Полският президент загина при катастофа с Ту-154

Всичко за военната военната авиация по света
stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Re: Полският президент загина при катастофа с Ту-154

Непрочетено мнение от stoian377 » чет яну 13, 2011 1:31 pm

To aко някой каже, че е очаквал поляците да съгласят с какъвто и да е доклад на руснаците ще ми е много интересно.Особенно при положение, че се хвърли вината на самите поляци(пилотите), независимо дали е имало или не влияние от висшестоящи върху решенията им.Не съм се занимавал много с историята между държавите им, но от това което долу горе ми е известно, между тях "любовта" е като между котка и мишка.Ако в крайна сметка си признаят, че те са сгрешили(туй много ме съмнява де),нали се сещате че ще има съдебни искове срещу правителството им.Е да не са луди да си признаят или съгласят с доклада.

maxxim
Регистриран: пон дек 10, 2007 10:57 pm

Непрочетено мнение от maxxim » пет яну 14, 2011 12:18 am

Ето едно трезво мнение:

АФП Лех Валенса: Отговорността на полската страна за трагедията край Смоленск е очевидна
14 януари 2011 | 00:03 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз
Варшава. Бившият полски президент Лех Валенса нарече очевидна отговорността на полската страна за трагедията край Смоленск, предаде РИА Новости.
„Самолетът е закъснял, искал е да навакса с времето. Не е трябвало да излита и още повече да каца. Какво повече да се търси?”, казва Валенса. Той смята още, че това пътуване на президента изобщо не е трябвало да се състои.
„Трябва да се започне от там, че това пътуване не е трябвало да се случи. Премиерът ни представляваше (на 7 април в Катини). Президентът можеше да му даде текста и да го помоли да го прочете над гробовете”, отбелязва той.
По думите му, Валенса не изненадан от оповестения в сряда доклад на МАК.
„Със съжаление казвам, че много повече грешки е направила полската страна. От руска страна грешката е само една – трябвало е да забранят приземяването”, казва той.
Според бившия държавен глава руските диспечери също са били подложени на известен натиск.
„Но какъв? Ако са позвънили и са попитали какво да правят, защото поляците искат да приземят самолета, а времето е лошо, то най-вероятно е било в Москва. А отговорът е бил такъв: максимално да потушат всичко, защото ще има скандал ако не пуснем президента на Полша. Диспечерите са попаднали в безизходно положение”, смята Валенса.

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пет яну 14, 2011 12:56 am

Последна промяна от gig на пет яну 14, 2011 1:13 am, променено общо 1 път.
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет яну 14, 2011 1:02 am

Солидарен с мнението на Сашо, че обикновения народ е отнесъл тъпотиите на началниците.

Всъщност единственото поразително в случая (поне за мен) и пийналия командващ на ВВС, който е раздавал акъл в кабината. Доколкото знам е бил пилот на Су-22 и едва ли е помагал много на екипажа (то се чува от разговорите де), да не говорим, че в България с 0,6 промила не ти дават да караш кола, а той е раздавал акъл кога, къде и как да се приземи самолет с 96 човека на борда. Поразително!
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
verigite
Регистриран: ср фев 03, 2010 4:15 pm

Непрочетено мнение от verigite » пет яну 21, 2011 2:00 pm

Пълномощният представител на Полша в Междудържавния авиационен комитет полковник Едмунд Клих заяви, че за гибелта на самолета на полския президент Лех Качински край Смоленск на 10 април 2010 г. е виновна полската страна, предаде агенция Интерфакс.
„Убеден съм, че вината за повечето от причините за катастрофата над Смоленск лежи върху нашата страна”, заяви Клих в свое интервю.
„Не е възможно добър екипаж с добро оборудване да каца така. Дори ако от земята са подадени други команди, екипажът е трябвало да знае положението на самолета във въздуха”, коментира Клих в отговор на въпрос дали е възможно погрешно подадена информация от диспечерската кула на летище Смоленск-Север да е довела до катастрофата.
„Това е недостатъчно разбиране на ситуацията и показва грешки в обучението на пилотите”, е коментирал още Клих.
Изображение

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пет яну 21, 2011 2:34 pm

Аз изчетох целия доклад от катастрофата, изгледах и филма с наслаганите радиоразговори и данни от черните кутии и според мен категорично екипажът е виновен. Те до последно се мъчат да кацнат визуално в мъгла с напрактика никаква видимост. За мен остава неясно защо продължават снижението при положение, че на 40 м над терена все още не са виждали земята. Бордният техник крещеше височината до 20м преди удара! Едва тогава пилотът рязко притегля към себе си щурвала, връща малко и пак притегля, но вече е късно. Според доклада, щурвалът е издърпан инстиктивно далеч над безопасното, тъй като дори и да не са се били ударили в този момент, след секунди са щели да се сринат. Изобщо много силно са надценили възможностите си и са подценили времето, в което летят.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » пет юли 29, 2011 8:16 pm

...В същото време се подчертава, че екипажът не е бил достатъчно подготвен.
„Грешки в подготовката на пилотите, нивото на тяхната подготовка, са създавали заплаха за провеждането на полетите. Контролът върху тяхното обучение не е бил достатъчен”, пише в доклада, който бе представен от полския вътрешен министър Йежи Милер, ръководител на разследващата комисия.
В документа се отбелязва, че 36-и специален полк се е отказал от присъствието на руски навигатор. В доклада се посочва, че е имало и грешки при подготовката и организирането на полета, но като цяло, те не са повлияли на сигурността.

Излязъл е докладът на поляците за катастрофата край Смоленск. Хем руснаците са виновни, хем 36-и полк е бил неподготвен...
http://www.focus-news.net/?id=h3490
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Almasy
Регистриран: пет юли 25, 2014 4:21 pm

Непрочетено мнение от Almasy » чет авг 07, 2014 4:28 pm

tu-134 написа:......Точно заради такива статии имиджа на руските самолети е толкова зле особенно на запад. Вчера един познат(руснак!) почна да ми говори колко било неграмотно че летяли на стара "бракма" Ту-154 дрън дрън....
Това според мен не е съвсем вярно.
Авиолоюбителите от целия свят (поне ако се съди по форума на airliners.net, пък и доста други зарадни сайтове с авиационна насоченост), са твърде позитивно настроени към руската техника (граждански самолети вкл.) от гледна точка на неща като надежност, издръжливост, че ако щете и естетика.
Основната беда е икономическата обосновка (а за болшинството АК явно такава просто няма) за закупуване на руски цивилни самолети, та ако изобщо има насаден някакъв негативизъм, насаждането му е свързано предимно с този факт.
Инак съм съгласен със всички останали коментари относно „бръкмата”.
Последна промяна от Almasy на чет авг 07, 2014 4:58 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Almasy
Регистриран: пет юли 25, 2014 4:21 pm

Непрочетено мнение от Almasy » чет авг 07, 2014 4:47 pm

stoian377 написа:......To aко някой каже, че е очаквал поляците да съгласят с какъвто и да е доклад на руснаците ще ми е много интересно.Особенно при положение, че се хвърли вината на самите поляци(пилотите), независимо дали е имало или не влияние от висшестоящи върху решенията им.Не съм се занимавал много с историята между държавите им, но от това което долу горе ми е известно, между тях "любовта" е като между котка и мишка....
Да, мисля че си прав.
Първо чисто политически Полша и Русия не се долюбват от време оно.
Второ (бил съм 4 пъти в Полша) и според мен, редовия (обикновен) поляк по нашите стандарти директно би бил квалифиран като „русофоб” или поне 90% са такива (точно обратното на ситуацията в България).
Трето, поляците още помнят двете катастрофи с Ил-62М (бордове (SP-LAA и SP-LBG), при които загинаха толкова много хора. Въпреки, че и в двата случая експертизите показаха категорично, че причините са от чисто технически характер (тоест екипажите не само, че нямат вина, но са направили и невъзможното в опитите да спасят машините заедно със всички на борда), по това време руснаците категорично отказаха да се съгласят и хвърлиха вината изцяло на поляците (мисля, че и до днес руската страна не е променила официалното си становище). Това наля допълнително масло в огъня (особено що се касае за авиационни произшествия).
Та наистина е резонно в случая с борд 001 (самолета на Качински) да се очаква голяма доза полски субективизъм.

Отговори