Катастрофа с македонски Ми-17

Всичко за военната военната авиация по света
Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Катастрофа с македонски Ми-17

Непрочетено мнение от Сашо » пон яну 14, 2008 1:04 am

На 12 януари (петък) на 10 нм от Скопие, до село Катланско Блаце катастрофира Ми-17 на военноот въздухоплавство (ВВС на Македония), всички 11 души на борда загинаха. Обстоятелствата се разследват. Машината се е връщала от командировка в Босна, където 6 месеца е участвала в мисията АЛТЕА (омиротворителна мисия на EUFOR).

Лека им пръст на загиналите. Имах възможността да контактувам с македонски пилоти и техници и мога да твърдя, че са достойни мъже и добри професионалисти.

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Re: Катастрофа с македонски Ми-17

Непрочетено мнение от reaper » пон яну 14, 2008 11:56 am

Свалили македонския хеликоптер?
14 януари 2008 / News.dir.bg
Катастрофата на хеликоптера Ми-17 на македонската армия, при която загинаха 11 души, връщали се от участие в мисия “Алтея” в Босна и Херцеговина, продължава да е обвита в тайна.
Македонският министър на отбраната Лазар Еленовски каза пред журналисти, че министерството разполага с определена информация за причините за катастрофата, но точни данни ще бъдат съобщени след приключване на разследването. При отсъствието на точна информация за причините за разбиването и въз основа на противоречивите думи на очевидци на трагедията в Скопие, се чуват различни версии, пише сръбският вестник “Политика”, цитиран от БГНЕС.
Селяни от Катланово казаха пред камерите на скопски телевизии, че преди падането на хеликоптера е имало две експлозии, първата по-силна, а парчета от хеликоптера са паднали в радиус от двеста метра. Очевидец казва, че от парчето от хеликоптера, паднало близо до неговата къща, са се чували детонации на муниция. Затова селяните не са се притекли на помощ на войник, чието тяло било в пламъци, но той още показвал признаци на живот. Така в Скопие усилено се говори за саботаж. Според едната версия експлозивът е бил “залепен” за хеликоптера преди излитането от летището в Сараево.
Според друга версия пък хеликоптерът е бил обстрелван от земята няколко минути преди кацането. Естествено, това са слухове, каквито има при всеки подобен инцидент. За официална информация за истинските причини за трагедията ще трябва да се изчака да приключи разследването на военните и съдебните органи, пише изданието.
От своя страна македонският вестник “Вечер” пише, че селяните от Блаце край Скопие са чули две последователни експлозии – едната във въздуха и другата на земята. След падането хеликоптерът се плъзгал около 300 метра и се спрял в гората и дворовете на къщите. Селяните, станали очевидци на трагедията, казват, че военната машина дошла откъм Катланово, което не било обичайният маршрут за кацане, направила кръг над селото и веднага след това паднала.
Петдесетина души от село Блаце веднага изтичали да помогнат, но не могли да направят нищо поради силните експлозии и огъня. “Никой не можеше да бъде спасен. Отидохме там, един човек лежеше на земята, гърбът му беше изгорен, друг беше на пътя. Селяните викаха ”Бягайте, има оръжие, има бензин, ще избухне” и всички се оттеглихме и само гледахме отстрани. По това време в селото и в гората имаше много гъста мъгла”, обясняват селяните.
if your gonna be dumb you gotta be tough

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » пон яну 14, 2008 12:16 pm

Най-вероятно ми изглежда най-тривиалната причина - полет при ниска облачност и мъгла. Информациите за мистериозни причини и герочна борба за живота на мирните жители отдолу ме навеждат на тая мисъл. Естествено трябва да се проверяват всички версии, още повече че ако са запазени средствата за обективен контрол, би трябвало да се стигне до причината.

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » пон яну 14, 2008 12:22 pm

Полет в лошо време - мъгла и прочие - тривиални причини. Най-лесно и безотговорно е да се каже, че е бил свален. Ама който го сваля,, откъде знае къде ще мине и как ще го види в мъглата. Вертолет се сваля когато е на зоход за кацане, в непосредствена близост до летището (пример - Чечения)
Въпреки, че вертолетът е бил модернизиран и снабден с модерни средства за навигация (цифрова карта, GPS и прочие), вероятно екипажът е бил разхлабен, връщайки се вкъщи след 6-месечна мисия в Босна. Подобен случай имаше и преди две години (ако не ме лъже паметта) със словашки Ан-24, връщащ персонал от мисия в Босна - забил се в планините на унгарската граница.

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » пон яну 14, 2008 1:27 pm

И според мен причината е в лошите МТО. Явно се е ударил в терена с голяма постъпателна скорост и затова е толкова разпилян. Някъде пишеше, че машината се е влачила около 300м, преди да се забие в гората. Но все пак да изчакаме заключението на комисията.
Не знам дали при модернизацията са сложили и нови "черни кутии"?

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пон яну 14, 2008 1:59 pm

Като гледах снимки, не ми се видя много "баирест" района. Пък и ако се вярва на местните,че са чули две последователни експлозии.
Възможно ли е на борда да е настъпила някаква авария довела до експлозия?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон яну 14, 2008 2:35 pm

Лека им пръст на загиналите!

Във форума на мaкедонските ни колеги има тема по въпроса. Там може да се намери интересна информация и мнения.
:arrow: http://www.avijacija.com.mk/forum/viewtopic.php?t=2620
Anyone who fights for the future, lives in it today

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пон яну 14, 2008 5:37 pm

reaper написа:Като гледах снимки, не ми се видя много "баирест" района.
Оо, подходите на Петровец са шибани!

onufrii
Регистриран: ср окт 10, 2007 2:46 pm

Непрочетено мнение от onufrii » вт яну 15, 2008 9:47 am

От една страна наистина тези 300м които се е влачил вертолета говорят за възможност да се е ударил в земята поради ниска облачност, но пък данните за времето които бях видял не бяха толкова зле - май към 250-300м долна граница на облаците. От друга страна е странно двата взрива които са чути, като първия е бил във въздуха. Но пък до колко е достоверно - друг въпрос! Лека им пръст на загиналите!

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » вт яну 15, 2008 10:11 pm

Все си мисля, че взривовете са след удара в земята.
След такава трагедия е нормално да ги гони малко параноята.
Казаха, че единствените оцевидци са работниците на онзи строеж. В тая мъгла ева ли са видяли нещо. Нека да видим какво ще излезе от кутиите!

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » ср яну 16, 2008 12:08 pm

Екипажът на катастрофиралия миналата седмица хеликоптер на македонската армия малко преди да се разбие е информирал службата за въздушен контрол, че има проблеми с височината и с налягането, пише ”Утрински весник”. Според неофициални информации в последните разговори между пилота на хеликоптера и авиодиспечера става ясно, че пилотът е заявил, че имат проблеми с височината и с налягането. По същото време над летището са летели хеликоптерът и пътнически самолет на компания МАТ. Самолетът е бил на височина 2 150 метра, докато хеликоптерът Ми-17 е бил на 1 550 метра. Диспечерът е информирал двамата пилоти, че пръв ще кацне пътническият самолет, при което е поръчал на хеликоптера да промени курса. Пилотът на хеликоптерът е казал, че в този момент имат проблеми, след което се е загубила всякаква връзка. Началникът на генералния щаб на македонската армия генерал Мирослав Стояновски вчера е заявил, че разследването ще бъде разширено и в Босна и Херцеговина, за да се види кой е отговарял за поддръжката на летателния апарат.

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср яну 16, 2008 9:56 pm

а с кое налягане не става ясно... Ако е било с въздушното налягане за чукачките, не би трябвало да е много страшно, щото са имали GPS. Ако е с налягането на маслото, на дали диспечера щеше да ги кара да чакат каквото и да е ...

rilax
Регистриран: чет яну 10, 2008 12:08 am

Непрочетено мнение от rilax » пет яну 18, 2008 1:57 am

Малко GPS приемници мерят и височината на полета, а този почти сигурно не е бил с такава възможност.
Проблем със статичното налягане на авиониката на тази малка височина над релефа и то в облаци е нещо много по-страшно от ниско налягане на маслото.
Може да е била замръзнала статиката на барометричния висотомер.

rilax
Регистриран: чет яну 10, 2008 12:08 am

Непрочетено мнение от rilax » пет яну 18, 2008 2:21 am

Авиониката била модернизирана от израелската "Елбит" при неясни условия, според македонските авиофорумци.
Дано разследващата комисия бъде докрай обективна и не се влияе от политически и етнически проблеми, за да няма и други жертви.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет яну 18, 2008 1:05 pm

Според мен всеки GPS "мери" някаква си негова височина на полета. Едва ли обаче някой използва тази височина за самолетоводене, особено заход за кацане в сложна МТО. Виж друго е ако е загубил статичните налягания... :(

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » вт яну 22, 2008 5:02 pm

От братския македонски авиационен форум
http://www.avijacija.com.mk/forum/viewt ... 257206c64a

ТРАНСКРИПТ ОД РАЗГОВОРОТ МЕЃУ КОНТРОЛАТА НА ЛЕТАЊЕ И ПИЛОТОТ НА ПАДНАТИОТ ХЕЛИКОПТЕР
Инструментот не ми покажува добра висина
Контролорот 11 пати повторувал: Букефал, дали ме слушаш?, но не добил одговор.За тоа време радарот го фаќа хеликоптерот со неисправен транспордер, што значи дека цело време погрешно покажувал на која височина лета.

Првичните документи за падот на хеликоптерот МИ 17 укажуваат дека леталото имало неисправен висонометар. На местото на несреќата пронајден е висонометарот застанат на 800 метри височина.
Во изјавата што му е земена на контролорот на летање што бил на смена во Контролната кула на аеродромот во Скопје стои:
"За цело време го чекирав по висина и тоа во метри затоа што така пилотот се изјсануваше. Нормално, морав да споредувам висина по фити и метри за го наведувам безбедно. Во моментот кога беше на 4-та милја и малку источНо (незначително) го чекирав со висина. Рече дека е 800 метри што е повисоко од висината која би требало да е по Г.П. Го исправив во курс 310 до 600 метри и неколку секунди откако ми јави 800 (4-5 секунди) снема радарска слика и радио контактот беше прекинат. По многубројни повици без одговор сфатив дека тој отишол под зададената висина и после тоа се случи тоа...Напоменувам дека не му работеше МОДЦ (транпондер) и поради тоа морав често да го чекирам со висина", стои во изјавата на контролорот.
Во транскриптот на разговорот меѓу контролната кула и хеликопетрот кој се водел како "Букефал 01" стои:

11.46.40
Контролна кула: Запознаени ли сте со стандардна ИЛС процедура? (водење по оска на слетување - инструментално)
Букефал 01: Да

11.46.41
Букефал 01: Запознаени сме, но инструментот не ми покажува добра висина.
Контролор: Дајте ја висината и ќе одиме и по радар векторинг( водење со радар по простор и по висина).
Контролорот потоа неколку пати прашува за позицијата и за висината на Букефал 01
Букефал 01: Најдобро е да одиме по радар векторинг
И во вакво водење хеликоптерот два пати не ја погодил позицијата и висината

12.09.00
Контролна кула: Земи курс 310
(Хеликоптерот тогаш се наоѓа на курс 300)
Контролна кула (повторува): Земи курс 310!
Контролна кула: Лево си од локалајзерот!
Букефал 01: Вртам лево
Контролона кула: Ти си лево, оди десно! Прво на позиција 020, па потоа на позиција 040 (контролорот го врти надесно за да го исправи)

12.11.09
Контролна кула: Имате ли автоматско кепчување (фаќање на правецот)
Букефал 0: Не, нема

12.11.45
Букефал 01:Не. Немаме
Контролна кула Прејдете лево на 310
Букефал 01: Добро 310

12.12.15
Контролна кула: Која висина ја имате?
Букефал 0: (Нема одговор)

12.12.16 до 12.12.22
Контролна кула: Слободно снижување на 600 метри.
Букефал 01: (Нема одговор)

12.12.53
Букефал 01: (Нема одговор)
Во овој период контролорот 11 пати повторува: Букефал 01, дали ме слушаш?
Букефал 01:(Нема одговор)
Цело време радарот го фаќа хеликоптерот со неисправен транспордер, Тоа значи дека цело време погрешно покажувал висина. Затоа контролата неколку пати го исправала.
А.С.

Црните кутии ќе се преслушуваат во странство

Тим од тројца истражни судии од Основниот суд 1 во Скопје се уште прибира докази за падот на армискиот хеликоптер во кој загинаа 11 војници. Предметот се работи како строго доверлив и никакви информации и детали од истрагата не се соопштуваат, се додека не се добие некој конкретен резултат. Од Судот велат дека се што ќе се каже, може да биде само шпекулација.
Дознаваме дека истражните судии по увидот на местото на несреќата деноноќно собираат докази. Ги преземаат сите истражни дејства за правилно собирање и чување на доказите. Се собира се што останало од хеликоптерот, до последно шрафче, а потоа истражниот судија одлучува кои материјални докази треба да се чуваат, како и каде.
Меѓу доказите се и црните кутии, за кои дознаваме дека биле многу оштетени. Дали кутиите ќе се обработуваат, односно преслушуваат во странство, треба да одлучи истражниот судија, но до вчера напладне такво барање или препорака на писмено не е стигнато до истражното одделение. Неофицијално, за да нема сомневање, црните кутии ќе се преслушуваат во странство.
Според правните експерти, АРМ не треба самостојно да ги преслушува кутиите оти е странка во случајот.
(К. М.)

СПРОТИВНО НА ВОЗДУХОПЛОВНИТЕ ПРАВИЛАПилотот и контролорот комуницирале на македонски и англиски
Во комуникацијата во воздухопловството висината се искажува во фити, но пилотот на хеликоптерот и контролорот на летање ја искажувале во метри

Според неофицијални информации од Контролата на летање на Скопскиот аеродром, хеликоптерот на АРМ, непосредно пред слетувањето, добил наредба од Контролата на летање да почека и да му даде предност на патничкиот авион на МАТ кој доаѓал од Цирих и слетал во 12.10 часот. Тоа е стандардна процедура бидејќи патничкиот авион е побрз и секогаш, освен во вонредни случаи, се дава предимство на цивилниот воздухоплов.
До последниот момент од комуникацијата со Контролата на летање на Скопскиот аеродром, пилотот на армискиот хеликоптер не пријавил дефект на леталото. Неофицијално, пилотот последен пат му се јавил на контролорот во 12.12 часот. Се уште не се знае што се случувало со хеликоптерот од 12.05 часот во саботата, кога влегол во македонскиот воздушен простор од Косово, до моментот на несреќата. Според извори од Контролата за летање, екипажот на хеликоптерот не пријавил ниту дефект ниту итна ситуација кога влегол на македонска територија. Тој влегол во земјава на границата со Косово. Според Контролата, пилотот тогаш побарал да биде воден со радар во процедурата за слетување бидејќи имало сложени метеоролошки услови и намалена видливост поради ниската облачност. На аеродромот му приоѓал од јужната страна по стандардната процедура кога се слетува со инструменти.
Контролорот на летање и пилотот комуникацијата ја воделе половина на македонски, а половина на англиски јазик, што не е дозволено со меѓународните воздухопловни правила. Исто така не е вообичаено висината да се мери во метри туку во фити.
Слична несреќа на приодот пред слетување на Скопскиот аеродром имаше на 24 јули 1992 година. Тогаш руски транспортен авион се урна во близина на селото Лисец, на 26 километри југоисточно од Скопје. Во несреќата загинаа сите осум патници и членови на екипажот.
Тогашната истрага покажа дека товарниот авион "антонов" на руската компанија "Волга-Дњепар" се наближувал кон Скопје кога екипажот застранил од курсот трудејќи се да избегне бура. Било тешко да ја согледаат својата точна положба во однос на аеродромот бидејќи опремата за мерење оддалеченост (ДМЕ) во Скопје не работела.

vest
?????????????

Хеликоптерот имал проблем со висината и со притисокот

Крунските докази кои треба да ја разјаснат трагедијата завчера беа разгледувани шест часа од истражните органи

„Имаме проблеми со висината и со притисокот!“ Ова е последната реченица која пилотот на воениот хеликоптер „МИ-17“ ја упатил до Контролата на летање, пред да се урне во селото Блаце, при што загинаа 11 припадници на АРМ, кои се враќаа од мировната мисија во Босна.

Во неофицијалниот транскрипт на разговорите снимени на лентите во Контролата на летање, што го објави скопската телевизија Канал 5, се наведува дека овој разговор бил воден во последните неколку минути пред да се изгуби врската. Според извештајот на телевизијата, во саботата, околу 12,18 часот над Катлановско надлетувале авион на МАТ и воениот хеликоптер на АРМ. Првиот се наоѓал на височина од 2.150 метри, додека воен хеликоптер „МИ-17“ летал на 1.550 метри височина.

Контролорот ги известил дека прв ќе слета цивилниот авион на МАТ, а пилотот на хеликоптерот на АРМ бил замолен да направи неколку круга и да почека пред да слета. Контролорот му посочил на пилотот на хеликоптерот дела е лево. И го упатил да оди десно, на курс од 310, а не на 300 на којшто се наоѓал во моментот. Но, она што го добил како последен одговор од пилотот е дека воениот хеликоптер се соочува со проблеми со височината и притисокот, по што се губи секаков контакт со леталото.

Според Канал 5, откако не успеал да оствари контакт, контролорот ги известил службите дека е изгубена врската со воениот пилот во близина на Катланово.

Началникот на генералштабот Мирослав Стојановски вчера најави дека истрагата за несреќата ќе се прошири и во Босна и ќе се побара одговор кој бил надлежен за одржување на хеликоптерот.

Многу нејаснотии, дилеми, но и неизвесност околу несреќата со армискиот хеликоптер што се урна кај Блаце во близина на Катланово.

Истражниот судија Седат Реџепагиќ, еден од тројцата судски истражни судии активно вклучени во истрагата по саботниот пад на армискиот хеликоптер „МИ-17“, не изнесува нови моменти од отворањето на црните кутии. Што се случувало цели шест часа во ВИНГ на АРМ на скопскиот аеродром, никој не открива.

„Не би сакал да говорам што се случуваше со истрагата што се одвиваше на аеродромот, бидејќи премногу е рано да се изнесуваат какви и да се оцени или заклучоци. Затоа и не сакам паушално да одредувам термин кога ќе заврши истрагата за падот на армискиот хеликоптер. Се работи за една сеопфатна истрага која бара уште многу работа“, вели раководителот на Кривичното истражно одделение и портпарол на Основниот суд Скопје 1, судијата Седат Реџепагиќ.

Тој не сака да коментира дали пилотот навистина го променил курсот на движење на леталото по налог на Контролата на летање и не открива ниту детали за првичните сознанија што тимот истражители ги добиле по преслушување на црните кутии и снимената комуникација меѓу армискиот „МИ-17“ и Контролата на летање.

Во недостиг од официјални информации, кои не се соопштуваат се' додека трае истрагата, се' позачестени се шпекулациите што упатуваат на тоа дека хеликоптерот се соочувал со технички проблеми, пора ди што за четири милји скршнал од правецот на движење. Покрај густата магла што го отежнувала летот во саботното утро над Катлановско, како една од причините поради кои дошло до несреќата се наведува и техничката неисправност на електронскиот систем што ја покажувал висината на која се наоѓало леталото. Пилотот, наводно, се обидел да го приземји леталото, но инструментите му давале погрешни информации дека се наоѓа на 200 метри поголема височина од реалната.

Од Министерството за одбрана велат дека станува збор за неточни и лаички информации. Воени пилоти тврдат дека хеликоптерот „МИ-17“ располага со современа опрема и дури шест инструменти кои директно или индиректно ја покажуваат висината на која се наоѓа транспортерот. „Сите инструменти работат на различен принцип и доколку еден од нив е неисправен и откаже за време на летот, преостанатите пет продолжуваат да функционираат. Речиси е невозможно сите шест инструменти да откажат во исто време“, коментираат нашите соговорници.

Можноста пилотот на хеликоптерот да се соочувал со технички проблеми при подготовките да слета на скопскиот аеродром, вчера не сакаше да ја коментира ниту командантот на ЕУФОР во Босна и Херцеговина, генерал-мајор Игнасио Мартин Вилјалаин.

„Не знам, не сум министер за одбрана на оваа земја. Се води истрага и не би сакал да шпекулирам“, одговори командантот на ЕУФОР, прашан дали хеликоптерот „МИ-17“ што се урна кај катлановско Блаце имал некакви технички проблеми.

Од Министерството за одбрана тврдат дека хеликоптерот бил во добра состојба и ги задоволувал критериумите за да учествува во странска мисија. Покрај тоа што бил користен од македонските војници, кои во Босна секојдневно биле ангажирани во разни мисии и прелети, хеликоптерот бил користен и од други припадници на мисијата на ЕУФОР -АЛТЕА во Босна. Она што како сигурен податок завчера беше објавен во јавноста е обдукцискиот наод, со кој беа отфрлени сите шпекулации и изјави на очевидци од Блаце. Резултатите од обдукцијата потврдија дека смртта кај единаесеттемина војници настапила поради тешки телесни повреди и скршеници со кои се здобиле при падот на хеликоптерот. (Д.Т.-Љ.С.)

Отговори