Авиацията срещу пожарите в България

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Re: Авиацията срещу пожарите във Витоша

Непрочетено мнение от Грозев » ср юли 04, 2012 5:31 pm

Нещата са на приключване.
Огънят видимо е на много по-малка площ. Пилотите казват, че като цяло е под контрол. Аз лично очаквам тази вечер да са последните полети.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » ср юли 04, 2012 6:04 pm

Хмм, сега чета из новинарските сайтове, че "зелените" организации твърдели обратното, че пожарът се разраствал, че огнеборците били безпомощни, даже вчера масово се разпространяваше една публикация писана от някакъв "зелен" блогър, който бил доброволец, която доста нагло умаловажаваше работата на авиаторите. :x

Къде е истината?

Потребителски аватар
mitko-eurofighter
Регистриран: пет окт 07, 2011 11:20 am

Непрочетено мнение от mitko-eurofighter » ср юли 04, 2012 6:14 pm

В момента горят основно сухи паднали дървета.Днес дори бе включен Т-62.
Изображение Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср юли 04, 2012 7:08 pm

Ето едно интервю с генерал Златко Златев, който дава детайли около операциите над Витоша:
:arrow: Генерал Златев: Ефектът от вертолетите е много голям

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср юли 04, 2012 7:45 pm

Airbuster написа:Къде е истината?
Истината е, че като всяко нещо, което се върши у нас има голяма доза дезорганизация.
Има проблеми в стиковането на вертолети, пожарна, военни, доброволци, горски и разните там министерства, но като цяло повечето журналисти ровят да намерят нещо гнило, че това се чете, а всякакви "експерти" дават оценки за действията, които може да не са перфектни, но определено не са и толкова трагични.
Лично за мен трябваше да се сложи малко по-голямо ударение върху авиацията. Можеше да се пренасят хора и техника, ако някой беше се сетил приоритетно да разчистят площадка в района на пожара, но уви.

Dimitar
Регистриран: пет апр 27, 2012 10:24 am

Непрочетено мнение от Dimitar » ср юли 04, 2012 8:10 pm

Грозев написа:Ето едно интервю с генерал Златко Златев, който дава детайли около операциите над Витоша:
:arrow: Генерал Златев: Ефектът от вертолетите е много голям
Интересно е интервюто. Поздравления за екипажите. Дано занапред бъдат оборудвани и другите Ми-17, или Кугарите.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср юли 04, 2012 8:57 pm

Четвърти ден авиацията се бори с пожарите на Витоша
Написано от Списание АЕРО
Сряда, 04 Юли 2012 19:40

За четвърти пореден ден продължават усилията да се погаси възникналия горски пожар в местността „Бистришко бранище”. За пореден ден се гаси с три вертолета – два Ми-17 на ВВС и един Ми-8 на „Хели ер”. Трите машини са хвърлили малко над 300 тона вода над пожара.

Двата вертолета Ми-17 (бордове 421 и 417) са направили общо 88 захода по пожара и са хвърлили 264 тона вода. Налятяното време и днес е малко над 8 часа. Екипажът на двете машини е в състав: командири бригаден генерал Златко Златев и полковник Евгени Белкинов, втори пилоти майорите Йордан Йорданов и Филип Ангелов и бордни техници майорите Ангел Нонин и Стефан Вълчанов и офицерските кандидати Георги Петров и Рангел Рабаджиев.

Ми-8П (LZ-CAY) на авиационния оператор „Хели ер” също е продължил дейното си участие. Машината оперира от предна площадка на стадиона на село Кокаляне. Днес при едно от излитанията е получен технически отказ, който е остранен на място в кратки срокове. За деня машината е направила 25 захода по пожара и е хвърлила около 38 тона вода. Пилоти в машината на „Хели ер” са Васил Вилков и Ангело Димитров, а борден техник Константин Димитров.

AW109 Power (борд 515) на Гранична полиция продължава периодично да облита района на пожара и да наблюдава неговото състояние чрез мощната си инфрачервена обзорна система.

Гасенето от въдуха ще продължи и утре, но вече има нагласа, че това може би ще е последният ден от активни продивопожарни действия, след като в късния следобед бе обявено, че пожарът е поставен под контрол и са прокарани противопожарни просеки почти по всичките му граници.

Галерия със снимки от днешните действия на авиацията ще намерите тук.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... tosha.html

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » ср юли 04, 2012 9:56 pm

HORNISE написа:Днес за съжаление имам работа в офиса и няма да мога да снимам.
Е всяка сряда ли ще се работи? :lol:

Между другото - каква е причината Кугар-ите да не се използват за пожарогасене?

Потребителски аватар
mitko-eurofighter
Регистриран: пет окт 07, 2011 11:20 am

Непрочетено мнение от mitko-eurofighter » ср юли 04, 2012 10:00 pm

Все още във ВВС имат два бъмби бъкета,но ще има и още.
Изображение Изображение

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср юли 04, 2012 10:17 pm

Чини ми се, че Кугър-а не е за тая работа. И високото началство го осъзнава.

По мое мнение, доброто в цялата тая работа, че екипажите трупат сериозен опит, в доста наистина тежки условия.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » ср юли 04, 2012 10:26 pm

Moss написа:По мое мнение, доброто в цялата тая работа, че екипажите трупат сериозен опит, в доста наистина тежки условия.
Съгласен! Говорим обаче за командира и заместник-командира на базата. Редно е, поне според мен, да се готвят повече екипажи за тази наистина много трудна подготовка...

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » ср юли 04, 2012 11:48 pm

Хубаво интервю с генерала Златев. Още веднъж поздравления за добрата работа на екипажите.

Това беше положението в района на пожара тази вечер в 19:28 ч, няколко минути след последния заход на Ми-17.
Изображение
Положението изглежда овладяно, да се надяваме, че нощес няма да се разпали отново.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » чет юли 05, 2012 9:20 am

Язък, поне природа още има в тая държава, ама както е тръгнало, и това няма да остане.

Относно Кугърите аз смятам, че ще могат да се справят със задача по пожарогасене, но Ми-17 отдавна е изпитан и е доказан боец, на който може да се разчита и в най-тежки ситуации.
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » чет юли 05, 2012 10:55 am

Каква е товароподемността на Кугърите? Ще могат ли да ги вдигнат тези 3 тона и нещо?

В нета изкарва - 4,650 кг, дали тази цифра е реална?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 05, 2012 9:40 pm

Пети пореден ден авиацията гаси Витоша
Четвъртък, 05 Юли 2012 20:06

За пети пореден ден три български вертолета продължават усилията си за окончателното потушаване на горския пожар във Витоша. И днес два Ми-17 на ВВС и един Ми-8 на „Хели ер” продължават да изливат тонове вода върху вече затихващия пожар.

Пожарът в местността „Бистришко бранище” бе сложен под контрол вчера, благодарение на направата на просеки в гората и вкарването на тежка наземна техника. Днес до обед със съвместни усилия по въздух и земя огънят е бил почти потушен, но следобед отново са се появили отделни огнища. Запознати със спецификата на пожара коментираха, че може да минат дни преди да бъдат унищoжени всички огнища, тъй като в района има огромно количество суха дървесина.

Днес в гасенето се включиха отново два Ми-17 (бордове 418 и 417) от ВВС, които налетяха 7 часа и 50 минути, извърхиха 76 захода по пожара и пуснаха общо около 228 тона вода. Екипажът на двете машини е в състав: командири бригаден генерал Златко Златев и полковник Евгени Белкинов, втори пилоти майорите Йордан Йорданов и Филип Ангелов и бордни техници майорите Ангел Нонин и Стефан Вълчанов и офицерските кандидати Георги Петров и Рангел Рабаджиев.

Продължава и участието на цивилния Ми-8П (LZ-CAY) на „Хели ер”. Днес той е извършил 36 хвърляния на вода и е излял общо 54 тона. Пилоти в машината на „Хели ер” са Васил Вилков и Ангело Димитров, а борден техник Константин Димитров.

Двата Ми-17 презареждат с гориво на летище София, а вертолета на „Хели ер” оперира от предна площадка в село Кокаляне.Всички пълнят вода от Панчеревското езеро.

Въпреки, че имаше нагласа днес да е последния ден на гасене от въздуха е взето решение да продължи да се гаси с вертолети и утре, когато още от сутринта ще се задействат и трите вертолета.

Потребителски аватар
M-4
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » чет юли 05, 2012 9:42 pm

За Кугър-а. Максимална скорост - 300 км/ч , товароподемност - 4,5 тона (ама на окачен товар колко е силен е друг въпрос), далечина на полета около 750 км.
НАПРЕД И НАГОРЕ!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб юли 07, 2012 1:35 am

За шести ден авиацията гаси Витоша
Петък, 06 Юли 2012 23:18

За шести и може би последен ден три български вертолета се включиха в гасенето на горския пожар в местността „Бистришко бранище” на Витоша. И днес в операциите участваха два Ми-17 от ВВС и един Ми-8 на авиационния оператор „Хели ер”.

Пожарът е вече погасен като цяло, но продължава борбата с отделни малки огнища, които се разпалват заради тлеещия торф. Трите вертолета се използват точно за тази задача с много голяма ефективност.

Двата Ми-17 (бордове 418 и 421) днес са извършили общо 32 захода по пожара, като са хвърлили 96 тона вода. Вертолетът Ми-8П (LZ-CAY) на „Хели ер” е направил 15 хвърляния или общо 22,5 тона. Много по-малките обеми показват, че интензитета на работа е намалял значително.

Сутринта и следобед мястото на пожара е облетяно от AW109 на „Гранична полиция”, който е търсил незагасени огнища със своята инфрачервена камера.

Вертолетите на ВВС и „Хели ер” остават в готовност за работа и утре, но за сега не се очаква те да бъдат задействани.

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » съб юли 07, 2012 9:07 pm

M-4 написа:За Кугър-а. ... товароподемност - 4,5 тона ...
Независимо дали става дума за товар на външно окачване или вътре във вертолета, изпитвам сериозни съмнения относно тази цифра.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
M-4
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » съб юли 07, 2012 10:31 pm

Някъде го дават и с малко повече дори. На мен ми се струва що-годе реална стойност.
НАПРЕД И НАГОРЕ!

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » съб юли 07, 2012 10:47 pm

Реална е, но със сухи резервоари ;)
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Отговори