Руска военна авиация

Всичко за военната военната авиация по света
TECHO URL
Регистриран: съб фев 08, 2020 10:34 pm

Re: Руска военна авиация

Непрочетено мнение от TECHO URL » нед фев 09, 2020 11:34 pm

Нищо не е закрито, а е обединен научния и технически ресурс на МиГ и Сухой, колкото и ужасно да ти звучи. За Русия не се тревожи, погледни ние какво произвеждаме
[/quote]

Баш си е за тревога щото проспаха 90 те до ерата Путин и сега продължават с простотиите...ако кажеш ,че самолетостроенето им е ок-ще те призная!А ние за разлика от тях не се наричаме велика сила! Много ме е яд ,че изтърваха Миг29 през годините и не го доразвиха...ама политика ...

piston
Регистриран: нед сеп 22, 2013 9:08 pm

Непрочетено мнение от piston » пон фев 10, 2020 7:52 am

TECHO URL написа:
нед фев 09, 2020 10:48 pm

Аз няма да ти обяснявам-питай или чети ,ти си избери какво казват Виктор Христов и Румен Радев...ако не вярваш провери хората от luftwaffe (при положение че техните 29 ки бяха със скопени двигатели)какво казват за бой 1 на 1 !И на това е способен самолет с архаично оборудване ...излязъл от завода с фотокартечница вместо камера за запис😀
T.e. нямаш представа какво прави, но си пишеш - мухабет да има... :lol:

TECHO URL

Непрочетено мнение от TECHO URL » пон фев 10, 2020 8:20 pm

T.e. нямаш представа какво прави, но си пишеш - мухабет да има... :lol:
[/quote]

Заради теб и твоята арогантност почнах да пиша отново тук! Та изначално Миг29 (както и Су27)е конструиран като контра мярка на F16 (F-15).От гледна точка на маневрени характеристики(за разлика от другото) на руснаците им се е получило превъзходство спрямо американските машини.Казано по-опростено всички опознавателни близки въздушни боеве 1 на1 през 90години в Дечимоману барабар с гостуванията на американците на 'Графа' показват едно- комбинацията работеща НСЦ ,9-12 и трениран/културен пилот в кабината почти винаги водят до загуба на Ф-16(който и да е блок)... И това със спрелия в 80години като технологии 9-12 ! Това ако не си го чел през годините-жалко, изтървал си!

piston

Непрочетено мнение от piston » пон фев 10, 2020 11:46 pm

TECHO URL написа:
пон фев 10, 2020 8:20 pm
Това ако не си го чел през годините-жалко, изтървал си!
Сигурно съм чел друго...
Въпреки че вече бях пускал AIM-9 в тренировка и HARM в Босна по време на операция DELIBERATE FORCE, а и в операция ALLIED FORCE, все още нямах опит от първо лице за това, което представляваше пуска на AMRAAM. Тези два старта на AMRAAM бяха изключително впечатляващи и продължават да ме изумяват дори и днес!

Тъй като MiG беше на доста близко разстояние и маневрираше в този момент, прицелната марка се движеше бързо пред носа ми и доста под мен, така че ракетите пикираха веднага след старта и се гмурнаха описвайки арка през HUD-а ми с изумителна скорост (нещо като питчър, хвърляща фалцирана топка)! Това беше истинско доказателство за качеството на американската технология - AMRAAM се представя толкова добре на близко разстояние, и с фантастично висока скорост на изместване на целта! Не съм сигурен, че друга ракета може да „пресече диагонала”, както AMRAAM направи този ден!

Веднага след пуска започнах снижение, забелязах на радара си, че ракетите всеки момент ще достигнат целта, и си казах, че за да получа потвърждение за попадението, "по-добре да видя това, тъй като може и да съм единственият, който го наблюдава! "
Завъртях самолета в ляв крен на около 90 градуса и видях, че МиГ-29 експлодира на около шест хиляди фута по-надолу и между разпръснати облачни слоеве (директно под лявото ми коляно). Съобщих два пъти в ефир, „SPLASH ONE WITH FIREBALL”!, защото знаех, че шансовете ми да кажа това отново в летателната ми кариера са по същество нулеви!

Image

От друга страна, "DBAL", докладва след мисията, че e наблюдавал как и двете ракети достигат до целта. За щастие облаците се бяха разсеяли малко около мястото на прехвата, така че днес "DBAL" има запис "наносекунда по наносекунда" за това, как югославският изтребител извършва отбранително маневриране до почти перпендикулярен курс на моя, попаденията на ракетите, как МиГ започна да гори и как се разпада във въздуха!
Lt Col Michael „Dog” Geczy (USAF)
78th EFS �Bushmasters,� F-16CJ
Operation ALLIED FORCE
MiG-29
4 May 1999
Позивна (Call-sign): PUMA 11

Изображение

Взехме курс за Косово в предварително определеното време, всеки на негово място във формацията на определената надморска височина. В момента, в който прекосихме югославската граница, чухме от „MAGIC” - AWACS, че във въздуха има три самолета на югославските военновъздушни сили. Това беше всичко, което чухме от известно време. Няколко минути по-късно лидерът на нашата група засече МиГ на радара си. Контактът беше така да се каже на пътя ни и бяхме насочени към него от AWACS.

Нямах цел на радара, докато бях на около 10 километра зад водещата двойка, но с подобрената възможност за предаване на данни на F-16MLU, лидерът ни подаде данни за, за да видя къде е целта. Все още не знаехме каква е целта, но поради високата й скорост (400 възела) знаехме, че е бърза, т.е. вероятно боен самолет. Поискахме от AWACS разрешение за атака, но екипажът на AWACS не можеше да види добре целта, докато тя летеше на 5,000 фута зад един планински хребет.

Чрез всички възможни технически средства AWACS се опита да идентифицира естеството на контакта и накрая се стигна до съгласие, че е враждебна. Само една цел обаче беше видима и диспечерът на AWACS разбра, че трябва да има три - те не знаеха, че другите две бяха свалени от USAF F-15C на 493-th FS, който лети от Cervia AB в Италия.

Изведнъж контактът изчезна от радара. Следвайки правилата ни, лидерът се отдръпна, следван от неговия воден. Ние също щяхме да се оттеглим, когато видях мишената отново на моя радар. Моят воден и аз бяхме насочени към него. За толкова кратко време, например 4 до 5 минути, вие разговаряте с AWACS самолета, но в нашата формация не бяхме разменили една дума помежду си, всичко, което трябваше да знаем за движенията на останалите, беше предадено от информационните канали на борда на F-16 на MLU. В крайна сметка получих заповед от AWACS за прехващане на целта.
В 20:30.08 на разстояние от 18 километра, летящ на височина от 34,300 фута (10,363 м), изстрелях един AMRAAM от подкрилния пилон. След като натиснеш бутона за стрелба, всъщност трябва да изчакаш около секунда преди ракетата да тръгне. Това време сякаш трае вечно. Спомних си, че погледнах крилото си, за да видя дали ракетата не се е „заклещила”. Но докато гледах, ракетният двигател стартира - ярката светлина ме ослепи за малко. След около пет секунди изгубих ракетата на фона на черното небе, тъй като нейният двигател беше изразходвал горивото и угаснал. Приблизително десет секунди преди попадението ракетата захвана целта със главата си за самонасочване, което ми позволява да се отдалеча рязко. Знаех къде летеше мишената и погледна в тази посока над лявото ми рамо. Видях замъглено проблясване в небето и след това пламъци от посипващите се на парчета останки. Знаех, че съм го ударил. Докато атакувах, изобщо не бях размишлявал, че четирима от нас всъщност извършват "истинско" прехващане. Бях твърде зает да гледам инструментите, да говоря с AWACS и разбира се да летя в самолета. Освен това, другите въздухоплавателни средства на формацията на НАТО по това време продължиха и с мисията си, а огромно количество бомби и ракети бяха изстреляни срещу вражеската въздушна защита. Когато видях, че ракетата ми е ударила целта, бях много доволен. Подобно въздухоплавателно средство винаги е заплаха и ако ракетата ви пропусне, по каквато и да е причина, ще трябва да направите нещо по въпроса - или да атакувате отново, или да започнете избягващи маневри. Но в моя случай беше ненужно. МиГ-29 се спусна на запад от Крушевац

Maj Peter "Wobble" Tankink (Royal Netherlands Air Force - RNLAF)

No. 322 Squadron �niet praten maar doen� (don't talk but do), F-16AM
Operation ALLIED FORCE
MiG-29
24 March 1999

Изображение

TECHO URL

Непрочетено мнение от TECHO URL » вт фев 11, 2020 1:23 am

Ти май не отсяваш пропагандата от истината...чети какво съм написал! БЛИЗЪК ВЪЗДУШЕН БОЙ 1 на 1 с изправни самолети, с еднакво културни/подготвени пилоти в двете кабини! А не шепа неизправни самолети срещу превъзхождащ противник свалени с Amraam! И тоя се смята за победител...било е като лов на патици над Сърбия през 99г...и с цялото си технологично и количествено превъзходство и тогава пак бяха ужилени от по -слаб ,но мотивиран противник...
[/quote]
Последна промяна от TECHO URL на вт фев 11, 2020 1:35 am, променено общо 1 път.

piston

Непрочетено мнение от piston » вт фев 11, 2020 10:53 am

TECHO URL написа:
вт фев 11, 2020 1:23 am
Ти май не отсяваш пропагандата от истината...чети какво съм написал! БЛИЗЪК ВЪЗДУШЕН БОЙ 1 на 1 с изправни самолети, с еднакво културни/подготвени пилоти в двете кабини! А не шепа неизправни самолети срещу превъзхождащ противник свалени с Amraam! И тоя се смята за победител...било е като лов на патици над Сърбия през 99г...и с цялото си технологично и количествено превъзходство и тогава пак бяха ужилени от по -слаб ,но мотивиран противник...

Защо реши, че сръбските самолети са неизправни? Иракските МиГ-ове и те ли бяха неизправни?
Технологичното превъзходство е затова - за да се използва... Затова трябва да се освободим от съветоруската техника.
А МиГ-29 си е сбъркан самолет - самите руснаци си го знаят и очаквано беше изместен в техните ВВС от Су.

TECHO URL

Непрочетено мнение от TECHO URL » вт фев 11, 2020 2:52 pm

Прочети в любимия си нет !Не е сбъркан Миг 29-изоставен да ,не сбъркан!Все едно американците да бяха изоставили F16 до ниво A или C блок15!И като се освободихме от руската техника ,какво купихме?Щото като дойдат новите заради тъпо сключената сделка ние не придобиваме нови способности ,а само опциии!

teddyn2o
Регистриран: пет ное 07, 2014 10:05 am

Непрочетено мнение от teddyn2o » вт фев 11, 2020 5:58 pm

Най накрая раздвижване в този форум.
Та тук (във форума) има двама (Росен и Piston), които гледат на САЩ, като на божество, без право на съмнение. За мен има 4 водещи военни сили (САЩ, Русия, ЕС и Китай) и без пряк конфликт между тях, трудно да кажеш, коя техника е по добра. То и Германската техника е била на върхово ниво през ВСВ, ама ....
Факт е обаче, че през последните 50г. САЩ, не са воювали срещу, дори частично равностоен противник, от страх или друго те си знаят....
Били свалили МИГ 29 в Събрия и Ирак, да цялото НАТО срещу една държава!!! Сърбия е имала 12 МИГ-а, не знам колко изправни, а НАТО ..знаете ли колко самолета, вкл. AWACS самолети за РЕБ и т.н. Все едно да пребия петокласник или сакат и да се хваля. В Ирак същата работа. Защо не кажете за Виетнам, дето F4, яде бой от МиГ 17, отдавна е било, не съм бил роден, но там пак срещу не равностоен противник, и въпреки това, бая бой са яли там. Както и Руснаците в Авганистан, впрочем.
Не съм поклонник на никой, но ме дразни, като някой обожествява нещо, още повече техника, поради някакви си негови измислени причини.

matrix
Регистриран: съб май 12, 2018 8:32 pm

Непрочетено мнение от matrix » вт фев 11, 2020 7:47 pm

TECHO URL написа:
нед фев 09, 2020 11:34 pm
Баш си е за тревога щото проспаха 90 те до ерата Путин и сега продължават с простотиите...ако кажеш ,че самолетостроенето им е ок-ще те призная!А ние за разлика от тях не се наричаме велика сила! Много ме е яд ,че изтърваха Миг29 през годините и не го доразвиха...ама политика ...
Така е проспаха 90-те, но тренда в момента е положителен за руснаците. Що се каса за проблемите, то на никой не му се получава гладко. А МиГ-35, въпреки всичко съм сигурен, че е по-добрия изтребител за нас от всяка гледна точка, но не и политическа.

piston

Непрочетено мнение от piston » вт фев 11, 2020 8:51 pm

matrix написа:
вт фев 11, 2020 7:47 pm
Така е проспаха 90-те, но тренда в момента е положителен за руснаците.
Ага.... Страшно положителен...

Изображение
А МиГ-35, въпреки всичко съм сигурен, че е по-добрия изтребител за нас от всяка гледна точка, но не и политическа.
Кое му е по-доброто? Нито е съвместим с НАТО, технологично отстъпва като набор въоръжение, сензори, мизерен ресурс.... Абсурд е да се снабдяваме от враговете!

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » ср фев 12, 2020 5:53 pm

Отдавна не бях влизал в този форум поради изгубилата му се авиационна стойност и гледам, че е имало защо да страня. Бутало ли си какво си - пращиш от комплексарщина, човече! То бива анти-руски комплекс да си развил, ама това твоето надминава и най-върлите “ястреби” в администрациите на Тръмп, Джонсън и Заленски взети заедно.

Какви врагове, какви 5 лева, бре човек?! Купуваме Ф16 над цената на експортен ф35 от едните, сключваме договор с другите за удължение срока на експлоатация на 29-ките до 2030-та и пращаме СУ-25-ците на ремонт в Беларус. Айде сега уточни кой точно е врагът?

Понеже съм убеден, че се затрудняваш ще ти дам жокер - врагът има българска лична карта.

@Сашо, Грозев или някой админ ако има останал - ако бях на ваше място отдавна да съм дръпнал шалтера на този “форум”. Нищо общо с авиацията не е останало..
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

piston

Непрочетено мнение от piston » съб фев 15, 2020 2:05 pm

Руснаците си признаха, че не са дорасли до петото поколение...

https://lenta.ru/news/2020/02/14/su572/ ... ejRKgj3LLU

Admin
[Site Admin]
Регистриран: пон окт 01, 2007 7:23 pm

Непрочетено мнение от Admin » чет фев 20, 2020 1:41 pm

=RvE=Tito написа:
ср фев 12, 2020 5:53 pm
@Сашо, Грозев или някой админ ако има останал - ако бях на ваше място отдавна да съм дръпнал шалтера на този “форум”. Нищо общо с авиацията не е останало..
Почти си прав, но още не е дозрял момента. Засега само пращаме piston в едногодишен отпуск. :D

Потребителски аватар
Almasy
Регистриран: пет юли 25, 2014 4:21 pm

Непрочетено мнение от Almasy » чет фев 20, 2020 4:13 pm

Admin написа:
чет фев 20, 2020 1:41 pm
......но още не е дозрял момента. Засега само пращаме piston в едногодишен отпуск. :D
Тоест да очакваме наистина шалтера ли :roll:
Барем да знам, да не се пъна да пиша.... :|

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » ср фев 26, 2020 5:34 pm

Мисля че форума все още има стойност и полезност, може би не толкова в последни години когато активността умря заради социалните медии, но в темите тук има доста интересни дискусии от предишни години.

Отговори