JAS-39 Gripen

Всичко за военната военната авиация по света
Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Re: JAS-39 Gripen

Непрочетено мнение от HORNISE » вт окт 07, 2008 11:48 am

Честно казано и аз съм изненадан от крайно негативното отношение относно Грипен. Чувал съм доста положително мнение за него от командир на ескадрила в Графа, а и имайки предвид избора на Чехия и Унгария, едва ли е толкова лош самолета.

На мен лично не ми е фаворит за бъдещ изтребач на славните ни ВВС, а Фъ-16 съвсем, но мисля, че при всяко положение Грипен е по-добра алтернатива от добрия стар фишек...
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » вт окт 07, 2008 5:49 pm

Много положителни отзиви от двуседмичните изпитания в Швейцария - при положение, че му мерят всичките възможности спрямо F/A-18С.
Така, че всички приказки за слаб и прочие - нямат здрава почва, или поне такова е положението в швейцарско. Пък и чехи и унгарци си летят (при тях със самолета върви и доставка на части и консумативи за 21 000 часа - по 2100 на година) и нямат такива кахъри.

NEO
Регистриран: съб окт 20, 2007 12:00 pm

Непрочетено мнение от NEO » ср окт 08, 2008 5:53 pm

:) Най- лошия от всички "лоши" Грипени лети :)
http://www.youtube.com/watch?v=PpUUov96HM4
Въпросче- " Малкия" МиГ 35 какво толкова по-малко може от големия Су 30??? (като иде реч за малък-голям)

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » ср окт 08, 2008 6:52 pm

Без да имам данни за конкретното оборудване на някой вариант - защото както си го написал - МиГ-а може да действа слободно по земни цели, докато Су-30 си е чист прехващач, МиГ-35 носи по-малко керосинец от Су-то (без баки ).

По темата - тия многото бомбички на компютърните графики не идат ли малко връзреклама?
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

NEO

Непрочетено мнение от NEO » ср окт 08, 2008 9:07 pm

Ами едва ли е реклама....-значи за GRIPEN -C, дават боен товар 4895кг., а за новия GRIPEN-NG , товара е вече 5874 кг., като може да носи боеприпас със собствена маса до 900кг. това хич не е малко, като вземем предвид ,че може да ползва ракети AIM 120,AIM 9, METEOR , IRIS-T, носи ПКР, всякакви управляеми бомби , отличното оръдие ма Маузер.Абе какво повече му трябва на човек(освен и автомобил СААБ,плюс Грипена :) ) Честно казано доста се съмнявам, че при въздушен бой може да се оползотвори "на месо" повече от 6 ракете ВВ ,плюс боекомплекта на оръдието. Имам предвид истински бой, а не нещо от типа" лов на диви патици" (или по-скоро питомни :) )

Foxy
Регистриран: чет юли 17, 2008 6:59 am

Непрочетено мнение от Foxy » ср окт 08, 2008 10:05 pm

NEO написа::) Най- лошия от всички "лоши" Грипени лети :)
http://www.youtube.com/watch?v=PpUUov96HM4
Въпросче- " Малкия" МиГ 35 какво толкова по-малко може от големия Су 30??? (като иде реч за малък-голям)
Ами ако сам не можеш да си отговориш на този въпрос, то аз те оправдавам напълно за симпатиите ти към грипена :) ...ина4е щях да те питам какво трябваше да ни впе4атли от този "полет по кръга" на "новия" грипен ...или просто го показваш :)
... като стана дума за негативно отношение към грипена, моля не изнасяйте примери с унгарците и 4ехите,това 4е са го купили не зна4и 4е са доволни , всъщност те не са хи4 о4аровани от тези игра4ки ... 4естно казано и аз не о4аквах толкова нагативно мнение от тях ... от унгарци съм го 4увал ли4но ... а за 4ехите са ми разказвали хора който нямат никакъв интерес да лъжат .... коментарите не бяха толкова относно възможностите (бойни и маневрени, то и няма и нужда ...:) ), а относно експлоатация (цена и трудоемкост на обслужването) ... като цяло по разходи(цена на покупка и подръжка) по4ти се изравнявал с истинските многоцелеви(многофункционални) западни самолети ! .... може би и по възможности ги опира ..мне знам, да кажат специалистите :)

NEO

Непрочетено мнение от NEO » ср окт 08, 2008 10:26 pm

:) Foxy, този полет по кръга си е първия полет . Ти какво очакваш да направи ? Ами просто го показвам, да. В смисъл, че не е макетче вече . Относно МиГ и Су наистина очаквам(щото не разбирам и нямам претенции) ти или някой друг да обясни с какво точно големия Су е повече от " малкия" МиГ, но за държава като България .Ако искаш дай пример с неруски машини. Че то после да не излезе след някоя и друга година ,че Ф22(примерно) всъщност е само по-скъп от Ф35.(е и по-красив :lol: )

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср окт 08, 2008 10:48 pm

Хе. :)
Всеки си има симпатии, но това е като да се спори, кой е по-велик отбор - Левски или ЦСКА.
Без да имаме цифри на масата, всичко останало са общи приказки. В което няма лошо. Все пак това си е точно дискусионен форум.

Ако за един самолет не е признак, че е добър (или най-малкото има добър маркетингов екип) по това колко е продаван тук и там, то кое е? Чехите и унгарците го взеха и това е факт. Дали са доволни или не...
ОК, някакви чехи и унгарци са говорили зле за самолета. Нормално. Доста хора от Крумово примерно надълго и широко ще говорят срещу AS532, или срещу Bell 206, или срещу дори Ми-17 (и такива съм чувал). Мнение има всякакви. Нормално. Само, че и едните и другите с 14 самолета правят повече нальот на година от цялата ни изтребителна авиация, въоръжена с цели два типа изтребители. Само за информация, един чешки изтебителен пилот прави 120 - 150 часа на година. Колко прави един наш?

Чехите и унгарците казват, че Gripen е скъп и сложен. ОК.
Поляците казват същото за F-16. Ето, четете - http://www.flightglobal.com/articles/20 ... artin.html
Или пък се зачетете в хилядите проблеми около Eurofighter.
Това е положението, военната авиация е скъпо удоволствие. Дали ще е Gripen или Rafale, самолета все си иска своето. Иначе просто си купуваме скъпи и лъскави паметници. Простото и евтиното е останало във времето на МиГ-17.

А иначе по темата къде, как и колко е продаван и ще бъде продаван Gripen, мога да говоря доста. Следя е темата с интерес. :)
Последна промяна от Грозев на пон окт 27, 2008 2:03 pm, променено общо 1 път.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Pitbull
Регистриран: чет юли 24, 2008 5:02 pm

Непрочетено мнение от Pitbull » чет окт 09, 2008 11:45 am

HORNISE написа:Честно казано и аз съм изненадан от крайно негативното отношение относно Грипен. Чувал съм доста положително мнение за него от командир на ескадрила в Графа, а и имайки предвид избора на Чехия и Унгария, едва ли е толкова лош самолета.

На мен лично не ми е фаворит за бъдещ изтребач на славните ни ВВС, а Фъ-16 съвсем, но мисля, че при всяко положение Грипен е по-добра алтернатива от добрия стар фишек...
Защо не престанете да наричата ф 16 стар ,тогава миг 29 й тои е стар ,разликата от първия им полет е 2 години,ф 16 все още се произвежда и то три модификаций,блок 50 ,блок 52 и блок 60,те превъзхождат Грипен многократно,не случайно страни със силни армий като Гърция,Турция и Полша от скоро закупиха такива изтребители наскоро,в Полша като замяна на Миг 29 за в бъдеще,ф 16 има успехи над миг 29 в операцията над Сърбия през 1999,и е доста по добрият изтребител,за ф 15 да не говорим колко е стар :lol: ,в операция Пустинна Буря се вися ,че миг 29 е безпомощен срещу него,Грипен е един недоказъл се самолет който няма шанс срещу последните модификаций на ф 16

NEO

Непрочетено мнение от NEO » чет окт 09, 2008 12:22 pm

:lol: На какво няма шансове? На канадска борба или....?Нищо против Ф16, ама защо да се купува нешо дето си отива? Само да им захранваме производствената линия ли?Че като толкова трябва да се "побратимяваме" с краваристанците, то при всички случаи много по-добрия вариант е Суперхорнет. Производството му набира обороти и цената става по- атрактивна.Пък и доколкото си спомням за България се предлага същото , като за USN , а не експортна недоделка някаква.Какъв Ф16?(цитат"За бога братя, не купувайте :lol: )

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » чет окт 09, 2008 1:53 pm

До колкото съм запознат, годината в която би могло да дойдат нови машини е някъде 2014-2015. Абсурдно е да си мислим тогава за Ф-16, МиГ-29, та дори и Ф-18. Може би и Грипен е на ръба. Според мен, трябва да се заложи на нещо още по-ново, а не изпитано старо. Изоставаме технологично твърде много. Спешно трябва нещо на лизинг, за да не се загуби приемствеността, защото ще стане така, че нашите пилоти ще прескочат едно поколение самолети и шокът може да е непреодолим за някои от тях.
И никой не твърди, че МиГ-29 не е стар, напротив - отживелица е в този си вид.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет окт 09, 2008 3:00 pm

Airfan написа:До колкото съм запознат, годината в която би могло да дойдат нови машини е някъде 2014-2015. Абсурдно е да си мислим тогава за Ф-16, МиГ-29, та дори и Ф-18. Може би и Грипен е на ръба.
За тогава си има Gripen NG, който си е баш вътре.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » чет окт 09, 2008 4:13 pm

Грозев написа:
Airfan написа:До колкото съм запознат, годината в която би могло да дойдат нови машини е някъде 2014-2015. Абсурдно е да си мислим тогава за Ф-16, МиГ-29, та дори и Ф-18. Може би и Грипен е на ръба.
Съгласен съм до някъде. Това е все едно F-18C/D и F-18E/F - нов бардак със стари к**ви. Мисълта ми беше за някаква съвсем нова платформа.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » чет окт 09, 2008 8:24 pm

Само за информация, един чешки изтебителен пилот прави 120 - 150 часа на година. Колко прави един наш?
Ние и Пилатусите купихме с идеята летците ни да правят 100 часа на година. И кво?

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » чет окт 09, 2008 9:32 pm

Много добре казано. Ние тук може до посиняване да се чешем езиците, но реалността е съвсем друга. МиГ-29 ще остане последния изтребител на въоръжение в нашите ВВС, преди изтребителната ни авиация да отиде в историята. К'ъв ти Грипен, к'ви 5 лева се питам аз :?: :o В Графа сигурно не могат да съберат един футболен отбор от летящи пилоти и като гледаме тенденцията са на път в скоро време и каре белот да не могат да сберат..
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Foxy

Непрочетено мнение от Foxy » чет окт 09, 2008 11:22 pm

King_Rat написа:
Само за информация, един чешки изтебителен пилот прави 120 - 150 часа на година. Колко прави един наш?

Ние и Пилатусите купихме с идеята летците ни да правят 100 часа на година. И кво?
Както писах по-горе, ситуацията е същата със си4ката нова техника която купихме наскоро !
=RvE=Tito написа:Много добре казано. Ние тук може до посиняване да се чешем езиците, но реалността е съвсем друга. МиГ-29 ще остане последния изтребител на въоръжение в нашите ВВС, преди изтребителната ни авиация да отиде в историята. К'ъв ти Грипен, к'ви 5 лева се питам аз :?: :o В Графа сигурно не могат да съберат един футболен отбор от летящи пилоти и като гледаме тенденцията са на път в скоро време и каре белот да не могат да сберат..
...ами каре, 3-ка за блато(3-5-8) само ...генерала и двама заместници ... интересно ми е кой ще изплува от блатото ... и грипени и мрипени даже да вземат с тази "социална", "кадрова" и "финансова" политика, рекламирана напоследък от министерството, други не ми се вярва да останат на служба ...и то не за дълго :) и то не зард друго , ами нали по правило капитана напуска последен кораба :)
Грозев написа:
Аз мисля 4е е все още много рано НГ, да се вкарва вътре ....дет се казва той е още "на хартия" ... в слу4ая:на клип4е

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пет окт 10, 2008 8:46 am

За летенето и прочие - като са дадени милиард и отгоре в европейски единици за нови самолети, все ще се намерят и хора да летят (при условия и заплати, дето не са като днешните).
Но както казваше когато изпадне във философско настроени един познат с десетки години опит във военната авиация: "за да се построи нещо ново, преди това трябва да се разруши всичко старо". Та така ще бъде вероятно, независимо дали го искаме или не.

Foxy

Непрочетено мнение от Foxy » пет окт 10, 2008 8:50 pm

Сашо написа:За летенето и прочие - като са дадени милиард и отгоре в европейски единици за нови самолети, все ще се намерят и хора да летят (при условия и заплати, дето не са като днешните).
.
Не искам да се отклоняваме от темата с излишни спорове, но ве4е си купихме техника за половин милярд евро ...и пове4е от половината от тази техника стои на земята и то не поради липса на желаещи да летят... и въпреки сегашните условия и заплати на никой не му липсва желание да лети ... както и да е .... във връзка с това не намирам горния ти коментар за уместен !
Сашо написа: Но както казваше когато изпадне във философско настроени един познат с десетки години опит във военната авиация: "за да се построи нещо ново, преди това трябва да се разруши всичко старо". Та така ще бъде вероятно, независимо дали го искаме или не.

Твоят приятел е прав, но той сигурно е работил като строител...( в авиацията) ... що се отнася за строежи и стройтелни ремонти съм напълно съгласен с него ...но що се отнася до авиация-не , от друга страна , като гледам разсипията сега явно има доста съмишленици ( а защо не и съвипускници) твоят познат, които явно разсъждават като него ... с тези темпове на разсипия - скоро наистина ще унищожат вси4ко преди да из4езнат, тези с десетките години стаж !

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон ное 17, 2008 10:23 pm

Интересен материал за социологическо проучване в Норвегия, според което хората (oбикновенните граждани) там масово предпочитат Gripen пред F-35.
:arrow: http://www.guardian.co.uk/business/feedarticle/8021340

Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Непрочетено мнение от Fighterland » чет дек 18, 2008 10:01 pm

През Кайлъка за гарата:
The Czech Defence Ministry today received the government's consent with the purchase of ammunition for the guns of Jas-39 Gripen fighters from Germany, cabinet spokeswoman Jana Bartosova told CTK. The government also gave a go-ahead to the five-year extension of an agreement with the USA on the logistics support to the air-to-air missiles used by Gripens and the subsonic Czech-made L-159 combat planes, Bartosova said. According to NATO plans, still unconfirmed by the Czech parliament, four Czech fighters are to protect air space above Estonia, Latvia and Lithuania for several months next year. The Czech Republic received 100 pieces of live ammunition of the air-to-air AIM-9M Sidewinders type, 18 training missiles, the launching equipment and spare parts from the USA in 2002. The contract on the missiles included an agreement on a five-year logistics support under which the Czech personnel has been trained. The agreement expires at the end of this year. Last year, Americans proposed that it be extended. The proposal counts with the Czech Republic drawing of support set aside by the U.S. administration worth 2 to 2.5 million dollars. The original contract for the deliveries of the 27mm ammunition for the aircraft gun Mauser BK-27 of the Gripens was concluded by the Czech and German defence ministries in 2005. Out of the four addressed countries, Germany was the only to respond to the offer. The Czech military leased 14 Gripens from Sweden in 2005.
http://www.ceskenoviny.cz/news/index_view.php?id=350439
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Отговори