Chengdu J-20 - Китайският изтребител 5-то поколение

Всичко за военната военната авиация по света
Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Chengdu J-20 - Китайският изтребител 5-то поколение

Непрочетено мнение от Airbuster » пон дек 27, 2010 11:21 am

Вече има ясна снимка на бъдещият китайски изтребител:

Изображение

Доста голяма машина (или пък дребни китайци :) ), близка до размерите (ако не и по-голяма) на Су-27. Фанара изглежда цял, без рамка.

Потребителски аватар
naskopc
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:33 pm

Re: Chengdu J-20* - Китайският изтребител 5-то поколение

Непрочетено мнение от naskopc » пон дек 27, 2010 11:41 am

На мен ми прилича на копие на Т-50.

Iskander_ss
Регистриран: вт мар 31, 2009 1:00 pm

Непрочетено мнение от Iskander_ss » пон дек 27, 2010 12:36 pm

Почти съм сигурен, че оригиналната идея игва от МиГ 1.44. Носът и фанара са си копи-пейст от F-22..това ми се набива на очи. Машината наистина изглежда доста голяма, а в съшото време имам доста малки вертикални стабилизатори....
229 Член на форума

Потребителски аватар
JediMonster
Регистриран: пон сеп 15, 2008 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от JediMonster » пон дек 27, 2010 1:01 pm

Ако не е "фейк" тази снимка наистита много впечетляващо! Интересно ми е със какви двигатели ще бъде този самолет?? Защото китайците са доста изостанала нация по принцип не ми се вярва да могат да докарат нещо дори близко АЛ-31Ф примерно.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон дек 27, 2010 1:32 pm

JediMonster написа:Ако не е "фейк" тази снимка наистита много впечетляващо! Интересно ми е със какви двигатели ще бъде този самолет?? Защото китайците са доста изостанала нация по принцип не ми се вярва да могат да докарат нещо дори близко АЛ-31Ф примерно.
Ти това вярваш ли си го? Ако те са изостанала, ние къде сме?
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон дек 27, 2010 1:45 pm

Интересно, интересно, но още не ми се вярва :mrgreen: Имам усещането, че продуктът на снимката е ОКБ Adobe.
Най-вече не ми се връзва голямата червена звезда ан вертикалния стабилизатор - нетипично за китайците. И друго, с какъв двигател е това чудовище?! АЛ-31Ф?
Anyone who fights for the future, lives in it today

stoian377
Регистриран: вт окт 20, 2009 7:19 pm

Непрочетено мнение от stoian377 » пон дек 27, 2010 2:01 pm

A какво ще кажете, да е просто един голям макет, та разни хора в Белия Дом("Чичо Томовата колиба :lol: ) и Кремъл да се чудят над въпроса "Туй от де се взе?".А по някое време да излезе нещо съвсем друго. :wink:

Потребителски аватар
Airbuster
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » пон дек 27, 2010 2:21 pm

^ абсолютно съгласен с горното мнение. Досега цялата презентация на мистичният китаец ми прилича на една доста добре дирижирана пропаганда. Първо се появиха разни снимки снимани с телефон, на които едвам се долавяше някаква форма. С всеки изминал ден се появяваха малко по-малко по-ясни изображения. Докато не видя видео или снимки от полет, оставам скептично настроен. Нищо чудно това да е най-обикновен "кух" макет с готини форми, изложен леко наяве, за да му правят китайците уж папаражки снимки, изпращайки послание към останалия свят: "Вижте и ние сме високо технологично развита нация!"
Иначе като дизайн на планера, разликите с Ф-22 и Пак-Фа са доста големи, най-малкото заради аеродинамичната схема "патица". Но за носовата част съм съгласен, доста прилики има с Раптора:

Изображение

Звездата на стабилизатора:

Изображение

Относно двигателите - носят се слухове из нета, че китайците са закупили известно количество от руските двигатели "изделие 117" (или там както се води), същите с които лети и Пак-Фа.

Още един пресен шпионски кадър:

Изображение

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » пон дек 27, 2010 3:23 pm

Първата снимка съм я виждал и преди, по руските форуми много се спореше дали е монтаж или не, нямаше ясно мнение. Втората, през клонака, сега я виждам.
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
Blackhawk
Регистриран: пон ное 22, 2010 5:48 pm

Непрочетено мнение от Blackhawk » пон дек 27, 2010 4:14 pm

Дори и да е истински този прототип ПХО имат ли въобще място в машини от пето поколение , няма ли да създават по-голяма ЕОП ?

NEO
Регистриран: съб окт 20, 2007 12:00 pm

Непрочетено мнение от NEO » пон дек 27, 2010 11:07 pm

:shock: Това чудо ако беше жена, щеше да се казва Грозалия(или Грозилда). Първата снимка ми изглежда малко неистинска. Съдя най-вече по звездата. Ако е изографисана на плоскост с такъв наклон, би трябвалло да изглежда доста по-различно. Направих си набързо нещо като нагледен макет. Рисувате една красива звезда на лист хартия, оформяте го и го накланяте под различви ъгли.... Тази през клоните изглежда по истинска. Ама знам ли. Сигурно ще се появят още.

Потребителски аватар
Airbuster
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт дек 28, 2010 12:17 am

Щатски военни анализатори изненадани от новият китайски изтребител.

Изображение
Blackhawk написа:Дори и да е истински този прототип ПХО имат ли въобще място в машини от пето поколение , няма ли да създават по-голяма ЕОП ?
При последните разработки на СААБ, шведите са успяли да постигнат ниско ЕОП с канарди, даже май бяха патентовали тази технология.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт дек 28, 2010 1:17 am

Чудно как до оня ден, никой не го беше виждал този J-20, а сега изведнъж камара снимки :)

Дали това на снимката е истинско или не? Май е истинско, но аз като здрав скептик си казвам - "Е, па такова животно няма". Все още съществува варианта това да е фотошоп или някакъв макет. И все пак доста неща по китайската авиация изтичаха ей така в нета и народа масово смяташе, че са фотошопени картинки, а накрая излизаше, че са истински машини. Веднага се сещам за J-10B и за WZ-10.
Може ли Китай да създаде изтребител от пето поколение? Често казано според мен отговорът на този въпрос в момента е не. Китайците издишат по две и половина направления - двигателостроене, композитни материали и до някъде в радарите. Определено не мисля, че са успели да създадат ултрамодерен реактивен двигател и хич не се е чуло да са започнали да правят композитни самолети. Понаучили са се да правят хубави импулсно-доплерови радари, но до къде са стигнали с модерните AESA изтребителни радари е неизвестно. Стелт-технологии (покрития и прочие) - неизвестно.
Така, че според мен това на снимката, ако е истинско де, е някакъв технологичен демонстратор. Може би на нивото на BAe EAP (на който са отработвали аеродинамичната конфигурация на Eurofighter) или Have Blue (умалените предшественици на F-117). На него може би ще отработват аеродинамиката и стелта, защото за пълнежа е още доста рано.

За две неща обаче не мога да се съглася.
Първо, че самолетът е гигантски. На око излиза не много по-голям от Т-50 примерно.
Второ, че руснаците са дали изделие 117. Индийците щяха да им скъсат главата, а тази върхова технология щеше да е изкопирана за отрицателно време.

Потребителски аватар
Blackhawk

Непрочетено мнение от Blackhawk » вт дек 28, 2010 2:39 am

Е, ако смятаме YF-22 и YF-23 за родоначалници на съвременните изтребители от пето поколение, то от техния първи полет са изминали 20тина години.
Голям период от време през което не се знае китайското военно разузнаване до какви технологии се е добрало ( било то европейски или щатски ) , най малкото за "стелт" покритието предполагам останките от F-117 свален над Сърбия може да са им помогнали понеже нали се твърдеше, че част от тях били заминали за Китай .

И както знаем щатите винаги се нуждаят от "стратегически противник" какъв по-добър стимул за продължаването на производствената линия на F-22 както и за оправдаването на големите разходи около F-35 от един нов китайски изтребител .

P.S колко "гигантски" да е на мен ми се вижда над 20-22 метра дълъг , това на око разбира се пък и не се знае какво му е предназначението дали е, чист прехващач или многоцелеви за което съответно ще му трябва по-голям обем на оръжейния отсек, откъдето и по големите размери на самата машина .

Все ми се струва, че китайците дърпат напред като битовете , днес са на 32 утре на 64 другиден на 128 :lol:

Потребителски аватар
Airbuster
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт дек 28, 2010 12:09 pm

Нова фронтална снимка:

Изображение

Тук сириозно е играл Photoshop-а, може да е за избирстяне на изображението,
може и да не е ;)

И едно сравнение:

Изображение

И пак според, неофициални източници (китайски интернет дейци :) ), са започнали тестове по високоскоростно рулиране.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт дек 28, 2010 8:40 pm

тая глупост май е истинска.... :shock: 8) :mrgreen:

Изображение

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » вт дек 28, 2010 9:09 pm

Защо пък глупост? Защо така ги подценяваме?
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Blackhawk

Непрочетено мнение от Blackhawk » вт дек 28, 2010 9:11 pm

Глупост не глупост :) на мен въздухозаборника ми напомня на този на F-35 . . пък и какво толкова имат да губят , както и въпроса как ПХОто се отразява на Стелта ?
Може би някой в Пекин е преценил, че свръх усилия да се крие външния вид на машината както е било при F-117 когато наистина е бил революционно нова технология, вече не си заслужават.
По-важно е да крият какво точно има "под капака" , пък и какво изтича по медийте и авиофорумите е едно, а какви технологии Китай е придобил от Русия и/или САЩ и Европа под масата в изминалите години може да само да се гадае?

Потребителски аватар
Airbuster
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт дек 28, 2010 11:10 pm

Очевидно има двигатели това чудо, така че със сигурност не е макет. Вече съм по-малко скептично настроен и очаквам скоро първи полет.
Скоро ще се появят и детайлни снимки:

Изображение

Евала на Китайците, успяха да ни изненадат за коледа.

Отговори