Авиобаза Граф Игнатиево

Всичко за военната авиация в България
King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Авиобаза Граф Игнатиево

Непрочетено мнение от King_Rat » вт окт 30, 2007 8:23 pm

Авиобаза Граф Игнатиево отваря врати за любителите на авиацията от 10.00ч. до 12.00ч. на 01.11.2007г.

ПРОГРАМА:

* 10.00ч. - 10.45ч. - лекция, посветена на 95-тата годишнина от Балканската война, лектор-доц.д-р Игнат Криворов към “ Център за военно-исторически изследвания”- ВА “Г.С.Раковски”- гр.София (киносалон);

* 10.00ч. - 12.00ч. - показ на:
- авиационна техника /МиГ-21 и МиГ-29/ и въоръжение; (строеви плац на поделение 28000)
- самолетообслужваща и комуникационна, информационна и навигационна техника; (строеви плац на поделение 28000)
- музей на авиобазата;

* 11.00ч. - 12.00ч. – беседа с летателен, инженерно - технически и осигуряващ състав за спецификата на професията във Военновъздушните сили (киносалон);

http://www.grafportal.org/main/Novini/open%20door.htm

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет ное 02, 2007 2:18 am

Хм, оказва се, че вчера е бил някакъв Ден на отворените врати за цялата армия, тоест за всички ВВС бази...

onufrii
Регистриран: ср окт 10, 2007 2:46 pm

Непрочетено мнение от onufrii » пет ное 02, 2007 2:15 pm

Май само за Графа е било.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед ное 04, 2007 4:32 pm

onufrii написа:Май само за Графа е било.
Хубаво, че сложи "май"...
Имам сигурна информация, че и в Долна Митрополия е бил открит ден.

onufrii
Регистриран: ср окт 10, 2007 2:46 pm

Непрочетено мнение от onufrii » чет ное 08, 2007 10:21 am

ок
Последна промяна от onufrii на чет ное 08, 2007 10:53 am, променено общо 1 път.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » чет ное 08, 2007 10:48 am

onufrii написа:И някой бил ли е? Не съм срещал никаква информация за Долна.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: да не се замърсява темата - това е за лични съобщения.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Re: Авиобаза Граф Игнатиево

Непрочетено мнение от Грозев » чет фев 21, 2008 5:42 pm

Интересно, интересно...

Пилоти на "Грипен" гостуват в Граф Игнатиево

Пилоти от изтребителен авиационен полк F17 на шведските ВВС гостуват на българските си колеги от 3-а авиобаза в Граф Игнатиево. Капитаните Юан Екблод, Мартин Стол и Никлас Андерсон са тук, за да демонстрират на българските пилоти симулатор на шведския изтребител JAS 39 Gripen. Йеркер Фредхолм, военен аташе към посолството на Швеция у нас и Даниел Боестад, представителят на "Грипен" за България, също присъстват на демонстрацията.

По думите на капитан Екблод: "Изтребителят "Грипен" не е труден за пилотиране и целта на нашето посещение е да демонстрираме на българските летци именно това. Мисля, че от МиГ-29 няма да им бъде трудно да преминат на "Грипен". Чешки и унгарски пилоти, летели преди това на МиГ-21 и МиГ-29, преминаха на шведския изтребител. Аз лично не съм имал срещи с тях, но съм чувал от шведските инструктори, че чехите и унгарците са преминали преподготовката без особени проблеми. Надявам се, че той не би затруднил и българските пилоти".

весник "Българска армия"
бр. 16 795 от 21.02.2008 г
Anyone who fights for the future, lives in it today

Mig23
Регистриран: ср окт 10, 2007 5:46 pm

Непрочетено мнение от Mig23 » чет фев 21, 2008 6:04 pm

А преди това на великолепен прием в посолството на Швеция пилотите уважиха присъстващите - официални лица и подбрани журналисти и раздадоха двд-та, плакати и усмивки.
И аз бях там, и аз видях. :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет фев 21, 2008 6:06 pm

A раници раздаваха ли...? :lol:

Mig23
Регистриран: ср окт 10, 2007 5:46 pm

Непрочетено мнение от Mig23 » чет фев 21, 2008 6:18 pm

Не, но аз като един привърженик на "Грипен" си имам от предишни техни прояви.
Остава сега и изтребител да ми дадат. :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет фев 21, 2008 6:20 pm

Раниците са им много добри (да не кажа отлични :D ), но да не цапаме темата за Графа.

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Курс за приучване!!!

Непрочетено мнение от Байко » чет фев 28, 2008 2:50 pm

Вчера (27.02.2008г.) на летище Граф Игнатиево започна практическата част от курса за приучване на шестима летци на самолет МиГ-21. Трите налични спарки са напълно достатъчни да обезпечат курса. Освен самолети има и гуми, и гориво. Пожелавам им успех и дано в най-скоро време застъпят на "дежурни машини" :wink: ! За тях чакането свърши, а за всички авио-любители от форумите новината несъмнено е добра.
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Re: Курс за приучване!!!

Непрочетено мнение от борден » чет фев 28, 2008 5:43 pm

Байко написа:Освен самолети има и гуми, и гориво.
Неможе така! Все нещо трябва да няма. :roll: :?

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Празник на базата

Непрочетено мнение от Байко » пон мар 10, 2008 4:32 pm

В понеделник на 17 март няма да има ден на отворените врати по случай празника на Авиобаза Граф Игнатиево!
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон мар 17, 2008 12:59 pm

Капитан Борис Мяшков:
Не катапултирах, защото можеше да има пострадали
Пилот на МиГ-21 успява да изведе самолета в условията на тежък инцидент, да спаси машината, себе си и може би още много хора

Убеден съм, че за такива офицери като капитан Борис Мяшков, заместник-командир по летателната подготовка на Първа изтребителна авиационна ескадрила, трябва да се знае от повече хора. За най-голям брой бойни дежурства през 2006 г. получи награда на миналогодишния празник на авиобаза "Граф Игнатиево". Сега, казва, делим този своеобразен връх с майор Николай Недков. Двамата са от тези пилоти, за които командирът на авиобазата казва, че два месеца в годината им се събират на бойно дежурство. Не е малко. За това има приказка, че бойното дежурство не е за всеки.

Този път обаче поводът за срещата ни е по-специален. Ето първите му думи: "След дълго прекъсване започнахме възстановяване денем в прости и сложни условия. На 8 февруари, надявам се, че няма да забравя тази дата, летях за възстановяване в сложни условия в самостоятелен полет. В първия заход всичко бе нормално със самолета. Нормален, спокоен полет. На второто минаване по схемата от височина 1000 метра в облаци възникна сериозен отказ в управлението на самолета. Не можах да преодолея усилията на лоста, който тръгна самоволно назад и дойде в корема ми. Опитах се да го сваля на хоризонта с наклони. Много трудно. Големи усилия - над 30 кг. Загубих ориентация в облака, къде е земята и къде е небето. Следващото ми действие беше да натисна приведението. Самолетът ме изведе на 600 метра. По стечение на обстоятелствата под облаците имаше една дупка. Вследствие аз го доизкарах на хоризонта на височина 400 метра. Още като лейтенант ме учиха, че на земята нещата ги знаеш на 100 процента, но във въздуха ти идват на 80. В такъв тежък инцидент обаче знанията ти падат на 20 процента и започваш да действаш само и само да се спасиш."

Изображение
Капитан Борис Мяшков пред МиГ-21
Снимка Александър Червенков

Естествено бе да попитам капитан Мяшков за алтернативата. Другата възможна реакция, каза той, бе катапултирането. Това му е минало през главата. Един или два пъти е гледал ръчката за катапултиране. И продължава "Бях си казал, че ако не изляза до 400 метра, ще катапултирам. Тук може би беше и моя грешка, но важното е, че всичко мина добре. По инструкция трябваше да катапултирам на 2000 метра. На 1000 метра трябваше да напусна самолета. След изхождането под облаци всичко беше нормално. Самолетът се управляваше нормално без автопилот, кацнах нормално. След моето кацане командирът веднага прекрати полетите за деня и се наложи инженерно-техническият състав да изпълнява сложни профилактични мероприятия по управлението на всички самолети. Машина е, няма нещо, което не може да се счупи." Аз съм, казва капитан Мяшков, един от калитковците. За 14 години най-много инциденти са ставали с мен, уточнява той. И чука на дърво в беседката, докато колегите му отиват към самолетите или се връщат от полети.

Самолетът е бил на 40-ия километър след Брезово в източна посока, става ясно по-нататък от разказа на капитан Мяшков. Бях в облаци, уточнява той, не знаех какво има под мен. И подчертава, че може би това го е спряло да се катапултира. Никой долу не е виновен, за да пострада, това най-вече ме спря, е категоричен капитанът, пилот на МиГ-21.

Естествено бе да го попитам за следващия полет. Благодарение на командира, отговори той, летях още на следващия ден. Такава практика има навсякъде, задължително е след подобни случаи да летиш, казва капитан Мяшков. Ако си момче на място, допълва той, трябва да летиш, ако си се уплашил, трябва да си ходиш. Лично е ходил при командира на базата с желанието да лети, за което му благодари. В ескадрилата всеки е бил радостен, че капитан Мяшков се е справил със ситуацията.

Връщаме се към велосипеда "Спринт", който капитанът получи миналата година за най-голям брой бойни дежурства. Обикаляме с него, казва той, с децата по гребната база в Пловдив. Капитан Мяшков има две дъщери. Съпругата му работи в частна клиника. Завършил е през 1994 г. ВВВУ "Георги Бенковски" в Долна Митрополия. Започнал е офицерската си служба в авиобаза "Граф Игнатиево" и продължава да лети там.

Спирдон Спирдонов
Вестник "Българска армия"
бр. 16811 от 17.03.2008 г.

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пон мар 17, 2008 1:25 pm

Хайде да честитим и празника на Авиобазата днес. Много успехи и безаварийни полети момчета!
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пон мар 17, 2008 1:40 pm

Живи и здрави, безаварийна летателна дейност и все така да ни радват с успехи и летателно майсторство!

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон мар 17, 2008 2:07 pm

Честито и от мен!
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пон мар 17, 2008 2:30 pm

Честито и от мен! Много безаварийни полети!

PS: Антон е написал "Авиобазата" с главна буква, членувано. Колко ли още авиобази ще има на следващия празник на Графа? :cry:

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пон мар 17, 2008 3:30 pm

Право да си кажа, не беше нарочно това изписване, но нещата верно отиват в тази посока. Все ми се иска да не съм чак такъв пророк...
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Отговори