Ми-28

Всичко за военната военната авиация по света
Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Ми-28

Непрочетено мнение от Сашо » вт яну 22, 2008 4:23 pm

Чакаше се да стане преди Нова година - първата доставка на два Ми-28Н в Торжок, центъра за бойно използване и приучване на летателен състав на армейската авиация.
За по-нататък през годината се чака и първа доставка за бойната част - 55-и отделен вертолетен полк в Кореновск (или както там се чете правилно).

ВВС России получат во вторник два новых боевых вертолета круглосуточного действия Ми-28Н ('ночной охотник').

Как сообщил помощник главкома ВВС по информационному обеспечению полковник Александр Дробышевский, 'главком ВВС генерал-полковник Александр Зелин сегодня утром вылетел с аэродрома Чкаловский в Ростов-на-Дону, где в торжественной обстановке проведет прием двух новых вертолетов Ми-28Н, которые будут направлены в одну из строевых частей в Тверской области'.

По его словам, после передачи пройдет заседание госкомиссии ВВС по испытаниям вертолета, где также будут присутствовать представители военно-промышленного комплекса.

Сашо
[Site Admin]

Re: Руска военна авиация

Непрочетено мнение от Сашо » пет яну 25, 2008 3:47 pm

Ми-28 - Ми-24
За пълна замяна - никой не си прави илюзии - 150 броя до 2015 г. е задачата.
Средно - по 10 на година в производство в близко бъдеще, след това може би до 15-20 или 30 с експортни поръчки. .
За 2007 г. произведени са осем.
С тези темпове дали Ми-28 ще замени Ми-24 преди внуците ми да се оженят?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » съб яну 26, 2008 10:01 pm

Сашо написа:За Ми-28НЭ - див напълн в момента да се продаде на наследника на Кастро в Латинска Америка - другаря Чавес, с прогноза да договор в средата на 2009 г.
Да, мярнаха се разни неща по венецуалските медии тия дни:

Venezuela to purchase attack helicopters from Russia
Caracas, Thursday January 24 , 2008

The Venezuelan government placed an order with Russian weapons manufacturer Rostvertol for attack helicopters MI-28N.
The firm's director Boris Sliusar said it was "premature to talk about deadlines and quantities," because "the agreement is yet to be initialed."
However, he said the first units were likely to be delivered in the first half of 2009, news agency Ria Novosti said.

...
http://english.eluniversal.com/2008/01/ ... 8931.shtml
Anyone who fights for the future, lives in it today

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » вт яну 29, 2008 5:24 pm

Ето една официална информация от МО на Русия, която описва как стоят нещата (или как им се иска да са)

На доработку вертолета Ми-28Н в процессе опытной эксплуатации потребуется до двух лет
Обсудить новость в форуме
29 января 2008
/Министерство Обороны РФ/
Поступившие на вооружение армейской авиации ВВС России новейшие ночные вертолеты Ми-28Н "Ночной охотник" находятся в опытной эксплуатации, заявил журналистам начальник армейской авиации генерал-майор Виктор Иванов.
"Два вертолета направлены на опытную эксплуатацию в центр боевого применения армейской авиации в Торжок. Одновременно идет заключительный этап государственных совместных испытаний. Думаю, процесс доведения вертолета до полного соответствия нашим требованиям займет 1,5-2 года", - сказал В.Иванов.
По его словам, переучивание летчиков вертолетных полков на новую машину будет проходить в Торжке. "Сейчас специалисты центра разрабатывают программу по переучиванию летного состава на Ми-28Н", - сказал генерал.
По словам В.Иванова, ВВС планирует в ближайшее время получить на вооружение также вертолеты Ка-50 и Ка-52. "Вертолеты готовятся к выпуску на серийном заводе. Планируем, что несколько машин мы получим уже в этом году. После этого начнется их опытная эксплуатация", - сказал генерал.
По его словам, вначале ВВС планирует получить несколько вертолетов Ка-50, которые достраиваются на авиазаводе в Арсентьево, а затем и двухместные вертолеты Ка-52.
В январе "Роствертол" (Ростов-на-Дону), который входит в состав холдинга "Вертолеты России", передал Минобороны РФ первые два вертолета Ми-28Н. Согласно госпрограмме модернизации Вооруженных сил, вертолетами Ми-28Н будут укомплектовываться боевые части ВВС Минобороны. Вертолет Ми-28Н был разработан с учетом опыта создания и боевого применения как вертолетов типа Ми-24 (Ми-35), так и других вертолетов аналогичного назначения.

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » ср яну 30, 2008 8:53 am

странно, но има логика в точно обратната концепция за ползването на двата типа хеликоптери - двуместният Ми-28Н и едноместният Ка-50 в група с Ка-52.
Ка - за общовойскови операции, и особено - стремителни атаки срещу танкове с минимално пребиваване над бойното поле, висока маневреност и защитеност.
Ми - специални операции, където РЛС и очите на двама души вършат повече работа и, където по-ниско интензивният обстрел е по-удобен за доста по-голямата мишена, каквато е Ми-28Н

Оригиналното мнение, тоест - таз иконцепция - е от форумите на авиа.ру - от летеца на боен въртолет с ник "шурави".

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср яну 30, 2008 11:44 pm

Mисля, че нещо подобно бе една от древните (от втората половина на 90-те) концепции за използването на Ка-52 - един двуместен ще целеоказва и управлява няколко едноместни.

Иначе това за стремителните танкови атаки - при Курск може би, но днес къде ти...
Anyone who fights for the future, lives in it today

onufrii
Регистриран: ср окт 10, 2007 2:46 pm

Непрочетено мнение от onufrii » чет яну 31, 2008 1:58 pm

Навсякъде където и Ми-24.

Admin
[Site Admin]
Регистриран: пон окт 01, 2007 7:23 pm

Re: Ми-28 и Ка-50/52

Непрочетено мнение от Admin » чет яну 31, 2008 4:39 pm

Позволих си да разделя мненията касаещи новите руски щурмови вертолети от темата за руската военна авиация. :)

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » ср фев 06, 2008 5:03 pm

Ми-28Н - за редуктора.
Разработен е от "Мил", но се произвежда в специализиран заво - Редуктор-ПМ в град Перм. Ето данни от страницата на фирмата, има и ресурсте (дали са пожелателни или реални - кой знае?)
http://www.reductor-pm.ru/products/heli ... ductors/5/

Состав трансмиссии:
главный редуктор ВР-29 (на фото)
хвостовой редуктор ХР-29
соединительные валы
Характеристики трансмиссии:
Ресурс в часах, назначенный - 900
Ресурс в часах, до 1-го ремонта – 300; в том числе гарантийный – 300;
Календарный срок службы -
Масса (кг, нетто) – 780

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » ср фев 06, 2008 7:45 pm

Още по темата- от сайта на ОКБ Климов- http://klimov.ru/production/helicopter/Gearboxes/

в таблицата отдолу има грешка- където е ПВР-800 ляв трябва да е главния ВР-80. Прави впечатление същия ресурс (отчайващо малък) въпроса е в надеждността в рамките на тези 300ч. За това няма обективни данни.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » ср фев 06, 2008 9:36 pm

За военен (щурмови) вертолет ресурса е малък, но не чак отчайващ. Плюс това е ясно, че ще бъде увеличаван с натрупването на опит в експлоатацията и ремонта.

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » ср фев 06, 2008 9:43 pm

Абе направо си е отчайващ... 300 часа МРР при условие, че отчиташ и работата на земята са си нищо. =RvE=Tito да каже колко е средно полета при тях(вертолите), за да сметнем.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » ср фев 06, 2008 9:46 pm

Две години. Като минат няколко редуктура ремонт - ще го увеличат (IMHO). Знаеш и първите МиГ-23 с какви МРР са пуснати...

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » чет фев 07, 2008 9:58 am

борден написа:За военен (щурмови) вертолет ресурса е малък, но не чак отчайващ. Плюс това е ясно, че ще бъде увеличаван с натрупването на опит в експлоатацията и ремонта.
Сравнен с ВР-24, също редуктор за щурмови вертолет (назначен 3000ч., предполагам МРР е 1000ч.) нещата са качествено различни. Практиката наистина е такава - в процеса на експлоатация ресурса да се увеличава- но щом сега са им(ВР-80 и ВР-29) дали 300ч, не мисля че могат да се надяват на нещо повече от 500ч. МРР. А и сравнително рядко променят МРР, обикновено увеличават общотехническия (назначения). Затова пък МРР го удължават по техническо състояние (например за ВР-252 може МРР, който е 500ч. да се удължи до 1000ч) поетапно обикновено със 100ч./1г. или 200ч./2г. В Скорпион/Хели Макс рекорда ни е 93ч. на месец, при гасене на пожари в Турция 2006г. Удължихме (от Климов) два редуктора на два пъти с по 100ч. и вече са към 700ч. след ремонт при МРР 500ч. В Канада например, за Ка-32А11ВС ресурсите са коренно различни- съшия редуктор с МРР 1000ч. и ОТР 2000ч. Но там летят безумно много (рекорда за типа е там- 285ч. месечно(!?!)) и 1000ч. ги избухват за около 4 месеца, но там Камов и Климов провеждат гарантийна ескплоатация, имат постоянни представители на място, които наглеждат нещата. И те удължават МРР но с по 250ч. до 1500ч.

Общо взето, главния редуктор си е ахилесовата пета на вертолетите по принцип, без начение от произхода.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » чет фев 07, 2008 11:13 pm

Иначе това за стремителните танкови атаки - при Курск може би, но днес къде ти...
е, има разлика между стремителна атака срещу танкове и стремителна танкова атака. а иначе - "къде ти" - в Ирак - и през 2003-та, и през 1991-ва...

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » пет фев 08, 2008 2:06 am

Кало написа:
е, има разлика между стремителна атака срещу танкове и стремителна танкова атака. а иначе - "къде ти" - в Ирак - и през 2003-та, и през 1991-ва...
Следващата къде е - Северна Корея, Сирия и т.н. Пак с Апач и Супер Кобра.
Ми-24 и може би Ми-28 - м задачи по вътрешната сигурност (жандармерийски) най-вероятно и умиротворители по света.

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » пет фев 15, 2008 9:51 am

Официалното постъпване на Ми-28Н в центъра за приучване на летателен състав и бойна подготовка на армейската авиация на ВВС на Русия - на 7 февруари:

Серийные вертолеты Ми-28Н поступили в Вооруженные Силы Российской Федерации
Серийные вертолеты Ми-28Н поступили в Вооруженные Силы Российской Федерации. Утром 7 февраля 2008 г. в 344-м Центре боевой подготовки и переучивания Армейской авиации ВВС в Торжке состоялись торжества по случаю поступления в часть двух первых серийных вертолетов Ми-28Н «Ночной охотник». В проводимых мероприятиях приняли участие как военнослужащие части во главе с начальником Центра генералом А.Ю.Черняевым, так и многочисленные специалисты ОАО «Московский вертолетный завод им.М.Л.Миля», обеспечивающие введение в строй перспективных боевых машин.

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » съб фев 16, 2008 12:24 am

Едно интересно мнение от форума на авиа.ру за току-що предадените на ВВС два Ми-28Н

Два этих Ми-28Н передали только на бумаге. Показали как их сначало на Роствертоле торжественно вручили военным, а потом в Торжке. Но через два дня они обратно отбыли на любимый завод. Сейчас в Торжке числится 8 Ми-28Н, но не одного там нет. Даже площадки под них не переделали, хотя экипажи и техсостав определили. Я так понимаю что Ми-28Н до того навороченная система, что военным не доверяют их эксплуатацию? :)

Потребителски аватар
Jack Bauer
Регистриран: ср окт 03, 2007 9:25 pm

Непрочетено мнение от Jack Bauer » пон май 19, 2008 10:30 pm

Както си четох книжката за Ми-24 и се замислих защо от Мил не предлагат в модернизационния пакет интегрирането на Вихър. Камовци я харесват, като характеристики си е доста добра(доколко са реални не мога да кажа) и ми се вижда странно да си карат само на Атака-та, при положение, че сигурно не би било прекалено трудно да интегрират и ракета с лазерно насочване.

Сашо
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Сашо » ср май 21, 2008 3:38 am

Технически едва ли е сериозен проблем - при положение, че "Вихр" се предлага за въоръжаване дори на новите варианти на Ми-8 (ама май няма реализирано такова нещо, но го има на рекламни проспекти отпреди седем-осем години).

За модернизацията с "Вихр" на Ми-24 - може би излиза прекалено скъпо, а съществуващите клиенти са доволни от "Щурм" и при тях "Атака"-та, която има добра степен на унификация сс "Щурм"-а (и като техническо описание, и като методика на използване), е естествено развитие.

Тук обаче е интересно за нови клиенти "Вихр" дали може да се предложи. В прицелно отношение това изисква при Ми-35М замяна на ГОЭС-342 с неговия вариант "Самшит" (специално създаден за Ка-50Н и Ка-52), при който вместо пеленгатор има система за лазерно следене на целта и предаване на насочващи команди на пуснатата ракета.

Интересно е, че при експортния вариант на Ми-28НЭ (както сега се подготвя за Венецуела), представен на някои концептуални рисунки (имаше я в списанието "Взлет", не си спомням кой брой точно), вече има изцяло промененя носова част, като я няма прицелната система "Тор". Тя е заменена с жиростабилизана установка (с "кълбо"), най-вероятно тип ГОЭС-342 или ГОЭС от ново поколение, каквато сега се разработва в УОМЗ.

Ако трябва да оценим възможностите "Тор" и ГОЭС-342, втората е по-съвременна и с по-добри характеристики, както на дневния, така и на нощния канал (просто е прицелна система от по-ново поколение), така, че венецуелците може дори да получат по-съвременен вариант на Ми-28, отколкото армейската авиация на Русия (по отношение на оптико-електронното оборудване за наблюдение и прицелване). Венецуелците сега имат най-съвременните в света варианти на Ми-24 правени от оригиналния производител - техните Ми-35М.

Но всичко това засега е в сферата на догадките и времето (до година или две) ще покаже дали има истина в горните предположения.

Отговори