Кражба на снимки

Спотърстване, фото техника и всичко свързано с темата
Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Кражба на снимки

Непрочетено мнениеот Airfan » вт май 27, 2008 3:34 pm

Ето че на мен се падна честта да отворя подобна не особено приятна тема в този хубав форум.

Днес ме осведомиха, че в рекламната брошура на Грипен, издадена от Еър Груп присъстват 2 мои снимки на самолета, за които нито съм уведомен, нито съм давал разрешение да се публикуват на страниците на това издание.

Потърпевши сме аз - Георги Петков, още Антон Балъкчиев и Чавдар Гърчев.

Освен това, снимки на Антон Балъкчиев от парада на 6 Май 2008 са използвани в списание Криле. Но подробности за това ще ви даде самият той.

Нещата няма да бъдат оставени по този начин и ще предприемем всички, позволени от закона действия, за да защитим правата си.

С уважение,
Георги Петков
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

NightStalker
Регистриран: ср май 21, 2008 12:30 am

Re: Кражба на снимки

Непрочетено мнениеот NightStalker » вт май 27, 2008 9:02 pm

Ти пък. Вместо да се радваш, че снимките ти се гледат от толкова много хора и допринасяш за популиаризирането на авиацията ни и да се гордееш с напрвеното. Тия снимки за какво ги качваш в airliners например? Не знам там как е, ама милиони хора ги гледат, че и сигурно и ги ползват, не знам там плаща ли се за направени сники. Аз специално имам много твои снимки - подсадим ли съм, че се радвам на качествени сники? Ако имах възможността да правя такива снимки и изобщо да се доближавам толкова много до българската авиация, щях да съм изомително горд от този факт и като видя моя снимка някъде, просто удоволстието ще е несравнимо. Попринцип комерсиален фотограф ли си или снимаш за кеф?
Последна промяна от NightStalker на ср май 28, 2008 12:25 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнениеот Airfan » вт май 27, 2008 9:36 pm

Драги мой NightStalker,

Вероятно пречупваш нещата през твоя поглед, но през моя не е точно така. Едно е да гледаш снимките и да им се радваш, но съвсем друго е да правиш пари от тях. Има разлика, нали? Особено като се има предвид, че аз съм инвестирал време и пари в техника. Все пак те са моя собственост, аз определям дали и как да се използват.

Много повече бих се зарадвал, ако бях потърсен официално, тогава бих дал много по-качествени копия на тези снимки.

Относно снимането - да снимам за мое удоволствие, но не друг да печели на мой гръб и да ме излага с нискокачествени копия.

Поздрави и успех!

NightStalker

Непрочетено мнениеот NightStalker » вт май 27, 2008 10:49 pm

Може би си прав. Все пак са си твои ти решаваш какво да се прави с тях. Не искам да се меся. Искам да попитам (ако не е тайна) - колко струва една твоя снимка? В airliners плаща ли се на фотографите и имат ли някакви условия по които се качват снимки там? Щом си с това си вадиш хляба те разбирам...
Последна промяна от NightStalker на ср май 28, 2008 12:25 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнениеот HORNISE » вт май 27, 2008 10:56 pm

Господин NightStalker - който и да стои зад този специално регистриран за случая потребител - не считам, че с анонимните си, абсолютно тенденциозни и лаишки писания по-горе имате каквото и да било право да задавате подобни въпроси. С вас лично, не смятам да коментирам тази тема, твърде нагласени са ми нещата които сте написал!

Иначе - крайно некоректна и непрофесионална изява от страна на Еър Груп 2000!
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнениеот Airfan » вт май 27, 2008 11:01 pm

NightStalker написа:Може би си прав. Все пак са си твои ти решаваш какво да се прави с тях. Не искам да се меся. Искам да попитам (ако не е тайна) - колко струва една твоя снимка? В airliners плаща ли се на фотографите и имат ли някакви условия по които се качват снимки там? Щом си с това си вадиш хляба те разбирам...

1. Една моя снимка струва точно толкова, за колкото реша да я продам.
2. Не си вадя с това хляба, снимам за лично удоволствие и колекция.
3. За airliners.net и сам можеш да прочетеш условията за качване. И да - плаща се ако някой купи твоя снимка, за колекцията си. Идеята на a.net е да покажеш твои неща и ако има желаещи да използват твоята снимка с комерсиални цели, те са длъжни да се свържат с автора, за да поискат разрешението му. А дали той ще им поиска пари или не, вече е друг въпрос.

NightStalker

Непрочетено мнениеот NightStalker » ср май 28, 2008 12:19 am

HORNISE написа:Господин NightStalker - който и да стои зад този специално регистриран за случая потребител - не считам, че с анонимните си, абсолютно тенденциозни и лаишки писания по-горе имате каквото и да било право да задавате подобни въпроси. С вас лично, не смятам да коментирам тази тема, твърде нагласени са ми нещата които сте написал!

Иначе - крайно некоректна и непрофесионална изява от страна на Еър Груп 2000!

Съжалявам ама много бъркаш! Изобщо не съм регистриран специално за случая, попаднах на форума случайно и ми стана интересна тази тема и споделям лично мнение. Щом мислиш, че има нещо нагласено, значи те гони някаква параноя. И чесно казано, гледал съм твои снимки в bgspotters и доста ми харесват, но току-що силно останах разочарован от изказването ти. От фотографиите ти съдех, че си свестен човек, но явно много съм бъркал! Щом не ти харесват коментарите ми ще ги изтрия, че да не те дразня! Очаквах, че зад ника "HORNISE" се крие свестен тип, но уви съм сбъркал!

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнениеот HORNISE » ср май 28, 2008 10:27 am

Господин "NightStalker" /едва ли това е истинското Ви име/, човекът стоящ зад никнейма HORNISE никога не се е крил. Името му е добре известно на всички, както и координатите му. Ако някой иска да се свърже с него по какъвто и да било повод може да го направи съвсем лесно. Това, че Антон Балъкчиев има ясна и твърда позиция по много въпроси, че отстоява тази позиция и държи на честност и коректност в отношенията, може да не се харесва на някои хора, но това си е техен проблем!

Искам да попитам господин "NightStalker" - колко средства е вложил за фототехника? Колко време сте отделил за да се научите да ползвате тази техника качествено? Колко време сте отделил за да обработвате снимките, които евентуално правите? Колко средства от личните си спестявания сте вложил в пътувания до различни авиобази из Европа, за да снимате? Колко пъти сте имали проблеми с полицията и ВКР по българските летища? Колко нерви сте изхабили при тези срещи с органите на реда, защитавайки правото безпроблемно да се снимате самолетите на България по всички нейни летища? А всъщност вие снимате ли?

Ако за вас публикуването на снимки в списание е повод за гордост, имаме едно съвпадение на мненията. Аз също се гордея с това, че снимките ми се публикуват в различни издания. Това е признание за труда и желанието, които съм вложил, за да получа качествен продукт. Но безспорен факт е че този продукт има своята цена и за да се ползва е необходимо човекът желаещ да публикува моя снимка /особено в рекламно издание, каквото е въпросната брошура за Грипен/ да се свърже с мен предварително и да уточним условията за ползването и!

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнениеот Грозев » ср май 28, 2008 11:18 pm

Хей момци, не мисля че има нужда от особена полемика по случая.
Днес отново прегледах въпросната брошура посветена на JAS-39 Gripen. Получих я в чудесният презентационен пакет на SAAB и Gripen по време на изложението "Хемус 2008".
Потвърждавам, че има снимки на Антон Балъкчиев, Георги Петков и Чавдар Гърчев. А щом колегите казват, че никой не се е свързал с тях, то значи това е истината.
От там нататък казусът може да се реши по много начини. Ще очаквам новини около развитието.

Иначе няма как да не отбележа, че в България печатните медии (най-вече ежедневниците) масово и нагло скатават каквото им падне от интернет за да си пълнят страниците. Неправомерното публикуване на авиационни снимки е само частен случай, който обаче е доволно разпространен. Достатъчно е човек да прегледа темата във форумана колегите спотъри.
За щастие уверено вървим към Белия свят, където всеки гражданин може да си отстоява ефективно правата.
Нека напомним, че Емо Дюлгеров (harrier) успешно осъди вестник "Монитор" в началото на годината. Причината бе именно неправомерно използване на негова снимка. Надявам се, когато има време да сподели челен опит тук.
Един от водещите български блогъри Еленко в момента води успешно дело срещу вестник "24 часа", които публикуваха негова снимка на първа страница. Разбира се без разрешение. По това дело обезщетението се очаква да достигне сумата от 5000 лева.
Та така.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнениеот Airfan » пет май 30, 2008 10:47 pm

Тук публикувам копие на съобщението, което съм пуснал на страниците на форума на издателство "Еър Груп 2000":

Изминаха няколко дни, в които само си говорим, а нищо реално не се случва, включително това, че от страна на издателството контакт е установен веднъж единствено с г-н Антон Балъкчиев, взехме решение да се свържем с фирма Грипен Интернешънъл, за да разберем те какво мислят по въпроса.

След проведеният диалог, ситуацията се промени и след консултация с другите засегнати фотографи - Балъкчиев и Гърчев, бих искал от името на всички нас - Георги Петков, Антон Балъкчиев и Чавдар Гърчев да поставя един въпрос, на който бихме желали да получим точен, ясен и кратък отговор:

Кога и по какъв начин издателство "Еър Груп 2000" е получило съгласието на който и да е от нас да бъдат публикувани наши снимки на страниците на вашето издание?

Очакваме бърз, точен, ясен и кратък отговор тук, черно на бяло, защото в отговора на PR-а (връзки с обществеността) на Грипен Интернешънъл се чете следното:

...беше проведена среща с г-н Ставрев. Пред него беше поставен въпросът дали е поискано вашето съгласие за публикуване на снимките. Според него е станало недоразумение, тъй като от списание „Криле” са поискали съгласие от Вас, за да публикуват снимките. Както той ми обясни, предстои среща с Вас, на която ще бъде обсъден въпросът за снимките...

Това ли е вашата форма на коректно отношение, при положение, че до момента винаги сме ви съдействали?! Моето мнение е, че признат грях е половин грях, а тук може да се каже, че сме наклеветени и едва ли не лъжем за случилото се. Всички останахме без думи!

Бихме желали да получим отговор на поставения въпрос от ръководството на издателството и замесените лица в случая в лицето на: г-н Димитър Ставрев - автор, г-н Росен Панчелиев - собственик.

Също така бихме искали да припомним, че в белите страни след подобни случаи следва здраво съдене и тлъсти обезщетения.

Желаем да разберем ясната и точна позиция на издателство "Еър Груп 2000" относно начина, по който ще бъдат поднесени извиненията им и начина, по който ще бъдем компенсирани. До тук получаваме само обещания за някаква имагинерна среща с някакви спотъри. Никаква конкретика до момента.

Тъй като желанието ни е да има прозрачност на процеса, желаем позицията на издателството да бъде публично оповестена във форума.

С най-добри пожелания,
Георги Петков

Потребителски аватар
HORNISE
Контакти:

Непрочетено мнениеот HORNISE » чет юни 12, 2008 2:05 pm

Ще си позволя да цитирам дълбоко уважаваният от мен Чавдар Костов, по моето мнение член на топ 3 на авиационните фотографи в милата ни татковина - "Авиационната фотография служи и за други неща освен съзерцание и възхищение, тя е занятие опасно в което много неуки хора мрат на поразия, поради което достъп до нея не се предоставя на всеки ..."

Изображение

Потребителски аватар
KIWI
Регистриран: съб ное 17, 2007 12:50 am
Контакти:

Непрочетено мнениеот KIWI » ср юли 02, 2008 8:44 pm

Как се разви проблемът?

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнениеот Airfan » чет юли 03, 2008 3:12 pm

KIWI написа:Как се разви проблемът?

Ще ти кажа - с 300 мъки бяха договорени и получени обезщетения, а също писмено извинение в юлския брой. Извинението можеш да го видиш, много хитро е изпусната думичката "...непозволеното публикуване..." в извинението. Като се вземе предвид, бързото преместване на темата в архива на техния форум, в която дебатирахме по проблема, заедно с публикуваното извинение в по-горе споменатия формат, човек лесно може да си направи някои изводи.

А ето и самия текст:
Редакцията на "сп.Клуб КРИЛЕ" поднася своите извинения на фотографите Антон Балъкчиев, Георги Петков и Чавдар Гърчев за публикуваните техни снимки в изданието "Прочути самолети №3 - Gripen".

TheCharmedOne
Регистриран: пет авг 25, 2017 6:09 pm

Непрочетено мнениеот TheCharmedOne » пет авг 25, 2017 6:38 pm

Ако имате права над сниките. Дело за кражба на интелектуална собственост.

Върни се в “Авиофотография”