки. Те поддържат летателната си подготовка, но освен нея проведохме съвместни теоретически и практически занятия на летище „Крумово“ с представители на „Пожарна и безаварийна безопасност“.
:arrow: http://armymedia.bg/archives/58680

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет сеп 08, 2016 11:30 pm

МО ще ремонтира три Ми-17
Написана от Списание АЕРО
07 Септември 2016 22:57

Министерство на отбраната стартира процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет капитално възстановителен ремонт и удължаване на техническите ресурси на три вертолета Ми-17 от състава на ВВС.

Поръчката, която бе пусната днес, 7 септември 2016 г., предвижда извършване на КВР на три вертолета Ми-17 със заводски номера 103М15 (418), 103М17 (419) и 415М02 (421).

На трите вертолета трябва да се извърши КВР на планер, двигатели, редуктор и други системи и агрегати, както и увеличаване на общия технически ресурс до 35 години при нужда.

Очакваната стойност на договорът е 10 млн. лева без ДДС. и той той трябва да се изпълни в рамките на 48 месеца, като ремонта на всеки отделен вертолет ще се изпълнява след отделна заявка.

В края на юни 2016 г. бригаден генерал Петьо Мирчев, командир на 24-та авиобаза, алармира, че от есента на 2017 г. може поверената му база да се окаже с един изправен Ми-17. Това реално ще е машината, която се намира в момента на КВР в ТЕРЕМ „Летец” и която се очаква да е готова до края на месеца.

Освен това, пак днес бе пусната и обществена поръчка за доставка на гуми за Ми-17, Ми-24 и Ан-2. Очакваната стойност на поръчката е 21 666,67 лв. без ДДС.

http://aeropress-bg.com/news/bulgaria/4 ... C%D0%B8-17

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » чет сеп 15, 2016 10:46 pm

Днес са прекратили поръчката - не била направена както трябва...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон сеп 26, 2016 1:20 am

борден написа:Днес са прекратили поръчката - не била направена както трябва...
Нали борехме руската зависимост, та някой махнал изискването за наличие на сертификат и лиценз от оригиналния производител у ремонтното предприятие... После се сетили, че много талибански фирми щели да се накачат... Пародия! Да видим колко време ще им трябва да рестартират процедурата.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » чет дек 08, 2016 9:21 pm

Във ФБ вчера излязоха снимки от облитането на Ми-17 борд 417 над Панчарево. Екипът не е ли отбелязал новината на живо?

DimitarK_
Регистриран: пон мар 26, 2018 9:07 pm

Непрочетено мнение от DimitarK_ » съб юни 23, 2018 12:10 pm

На 11.06.2018 При планов полет в 20:30 от около 50 м височина Mi 17 пада. Оцелява само бордния техник

Загиналите пилоти на хеликоптер Ми-17 са повишени в звание със заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Майор Пламен Пантилеев и майор Стоян Неделчев загинаха при трагичния инцидент с хеликоптер Ми-17 в понеделник, 11 юни, в района на авиобаза Крумово.

Днес двамата пилоти ще бъдат погребани с пълен военен церемониал на Централните гробища в Пловдив.

Отговори