Български военни летища

Всичко за военната авиация в България
Потребителски аватар
Ветеринарния летец
Регистриран: чет сеп 30, 2010 11:54 am

Български военни летища

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » пон яну 21, 2013 4:19 pm

http://sofia.dir.bg/news.php?id=12876200
Лаик съм и като попаднах на това малко се изненадах, не бях и чувал за това бивше военно летище. Може и да има такава тема но не видях, ако вече има, моля за извинение;
На скоро броих бившите и настоящи писти на ВВС на България и Гъция, горепосочената ми е убягнала.
Маллък опит за подредба по местонахождение;
Габровница
Доброславци
Кондофрей-незнайно до днес за мене
Долна Митрополия
Каменец
Графа
Безмер
Щтръклево
Добрич
Узунджово
+ бившите магистрални уширения при Пловдив, Чирпан и Дупница,
Моля който има за допълване да пише. Говоря за бази на ВВС (без Графа, Безмер и Долна М все бивши за съжаление) дето са за бойни самолети- реактивни и са си само на ВВС. Ясно ми е че от Софийското хвърка трапа. За по старите бази за витлови аероплани зная Божурище, Телиш и Любимец.

Потребителски аватар
AShotInTheDark
Регистриран: съб ное 22, 2008 9:52 pm

Re: Български военни летища

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » пон яну 21, 2013 4:28 pm

Летища от реактивната епоха (с твърда настилка) са още Равнец, Балчик, Чешнегирово, Силистра (Полковник Ламбриново), Сливен (Бършен), Малево, Зимница, Тенево (Окоп), уширението на двулентовия път Бяла Слатина - Борован, уширението на Автомагистрала "Хемус" при Варна, предполагам също и двете писти до Петрич (Кърналово) и Гоце Делчев (Мусомища).
Прекратявам участието си във форума, 07.04.2014 г.

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » пон яну 21, 2013 4:49 pm

Има и Райкова могила , Крайнинци, Зимница. Със сигурност са повече от наличните бойни самолети.
ЦРУ посочва цифрата 200. Какво се има предвид не е ясно, но със сигурност е вярно :D !

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон яну 21, 2013 5:08 pm

Точно днес излезе информация, че Кондофрей е купено от фирма, която е свързана със сина на военния министър, така че там ще бъде интересно, макар и не в авиационния смисъл на думата.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
AShotInTheDark

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » пон яну 21, 2013 5:21 pm

Moss написа:Има и Райкова могила , Крайнинци, Зимница. Със сигурност са повече от наличните бойни самолети.
ЦРУ посочва цифрата 200. Какво се има предвид не е ясно, но със сигурност е вярно :D !
Райкова могила е нещо ново за мен, благодаря!

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » пон яну 21, 2013 7:13 pm

Покорно благодаря, списъка се пълни много добре, за Равнец, Чишнигирово и Балчик бях забравил, но за останалите и идея си нямах. В грътско ги бях изброил много и нещо се депресирах, сега ми е по добре :))

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » пон яну 21, 2013 7:36 pm

Изумен съм просто че никога не съм знаел за тези "летища". Като поразгледах сега на гугъл мапс в Кондофрей, Силистра, Тенево и Крайници има доста сериозна инфраструктура! И укрития има и всичко! Едва ли не е почти като авиобаза. Много ми е интересно някой неща. Кога последно на тези летища са кацали военни самолети? Колко често са били ползвани когато са били активни? Имало ли е там някакво постоянно дислоциране на техника (и самолети и персонал)? Мисля че темата е доста интересна...

Signum
Регистриран: пон ное 05, 2012 2:13 pm

Непрочетено мнение от Signum » пон яну 21, 2013 8:10 pm

МиГ-25-Добрич(Толбухин),и от по-старо време-Марино поле с Ме-109.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » вт яну 22, 2013 12:33 am

На Кондофрей редовно скачаха парашутисти.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт яну 22, 2013 1:32 am

За мой срам ми е трудно да изброя летищата, които България е имала. Сигурно са повече, отколкото си даваме сметка.

Аз лично бих ги разделил така:
Първо са военните летища, които са с дислоцирани постоянно сили на тях. За един доста дълъг период (примерно казано от 60-те до 90-те) това са Доброславци, Габровница, Долна Митрополия, Каменец, Щръклево, Добрич, Балчик, Чайка, Равнец, Безмер, Стара Загора, Узунджово, Чешнигирово, Крумово и Граф Игнатиево.
Част от тези летище се използват и от гражданската авиация, като например Графа (до началото на 80-те), Щръклево (водещо се и като летище Русе), Стара Загора, Крумово (летище Пловдив).
Имало е чисто цивилни летища - София, Видин, Горна Оряховица, Силистра, Търговище, Варна, Бургас, Кърджели. И казвам чисто цивилни до там, че са ползвани от гражданската авиация, иначе при война е ясно.
На част от запасните летища, като Кондофрей и Бършен са ползвани активно от аероклубовете. Те също така си ползват и съвсем отделни летища, като например Божурище, Черногорово или Монтана. На труги места, като например Крумово, аероклубовете съжителстват с военната и гражданската авиация.
ССА са съвсем отделна бира. Огромно количество летателни площадки. Някой казват, че са към 100, други, че са били към 300.
Част от тях са били доста прилично оборудвани. Площадката до пловдивското село Цалапица е типичен пример - 450 метра бетонна площадка, с малка стоянка, сгради (хангар и стопански постройки). Това явно е било типов проект, защото подобно неща може да се види на бая места в България. Има десетки такива малки летища, но преобладаващата площадка на ССА е една подравнена поляна, от където да действа Баба Ана.
Съвсем отделна бира са уширенията по разни пътища.

Интересни са и летищата, които са били унищожени.
Сещам се за Марино поле (правят ракетно поделение и завод на неговата територия), старото летище Пловдив (отгоре му е жк Тракия), летището, което е на дъното на язовир Доспад, заводските летища на Казанлък и Ловеч и прочие.

Добрев
Регистриран: чет май 26, 2011 8:50 am

Непрочетено мнение от Добрев » вт яну 22, 2013 10:24 am

Щатни летища:
1ДПВО-Доброславци и Габровница;
2ДПВО-Равнец и Балчик;
10САК-Граф Игнатиево, Узунджово, Чешнегирово(Садово), Безмер, Добрич(Толбухин), Крумово и Стара Загора;
ВНВВУ-Долна Митрополия, Каменец и Щръклево;
ТРАП-Доброслвци по късно на летище София;
ВМФ-Чайка

За Кондофрей - летище за маньовър на Доброславци(Руска комендатура напълно оборудвано) - сега е собственост на бивш щурман-насочвач цивилен от 92г

Потребителски аватар
AShotInTheDark

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » вт яну 22, 2013 10:37 am

Интересно ми е какво е представлявало летището под сегашния язовир Доспат, каква авиация е обслужвало, за първи път научавам за него, а също и къде има или е имало запасни писти като уширения на немагистрални автомобилни пътища освен Бяла Слатина - Борован (в Google Maps). Пистите на Тенево (Окоп) и Дупница (Крайници) са встрани от самите пътища, които служат само като полоси за рулиране.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » вт яну 22, 2013 10:48 am

Ако мога да добавя: най-дълга писта Добрич - 3200м (другите най-много до 2800) ; най-широка писта Безмер - около 81/82м (в различните участъци е различно)
Това го знам, но не съм сигурен точно как съм го научил. Общо взето от разговори с хората (понеже съм срещал и други твърдения).
За Добрич се твърдеше, че е с най-дълга писта на Балканите. Обаче това беше преди. Сега нещата може да са променени - например в София беше удължено и не знам колко е дълго.

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » вт яну 22, 2013 11:27 am

До Кондофрей 60-те и 70-те редовно са прелитали от Доброславци, често и целия полк се е пребазирал там. На дъното на язовир Доспат е летище Орлино, строено от немците преди ВСВ, доколкото зная, и съществувало до началото на 50-те години на ХХ век.
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Добрев
Регистриран: чет май 26, 2011 8:50 am

Непрочетено мнение от Добрев » вт яну 22, 2013 12:11 pm

Кондофрей се използваше до началото на 90те.
До колкото си спомням 92-93 някъде бяха последните тренировки там, но не съм абсолютно сигурен.
Обикновено се използваше по време на учения или специално планирани задачи.

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт яну 22, 2013 12:47 pm

Част от околовръстният път на гр. Ботевград е с разширение, предвидено като резервно летище.

Потребителски аватар
AShotInTheDark

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » вт яну 22, 2013 12:54 pm

M-4 написа:До Кондофрей 60-те и 70-те редовно са прелитали от Доброславци, често и целия полк се е пребазирал там. На дъното на язовир Доспат е летище Орлино, строено от немците преди ВСВ, доколкото зная, и съществувало до началото на 50-те години на ХХ век.
Благодаря! Намерих следното:

Допреди 30-те години м. Орлино (наречена Бозелан, Кючуклий) е била гъсто населена махала от преселници доспатчани. Любопитно е, че тук водите на язовира заливат самолетна писта на секретно военно летище с голям хангар, построено от германците през Втората световна война. Летището работеше до 1945 г. Днес солидните му вили и сгради са запазени и се използват за почивни станции и сезонни ученически лагери.

http://www.spisanie.to/%D0%BF%D1%8A%D1% ... 1%86%D0%B0
Airbuster написа:Част от околовръстният път на гр. Ботевград е с разширение, предвидено като резервно летище.
И още веднъж благодаря! Двукилометрова резервна писта.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт яну 22, 2013 1:21 pm

Орлино не е строено от германците, нито е било секретно.
Строено е от нас през 30-те с три цели. Първо да се прави високопланинска подготовка. Надморската височина е била около 1200 метра. Втората идея е била, че в района е имало много качествен дървен материал (доспадски бор), който е използван в самолетостроенето и не на последно място, около летището са вдигнали нещо като почивна база. Или както каза колегата Евгени, снимки на полети от Орлино няма много, но снимки на разни запои там, дал господ.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » вт яну 22, 2013 1:45 pm

Добавете и Телиш към списъка. :wink: Мисля, че до някое време през 50-те все още се е летяло там.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » вт яну 22, 2013 2:57 pm

Телиш е добавен в 1вия пост :)) дядо ми, светла му памет е хвъркал там а и в Любимец, но когато отива в Каменец, реагтивната авиация го приземява.
Благодарен съм за информацията от колегите по форум. Обогатих се и се информирах, дори възнамерявам да направя едно любителско материалче по въпроса, без да се бутам в професионалистите. Ще видя какво ще сглобя ( само да не плесна скалистите планини и да ги кръстя папаз чаир :) ) и ако е за гледане - ще се престраша да го направя достояние на уважаемия форум

Отговори