Списание АЕРО - брой 1 (юли 2008 г.)

Раздел посветен на българското авиационно списание АЕРО.
Място за анонси за предстоящи броеве, въпроси и предложения към редакцията и други подобни.
Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Re: Списание АЕРО - брой 1 (юли 2008 г.)

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » нед юли 27, 2008 4:43 pm

Вчера се отбих до магазина на Кирил и МЕтодий и си го купих списанието. Прочетох го, впечатленията са много добри. Най-вече ми допада, че се набляга на актуална информация и проблеми, а не неща дъвкани с години.

Има някои фактически грешки в статията за Кашките :wink:
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » нед юли 27, 2008 5:19 pm

Купих си списанието още във вторник. Статиите са на ниво, новините са навременни,което е очаквано при този екип. Печатът при мен е ОК.
Лошо впечатление ми направиха дребните стилистични и фактологически грешки, които с един бегъл прочит на редактор биха били избегнати. Същото беше и в книжката за Ми-24.

Успех на новото списание! :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон юли 28, 2008 11:40 am

diecast написа:Исках да попитам един въпрос, който конкретно ме вълнува - ще има ли тема, редовно застъпена във всеки брой, която касае историята българската и световна военна авиация ?
Ще има разбира се материали за историята след края на ВСВ, като ударението ще е върху българската история.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » пон юли 28, 2008 2:31 pm

Грозев написа:Ще има разбира се материали за историята след края на ВСВ, като ударението ще е върху българската история.
А нещо като статия за развитието на емблемите в ВВС ? То ясно, че акцентът ще е след времената след голямата демокрация, но тогава се родиха изведнъж много и разнообразни...?
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пон юли 28, 2008 4:53 pm

Fighterland написа:
Грозев написа:Ще има разбира се материали за историята след края на ВСВ, като ударението ще е върху българската история.
А нещо като статия за развитието на емблемите в ВВС ? То ясно, че акцентът ще е след времената след голямата демокрация, но тогава се родиха изведнъж много и разнообразни...?
Идеята е добра, заслужава да се разработи - ама ще иска много време.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон юли 28, 2008 4:58 pm

Не е ли по-добре да е нещо от типа на "Българска военна авиационна хералдика", като могат да се включат не само емблеми и нашивки, но и ордени, нагръдни знаци и т.н. Специално мен ме интересуват нагръдните знаци. Идеята е интересна и може да се развива доста.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
diecast
Регистриран: ср окт 31, 2007 1:39 am
Контакти:

Непрочетено мнение от diecast » пон юли 28, 2008 9:29 pm

А преди преди воините и междувоенният период ?

По въпросът за хералдиката, моето предложение е по-скоро въпрос. Не би ли било по-добре да бъдат илюстрации на емблемите, нашивките, ордените и нагръдните знаци :)

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон юли 28, 2008 9:51 pm

От утре списание АЕРО може да се намери във веригата книжарници "Книгомания". Нейните книжарници имат хубаво централно разположение в София. А те се намират на следните адреси":

бул. Левски 28
тел. 02/981 65 79

бул. Прага 17
тел. 02/980 82 07

MALL OF SOFIA
бул.Ал.Стамболийски №101
тел. 02/980 52 14

Също така списанието се продава в:
Магазин за импулсивни стоки (кафе, алкохол и др.) - на ул. Екзарх Йосиф № 50

Sniper!
Регистриран: вт окт 09, 2007 12:17 am

Непрочетено мнение от Sniper! » чет юли 31, 2008 6:19 pm

Изобщо не се съмнявах, че списанието ще тръгне с летящ старт. Това вече е абсолютно закономерен факт, особено като се има предвид какъв е екипа, който го създава.

За мен, колкото и странно да изглежда, най-голямата интрига беше в това какво име ще му бъде избрано. Едно неподходящо име е в състояние да превърне в аутсайдер дори и най-добрия продукт. Сигурен съм, че една от причините, преди време едно чуждестранно списание с инициали “TP”, направило опит да се наложи на българския пазар и за съжаление безславно изчезнало, беше и в трудното и неразбираемо за широката публика оригинално англииско заглавие, в което многократно се убеждавах, когато си го купувах - след като му кажех името ме гледаха с недоумение, докато не го покажех с пръст. Та поради тази причина, пък и не само, очаквах с много голям интерес да разбера как ще се казва новото списание.

"АЕРО" – честно казано ме изненада, нe си го представях така. Веднага направих неволна връзка, каквато предполагам няма, с едно друго списание от близкото минало, носещо като име съчетание на същата дума + още една. Лошо няма, но някак си е тривиално, повече подхождащо на моделно списание. Името трябваше да бъде нещо харизматично, завладяващо..., но пък от друга страна стилизирането на буквата “А” под формата на самолетно крило и “заигравката” с буквата “Р”, респективно “R”, е доста добро попадение. Ето с такива противоречиви мисли започнах да разглеждам списанието.

От пръв поглед всичко е почти супер - хубава хартия, добър печат, приятен графичен дизайн. При по-обстойно разглеждане и четене, доброто впечатление в общи линии се запазва. Airfan и Kingrat вече обърнаха внимание на някои слабости, като на мен не ми остава нищо друго, освен напълно да споделя мнението им. Обаче ще добавя още нещо: мисля, че списанието ще изглежда по-добре, ако колонките с текста са подравнени и от двете страни, а не само от едната, както е в момента, защото така изглеждат някак си назъбени, пък и общата практиката май, е да не се прави така.

По отношение на съдържанието: подборът на темите е добър, като някои от тях са си направо задължителни поради актуалността им, но доста трудно е да се пише за нещо, за което преди това е изговорено на други места твърде много, и да се успее да се каже нещо ново. За съжаление визирам статията за Gripen Demo. Добра е, но сякаш в момента пространството е малко пренаситено, въпреки че присъствието на тази тема най-вероятно е продиктувано от съвсем други причини. Можеше малко да се поотложи във времето появата й. В същата статия, в текста под една от снимките, вместо за колея се говори за база...

Излишно е да хваля Сашо за Mako Javelin и “Кашките” – както винаги е безкомпромисен.

Идеята да се публикуват снимки на колегите от BGspotters е отлична. Снимката на “Руслан”-а, e размазваща.

Харесаха ми статиите за летище Лесново и военния конфликт в Абхазия. Надявам се темата за леката авиация да бъде сериозно застъпена за в бъдеще, защото в момента може да се каже, че това е най-активно развиващия се сегмент, а пък откъм отразяване определено има вакуум. Предполагам, че и по този начин ще се достигне до една малко по-особена идентичност на списанието, която мисля, че ще бъде от полза.
Към втората статия(тази за Абхазия) имам малка забележка: в началото се говори за статус на едикакво си, а всъщност става дума за статут, което е нещо различно.

Очаквам редовни участия от страна на Ганчо Каменарски.

Статията за “Спартан” ми хареса.

И в заключение – направо бях трогнат от обръщението и снимката на “Тримата мускетари” на фона на МиГ-19. Истински ви се радвам и възхищавам от куража и желанието да издавате това списание – моето дълбоко уважение. Дано да постигнете успех и дълги години да ни радватe със стойностни издания. На добър път!

P.S. Благодаря на Краси, че ми изпрати списанието. Съжалявам, че не се сетих да поискам автографи, защото броят е исторически :)

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Непрочетено мнение от Байко » нед авг 03, 2008 3:05 am

Здравейте, приятели!

Първо искам да поздравя Airfan и Sniper! за сравнително подробните анализи, които са направили на пилотния брой. Аз няма да съм чак толкова обстоятелствен, като ще акцентирам върху друго.

Да, материалите са добри, дори много добри към отлични. Да, има някои грешки - нормално, пък и са в напълно приемливи граници. Да, единствената статия към която и аз имам малки забележки е тази за Gripen NG и то не за друго, а точно заради повторенията и тая база, която и на мен ми извади очите :wink: . Като оформление, също мога да споделя, че според мен е отлично - спретнато, подредено, радващо окото! Да!

60 пъти ДА! Върху това искам да акцентирам. Браво на авторите! 60 пъти да за 60 страници, които изчетох на един дъх! Отдавна не ми се беше случвало. Просто за мен в тия страници няма и една пълнеж, няма и една която да съм подминал или само да съм разгледал снимките. Личи си, че го можете! Бях забравил колко завладяваща например може да бъде една на пръв поглед банална бизнес статия за нов пътнически самолет, чиито първи полет се бави. Направо не помня и от колко време не съм изчитал новините от гражданската авиация толкова бързо и с такъв интерес...

Списанието е една истинска аеро приказка. Само да не си вдигнете много носовете сега, че от високо лошо се пада. Продължавайте в същата посока и няма да сбъркате. Пишете все с такъв замах, все така увлекателно, все така професионално, все така градивно!

За мен бе истинско удоволствие, а времето което прекарах с "Аеро" в ръце определено не бе изгубено. Благодаря и успех!!!
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пон авг 04, 2008 11:36 am

Отговорни агенти ми предоставиха един брой. Много добре, в най-добрите традиции на авторите.
Имам един въпрос. На снимките от Мако Джавелин ми направи впечатление, че американските пилоти имаха "баджове" на 1-ва и 2-ра ИАЕ. Това, обичайно ли е за подобен вид учения?
if your gonna be dumb you gotta be tough

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон авг 04, 2008 12:34 pm

Първо искам да благодаря за всички критики до този момент. Очакваме още!
reaper написа:На снимките от Мако Джавелин ми направи впечатление, че американските пилоти имаха "баджове" на 1-ва и 2-ра ИАЕ. Това, обичайно ли е за подобен вид учения?
Ако се загледаш ще видиш, че и нашите пилоти летят с емблеми на американската ескадрила. Традицията повелява да си разменят емблеми и най-често да се кичат със знаците на "противника" по време на учението.

Потребителски аватар
Svetli Georgiev
Регистриран: съб юни 28, 2008 7:57 pm

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » пон авг 04, 2008 2:47 pm

Здравейте,
след няколко дни четене и аз искам да напиша моята скромна критика. Виждам че други съфорумци далеч не са били кратки, така че и аз ще се постарая да не бъда лаконичен в отговора си :wink:

Дизайна като цяло ми харесва, както и идеята с името. Снимката на корицата е много завладяваща, въпреки че не е от точно това учение.

Сега малко към съдържанието:
1. Мако Джавелин - тук не мился че може да се каже нещо по-различно от това че статията е супер. Снимки, текст - всичко :D
Направи ми впечатление че първия публикуван материал е статия, а не новини, както е в други издания.
2. Новините - военни, граждански - ОК.
3. Развитието на Боинг 787 - може би дели второто място в списанието със Спартана.
4. Правителствен самолет - също доста интересен материал, особено тази част в светло-жълто за това "С какво летят правителстватана Европа?". Също така и заключението от таблицата :wink:
5. Грипен демо - единствената статия, която не изчетох до край :oops: може би защото съм фен на военните чак толкова :oops:
6. ИЛА - тук ми се ще да отбележа че е можело още - и от гледна точка и на текст и на снимки, имайки предвид автора. Може би още поне страничка.
7. Камов - изчетох с удоволствие на един път :D
8. Ми-17 - ОК
9. Евроконтрол - снимките и схемите ми допаднаха много, както и текста :wink:
10. Лесново - защото се интересувам сигурно, но написаното не е ново за мен, все пак ОК
11. Най-интересното - писах и във форума на БГспотърс - половин година - 6 снимки - някак не се връзва :? Беше ми отговорено - само на две страници трябвало да е - добре.
12. Абхазия-БЛА - ОК
13. Спартан - както вече писах - номер 2 заедно със 787 :wink:
14. Новините от страната - долните статии - като започнеш от '30-ти юни' и както минеш през съвсем оскъдната информация за самолета и завършиш с минятюрната снимка на Анчето на Авиостарт (бившо). Някак кофти.

Това от мен. Общо казано - едно голямо "Браво!"

Продължавайте все така!

Поздрави, Светли

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон авг 04, 2008 7:18 pm

Svetli Georgiev написа:11. Най-интересното - писах и във форума на БГспотърс - половин година - 6 снимки - някак не се връзва :? Беше ми отговорено - само на две страници трябвало да е - добре.
В този брой започнахме рубриката. Въобще не смятаме, че с тези шест снимки се изчерпват интересните посетители.
В следващия брой (септември) ще бъде представено най-интересното от лятото, а след това (да сме живи и здрави) рубриката ще си върви месец за месец.
Какво ще кажеш?

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » пон авг 04, 2008 9:49 pm

Грозев написа:
Svetli Georgiev написа:11. Най-интересното - писах и във форума на БГспотърс - половин година - 6 снимки - някак не се връзва :? Беше ми отговорено - само на две страници трябвало да е - добре.
В този брой започнахме рубриката. Въобще не смятаме, че с тези шест снимки се изчерпват интересните посетители.
В следващия брой (септември) ще бъде представено най-интересното от лятото, а след това (да сме живи и здрави) рубриката ще си върви месец за месец.
Какво ще кажеш?
Ъ, аз да казвам? Вие правите списанието (мойте най-големи уважения) и вие си преценявате кое, как, колко и кога. Понеже поне малко се занимавам със спотинг и следя какво става по летищата, зная какво е имало. Още когато ти сложи съдържанието на списанието си помислих че това ще е нещото, което 100% ще прочета/разгледам с интерес. После четейки на стр.46 ''януари-юни 2008г.'' и виждайки шестте снимки малко се възмутих, имайки предвид че аз ще мога сам да ви дам шест интересни посетителя за този период :D
Поздрави, Светли

harrier
Регистриран: съб окт 06, 2007 2:42 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от harrier » пон авг 04, 2008 10:32 pm

Трябва съдържанието да е балансирано. И западно списание за авиация да отвориш, рубриките с интересни посетители са толкова или по-малки (освен ако списанието не е спотърско). Например във Flug Revue е точно една страница с четири снимки за цяла Германия всеки месец.

Потребителски аватар
Svetli Georgiev

Непрочетено мнение от Svetli Georgiev » пон авг 04, 2008 10:45 pm

Няма да те убеждавам че четири месечно е по-различно от шест за половин година, защото в Германия, предполагам, се радват на повече и различни интересни посетители. Що се късае за баланса - тук е 50% военни статии и останалото се дели между гражданска, лека авиация и авиоизложения.
Грозев написа:...В следващия брой (септември) ще бъде представено най-интересното от лятото, а след това (да сме живи и здрави) рубриката ще си върви месец за месец.
Какво ще кажеш?
Ще кажа, че очаквам с нетърпение :D

Потребителски аватар
Shilo
Регистриран: ср дек 26, 2007 1:22 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Shilo » вт авг 05, 2008 4:49 pm

Набарах списанието. :D Добър старт с интересни статии. Поздравления!

В статията за Долна Митрополия, званието на Виктор Трифонов не е капитан, а майор.

dimitar vasilev
Регистриран: съб юли 26, 2008 8:37 am

Непрочетено мнение от dimitar vasilev » нед авг 31, 2008 6:54 pm

Не е ли време за 2-рия брой, от кога и къде?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон сеп 01, 2008 3:44 pm

dimitar vasilev написа:Не е ли време за 2-рия брой, от кога и къде?
Навременен въпрос, както се казва.
Определено е време да излиза септемврийския брой, но ще се позабавим. Едно, че все още системата не е заработила както трябва и друго, че искаме да сложим в този брой задължително няколко материала (как е станала покупката на българските МиГ-29 и за войната в Осетия), но тяхното написване се бави.
Та до края на седмицата ще представим броя.

Отговори