Български военни летища

Всичко за военната авиация в България
Admin
[Site Admin]
Регистриран: пон окт 01, 2007 7:23 pm

Re: Български военни летища

Непрочетено мнение от Admin » вт фев 19, 2013 9:51 am

Надявам се да няма нужда от повече администраторска намеса!

Dawnbreaker
Регистриран: пет фев 15, 2013 4:20 pm

Непрочетено мнение от Dawnbreaker » вт фев 19, 2013 5:45 pm

Без абсолютно никакви политически послания, искам да постна обещаните 2 колажа за авиобазите в Равнец и Узунджово. Снимковият материал отразява действителността, такава каквато е била и такава каквато е сега. Може да дискутираме защо се стигна до това положение, без обиди. Тук представям моята гледна точка и не ангажирам никого с нея.

Равнец:
Изображение

Узунджово:
Изображение

Потребителски аватар
AShotInTheDark
Регистриран: съб ное 22, 2008 9:52 pm

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » нед мар 24, 2013 2:02 am

Летища по и край пътищата в Google Street View:

Соколаре
http://goo.gl/maps/pMJgX

Поройна
http://goo.gl/maps/CYqrR

Усойка
http://goo.gl/maps/gVsZJ

Крайници (пътят е полоса за рулиране, пистата е северно от него)
http://goo.gl/maps/JeqJb

Тенево (пътят с функция на полоса за рулиране е разширен, пистата е източно от него)
http://goo.gl/maps/u3BeW

Силистра (страничен поглед, зимни снимки)
http://goo.gl/maps/ozilc

Узунджово (портал)
http://goo.gl/maps/WeSGV

Зимница (страничен поглед)
http://goo.gl/maps/tzU6u

Райкова могила (страничен поглед)
http://goo.gl/maps/GnGZj

Кърналово (страничен поглед)
http://goo.gl/maps/hvtnr
Прекратявам участието си във форума, 07.04.2014 г.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет май 03, 2013 11:57 am

Хангара на ТЕЧ-а в Добрич е типов съветски, просто по-голям размер. Същият (само че с врати само отпред) е и т.нар. Хангар 1 на летище София - понастоящем използван от Хемус Еър. Средни колони там няма.

А хангара в Добрич е голям, за да събира Ил-28.

Потребителски аватар
Yavor
Регистриран: пон юли 19, 2010 5:25 pm

Непрочетено мнение от Yavor » пет май 03, 2013 1:30 pm

Гледайки наистина тъжната картинка се питам - дали тази тъга не е по-скоро "сантимент" отколкото реална загуба на нужна ценност? ...нека бъдем съвсем честни - не към хобито (за някои - професията) което е пряко свързано с ВОЕННАТА авиация, ами към държавата и времето в които живеем... полемиката е излишна - точно толкова колкото и споровете дали тези БАЗИ практически са НИ нужни ;) ...така де - времената се менят, хората също а цялостният извод е че роненето на сълзи по едно доста по-грешно време (имам предвид за човечеството в политическо-икономическо-хуманно и социално отношение И въобще като цяло) е своего рода егоизъм и лицемерие... и да - НЯМАМ ПРЕДВИД нечие настоящо лично облагодетелстване а цялостната необходимост от поддръжката и евентуалното ползване на подобни "съоръжения" от държавата (съответно мен и всички останали ентусиасти че дори професионалисти). Тъпо е да се "тъгува" по някоя съмнително добра част от едно ЛОШО и ненужно минало (нека всеки разбира това както си иска - молбата ми е да го прави честно)
Поздрави
Реконструктор написа: Тоя Хариер що се пльосна така брутално? Че и с пълен боекомплект. Пилота сигурно се е насрал.

Потребителски аватар
Yavor

Непрочетено мнение от Yavor » пет май 03, 2013 1:33 pm

..и в заключение - нека всеки който реши да ме критикува празнословейки с "примери" от рода на "това само у нас го има", просто да си стегне куфарчето и да се "разходи" към държави в които го "няма" (аз се сещам само за Северна Корея)...
Реконструктор написа: Тоя Хариер що се пльосна така брутално? Че и с пълен боекомплект. Пилота сигурно се е насрал.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец
Регистриран: чет сеп 30, 2010 11:54 am

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » вт май 07, 2013 12:22 pm

относно предишното мнение.
Това че няма 10-20 мнения не те кара да мислиш че всички са съгласни с тебе, нали? Не ми се влиза в излишен спор, щото нито аз, нито ти, нито който и да било съфорумец не е в състояние да реши въпроса със за**аните военни бази. Но мисла освен северна корея, списъка е дълъг. Ще потърся из нета списък на опосканите военни бази в Гърция, Турция например. И освен носталгия има и други неща. Не сме особено богата страна за да си позволяваме разсипия,в каквато и да е политическата конюнгтура. Трезво мислещ 37 годишен семеен баща съм, и мечтая за безметежни 1000 години мир. Но знам че света смени посоката ( в т.ч. и България) за 100 години 5 пъти, т.е. нищо по несигурно от политическата и ценностната ориентация на обществото. А такива съоръжения не бива да се оставят на бурените, ромите, крадците по администрацията и прочие природни напасти. Не се плюе в стария кладенец, преди да се пие вода от новия, ако и след година да имаме 3 ескадрили фъ-35.

Потребителски аватар
Yavor

Непрочетено мнение от Yavor » вт май 07, 2013 4:09 pm

Ветеринарния летец написа:относно предишното мнение.
Това че няма 10-20 мнения не те кара да мислиш че всички са съгласни с тебе, нали? Не ми се влиза в излишен спор, щото нито аз, нито ти, нито който и да било съфорумец не е в състояние да реши въпроса със за**аните военни бази. Но мисла освен северна корея, списъка е дълъг. Ще потърся из нета списък на опосканите военни бази в Гърция, Турция например. И освен носталгия има и други неща. Не сме особено богата страна за да си позволяваме разсипия,в каквато и да е политическата конюнгтура. Трезво мислещ 37 годишен семеен баща съм, и мечтая за безметежни 1000 години мир. Но знам че света смени посоката ( в т.ч. и България) за 100 години 5 пъти, т.е. нищо по несигурно от политическата и ценностната ориентация на обществото. А такива съоръжения не бива да се оставят на бурените, ромите, крадците по администрацията и прочие природни напасти. Не се плюе в стария кладенец, преди да се пие вода от новия, ако и след година да имаме 3 ескадрили фъ-35.
Жив и здрав да си, и заедно с теб - семейството ти и всички хора които обичаш!!! ...абсолютно съм съгласен с поговорката за "кладенците" - само не мога да разбера отде тъй раздразнено реагираш на едно ЛИЧНО мнение и 'що реши че искам "всички да са съгласни"? ...базите (пък и не само те) се "опоскват" от хора - НАВСЯКЪДЕ по света... тяхната "необходимост" - също се решава от хора, а хората СМЕ различни (не само като физика - но и като стойност, ценности и т.н)... това което не разбирам е "нуждата" от вайкане вместо предприемането на каквото и да е "действие" (реално, полезно и дори достойно за пример ако щеш)?

Потребителски аватар
Yavor

Непрочетено мнение от Yavor » вт май 07, 2013 10:53 pm

...и в заключение (понеже намекна за кладенци) - наистина ли смяташ че "количеството би могло да определя качеството"? ...и значи ли това че някога многобройните "активни" бази са били кладенци? ...и ако да - за кого в крайна сметка? ...а смяташ ли че "отечеството" е НАИСТИНА печелило от тях - и какво всъщност?... иначе си прав - историята се мени в едно с "времената", политиката, икономиките и в най-голяма степен ИНТЕРЕСИТЕ (къде "искрени и чисти", къде "националистични" или чисто "популистки") ...във всяка една "крайност" - лицемерието е била основният "мотор" и примери за това можем да открием във всеки един чисто исторически период без значение дали той е бил псевдо-градивен или откровено деструктивен (като започнем от А. Македонски, Нерон, Луи 14, Петър Велики, Наполеон, Хитлер, Сталин, Мао, Хомейни, Амин, Саддам, Кастро, Ким и т.н.)...
...та понеже първата ми мисла предвид снимките по-горе беше свързано с открито съмнение за РЕАЛНАТА необходимост (и чисто практическа стойност) на въпросните ВВС бази към настоящият момент - все още ожидам наистина сериозен аргумент който да ме убеди в това че същите си "струват" (нека приемем заради идеята че заради "националният интерес" поне са си "стрували" преди)
Поздрави

Потребителски аватар
вениамид могамедов
Регистриран: вт фев 12, 2013 10:40 am

Непрочетено мнение от вениамид могамедов » ср май 08, 2013 1:10 am

Yavor написа: ....та понеже първата ми мисла предвид снимките по-горе беше свързано с открито съмнение за РЕАЛНАТА необходимост (и чисто практическа стойност) на въпросните ВВС бази към настоящият момент - все още ожидам наистина сериозен аргумент който да ме убеди в това че същите си "струват".... а смяташ ли че "отечеството" е НАИСТИНА печелило от тях - и какво всъщност?...
Къса памет ли имаш или липса на осъзнаване ? Естествено, че е отечеството печелило, и то много !

1. Няма промишлен център от националото стопанство на която и да е нормална държава, който да не е разчетен за отбрана по въздух, суша и вода. Това визира петролните рафинерии, ТЕЦ-овете, АЕЦ, ВПК, хим. и металургични комбинати, язовири, складови бази на ДР, ЖП възли, цивилни летища, пристанища......да изброявам ли още ?
Дори и днес, колкото и да нямаме стопанство смяташ ли, че броя на базите и ПВО разчетите могат да защитят: Марица изток, Нефтохим-а, Козлодуй, гара Г.Оряховица, ардинските каскади, Искър, остатъка от ВПК, 4-те аерогари, 2-те морски пристанища, 2-те речни, 2-та дунавски моста...и един куп по-малки, но важни обекти. Може ли всичко това да се пази с 1 база с 2 осакатени ескадрили и с 1 ПИК :lol:

2. Няма важен военен гарнизон, който да не е разчетен за отбрана от въздуха. Помниш ли колко дивизии имахме, май си забравил !? ВВС-то е покривало и тях, а днес колкото и да нямаме армия, то остатъците от нея са нагъцкани в Карлово, Пловдив, Ст. Загора, Ямбол, Бургас и Варна. ВВС-то не само, че не може да ги покрие, ами не може да им осигури и елементарна поддръжка. На смях и сълзи ме напушва, че родите ВВС не могат да осигурят с техника дори и единствената си парашутна част, та се налага да просим от американците, та барем нашите десантчици си вземат летателните. :lol: :cry:

3- Няма столица на която и да е нормална държава по света, която да няма изтребителна база ! В нашия случай най-близкия изтребител е на 130 км. по въздушна линия. Факт !

4- Няма нормална нация в която на 1 мил. население да се пада по 1 изтребител ! Факт !

5- Без военна авиация няма и развитие на нови технологии и продукти на собствения ВПК. Специално в областта на радиотехниката сме били факири от световно ниво със собствени разработки за РЕБ, РЛС, че дори и "невидими" покрития. Хранехме и цял завод за авиобомби. Днес какво се разработва, а какво можехме да печелим ?

6- Покрай силната авиация стахме и космическа сила. Днес някой помни ли какво бе това, а какво можехме да печелим ?

Сега още ли питаш какво сме печелили и какво сме загубили :lol: щото мога да ти говоря и за съвсем други важни за народа аспекти, като: запазване на школата, възпитание на младежта, национално самочувствие, приемственост на 1 вековна традиция, база за развитие на нови технологии.....и такааа през развитието на въздушните спортове ако щеш......та до въпроса за трудовата заетост по региони :lol:
Айде "няма" да ти казвам, че когато се правят оценките за инвенстиране в 1 страна - коефицента на притегателност чопва по малко и от броя на армията. Отделно от туй при оценки за развитието на една нация в едно с интернет покритието се взема под предвид и ВВС.

Всичко това по-горе в дългата версия на: БЕЗ АВИАЦИЯ НЯМА НАЦИЯ !

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср май 08, 2013 3:27 am

вениамид могамедов написа:Естествено, че е отечеството печелило, и то много !
Икономиката не печели от това да се поддържа една армия. Тя е в тежест.
България в периода 1941 - 1990 г. се е намирала в перманентна война. Загуби войната, армията се обезсмисли и веднага се превърна във воденичен камък.
вениамид могамедов написа:1. Няма промишлен център от националото стопанство на която и да е нормална държава, който да не е разчетен за отбрана по въздух, суша и вода. Това визира петролните рафинерии, ТЕЦ-овете, АЕЦ, ВПК, хим. и металургични комбинати, язовири, складови бази на ДР, ЖП възли, цивилни летища, пристанища......да изброявам ли още ?
Дори и днес, колкото и да нямаме стопанство смяташ ли, че броя на базите и ПВО разчетите могат да защитят: Марица изток, Нефтохим-а, Козлодуй, гара Г.Оряховица, ардинските каскади, Искър, остатъка от ВПК, 4-те аерогари, 2-те морски пристанища, 2-те речни, 2-та дунавски моста...и един куп по-малки, но важни обекти. Може ли всичко това да се пази с 1 база с 2 осакатени ескадрили и с 1 ПИК :lol:
Срещу всички реални заплахи - може.
Срещу масиран налет на китайската стратегическа авиация - едва ли.
И все пак, за каква "война" се готвим?!
вениамид могамедов написа:2. Няма важен военен гарнизон, който да не е разчетен за отбрана от въздуха. Помниш ли колко дивизии имахме, май си забравил !? ВВС-то е покривало и тях, а днес колкото и да нямаме армия, то остатъците от нея са нагъцкани в Карлово, Пловдив, Ст. Загора, Ямбол, Бургас и Варна. ВВС-то не само, че не може да ги покрие, ами не може да им осигури и елементарна поддръжка. На смях и сълзи ме напушва, че родите ВВС не могат да осигурят с техника дори и единствената си парашутна част, та се налага да просим от американците, та барем нашите десантчици си вземат летателните. :lol: :cry:
Пак да питаме, за каква война се готвим? Албано-македонския съюз ще превзема Балканите или Черна гора ще прави локална империя?
вениамид могамедов написа:3- Няма столица на която и да е нормална държава по света, която да няма изтребителна база ! В нашия случай най-близкия изтребител е на 130 км. по въздушна линия. Факт !
Хм...
Лааге - Берлин - 185 km
Конингсби - Лондон - 175 km
Гросето - Рим - 145 km
Всяка от горните страни е в пъти по-нормална от нас.
вениамид могамедов написа:4- Няма нормална нация в която на 1 мил. население да се пада по 1 изтребител ! Факт !
Има и не са една или две.
Въобще пряката пропорционалност между големината на армията и "нормалността" на държавата е трудно да се търси.
Колко военна авиация има Чехия, Унгария, Словакия, че даже Дания или Португалия. Първите три имат по една ескадрила бойни самолети, малко учебна авиация, малко транспортна и някаква (къде по-голяма, къде по-малка) вертолетна. Вторите две имат по две ескадрили бойни самолети и пак по малко от всичко друго спомагателно.
вениамид могамедов написа:5- Без военна авиация няма и развитие на нови технологии и продукти на собствения ВПК. Специално в областта на радиотехниката сме били факири от световно ниво със собствени разработки за РЕБ, РЛС, че дори и "невидими" покрития. Хранехме и цял завод за авиобомби. Днес какво се разработва, а какво можехме да печелим ?
Да не бъркаме нещата.
Българският ВПК от преди 1989 г. бе мощен, но практически несвързан с авиацията, като се изключи няколкото мощни ремонтни завода. Но да си усвоил ремонта на дадена техника е много далеч от това да я произвеждаш или да правиш някаква иновация на нейна база.
Само за пример, днес България има супер модерен авиоремонтен завод, но сме безкрайно далеч от това да произвеждаме даже елементарни чаркове за А320, например.
вениамид могамедов написа:6- Покрай силната авиация стахме и космическа сила. Днес някой помни ли какво бе това, а какво можехме да печелим ?
Покрай СССР пратиха двама българи в космоса. Да са живи и здрави.
То имаше и монголци и афганистанци, и те бяха космическа сила.
Българската космическа мощ се ограничава със създаването на научно оборудване за експерименти в космоса. Реално производство или иновация свързана с усвояването на космоса - 0, и тогава, и сега.
вениамид могамедов написа:БЕЗ АВИАЦИЯ НЯМА НАЦИЯ !
Въобще, без икономика, няма военна авиация.
А в България авиация има, и то доста. Нека не се забиваме само във военната такава.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср май 08, 2013 7:57 am

Специално в областта на радиотехниката сме били факири от световно ниво със собствени разработки за РЕБ, РЛС, че дори и "невидими" покрития
Всичко, абсолютно всичко, което се е считало "модерно", е разчитало на внос по "второ направление". На практика това означава, че са си поръчвали от Philips( и други подобни) части, които вече не са били ембаргови, но не са имали аналози в източния блок. България не е била в състояние да се конкурира с технологично развитите държави в "източния блок" - Чехия, Германия, Полша, Унгария. Дори в сравнение с Румъния не сме блестели.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср май 08, 2013 8:58 am

до Yavor
След уточненията, малко ми се прояснява мнението ти, и вече буди по малко несъгласие от мене. Нищо лично няма тук. За това били ли са нужни или не - не мисля че ние можем да даваме були - било ли е нужно или не - та кои сме ние да се произнасяме ( тука не казвам че всеки няма право на лично мнение ) но некак си ми е смешно когато обикновенни хора или историци казват например "И точно там е сгрешил Ромел" или "Тук Жуков е допуснал непростима грешка" или "Тази бомбардировка на язовирна стена е била безмислена"...бе кои сме ние да даваме оценки???ТАМ ЛИ БЯХМЕ? НЕ! и такива анализатори от през 50 или 100 години - ако са били там най вероятно щеха да са с гащи пълни до горе! ( личното мнение не е забранено - смешни са ми генералните заключение на несъвременници) щом са го направили - значи им е било нужно - дето казваше един - ние сега даже и да ги боядисаме не можеме - разбираш ли ме? Мисълта ми беше че можеха да ангажират 1000 пазванти да пазят построеното да не се руши, и да чака по добри времена, че знаем ли дали нема да ни се наложи да ги пускаме в действие...некак си на сегашните ни съюзници...не може май много да се вярва-хеле като гледам колко ни вярват те на нас ( лично мнение на лаик!) Та така, Поздрави и на тебе и спирам че админа ще ни бие за спам.

Потребителски аватар
AShotInTheDark

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » ср май 08, 2013 10:10 am

Принципно всеки има право на лично мнение, но не всяко лично мнение има онази компетентност, която му дава смисъл и стойност. Аргументът, че не може да се мисли за неща, които не познаваме от пряк опит, направо изхвърля занимания като изучаването на дълбокия космос извън науката. Той е просто нелеп. В епохата на "истинската авиация" е имало един проблем, не по-малко съществен от този за спорната нужда от свръхвъоръжаването, а именно липсата на суверенитет. Няма смисъл да се лъжем, тогава степента на външен контрол над вътрешния живот в страната ни е била много по-голяма от сегашната. Забраната да се пътува свободно извън границите на България е само един от най-грозните примери за тази несвобода. А несвободата се е разпростирала и върху въоръжаването, и развитието на авиацията в частност. Имало ли е българското държавно ръководство възможност да реши да не заделя ресурси, за да води войната, за която г-н Грозев говори? Не. Тази война не е била българска, но за съжаление по чужда воля е била водена и на наша територия.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср май 08, 2013 10:27 am

Верно е че догмите убиват науката, но да се сравнява изучаването на дълбокия космос, молекулярната биология, ядрената физика, медицината или изобщо една група науки с друга като история, лингвистика или литература, е като да се сравняват домати и тухли, щото са червени, важни и полезни. Има хуманитарни, социални, приложни, формални и прочие науки, които естествено са науки, само че с различни подходи в тях и неподлежащи на сравнение, освен че се учат в университета примерно. И да не по наша - хеле па по моя, сме влезли в уния с Хитлер, не по моя англо американците са разбомбили София, не по моя чърчил ни е аризал на сталин...и колкото по истинска по твоите аршини ни е и авиацията и бронетанковите и икономиката и всичко- толкоз по лесно чърчиловци ще ни аризват на сталиновци. Капиш? Сега явно според тебе имаме истинска авиация...да бе , ква е таа авиация дето сме я имали птез 1985 например...НИКВА!...с чаршафоплани. Прав си- всеки има право на мнение.

Потребителски аватар
AShotInTheDark

Непрочетено мнение от AShotInTheDark » ср май 08, 2013 10:41 am

О, напротив, през 1985 г. военна авиация е имало много, твърде много дори, в излишък, бих казал. Други неща обаче не е имало. Например ритмично снабдяване със стоки от първа необходимост. С това прекратявам моето участие в отклонението.

Потребителски аватар
Ветеринарния летец

Непрочетено мнение от Ветеринарния летец » ср май 08, 2013 11:37 am

темата и фоурма са за авиация, не знам дали си живял в онова време, но аз бех на около 10 през въпросната година, и мога да те уверя че от първа необходимост си имаше всичко. Точно първата необходимост беше на цена - левче. Спирам и аз със спама.

Потребителски аватар
вениамид могамедов
Регистриран: вт фев 12, 2013 10:40 am

Непрочетено мнение от вениамид могамедов » ср май 08, 2013 1:22 pm

Грозев написа: Хм...
Лааге - Берлин - 185 km
Гросето - Рим - 145 km
Благодаря за отговорите по някои от точките колега Грозев !
Позволете обаче и аз да кажа Хм...

Лааге - Берлин - 185 km, да де ама тя e само една от мрежата от бази разположени по периферията на Германия. По памет имат над 10 собствени бази + силно американско присъствие + това заобиколени от всякъде със светски държави.
Конингсби - Лондон - 175 km, то хубаво ама кралството е остров не граничещ пряко с "чужди" народи. Запалахата към Лондон може да бъде прехваната още над море.
Гросето - Рим - 145 km. и тук същата работа ! Полуостровна държава със столица отдалечена още по-далече от заплахи по въздух.
Въобще примерите, които ми дадохте не са показателни за нищо. Защо не ми сметнахте колко е отстоянието от:
Батайница - Белград
Гюверчинлик - Анкара
Елефсис - Атина
В нашите условия, бойна полоса отдалечена на 130 км от столицата е съвсем друго.
Структура на ВВС на всяка отделна държава се иагражда на базата и на състоянието и характерите на армиите на съседните дърави. Не става въпрос само с кого ние ще водим война. Въпроса е какви конфликти могат да станат до нас и как ние ще може да се защитим, та дори и да не участваме в тях. Какво имаме ние до своите граници:
1- Турция с най-голямата армия в конфликт от години с Гърция. При това в последните години Турция бяга от светското си развитие за сметка на ислямизма. Каква е гаранцията, че при ново посегателство от страна на Турция към Гърция няма да пострадаме и ние. Да припомням ли как стана проблема с Кипър и до къде се стигна ?
2- Македонските откачалки с постоянните конфликти с гърци, албанци и българи също са способни на сакатлък макар не и като чисто военен. Имат богат опит с четничеството. Гърция дори не ги е признала офицялно, а с шиптарите се пуцаха съвсем скоро.
3- Сърбия. Каква е гаранцията, че няма да се повторят отново войните и пак чуждите самолети да влизат в нашето въздушно пространство ? Май забравяш за падналата ракета в Горна Баня, която е добър пример за какво ти говоря.
4- Кой ти дава гаранция, че утре и Румъния няма да изперка и да заиска пак нещо от нас. Помниш ли проблема с морската граница минаваща баш през нефтените находища.

Въобще конфликтите на Балканите са предсказуеми и реални, защото почиват на стари искания и неуредици, но стават от днес за утре, а авиация и всякакви други отбранителни способности не се изграждат току така, от днес за утре.

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » ср май 08, 2013 8:07 pm

1- Турция с най-голямата армия в конфликт от години с Гърция. При това в последните години Турция бяга от светското си развитие за сметка на ислямизма. Каква е гаранцията, че при ново посегателство от страна на Турция към Гърция няма да пострадаме и ние. Да припомням ли как стана проблема с Кипър и до къде се стигна ?
Конфликта между Турция и Гърция какво общо има с нас? Даже хипотетично да стане война между двете държави там моментално ще се изсипе цялото НАТО.
2- Македонските откачалки с постоянните конфликти с гърци, албанци и българи също са способни на сакатлък макар не и като чисто военен. Имат богат опит с четничеството. Гърция дори не ги е признала офицялно, а с шиптарите се пуцаха съвсем скоро.
:lol: Страна с население три пъти по малко от България. Без сериозна военна заплаха. С какво ще ни нападнат? Ан-2 и старите танкове който им подарихме? :D . Да не говорим че не са член на НАТО, а ние сме.
3- Сърбия. Каква е гаранцията, че няма да се повторят отново войните и пак чуждите самолети да влизат в нашето въздушно пространство ? Май забравяш за падналата ракета в Горна Баня, която е добър пример за какво ти говоря.
Голямата работа, ракета паднала в Горна Баня. Обясни ми, ако имахме авиацията от 1989г какво може тя да направи против случайна ракета загубила целта си? Като цяло през всичките конфликти в бивша Югославия нито един не е преливал в България.
4- Кой ти дава гаранция, че утре и Румъния няма да изперка и да заиска пак нещо от нас. Помниш ли проблема с морската граница минаваща баш през нефтените находища.
От 9 кладенеца вода...

Потребителски аватар
Yavor

Непрочетено мнение от Yavor » ср май 08, 2013 10:12 pm

вениамид могамедов написа:
Грозев написа: Хм...
Лааге - Берлин - 185 km
Гросето - Рим - 145 km
Благодаря за отговорите по някои от точките колега Грозев !
Позволете обаче и аз да кажа Хм...

бла-бла-бла-бла.....

....Въобще конфликтите на Балканите са предсказуеми и реални, защото почиват на стари искания и неуредици, но стават от днес за утре, а авиация и всякакви други отбранителни способности не се изграждат току така, от днес за утре.
Очевидно е колко не си искрен ДОРИ пред самият себе си (ако греша е за моя лична сметка - което ми показва колко погрешно е да надценявам дори хората склонни към неприкрито лицемерие)...
Воденето на "политика" е работа на политиците - тук си говорим за СЕРИОЗНИ неща...
Благодаря на колегите по-горе, които аргументирано и пунктоално ти отговарят въпреки липсата на реални въпроси или сериозни "точки" за сериозно обсъждане....
Нека си говорим за авиация все пак? ...моля, защото празнословието (само по себе си) е достатъчно отегчително и също така е основателна причина да не поглеждам към телевизора от години (а повярвай ми - този форум ми харесва именно заради липсата на словоблудство и открито лицемерие) ;)

Едит: Не мога да не попитам - какви книги четеш?

Отговори