Учение Тракийска звезда - 2010 (Тhracian Star 2010)

Всичко за военната авиация в България
Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Re: Учение Тракийска звезда - 2010 (Тhracian Star 2010)

Непрочетено мнение от Chavdar » съб окт 16, 2010 1:31 pm

Давайте GPS кординатите стягайте палатките и консервите и да тръгваме :D ! По този повод си спомням през лятото на 2002, когато вървеше учението "Самотна котка" с британските Ягуари, бях няколко дена в Родопите и на няколко пъти ги видях заедно с нашите Су25 да минават на бръснещи полети в околноста на Батак и следващите дни западно от Чепеларе.Предполагам си има утъпкани пътеки където се правят тези неща.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » съб окт 16, 2010 2:18 pm

Грозев написа:Обаче всичко това в реални условия се заличава от разни електронни и оръжейни благинки, като дейталинкове (винаги знаеш къде са и какво виждат твоите хора), нашлемни системи и AIM-9X.
При симулираните боеве АІМ-9Х е по-добра от Р-73Э?
Fighters make show. Bombers make history.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » съб окт 16, 2010 3:41 pm

Никой не си казва без бой. Ама и то не е възможно да ги сравняваш тия нещо и да ги взимаш насериозно при подобни учения у нас /има си причини бол/. Истината може да излезе наяве само в реален бой - с реални ероплани, ракети и нашлемки, и най-вече при пилоти с равна тренировка.
Ама един от младите пенсионери от МиГ-29 /ония майсторите/, пробвал се преди 2 години срещу F-15 ползващ нашлемна и ракета 9Х, каза - просто трябва да можеш да стоиш /а с МиГ-29 се получава, но си трябва тренинг/ в зоните, където не му работи системата и ракетата не може да види, и да го чакаш да му падне енрегията.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » съб окт 16, 2010 11:38 pm

Би ли обяснил накратко какво е това "стоене извън зоните"?
От тези думи следва все пак, че пилотът не би опитал директен сблъсък срещу Ф-15 и АИМ-9Х.
Fighters make show. Bombers make history.

Гинев
Регистриран: вт дек 30, 2008 2:31 pm

Непрочетено мнение от Гинев » съб окт 16, 2010 11:40 pm

Навярно Сашо пише за ЗРП - зона за разрешени пускове.

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » нед окт 17, 2010 12:53 pm

Да, като знаеш къде му е зоната за рарешени пуское и стоиш извън нея - както казваше Виктор, имаш добр шансове, особено ако американеца е неопитен.
Но пак казвам - всичко е с условности много, да не говорим за Р-73.

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » нед окт 17, 2010 5:22 pm

Няколко снимки и от мен. Снимките с вертолетите са правени основно в Крумово ,а останалите в Графа, където е и учението.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

dimitar vasilev
Регистриран: съб юли 26, 2008 8:37 am

Непрочетено мнение от dimitar vasilev » нед окт 17, 2010 6:16 pm

Страхотни снимки!!!Поздравления. Особено на мокрите Су и Миг- дори си позволих тази на 29-ката да бъде новия ми фон!

stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Непрочетено мнение от stoian377 » нед окт 17, 2010 6:22 pm

Снимките са страхотни!Може ли обаче, някой да ми обясни това с висенето на въжето на спасители и спасяващи се каква му е целта.На мен си ми прилича на цирк за пред шефове, реално ако някой го прави ми се струва тъпо.Или бъркам?

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » нед окт 17, 2010 7:09 pm

Абе и тая тема я обърнахме на хубави снимки и малко съдържателен текст. Май е хубаво да направим само теми за снимки от събития в раздел Авиофотография или да даваме линкове в бгспотърс, а тук в темите за ученията и прочие да си обсъждаме нещата по същество, че реално се подменя смисълът на темата и се обърнахме на фотофорум, а май това не беше първоначалната идея.
Това за въжето с Ми-17 - способ с популярното име "чепаре" - смисълът е за бързо изкарване на група от дадена площадка, където не може да кацне машината. Тоест зависва вертолета, хората се закачат за въжето за минута или по-малко /ако са тренирани/ и изчезват, като вертолета ги кара на чепарето до най-близката площадка, където може да кацне.

stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Непрочетено мнение от stoian377 » нед окт 17, 2010 7:14 pm

Meрси за отговора. :D

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед окт 17, 2010 8:44 pm

Сашо написа:...Това за въжето с Ми-17 - способ с популярното име "чепаре" - смисълът е за бързо изкарване на група от дадена площадка, където не може да кацне машината. Тоест зависва вертолета, хората се закачат за въжето за минута или по-малко /ако са тренирани/ и изчезват, като вертолета ги кара на чепарето до най-близката площадка, където може да кацне.
Това в бойни условия ли се предполага, че ще се случва?
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » нед окт 17, 2010 9:04 pm

Интересен въпрос - трябва да питаме в Крумово, там има хора с опит от мисии в Афганистан и могат да дадат наистина авторитенто мнение как се прави, защо се прави и какви са му предимствата.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон окт 18, 2010 2:32 am

octagon написа:
Грозев написа:Обаче всичко това в реални условия се заличава от разни електронни и оръжейни благинки, като дейталинкове (винаги знаеш къде са и какво виждат твоите хора), нашлемни системи и AIM-9X.
При симулираните боеве АІМ-9Х е по-добра от Р-73Э?
Toва една ли някой категорично може да го каже, а дори и да може надали ще го напише тук.
На теория комбинацията AIM-9X + JHMCS трябва да дава предимство пред комбинацията Р-73 + НСЦ. На практика във война тия системи не са проверявани една срещу друга. На ученията у нас нещата също са двуяки. От една страна всеки начетен авиатор ще ти каже, че в реален бой въоръжените с AIM-9X + JHMCS ще започнат да те стрелят от какви ли не дистанции и ъгли (защото могат). От друга страна поне на "Сентри голд" нашите момчета не бяха кой знае колко впечатлени от системата, тъй като американците уж не я ползвали достатъчно добре. Дали го правят от неможене или просто не се напъват е отделен въпрос. А съвсем трета страна е, че нашите нашлемната система я ползват спорадично поради ред обективни причини.

Това, което исках да кажа е, че макар за пореден път да се вижда, че като летателни характеристики МиГ-29 да е много напред, то електронният пълнеж на новите F-16 биха го спасили в реална ситуация.

А иначе не виждам лошо в слагането на много снимков материал (само компа от време на време запецва). Ето има снимки на нашите "нинджи" разнасяни от вертолет, хората го виждат, възниква въпрос, обсъжда се и така :)
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
verigite
Регистриран: ср фев 03, 2010 4:15 pm

Непрочетено мнение от verigite » вт окт 19, 2010 3:58 pm

Интересно какво е представянето на Миг-21 в тези въздушни боеве. Су-25 каква роля имат в това учение е пълна загадка за мен ....мога единствено да си представя как Ф-16 намира GPS кординатите на наш радар и насочва Су-25 да го унищожи...това може да бъде тренировка по съвместимост. Но освен да повозят някои американец на Су-25 друго смислено нещо не виждам.
За пилатуса вобще и дума за съвместимост и смисъл за участие в такова учение не може да става. Само са го докарали за статично изложение за пред политиците да се изфукат че има нещо ново в родните ни ВВС.
Това уж учение за мен е едно провалило се политическо мероприятие за демострация на видите ли F-16 block 50. Само че си бяха направили сметките без кръчмаря и времето провали грандиозното мероприятие. Инересно ще е да се отбележи по сценария за показните въздушни боеве (тези запланувани за пред политиците) кои печели боя? Жестока плячовщина ми прозира зад всичко това.
Сега освен че преслушаха радио сигнатурите (и са си ги записали 100%) на нашите зенитни комплекси и видяха какво е миг-29 и 21 файда за нашите мочета не виждам.
Полза за нас никаква. Нещо куцо ми се струва това учение и безмислено за нашите ВВС.
За пореден път Българските интереси са оставени на заден план. Дано да не съм прав в моите заключения...дано да греша. :evil:
Изображение

Гинев
Регистриран: вт дек 30, 2008 2:31 pm

Непрочетено мнение от Гинев » вт окт 19, 2010 4:40 pm

verigite написа:Това уж учение за мен е едно провалило се политическо мероприятие за демострация на видите ли F-16 block 50. Само че си бяха направили сметките без кръчмаря и времето провали грандиозното мероприятие.
Ако това е рекламна кампания, напротив!Даже е доста успешна. В тези лоши дни американците летяха не малко дни.Това говори не малко както за подготовката им така и за възможностите на самолета ( неговите минимуми) и пр. За човек , който разбира е лесно да се обясни това онова, но когато нашите политици видят,че МиГ-29 не лети, а F-16 лети, то те си мислят,че руското не може и пр. ( което е меко казано грубо).
Грозев написа:Това, което исках да кажа е, че макар за пореден път да се вижда, че като летателни характеристики МиГ-29 да е много напред, то електронният пълнеж на новите F-16 биха го спасили в реална ситуация.
Ето това мнение е споделено от много хора. Тези самолети са добре информационно подсилени.
Изображение

Потребителски аватар
verigite
Регистриран: ср фев 03, 2010 4:15 pm

Непрочетено мнение от verigite » вт окт 19, 2010 5:34 pm

То хубаво ни показват block 50. За такава нова платформа няма как да не е информационно подплатена дебело.
При толкова съвремнна авионика ситуационната увереност на пилота е висока и това води до повишаване на ефективноста в използването на самолета.
F-16 се е доказал като ефективен в много конфлкти и въпроса дали е добър или не за мен ясен.
Какви са постигнатите цели на учението? На какво се научихме?
Изображение

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » вт окт 19, 2010 5:53 pm

Както казва един познат, дето от години участва в тия неща: не е скучно и уднообразно както е при нашите нормални полети, винаги можеш да научиш нещо интересно и д аси премериш силите и уменията. Пък и от всеки нов блок на F-16 нашите научават много нови неща.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » ср окт 20, 2010 12:04 am

Да не говорим, че ние трудно можем да вдигнем повече от 10 изтребителя (МиГ-29 и МиГ-21) едновременно и да пресъздадем такова учение и тактическа обстановка. А и си мисля, че използваме момента да пречупим някои ограничения, забрани и остарели догми в подготовката на българските пилоти.
На какво се научихме?
:lol: Запиши се за дебрифинга след полетите.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср окт 20, 2010 12:45 am

verigite написа:Интересно какво е представянето на Миг-21 в тези въздушни боеве.
Скромно, но от сърце.
Да не забравяме, че МиГ-21 възстановиха полетите си малко преди учението, а и вече имаме шепа самолети и шепа обучени за тях летци.
verigite написа:Су-25 каква роля имат в това учение е пълна загадка за мен ....мога единствено да си представя как Ф-16 намира GPS кординатите на наш радар и насочва Су-25 да го унищожи...това може да бъде тренировка по съвместимост. Но освен да повозят някои американец на Су-25 друго смислено нещо не виждам.
Американците са настоявали безмерци да участват. Което е повече от добре за момчетата там. Трябвало е да играят "сини" ударни самолети.
За съжаление задачите им се провалиха до момента заради лошото време.
verigite написа:Това уж учение за мен е едно провалило се политическо мероприятие за демострация на видите ли F-16 block 50.
Всички присъствали на 14-ти октомври ще потвърдят, че ББ отдаде маргинално внимание на F-16. Ако е имало някаква бегла идея за PR и лобиране, то тя се провали с гръм и трясък. Явно ББ или не желае да се занимава с такива неща или не знам... Лично аз очаквах голяма цигания, но уви.
verigite написа:Полза за нас никаква. Нещо куцо ми се струва това учение и безмислено за нашите ВВС.
Това учение, както всяко друго, може да е ултра успешно стига ние да черпим с пълна шепа опит от американците. Както каза еди 40 годишен майор, тия 30 годишни капитани са видели повече, отколкото той ще види до края на кариерата си. Така, че американците си правят това за което са дошли, наш, изцяло наш проблем е дали може да вземем всички позитиви от това.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Отговори