F-22 Raptor

Всичко за военната военната авиация по света
Потребителски аватар
JediMonster
Регистриран: пон сеп 15, 2008 9:29 pm
Контакти:

Re: F-22 Raptor

Непрочетено мнение от JediMonster » съб сеп 26, 2015 7:25 pm

Moss написа:2000/4000 часа не е като 300 часа, ама умопомрачаващо може да е, само за някои, дето лесно се умопомрачават.
При това тези часове са горна граница. Ремонт може да се наложи доста по-рано.
Нормално е за самолет с боен радиус 450-500 километра (реални) двигателите да имат голям ресурс! На Су-25 колко е ресурса на двигателите, някой знаещ да каже, че ми е интересно?

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » съб сеп 26, 2015 10:04 pm

Moss написа:2000/4000 часа не е като 300 часа, ама умопомрачаващо може да е, само за някои, дето лесно се умопомрачават.
При това тези часове са горна граница. Ремонт може да се наложи доста по-рано.
Ремонт винаги може да се наложи по-рано, но и при 300 часа може да се наложи по-рано? Има разлика към 6-7 пъти все пак и си мисля, че е едно доста добро постижение.
Преди около 3-4 години мисля, че направиха първото КВР на F119 за целия им флот, което са около 10 години експлоатация.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » съб сеп 26, 2015 11:55 pm

4000 часа не са нещо свръх естествено за военните двигатели на PW, GE и други подобни Rolls Royce-и. Те постепенно са достигали за подобни числа. Предполагам, че това им е струвало известни усилия и материални средства, но щом клиентите го желаят... :D.

Ресурсът на Р-95Ш е 500 часа.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » нед сеп 27, 2015 12:20 am

Както обикновено се случва в живота - нещата трябва да се погледнат от различни ъгли, защото не са съвсем сравними. От една страна по всичко личи, че този и подобни двигатели имат по-големи абсолютни значения на назначените междуремонтни ресурси - също и поради факта, който другарят председател уместно сподели, че са вложени усилия и пари за подобряване на тези показатели. От друга страна обаче следва да се има предвид, че профила на опериране на изтребителите на запад от нас в значителна степен може да се сравни с този на регионален, че и средно-магистрален пътнически самолет - излиташ, летиш 40 и повече минути до някаква зона, правиш нещо изтребително там и се връщаш. По нашите ширини изтребителното нещо се прави на четвъртата минута от полета. Да не говорим, че цветнокожите братя често имат и патрулни мисии с изтребител по 7-8 часа, които са си направо профил на опериране на 747. :D

В тия рекламни материали вероятно случайно се пропуска да се спомене и какви са ресурсите на двигателя по цикли. Незнам как точно е при F119, но пепелянските мотори имат такова ограничение, и там цикъл не е излитане-кацане, а форсиране-дроселиране на двигателя. В нашите ВВС е правено едно скромно изчисление, което показва че ако караме F-16 по начина, по който караме МиГ-29 - ресурса на двигателя му по цикли ще изтече приблизително толкова бързо, колкото и на РД-33 серия 2. Тия факти обаче също така случайно не се споменават в никоя от публикациите обясняващи колко скъп ни излиза МиГ-29.

ПС: Между другото има и РД-33 серия 3, които са с междуремонтен ресурс 800 часа (за сравнение с 350-те часа на серия 2).

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед сеп 27, 2015 1:16 am

Ето повод да публикуваш един отрезвителен анализ :)
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Moss

Непрочетено мнение от Moss » пон сеп 28, 2015 2:04 am

А някой тия цикли на РД-33 в България брои ли ги? Или тия "скромни изчисления" имат "любителски характер"?

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » пон сеп 28, 2015 5:07 pm

Това малко като тезата, че нашите пилоти няма нужда да правят нальот колкото натовските, щото при еднакъв нальот имат повече излитания и кацания. Какъв боен опит се трупа с излитане и кацане е друг въпрос :)

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » съб окт 03, 2015 11:59 am

Moss написа:А някой тия цикли на РД-33 в България брои ли ги? Или тия "скромни изчисления" имат "любителски характер"?
Във ВВС има само любители на авиацията. Така че - явно броенето има също такъв характер.
stav написа:Това малко като тезата, че нашите пилоти няма нужда да правят нальот колкото натовските, щото при еднакъв нальот имат повече излитания и кацания.
Не съм я чувал тази теза. Само "нальот"-а (незнам дали още се използва тази иначе тоталитарна дума в нашата подчертано НАТО-вска авиация) не е според мен добър индикатор за измерване подготовката на бойния летец. Надявам се в НАТО да има и по-съвършени показатели за достигнат "уровен" (друг НАТО-вски термин :D ).

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » нед окт 04, 2015 11:37 pm

Имаше период, още по времето на "Партньорство за мир", когато ръководството на ВВС се докачаше, че от НАТО не признават нивото на подготовката на нашите летци щото нямали достатъчно нальот. Тогава обещавахме готовност на ескадрили изтребители, хеликоптери ...

После ръководството умно спря да се докача, щото разбра, че ако вземат та им признаят нивото, току виж и ги изпратят на някоя мисия. Та от обещаните рояци ЛА, гордо признахме, че НАТО са прави. Макар че НАТО дълго се надяваше на едни Ми-24, и пари за ремонт на едни Ми-17 осигуриха, ама ние, както казваше един руски генерал за ремонта на нашите 29-ки - "Родину не продаем".

росен
Регистриран: чет ное 07, 2013 3:20 pm

Непрочетено мнение от росен » нед фев 21, 2016 12:58 pm

Смъртоносният изстребител в Сингапур.
Всички могат да му се любуват, но от почетно разстояние въпреки, че има лещи за изкуствено увеличаване на радарната сигнатура:
http://www.defensenews.com/story/defens ... /80607392/

росен

Непрочетено мнение от росен » пет мар 18, 2016 8:07 am

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср апр 20, 2016 11:03 pm

Проучват се опциите за възстановяване на производството и евентуалното надялкване на още 194 бройки.

:arrow: http://www.defensenews.com/story/defens ... /83248788/
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » пон апр 25, 2016 10:45 pm

Двойка Ф-22 са пребазирани на север от Дунава - http://www.novini.bg/news/349769-%D0%BF ... D0%B8.html
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон апр 25, 2016 11:10 pm

=RvE=Tito написа:Двойка Ф-22 са пребазирани на север от Дунава - http://www.novini.bg/news/349769-%D0%BF ... D0%B8.html
Технически погледнато е на нашия бряг, защото са кацнали край Констанца :)

Изображение

росен

Непрочетено мнение от росен » вт апр 26, 2016 9:29 pm

Естествената класация за BVR изстребители. Браво на шведите, мощен тласък чрез "Метеор" - а...
https://hushkit.net/2016/04/24/the-top- ... s-of-2016/
Изображение

Moss

Непрочетено мнение от Moss » ср апр 27, 2016 1:41 am

Естествената класация за BVR изстребители
Като се има предвид колко спорове има за отминалите войни, да се правят хипотетични класации за евентуални бъдещи сражения, е ... меко казано ... безсмислено.

Потребителски аватар
JediMonster
Контакти:

Непрочетено мнение от JediMonster » ср апр 27, 2016 4:39 am

росен написа:Естествената класация за BVR изстребители. Браво на шведите, мощен тласък чрез "Метеор" - а...
https://hushkit.net/2016/04/24/the-top- ... s-of-2016/
Изображение
"....only includes weapons and sensors that are actually in service today (so no Meteor missiles etc)." Какво тласка това.? "Грипен" е безумно слаб самолет! Лично съм чувал мнение на норвежки пилоти със по над 2000 часа на Ф-16 мнението им за прехваленият "Грипен".

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет апр 28, 2016 12:44 am

JediMonster написа:"Грипен" е безумно слаб самолет! Лично съм чувал мнение на норвежки пилоти със по над 2000 часа на Ф-16 мнението им за прехваленият "Грипен".
Gripen е безумно умен самолет, който ако се произвеждаше в по-влиятелна държава да са го надялкали в няколко хиляди бройки.

Иначе, лично съм чувал (многократно) шведски пилоти да се хвалят как изнасилват норвежките F-16 :lol: Те ако не се хвалят няма да са пилоти.

А класацията си е като всяка класация в интернет - за забава на читателите и събиране на кликове.

Потребителски аватар
JediMonster
Контакти:

Непрочетено мнение от JediMonster » чет апр 28, 2016 7:20 pm

Грозев написа:
JediMonster написа:"Грипен" е безумно слаб самолет! Лично съм чувал мнение на норвежки пилоти със по над 2000 часа на Ф-16 мнението им за прехваленият "Грипен".
Gripen е безумно умен самолет, който ако се произвеждаше в по-влиятелна държава да са го надялкали в няколко хиляди бройки.

Иначе, лично съм чувал (многократно) шведски пилоти да се хвалят как изнасилват норвежките F-16 :lol: Те ако не се хвалят няма да са пилоти.

А класацията си е като всяка класация в интернет - за забава на читателите и събиране на кликове.
Закачка между шведите и норвежците наистина има :) Забелязал съм, че норвежците винаги изхождат от това, че армията им е малка и слаба. Иначе момчетата които познавам са сериозни пилоти и чисто технически без пристрастия са ми казва ли, че "Грипен няма никакъв шанс срещу Ф-16.

росен

Непрочетено мнение от росен » чет апр 28, 2016 8:36 pm

JediMonster написа:
Грозев написа:

Закачка между шведите и норвежците наистина има :) Забелязал съм, че норвежците винаги изхождат от това, че армията им е малка и слаба. Иначе момчетата които познавам са сериозни пилоти и чисто технически без пристрастия са ми казва ли, че "Грипен няма никакъв шанс срещу Ф-16.
Коя версия на Грипен и коя версия на 16 тицата. След Д версията на Грипен, в далечен въздушен бой (особено след като вече са интегрирали "Метеор") щатският самолет няма почти никакъв шанс. Впрочем достатъчно е да се анализират системите на Грипен за електронно противодействие, де се съобразят останалите характеристики на авиониката му и да се види в интернет мнението на европейците за този самолет, за да бъде опровергано това твърдение.

Отговори