Ми-24 в България

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Re: Ми-24 в България

Непрочетено мнение от Грозев » ср ное 18, 2015 7:20 pm

Български Ми-24 отново във въздуха
Написано от Списание АЕРО
СРЯДА, 18 НОЕМВРИ 2015 18:33

Едно дългоочаквано събитие стана факт днес, 18 ноември 2015 г., а именно – първият полет на боен вертолет Ми-24В с борден номер 142, преминал основен ремонт в софийския завод ТЕРЕМ „Летец“.

Екипът от авиобаза Крумово, който извърши днешното заводско облитане се състоя от бригаден генерал Петьо Мирчев, командир на авиобаза Крумово, полковник Иван Николов, началник щаб на авиобазата и борден инженер капитан Венцислав Стоянов. След полета екипажът нямаше забележки към работата на системите на току-що ремонтирания борд 142.

След първия полет - включващ проверка на работата на системите при висене - за 19 ноември 2015 г. са планирани и първите два полета в зона, за проверка на устойчивост и управляемост. След това идва времето на приемните полети от страна на ВВС и официалното приемане на ремонта.

Когато всичко приключи успешно, борд 142 ще се върне в авиобаза Крумово. След основния ремонт, съчетан с удължаване на общия технически ресурс, този Ми-24В , произведен през февруари 1986 г. (сериен номер 150724), ще може да остане в експлоатация още седем години до ноември 2022 г.

Договорът за ремонт на машината датира от началото на 2014 г., а предаването ѝ на ВВС по оригинален план трябваше да стане още през септември 2014 г. Поради технически причини това се забави сериозно и чак сега дойде време за летателните изпитания, изпълнени на Летище София – северен район.

Този Ми-24В е "де факто" е закъсняло предизборно обещание на бившия военен министър Ангел Найденов, като процедурата е проведена и договорът е подписан по време на неговия мандат.

Липсата на свободни финанси в момента обаче правят шанса да видим втори ремонтиран Ми-24 практически нулев.Така единственият щурмови вертолет на нашата военна авиация ще играе ролята на „последния мохикан” и в обозримото бъдещ ще запазва, доколкото е възможно, традицията на бойните вертолети.

Интересно е да се отбележи, че тази машина е престояла в завод „Летец“ почти десет години – оригинално тя е била предадена там още в началото на 2006 г. за изпълнение на разваления скоро след това договор с израелската компания Elbit Systems. По силата на този договор е трябвало тя да премине модернизация, комбинирана с основен ремонт и удължаване на ресурса. Договорът е развален през януари 2007 г., когато борд 142 вече е бил в напълно разглобено състояние за извършване на ремонта.

Снимки: Александър МЛАДЕНОВ

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб фев 06, 2016 1:37 am

Малко пилотски приказки за Ми-24 у нас:
:arrow: http://armymedia.bg/archives/46845

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » съб май 07, 2016 1:02 am

Лети ли машината? От доста време не се наблюдава. Парада щеше да е добър повод да се покаже (ако можеше?)...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб май 07, 2016 11:54 pm

борден написа:Лети ли машината? От доста време не се наблюдава. Парада щеше да е добър повод да се покаже (ако можеше?)...
Както се чу, има сериозна рекламация по КВР-то и сега я дооправят.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон юни 27, 2016 11:44 pm

– Осъществихте ли задачата за атака по въздушни цели, след като в строя влезе отремонтиран вертолет Ми-24?
– За съжаление, още не сме започнали да възстановяваме тази задача по обективни причини. Те са основно по състоянието на авиационната техника – вертолет Ми-24. В средата на януари започнахме доста амбициозно възстановяването на летателната подготовка на Ми-24. Това продължи до средата на март. Като се добави и половин месец от предходната година, тъй като получихме Ми-24 на 30 ноември, и летяхме до средата на декември, равносметката е, че за два месеца и половина налетяхме 98 часа на този вертолет. Всички, които бяха планирани да възстановят подготовката си на него, изпълниха задачите си – денем и нощем, включително денем стрелба по земна цел на полигон „Елена“. Но след първите 100 часа вертолетът трябваше да влезе на преглед. И оттам започнаха проблемите, имаше доста рекламации към ТЕРЕМ – „Летец“. Вертолетът не летя около 2 месеца.
:arrow: http://armymedia.bg/archives/58680

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » вт ное 29, 2016 7:13 pm

Грозев написа: 109 с интересна съдба. Купен първоначално от Vertоl Systems, но му откриват пукнатина в конзолата на колесника и го зарязват на летище Стара Загора. По някаква схема "Металика АБ" го взима и го закарва в ТЕРЕМ Пловдив, където го разглобяват и може спокойно да се каже, че 109 не съществува вече.
Цитирам от архивите! :D Оказва се че борд 109 още го има 8)

http://stzagora.net/2016/10/14/%D0%B1%D ... %BA%D0%B8/

stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Непрочетено мнение от stoian377 » ср май 31, 2017 12:23 pm

Борд 142 лети в района на Бургас в компанията на 712.Честно, страшно ме зарадва да видя летяща 24-ка.
За съжаление снимка не можах да направя, далечко ми идват.

b.bonev
Регистриран: съб юли 01, 2017 9:54 am

Непрочетено мнение от b.bonev » съб юли 01, 2017 10:04 am

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=F5nMEdhWPBA[/youtube]Борд 118 се появи на Нелли експо 2017 Далас Тексас:

Отговори