Авиобаза Равнец

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
blackbird
Регистриран: пет юли 08, 2011 1:38 pm

Авиобаза Равнец

Непрочетено мнение от blackbird » пет юли 08, 2011 1:50 pm

Някога небето над Бургас кънтеше от грохота на Миг-29ките.

Днес хангарите зеят празни и полуразрушени като гробници.

Вместо проект за съживяване, има проект за построяване на паметник в центъра на Равнец. Обещанията на Тройната коалиция за помощно летище към Сарафово останаха висящи. Сегашното управление загроби окончателно и малкото надежди.

До кога ще продължава гаврата с труда на военнослужещите, отдали живота си на авиобаа Равнец?!

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Re: Авиогробница Равнец [Видео]

Непрочетено мнение от Стоян » пет юли 08, 2011 2:13 pm

Направо е потресаващо. Не сме стопани в тази държава и това е то. За съжаление това е съдбата на закритите поделения - в това число и авиобазите.

Ще си позволя да постна снимката от статията:

Изображение

Коментарите са излишни.

Потребителски аватар
AShotInTheDark
Регистриран: съб ное 22, 2008 9:52 pm

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » пет юли 08, 2011 3:44 pm

blackbird написа:Някога небето над Бургас кънтеше от грохота на Миг-29ките.

Днес хангарите зеят празни и полуразрушени като гробници.

Вместо проект за съживяване, има проект за построяване на паметник в центъра на Равнец. Обещанията на Тройната коалиция за помощно летище към Сарафово останаха висящи. Сегашното управление загроби окончателно и малкото надежди.

До кога ще продължава гаврата с труда на военнослужещите, отдали живота си на авиобаа Равнец?!
Ще направя няколко категорични изявления, като няма да се интересувам нито от реакциите на съветоманите и миналоманите, нито от евентуални модераторски наказания:
1. Публикуването на видео за състоянието на една българска авиобаза, придружено от съветска военна пропагандна музика, е унижение за всеки български патриот, който смята периода на насилствена съветизация на България за недостоен и осъдителен. Известно ми е каква е менталността на много хора от ВВС на бившата НРБ, но за разлика от тях аз не съм индоктриниран в просъветски фанатизъм и намирам преклонението пред съветските символи и идеологическо наследство за позорно. Няма същностна разлика между съветския болшевизъм и германския национал-социализъм.
2. "Времето, в което имахме авиация", беше и време, в което цивилното население беше държано в бедност и обща недоразвитост, за да може оскъдните ресурси на българското общество да се разпределят за строителството на гигантска армия, чиято главна, ако не и единствена действителна логика беше не опазването на териториалната цялост на България, а обслужването на регионалните съветски интереси в контекста на съветския стремеж към глобално господство или (поради практическата слабост на комунистическия блок) поне към глобално противопоставяне на военния блок, воден от най-развитите технологично и индустриално политически демокрации в света. Крайният резултат на това усилие, извършвано с ирационални средства и с неадекватни ресурси, беше икономически крах на страните от Варшавския договор и загуба на Студената война. Епохата на "истинската авиация" с нейното раболепно преклонение пред съветската власт доведе до опустошените съдби на поколенията на така наречения Преход, до демографския колапс, представляващ намаляване на населението на страната с милион и половина души за последните 25 години.
3. Напълно логично е след период на прекомерно военизиране девоенизацията в условия на консервативно и корупционно мислене на военния и държавния елит да се стигне до изоставяне и разруха на много от военните съоръжения. Истинският проблем на авиобазите като Равнец е не в това, че не са поддържани от държавата, а че не са били девоенизирани (напълно или частично според новите потребности на армията) и предоставени на частната инициатива още преди 15 години, непосредствено след края на войните в региона на Балканите. Така наречената "истинска авиация" в голямата й част трябваше да бъде снета от въоръжение и раздадена за музейни цели още към 1996 година.
Прекратявам участието си във форума, 07.04.2014 г.

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » пет юли 08, 2011 4:46 pm

Като изключим полипропагандата:
...Така наречената "истинска авиация" в голямата й част трябваше да бъде снета от въоръжение и раздадена за музейни цели още към 1996 година.
Значително по-рано, след обстоен (а не политанализ или антисъветски като твоя) какво какви функции и операции изпълнява и ще трябва да се изпълняват - следователно кое, как, къде и в какво количество да остане.

Но, идеята ми е друга - за труда на хората. Как на любимците ти на запад им се отдава от нещо да го обновят, преобразуват, така че да работи, а не да тъне в разруха в общия случай. А не за 352-та самолета и летищата като количество (тъй като е ясно, че загубихме Студената война, както и че икономиката, както и гръцката и турската, не могат да поддържат такива аресенали).
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
LZ
Регистриран: вт юли 06, 2010 4:46 pm

Непрочетено мнение от LZ » пет юли 08, 2011 5:30 pm

Подобна е и съдбата на повечето бивши авиобази!Скоро бях в
Габровница...не ми се говори..

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » съб юли 09, 2011 2:55 am

AShotInTheDark, ще ме прощаваш, но това ти изказване (изключвам последния абзац) е някакъв вид политически лозунг, чието предназначение в този Форум аз лично не намирам. Правилникът ясно забранява такива неща, така че се считай за официално предупреден.
В изграждането на Равнец и десетките други военни летища у нас са вкарани много народни пари. Разсипването на тия огромни съоръжения е плод на типичните български "качества" като мързел, късогледство, посредственост и нехайство. А пряка вина за състоянията на тези имоти имат всички правителства в последните 12 - 13 години. Гневната реакция е по-скоро за разсипването на нещо построено, отколкото за някаква "съветомански и миналомански" влечения!
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » съб юли 09, 2011 4:32 am

Относно разрухата (не само на летищата) - не ми се коментира. Явно сме много богата държава, защото още има какво да се краде и съсипва.
Относно съсипването на летищата - какво може да искаме от нация, която не уважава своите герои. Българите не пазим бюстове на титани като Васил Левски и Христо Ботев, какво остава за места като Божурище.

P.S. Може да изглежда извън темата, но ще помоля младите колеги във форума, преди да коментират близкото минало, да се замислят какво те самите са направили за родината, да попитат бащите си, как са стояли на пост на минус 20 градуса (имаше едно време инстински зими) и как са вдигани по тревога през нощите. Или да дойдат на някоя среща на форума да им разкажа на по бира, как се тича по баира към техническата позиция, когато тъкмо си хапнал 2 паници боб, и хоп сирената свири готовност 1 бойна, и как очите ти изтичат след 2-3 часа взиране в екрана на баба Двина, защото това не бяха компютърни игри. И за да не ме обвини някой в "миналоманщина" ще кажа, че работата ми в момента е свързана със съвременни компютърни технологии, но съм на 100% съгласен с господина :) в това видео http://vbox7.com/play:1e8e99bb
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Re: Авиобаза Равнец

Непрочетено мнение от Грозев » вт окт 09, 2012 10:08 pm

5-тонен МИГ 21 "каца" в Равнец утре
:arrow: http://poligraff.net/%D1%81%D1%82%D0%B0 ... 0%B5/12003
Anyone who fights for the future, lives in it today

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » вт окт 09, 2012 11:01 pm

Много интересно. Особенно ако е тоя от снимката. :D

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » ср окт 10, 2012 2:51 am

В тези снимки по горе ми е интересно дали тези големи врати на хангарите нарочно са съборени така хамалски или просто сами са паднали (ръжда??). Няма да съм изненадан ако е първото...

Иначе за паметника предполагам това е 21цата която вече над година стоеше в Равнец разглобена. И по точно кой борд е това защото има противоречива информация. Дано утре видим :-)

simo
Регистриран: ср дек 10, 2008 10:12 am

Непрочетено мнение от simo » ср окт 10, 2012 6:13 pm

Потребителски аватар
playback
Регистриран: чет авг 18, 2011 2:00 pm

Непрочетено мнение от playback » ср окт 10, 2012 8:25 pm

много хубава новина, дано скоро и в Добрич кацне едно голямо Су :) , че за момента сме само с едно малко Миг-15

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » съб окт 13, 2012 10:25 pm

tu-134 написа:...И по точно кой борд е това защото има противоречива информация. Дано утре видим :-)
МиГ-21бис борд 119. Лично проверен - http://pic.bgspotters.net/?id=28959

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » пет дек 07, 2012 2:55 am

Открит летателен ден в Равнец през 1992г. Аз поне за пръв път виждам клипчето. Някой знае ли точната дата?

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пет дек 07, 2012 8:16 am

22 юни беше, събота.

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » пет дек 07, 2012 1:25 pm

Наистина видеото си заслужава да се види,да се усети атмосферата от онези години.
А имало ли е на този ден доста публика? Защото някак си тези открити дни тогава не се обявяваха никъде предварително единствено работещите на летището или техните близки знаеха за това, а в последствие след,като е минал денят по първа програма :D даваха репортаж.Посещавал съм така няколко открити дни,но благодарение на това,че някой познат работещ там ми е казал за това и то предният ден.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пет дек 07, 2012 1:53 pm

Сашо написа:22 юни беше, събота.
Извинявам се - ама това е август 1993 г. - втория открит летателен ден в Равнец. Тогава за първи път въведоха новите светлосини дрехи за летателния състав.

Потребителски аватар
blackbird
Регистриран: пет юли 08, 2011 1:38 pm

Непрочетено мнение от blackbird » пет дек 07, 2012 2:18 pm

Празно е небето над Бургас без реактивния грохот на металните птици.

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » съб яну 28, 2017 12:49 pm

Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Отговори