МиГ-29 по света

Всичко за военната военната авиация по света
octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Re: МиГ-29 по света

Непрочетено мнение от octagon » съб сеп 06, 2014 11:34 pm

Реконструктор написа:
Fighterland написа:А иначе има друго - МиГ-29 е роден от друга концепция за водене на въздушен бой.
Тотално друга.
Какво се има предвид?
Fighters make show. Bombers make history.

Стоян
Регистриран: пон яну 03, 2011 7:24 pm

Непрочетено мнение от Стоян » нед сеп 07, 2014 12:03 pm

stav написа:Големи сте оптимисти - дейталинкове, монитори, компютри ...

Изображение

> Лампочки вокруг индикатора дадут разовые комманды:
> дальность до цели: 5, 10, 15км
> положение цели относительно собственного самолета: в лево, прямо, на право,
> отварот: в лево, на право

Пък лампочките, през обикновена радиостанция на Лазур-а, ги управлява с едни превключватели щурмана от земята като гледа на планшета или на ИКО-то. То и затова почти не може да се намери някой в БГ да го е виждал това да работи. Пък летец дето да му вярва, май още по-няма.

Аха - и един комплекс на земята, може да насочва един самолет (щото радиостанцията си е едноканална).
stav този прибор дето си го показал се монтира на някои модификации МиГ-21 (не на всички)
ето на МФ:
Изображение

на МиГ-21бис намерих снимка дето едвам се вижда:
Изображение

На МиГ-23 такова нещо няма понеже системата е вече по-усложнена.

на МиГ-23МЛД:
Изображение

На МиГ-23МФ - само линк понеже снимката е авторска. На някой си Чавдар Гарчев?!

И от там за щурманската кабина - по-простия вариант на Лазур-а на МиГ-21 естествено се управлява от по-проста кабина.
А проблема със знанието не е този, който си написал. Проблема е, че на форума не общуваме с хора служили на изтребители МиГ-23. Както виждам и твоите наблюдения са за МиГ-21. А там линията е като присадена. И е сериозна каша - някои от бисовете са с Лазур други с упростен РСБН. Наземната част в Графа явно е най-простата възможна.
Аз вметнах , че от разговори знам, че МиГ-23 е извършвал прехвати с използване на командната радиолиния - успешно. Та сигурно е имало и по-сложни системи, дето да ползват по-сложния Лазур с доста повече команди и възможности (и много канали - долу в ляво на снимката на МЛД). Дали е имало някакъв автоматичен команден пункт или само "ръчна" щурманска кабина няма как да занаем. Поради това което казах - не общуваме с подходящи хора. Преди години, когато бях в Долна, срещах неколко пъти човек от Габровница. На доста висока и подходяща длъжност. И не сме рзговаряли за техника понеже бях още сукалче. Ама кой да знае, че след време нама да има кой да питаме и че самолета ще излезе от въоръжение около 2001г.

За МиГ-29 споменах - вероятно възможностите му за автоматизация на прехвата никога не са ползвани. Дори и да питаме хора от Граф-а мисля че няма да има полза. Истинския замисъл не съм уврен,че е бил осъществен и в бившия СССР - да се командват централно и автоматично цели съединения на ПВО. (http://pvo.guns.ru/russia/index23.htm и едно от изделията http://pvo.guns.ru/asu/senezh-m1e.htm )

Добавка: И няма никакви компютри. :)

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » нед сеп 07, 2014 11:14 pm

Да, аз лично си поговорих бая с Клифтон (който е цитиран в тази статия) през 2010г когато той облиташе частния МиГ-29 тук в Илинойс. Както и да е, тогава коментарите му бяха същите и му се доверявах на думите като човек летял и на МиГ-29 и на Ф-16. Въпреки това става дума за МиГ-29 експортно изпълнение на който той е летял през средата/края на 90те години. Според мен е редно да се сравни с Ф-16 от средата на 80-те години. Не мисля че някой освен супер авиофен е на мнение че МиГ-29 става за нещо повече от защита на малък район от нападащи западни самолети. Тоест цялата идеология зад този самолет е той да се базира на фронтовите летища, да излети, да му кажат "ето тук е целта", и веднага да прехване летящите срещу него самолети. За това няма гориво и продължителност на полета, за това няма супер радар, затова няма способности срещу земни цели, и т.н. но в близък въздушен бой може и днеска да си върши добре работата. За това е създаден и реално върши тази работа доста добре.

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » пон сеп 08, 2014 12:47 am

Стоян написа:този прибор дето си го показал се монтира на някои модификации МиГ-21 (не на всички) ...
На МиГ-23 такова нещо няма понеже системата е вече по-усложнена.
На МиГ-23 и 29 няма прибор защото има СЕИ, но показва практически същото защото системата си е същата. И независимо колко канала има (и МиГ-21 има 20 настроени канала) Лазур-а показва не какво има и какво става около самолета, а само команди които щурмана иска да предаде на летеца. В КП-тата на 23 и 29 имаше елементи и на автоматизиация (Въздух, Вектор ... многото камиони за които стана дума) за да не превключва щурмана копчетата на ръка, но толкова. Въпрос на концепция, както също стана въпрос.

И противно на схващането за някакво скрито насочване, никаква скритост (в смисъл на крипто) в тези система няма. Една засекретена радиовръзка е в пъти по-полезна и "многоканална", но пък такова чудо никога не сме имали.
Стоян написа:А проблема със знанието не е този, който си написал. Проблема е, че на форума не общуваме с хора служили на изтребители МиГ-23.
Ами аз си мисля, че съм общувал с немалко хора и говоря от тази позиция. И не кавам, че системите не са работили. Но сложността на системата срещу ефекта който дава, явно не са си стрували усилията за да се използва.
tu-134 написа:... За това няма гориво и продължителност на полета, за това няма супер радар, затова няма способности срещу земни цели, и т.н. ...
Според мен не е затова, а са сложили каквото е можело и каквото са имали по онова време. Да се твърди, че това е супер и друго не е нужно е съвсем друг проблем.

Добрев
Регистриран: чет май 26, 2011 8:50 am

Непрочетено мнение от Добрев » пон сеп 08, 2014 11:31 am

Ех момчета, момчета, ако искате да разберете всичко, трябва много, страшно много писане.
По приемлив вариант е ако сме на маса, мога да ви говоря колкото време имате.
Щурман бях 20г. на Ломски Форт.
Не ме карайте да пиша всичко това, много е.
Живея зад СУ на ул. Кракра.

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пон сеп 08, 2014 11:50 am

Идеално. Сбирките на форума се провеждат в пицария "Кривото" зад СУ от 19 ч. (Предполагам, че около 16 октомври ще има сБирка).
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Добрев

Непрочетено мнение от Добрев » пон сеп 08, 2014 11:52 am

Аз затова написах къде живея :)

Реконструктор
Регистриран: нед яну 17, 2010 12:44 pm

Непрочетено мнение от Реконструктор » пон сеп 08, 2014 11:52 am

tu-134 написа:Не мисля че някой освен супер авиофен е на мнение че МиГ-29 става за нещо повече от защита на малък район от нападащи западни самолети. Тоест цялата идеология зад този самолет е той да се базира на фронтовите летища, да излети, да му кажат "ето тук е целта", и веднага да прехване летящите срещу него самолети. За това няма гориво и продължителност на полета, за това няма супер радар, затова няма способности срещу земни цели, и т.н. но в близък въздушен бой може и днеска да си върши добре работата. За това е създаден и реално върши тази работа доста добре.
Точно това му е идеята, изразена достатъчно добре. :) Като цяло, доктрината на СССР е почти изцяло отбранителна, от там изтрбителите са "заточени" към нея. Разчита се на външно целеуказание, системи за пренос на информация и информационно поле над бойното такова, системи за скрит прехват - основно КОЛС и ракетите с топлинно насочване със среден и голям обсег, от сорта на Р-40Т, Р-27(Э)Т и т.н.

Добрев

Непрочетено мнение от Добрев » пон сеп 08, 2014 11:58 am

Ако случайно има някой във форума с който се познаваме, ще се радвам изключително.

stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Непрочетено мнение от stoian377 » пон сеп 08, 2014 3:37 pm

Реконструктор написа:Като цяло, доктрината на СССР е почти изцяло отбранителна, от там изтрбителите са "заточени" към нея.
Ако се не лъжа, МиГ-29 му казват фронтови изтребител.Тоест прикрива наземните сили в района на бойни действия.Баткото Су-27 е за малко по-нататък.А на фона на танковите армади на СССР да му кажеш отбранителна доктрина.......

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » съб сеп 13, 2014 2:29 pm

ОТ - по принцип такова нещо като отбранително доктрина - включваща само отбранителни действия, не може и да съществува. Най-добрата защита е нападението и това се отчита във военното строителство от векове.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср сеп 17, 2014 1:49 am

Anyone who fights for the future, lives in it today

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Re: Руска военна авиация

Непрочетено мнение от Кало » чет окт 23, 2014 11:33 pm

Изображение

Потребителски аватар
techo
Регистриран: ср апр 21, 2010 9:20 pm

Re: Руска военна авиация

Непрочетено мнение от techo » пет окт 24, 2014 10:11 pm

Кало написа:Изображение
Е тва вече е красота!Както формите на самия самолет така и камуфлажа!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб окт 25, 2014 1:25 am

Надписът кърти!

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » нед окт 26, 2014 10:34 pm

В Русия нали пишеха ВМФ а не ВМС??

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » нед окт 26, 2014 10:38 pm

Явно, не само на азбуката сме ги научили! :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон окт 27, 2014 3:01 am

tu-134 написа:В Русия нали пишеха ВМФ а не ВМС??
Не само, че пишат, но и така се водят официално - Военно-Морской Флот Российской Федерации. Така, че тук имаме вероятно заблуда за вероятния противник :lol:

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет дек 26, 2014 8:26 am

Познато, а?

Изображение

Потребителски аватар
Amazon
Регистриран: пон фев 03, 2014 8:28 pm

Непрочетено мнение от Amazon » пет фев 06, 2015 8:24 pm

Днес в Бойна Слава попаднах на интересно интервю:
http://foxtrotalpha.jalopnik.com/how-to ... 1682723379
Може и да е пускано тук, но в него има мнение, което до момента не съм срещал. А именно че ОЛС на МиГ-29 (източно германски, предполагам 9-12) не ставала за нищо. Ако я сваляли от самолета това нямало реално да понижи бойните му възможности в БВБ.
Това е мнение на опитен американски пилот, необременен политически, който общо-взето харесва МиГ-29 и има опит на различни типове изтребители. Пилот тясно специализирал във въздушният бой в продължение на над 20 години.
Тук има хора посветили се на авиацията и ми е интересно какво мислите за такова крайно изказване? За какво в реален бой/прихват може да помогне инфрачервената станция? Как се изобразява получената от нея информация? Може ли да целеуказва на Р-73?
Същият пилот много хвали нашлемното целеуказване на МиГ-29, така че предполагам двете системи не са свързани?

Отговори