Авиобаза Долна Митрополия

Всичко за военната авиация в България
Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Re: Авиобаза Долна Митрополия

Непрочетено мнение от Сашо » чет юли 02, 2009 12:06 am

Neno Er написа:
SD-95 написа: Относно чуждестранните обучаеми в Д.М. Бих ли могъл да помоля Чичо Нено да разкаже за тях: от кои страни са били, впечатления от отделните нации, кои се учеха лесно кои по-трудно.
Знам, че са обучавани летци от Алжир. Летяли са, ако не греша на Як-11 и Лаз-7 или 7М.
Спомням си, че като хлапе съм виждал алжирците да обикалят из Д.Митрополия. Веднага се бяха сдушили с местните циганки. :D
По мое време се обучаваха виетнамци, но бяха обособени в едно звено. От колегите имам впечатления, че доста добре усвояваха.
По-късно в Щръклево се обучаваха летци от Никарагуа.
В училището са обучавани и курасанти по техническите специалности. Доколкото си спомням имаше от Мозамбик и Иемен, а може би и от други "братски" нации със социалистическа ориентация.
По повод на нигарагуанците съм чувал интересни истории (битови преживелици), от командира на ескадрилата къде са били за обучение (о.р. ген. Д. Георгиев).

Потребителски аватар
Neno Er
Регистриран: чет юли 17, 2008 1:59 pm

Непрочетено мнение от Neno Er » чет юли 02, 2009 11:50 am

По повод на нигарагуанците съм чувал интересни истории (битови преживелици), от командира на ескадрилата къде са били за обучение (о.р. ген. Д. Георгиев).
С клюки няма да се занимаваме. Питайте "Кмета".
Аз знам и за обучаеми летци от Руанда.
За такива аз не знам.
чичо Нено
В авиацията което става и в цирка не става.
доработен и подарен от Svetli Georgiev

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 02, 2009 11:59 am

Neno Er написа:
За такива аз не знам.
Тия руандийците не дойдоха ли преди няколко година да оглеждат и да мислят.
Май нищо не излезе.

В Долна Митрополия разполагат с модерен кабинет за летателна подготовка
02.07.2009 | БА

Във ВВУБ “Георги Бенковски” - Долна Митрополия, бе открит кабинет за летателна подготовка. Той е развърнат в „Ескадрила за летателна подготовка” в района на базата, съобщи за в. „Българска армия” Ирена Ангелова, старши експерт за връзки с обществеността на поделението. В него ще се провежда летателната подготовка на авиационния състав за самолетите L-39 и Pilatus РС 9М. Оборудван е с необходимите учебни материали на основата на компютърни технологии, част от които са свързани конкретно с подготовката на самолет Пилатус, тренажор, пълен набор схеми, изготвени по изискванията на ИКАО. Разработен е програмен продукт за визуализиране на основните подготовки. Той е насочен към първоначалното започване на летателно обучение и визуализирането му в кабинета ще даде възможност да се постигне по- високо ниво на възприятие и по- добро усвояване на материала.
Старши лейтенант Пламен Ковачев изнесе брифинг, на който гостите бяха запознати с възможностите и предназначението на кабинета. В него ще се провеждат всички дейности, свързани с документите, регламентиращи предварителната подготовка, провеждане на общо ориентиране и разучаване на летателните упражнения, използване на схемите за разучаване района на полетите. В щурманско отношение кабинета ще се използва от инструкторския състав за преподаване и запознаване на обучаемите с особеностите на основните параметри на полета, свързани със знания на района, получаване на детайлна представа при изпълнение на маршрутни полети, полети до други летища. Инструкторите и командирите ще имат възможност да извършват индивидуален и общ контрол на обучаемите, като при него ще може да се прилага солидно онагледяване и по този начин да се добие реална представа за готовността на обучаемите за изпълнение на летателните задачи, които са планирани за следващият ден или за седмицата. В кабинета ще се извършват също така и анализи, след изпълнение на летателните задачи – дебрифинги, които са свързани с използването на тази съвременна система, която е на борда на самолет Пилатус за следполетен разбор – визуализиране с разглеждане на видеозаписа на целия полет, което ще позволява едновременно с апаратурата за записване параметрите на полета да бъде сравнена с видеозаписа и да се направи добър детайлен анализ на полета на обучаемия и съответно на грешките, които са допуснати, да се дадат съответните указания за отстраняване на точно определения етап от изпълнение на полета. Съвременното оборудване на кабинета позволява също така той да се ползва пълноценно и за самоподготовка от летателния състав.

Изображение

В словото си Командирът на ВВУБ „Георги Бенковски”– полковник Анатолий Кръстев сподели, че този кабинет е „не просто поредната ни придобивка, а реален плод на нашия неуморен войнски труд. Обновената учебна зала е и пряк израз на нашият стремеж не просто да следваме инерцията на събитията, а да вървим крачка напред пред тях. Улавянето на новостите и способността за тяхното прилагане е поредният критерий за нашата адекватност към предизвикателствата.”.

Изображение

Полковник Кръстев изказа благодарност към Областния управител – г-н Цветко Цветков и към кмета на Община Долна Митрополия – г-н Александър Печеняков за проявената от тях съпричастност и оказана помощ, след което им връчи почетни грамоти „За значителен принос към ВВУБ „Георги Бенковски”. Също така изказа благодарност към летателния състав за вложения труд и всеотдайност, и награди отличилите се офицери и цивилни служители.

http://www.bgarmy.eu/?action=news&id=3147
Anyone who fights for the future, lives in it today

Гинев
Регистриран: вт дек 30, 2008 2:31 pm

Непрочетено мнение от Гинев » чет сеп 10, 2009 11:16 am

Преди 15 минути... Страхотен рев. Заходи за кацане, някъде в началото прибра колесника и потегли нагоре.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » чет сеп 10, 2009 6:31 pm

Същият е забелязан да извършва нападение над центъра на Плевен. Не се съобщава за жертви и материални щети.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Гинев

Непрочетено мнение от Гинев » вт ное 17, 2009 5:07 pm

За пропусналите военни репортери ,ето малка част от посещението на група от САЩ в Долна Митрополия :wink: ( няма да върша вашата работа я :lol: ) :arrow:
http://www.af.mil/shared/media/photodb/ ... 5M-102.jpg
Master Sgt Timothy Barfield, learns about the capabilities of Bulgarian training aircraft during a visit to Dolna Mitropolya Air Force Training Base, in Bulgaria Nov. 6, 2009. Sergeant Barfield is the USAFE command chief executive assistant. (U.S. Air Force photo/Master Sgt. Gino Mattorano)
http://www.af.mil/shared/media/photodb/ ... 5M-103.jpg
Chief Master Sgt. Pamela Derrow and Chief Master Sgt. David Lawrence discuss enlisted force development issues with Warrant Officer Ivo Bakardijiva, the acting chief master sergeant of the Bulgarian air force (right) and Bulgarian Chief Master Sgt. Hristo Botev, the command chief for Krumovo Air Force Base, Bulgaria. Chief Derrow is the USAFE command chief and Chief Lawrence is the Kipling NCO Academy commandant. (U.S. Air Force photo/Master Sgt. Timothy Barfield)
http://www.af.mil/shared/media/photodb/ ... 5M-101.jpg
Chief Master Sgt. Pamela Derrow is greeted by Bulgarian air force leadership at Graf Ignatievo Air Base, Bulgaria Nov. 2-6, 2009. Chief Derrow spent the week meeting with Bulgarian air force leaders, and talking about how enlisted force development can help both countries, as NATO members, better perform their assigned missions. Chief Derrow is the USAFE command chief. (U.S. Air Force photo/Master Sgt. Gino Mattorano)

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » вт ное 17, 2009 6:02 pm

Благодарско, както се казва за горната информация. Само в тези прес-рилийзи никъде не са казва видяли ли са серант Памела и компания живи летящи самолети в Долна или само са си говорили с нашите за актуални проблеми при обучене на кадрови войници и сержанти.

Гинев

Непрочетено мнение от Гинев » вт ное 17, 2009 7:29 pm

Сашо написа:Благодарско, както се казва за горната информация. Само в тези прес-рилийзи никъде не са казва видяли ли са серант Памела и компания живи летящи самолети в Долна или само са си говорили с нашите за актуални проблеми при обучене на кадрови войници и сержанти.
То тази информация е толкова секретна,че даже шофьора на трактора в полето може да сведе нужното информационно ниво...абе скоро ще има нещо интересно, надявам се! :wink:
Изображение
Автор : Shilo

Белята
Регистриран: съб ное 14, 2009 4:59 pm

Непрочетено мнение от Белята » вт ное 17, 2009 9:56 pm

Neno Er написа:
С клюки няма да се занимаваме. Питайте "Кмета".
За такива аз не знам.
Имаше некви от Нигер по едно време (99г)

Гинев

Непрочетено мнение от Гинев » съб дек 12, 2009 11:13 am

Честит първи сняг!
Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет авг 13, 2010 11:25 pm

Военновъздушната учебна база е с нов командир
12.08.2010 г.
Спирдон Спирдонов

Полковник Васил Лазаров е новият командир на ВВУБ „Георги Бенковски” в Долна Митрополия. Той прие длъжността от полковник Анатолий Кръстев, който е назначен за помощник-началник на ВВС по подготовката. Новият командир се завръща от обучение във Военновъздушния колеж на САЩ. Той е бил началник на направление ВРВД в под. 22800 София. Смяната бе извършена в присъствието на началника на ВВС генерал-майор Константин Попов, съобщиха от базата. Полковник Кръстев бе командир на ВВУБ от 2007 г.

След официалното подписване на Акта за приемане и сдаване на длъжността, пред строя на целия личен състав на поделението, полковник Анатолий Кръстев благодарил на всички за всеотдайността и отговорността проявена през изминалите години: „Смятам, че оценката, която началникът на ВВС генерал – майор Попов даде за дейността на базата показва това, че сме се стремили винаги да изпълним задачите, които са ни поставени от командването на ВВС. Искрено пожелавам на полковник Лазаров и на всички вас да продъжите да работите по този начин с тази воля и вдъхновение, така че да множите успехите и да способствате за издигането имиджа на ВВС . Благодаря ви!” Той обещал и от новата си служебна позиция ще продължи да работи за развитието на базата. Полковник Васил Лазаров благодарил на началника на ВВС генерал – майор Попов за оказаната висока чест и доверие да поеме командването на ВВУБ „Г.Бенковски”. За своя предшественик посочил следното: „Видях, че машината е добре смазана и разчитам, че от тук нататък ще продъжим да работим по същите отлични стандарти.” Генерал-майор Попов посочил, че базата има своето уникално място и роля в цялостната дейност на ВВС. Той разчита на по-нататъшното усъвършенстване на стандартите на подготовка с оглед на сериозните предизвикателства пред ВВС.

http://otbrana.alle.bg/%D0%BA%D0%B0%D0% ... %BD%D0%B8/

FAZANA
Регистриран: пет сеп 17, 2010 3:19 pm

Непрочетено мнение от FAZANA » пет сеп 17, 2010 3:43 pm

SD-95 написа:Аз си спомням за сирийци технически специалности.
По спомени от очевидци изключително интересна гледка било минаването на тържествен марш на обучаемите от чуждите нации...:)Казват че полковниците на трибуната едвам се сдържали от смях.
Аз лично съм присъствал на демонстрация на "вечерна разходка" на сирийци и йеменци през зимата на 1988г. пред проверяващи от Варшавския договор. Нямаше нито един с изрядна униформа, а сириеца Яхия Мохамед Али беше с брада като Христо Ботев. И това е 1988г., и няма демокрация, и няма това-онова.
Колкото до тържествения марш на 26.08.1989г. по случай производството на випуска, на полковниците от трибуната не им беше до смях със сирийци и йеменци, защото точно преди тях и точно пред трибуната рота курсанти-летци махмурлии си хвърлиха демонстративно фуражките.

saska-chomakova
Регистриран: ср сеп 22, 2010 5:15 pm

Непрочетено мнение от saska-chomakova » ср сеп 22, 2010 5:27 pm

До
Командването
на ВВУБ „Г. Бенковски”
Долна Митрополия

Уважаеми Господа офицери и редови военни,
от мое име и името на моите близки бих искала да изразя БЛАГОДАРНОСТТА си за навременните и адекватни мерки, които предприехте Вие и вашите служители, в тези тъй трудни за нас моменти.
Бързата ви реакция, личните ви ангажираност и усилия, безупречната ви координация и последвалата помощ, помогнаха неизразимо много в този скръбен момент за нас. Тази подкрепа ми вдъхва сили, за да продължа напред.
Поднасям искрените си адмирации и благодарности към всички офицери и кадрови войници, с възхищение и признателност към военния дълг и чест които показаха, с удовлетворението да зная, че Българската армия има достойни и самоотвержени хора.
БЛАГОДАРИМ ВИ.

С уважение: Сашка Чомакова

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » ср сеп 22, 2010 9:31 pm

saska-chomakova написа:До
Командването
на ВВУБ „Г. Бенковски”
Долна Митрополия

Уважаеми Господа офицери и редови военни,
от мое име и името на моите близки бих искала да изразя БЛАГОДАРНОСТТА си за навременните и адекватни мерки, които предприехте Вие и вашите служители, в тези тъй трудни за нас моменти.
Бързата ви реакция, личните ви ангажираност и усилия, безупречната ви координация и последвалата помощ, помогнаха неизразимо много в този скръбен момент за нас. Тази подкрепа ми вдъхва сили, за да продължа напред.
Поднасям искрените си адмирации и благодарности към всички офицери и кадрови войници, с възхищение и признателност към военния дълг и чест които показаха, с удовлетворението да зная, че Българската армия има достойни и самоотвержени хора.
БЛАГОДАРИМ ВИ.

С уважение: Сашка Чомакова
Извинявам се, но за какво става въпрос?

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » ср сеп 22, 2010 9:51 pm

Поводът за това е много неприятен. Нелепо и поради докторска немарливост, преди близо месец, почина к-н Максим Чомаков. Беше метеоролог във ВВУБ. Мир на праха му.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет сеп 23, 2010 12:09 am

Бог да го прости човека.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » чет сеп 23, 2010 1:35 pm

Лека му пръст. Явно приживе е заслужил доброто отношение от колегите си.

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » пон окт 11, 2010 6:55 am

Напред и нагоре от преди 20 години...

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пон окт 11, 2010 10:20 am

Забавен филм, личи си че е правен самодейно, но е приятно да се видят кадри от онова време.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср ное 10, 2010 5:12 pm

Една стара, но злата фотосесия правена в Долна Митрополия преди две години някъде :)

:arrow: http://www.eva.bg/categories/%D0%BC%D0% ... -.html#sld

Мисля, че някъде из форума я има, но нека си я припомним. Наистина красиви снимки...

Отговори