Авиацията срещу пожарите в България

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Re: Авиобаза Крумово

Непрочетено мнение от HORNISE » пон юли 02, 2012 6:19 pm

3 тона.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пон юли 02, 2012 7:19 pm

Продължава гасенето с вертолети на пожара във Витоша
Написано от Списание АЕРО
Понеделник, 02 Юли 2012 19:10

Почти цял ден продължи гасенето на пожара във Витоша от вертолети на ВВС. Два Ми-17 от състава на авиобаза Крумово гасиха от 06,30 часа сутринта до около 16,00 часа следобед.

За днес, 2 юли, двата вертолета са направили общо 72 захода по пожара, като при всеки от тях са хвърлени по 3 тона вода или общо около 216 тона. В днешните задачи командири на екипажите са били бригаден генерал Златко Златев и полковник Евгени Белкинов, а втори пилоти майорите Йордан Йорданов и Филип Ангелов.

Вертолетите прекратиха работата си в късния следобед, след като екипажите са достигнали нормата за извършване на определен брой летателни часове за деня. Очаква се двата вертолета Ми-17 да възобновят работа по пожара във Витоша утре около 08,00 часа сутринта.

Междувременно в борбата с пожара е задействан вертолет Ми-8П на добре известния български авиационен оператор „Хели ер - САУ” АД. Машината бе облетяна около 18,00 часа днес и към 19,00 часа се насочи към района на Бистрица за включване в пожарогасенето.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... tosha.html

Dimitar
Регистриран: пет апр 27, 2012 10:24 am

Непрочетено мнение от Dimitar » пон юли 02, 2012 9:25 pm

Струва ми се, че положението се влошава. С просто око от София се вижда в момента огъня в планината. Очевидно вятърът разнася много бързо пламъците, за няколко минути се пренесоха на изток..Могат ли да вертолетите да извършват вечерни полети за гасене?

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пон юли 02, 2012 9:58 pm

Не.

Изображение

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Re: Авиацията срещу пожарите във Витоша

Непрочетено мнение от HORNISE » вт юли 03, 2012 12:08 am

Фоторепортаж от 02.07.2012:
Изображение

Изображение

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » вт юли 03, 2012 12:25 am

Отлични репортажи Антоне! Поздравления за куража и упорството!

Стискам палци утре да успеят да овладеят пламъците и да свършва тази беда - хората заслужено да си починат!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 12:28 am

За съжаление за пореден път съм шашнат от пошлото ниво на което се приема авиацията у нас от повечето медии, дори такива, които уж разбирали материята.
"Хели ер" била офшорка. Двата Ми-17 си били изхабили ресурса за деня. Нямало достатъчно "бамби бакети". Военните нищо не вършели...

А Витоша в момента изглежда така:

Изображение
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт юли 03, 2012 12:35 am

Крумовци гасят като хали! Ефекта от всяко хвърлено Бамби се вижда веднага. Заходите са прецизни и водата се пуска точно на място.
Днес около 12:00 положението изглеждаше почти овладяно, даже на последните два захода се чудеха къде да хвърлят водата, защото нямаше пламъци. За това и си тръгнах. Явно след това вятъра е разпалил огъня отново и 419 и 421 се върнаха за още 1,5 ч работа след което отлетяха за Крумово. За утре са планирани 417 и 421.

Изображение

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » вт юли 03, 2012 8:41 am

Много просздт народ из наш'та държава...
Вертолетът не бил Ми-17, ами Ми-8, пък не знам защо намесваха тука и какво въоръжение може да носи или не може, к'во толкова било трудно да се гаси тоя пожар...

Успех на крумовци и да действат както досега - без произшествия !
Браво, Тони ! Страхотни снимки !
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 12:13 pm

Три вертолета гасят Витоша
Вторник, 03 Юли 2012 11:07

Три вертолета се включиха в днешната акция в борба с големия горски пожар във витоша. Две от машините са Ми-17 от състава на ВВС (бордове 417 и 421), а третата е Ми-8П на българския оператор „Хели ер” (LZ-CAY).

Пожарът в местността „Бистришкo бранище” почти бе потушен вчера следобед, но отново се разгоря от силния вятър, а площта му се е разраснала малко през тази нощ. Очаква се трите вертолета да гасят през целия ден с паузи за дозареждане с гориво и почивка. Военните Ми-17 дозареждат на летище София, а цивилният Ми-8 се базира на стадиона в село Кокаляне. И трите вертолета черпят вода от Панчерервското езеро.

През вчерашният ден двата военни Ми-17 хвърлиха около 216 тона вода, но трябваше да се приберат в Крумово за регламентераната почивка на екипажите в следобеда, а цивилният Ми-8П се включи в гасенето на пожара късно привечер към 19,00 часа.

Министърът на земеделието и горите Мирослав Найденов каза, че има предложения за чуждестранна помощ, включително и за специализиран противопожарен самолет с капацитет 12 тона вода. Решение за изискване на помощ от вън за сега няма.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 1:13 pm

ББ е казал, че израелските ВВС имали готовност да пратят водосамолет, но за сега нямало нужда.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 1:22 pm

Кадри на МО:

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 3:00 pm

Израел праща противопожарен AT-802
Вторник, 03 Юли 2012 14:49

Държавата Израел изпраща на помощ противопожарен самолет амфибия AT-802 Fire Boss. Това съобщи премиерът Бойко Борисов, който е приел по-ранното предложение на израелския си колега Бенямин Нетаняху.

По-рано днес Борисов съобщи, че има предложение за изпращане на специализиран противопожарен самолет от Израел, който може да зарежда вода директно от Панчеревското езеро. Подробностите по пристигането на самолета вече се уточняват.

ВВС на Израел разполагат със специализирана противопожарна ескадрила, създадена след големите пожари в страната през 2010 г. 249-та противопожарна ескадрила има в състава си седем противопожарни самолета Air Tractor AT-802, като две от машините са амфибии. Всеки от тези самолети може да хвърля около 3100 литра вода на един заход.

Днес в ранния следобед стана ясно, че пожарът се е разпространил на площ от 150 декара, след като в първия си ден бе около 40 – 50 деката. От сутринта в борбата са включени три вертолета – два Ми-17 на ВВС и един Ми-8 на „Хели ер”.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... t-802.html

Потребителски аватар
mitko-eurofighter
Регистриран: пет окт 07, 2011 11:20 am

Непрочетено мнение от mitko-eurofighter » вт юли 03, 2012 8:02 pm

За момента помощ от Израел е отказана.
Изображение Изображение

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » вт юли 03, 2012 8:24 pm

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт юли 03, 2012 9:17 pm

Трети ден авиацията се бори срещу пожара във Витоша
Вторник, 03 Юли 2012 20:58

Трети ден три вертолета изливат стотици тонове вода върху пожара, който се вихри в района на резервата „Бистришко бранище”. Малко над осем часа продължиха усилията на два вертолета Ми-17 на ВВС и една машина Ми-8 на „Хели ер”.

По 8 часа и 10 минути нальот са навъртели всеки от двата военни Ми-17, които за трети пореден ден се включиха в акцията. Днес за пожарогасене бяха задействани бордове 417 и 421, а командири на екипажите са били бригаден генерал Златко Златев и полковник Евгени Белкинов, втори пилоти майорите Йордан Йорданов и Филип Ангелов. Всеки от двата вертолета е направил по 41 захода по пожара, хвърляйки по около 3 тона вода на заход или общо 246 тона вода за двата вертолета днес. Вертолетите, които пристигнаха сутринта от Крумово се прибраха пак там рано привечер. Дозареждането с гориво и техническата поддръжка се извършва в авиобаза Враждебна на летище София.

За втори ден в акцията се включва и цивилен вертолет Ми-8П (LZ-CAY) на авиационния оператор „Хели ер”. Машината оперираше от изнесена площадка на стадиона на село Кокаляне, като днес навъртя около осем часа налот и извърши близо 40 захода по пожара. При всеки заход се хвърлят 1,5 тона вода. Пилоти в машината на „Хели ер” са Васил Вилков и Ангело Димитров, а борден техник Константин Димитров.

За съжаление въпреки хвърлените малко над 300 тона вода от трите вертолета и усилията на стотици пожарникари, военни, горски служители и цивилни доброволци пожарът достигна площ от около 150 декара днес около обед и след това 250 декара привечер. Пожарът е бил разузнат от въздуха днес около обед от вертолет AW109 (борд 515) на Гранична полиция.

Днес следобед примиерът Борисов обяви, че Израел ще изпрати специализиран противопожарен самолет AT-802F Fire Boss, като по-късно външно министерство обяви, че самолетите ще са два и вече са излетели, като се очаква да пристигнат в ранните часове на 4 юли. Без да се дават допълнителни обяснения, обаче привечер МВР съобщи, че България е отказала външната помощ и ще се справя със задачата сама.

Гасенето от въздуха с два вертолета Ми-17 и един Ми-8 ще продължи и утре от рано сутринта.

Галерия:
:arrow: http://aeropress-bg.com/galeria/categor ... tosha.html

MaKoM
Регистриран: пет ное 23, 2007 11:27 pm

Непрочетено мнение от MaKoM » вт юли 03, 2012 10:27 pm

Два наши АТ-802 са спремни за при вас, ако искате помош .

http://kurir.mk/makedonija/vesti/76557- ... o-pozarite

8) 8)
ماکهدۆنیا

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » ср юли 04, 2012 9:24 am

Малко снимки от вчерашния ден:
Изображение

Изображение

Dimitar
Регистриран: пет апр 27, 2012 10:24 am

Непрочетено мнение от Dimitar » ср юли 04, 2012 10:35 am

Дано днешният ден бъде преломен в усилията за погасяване на пожара. Очакваме с нетърпение още кадри в края на деня:)

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » ср юли 04, 2012 12:07 pm

Днес за съжаление имам работа в офиса и няма да мога да снимам.

Изображение

Отговори