F-117

Всичко за военната военната авиация по света
борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Re: F-117

Непрочетено мнение от борден » пон фев 22, 2010 9:45 pm

А колко ли ефективно щеше да е използването му при евентуален конфликт на Европейския театър на военните действия в началото-средата на 80-те? Например излитане от Инджирлик с цел някъде около Киев?

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пон фев 22, 2010 10:32 pm

Като са мислили концепцията за самолета са взели поуки от войните в Виетнам и Близкия Изток. Със сигурност е нямало да бъде използван на едно с останалите самолети от тактическата авиация. Четох някъде че са щели да ползват Ф-117 за нанасяне на изпреварващ удар по ключови обекти на противника при един (не)конвенционален конфликт. Почне ли патакламата става сложно - повече очи/уши следят пространството, дежурни изтребители във въздуха, действащи А-50, паралелни операции/въздушни боеве и т.н. Въобще шансовете за оцеляване спадат.

Един въпрос, каква е ЕОП на Ф-117 в сравнение с Ф-22? Ако има някаква достоверна информация разбира се.
if your gonna be dumb you gotta be tough

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » вт фев 23, 2010 12:10 am

Няма грижи да се удари Киев от Инджирлик. Само трябва да кацне в Одеса за дозареждане.

F-117 e произведен в много малко количество - мился че бяха под 60 самолета. Това ме навежда на мисълта, че вероятно са имали ясна идея за какво ще се ползва. Нещо от рода на двойка самолети, 3 часа посред нощ, срещу радарен пост, свързочен възел, КП или дявол знае какво Ако е от Инджирлик - обхвата е Баку, Ереван, Тбилиси, Крим, Одеса със зор.

За масирани удари - първо крилати ракети и след това F-111 с EF-111N, F-15C отгоре, Е-3 отзад. И крилати ракети постоянно.
Един въпрос, каква е ЕОП на Ф-117 в сравнение с Ф-22? Ако има някаква достоверна информация разбира се.
Уж F-22 е по-малко забелижим. Как е в действителност, не ми е ясно, пък и няма особенно значение, щото F-117 вече няма.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт фев 23, 2010 12:45 am

Moss написа:
Уж F-22 е по-малко забелижим. Как е в действителност, не ми е ясно, пък и няма особенно значение, щото F-117 вече няма.
Аз съм срещал, че са почти равни в челна проекция (малка преднина на F-22), но да не забравяме, че F-22 е чистокръвен изтребител, а F-117 е летяща тухла.

Иначе за F-117 - произведени точно 59 серийни самолета (и пет предсерийни YF-117, плюс два прототипа/технологични демонстратора Have Blue). Голяма аварийност през 80-те. Губят три - четири самолета (ако не и пет :? ).
Лично аз предполагам (на база доста късите му крачета), че основната идея е да се ползва в Централна Европа срещу ГДР, Полша и може би Чехословакия. Вероятно оръжие за първи или изпреварващ удар, което трябва да се възползва от комбинацията между ниска забележимост и секретност (не, че самолета не е могъл да се засече от руснаците, но на теория не е трябвало да знаят, че трябва да го търсят). Мятане на атомни бомби B61 по командни пунктове, складове с ядрено оръжие, летища, стратегически пътни възли и други подобни. Предполагам се е възлагала надеждата, че така сериозно ще се нарушат командването, контрола и комуникациите на противника и да се отворят дупки в ПВО-то за влитане на по-конвенционални ударни самолети.
Все си мисля обаче, че загубите на F-117 са щели да са доста осезателни, но подозирам, че в Пентагона са сметнали, че е по-ефектнивно да загубят двайсетина F-117, отколкото 200 конвенционални самолета за свършването на едни и същи задачи.
Между другото все още има доволно много неясноти и тайни около операциите на F-117.
Anyone who fights for the future, lives in it today

toskataa
Регистриран: чет фев 11, 2010 2:42 pm

Непрочетено мнение от toskataa » вт фев 23, 2010 3:36 pm

Грозев написа:
Moss написа:
Аз съм срещал, че са почти равни в челна проекция (малка преднина на F-22), но да не забравяме, че F-22 е чистокръвен изтребител, а F-117 е летяща тухла.

Иначе за F-117 - произведени точно 59 серийни самолета (и пет предсерийни YF-117, плюс два прототипа/технологични демонстратора Have Blue). Голяма аварийност през 80-те. Губят три - четири самолета (ако не и пет :? ).
Лично аз предполагам (на база доста късите му крачета), че основната идея е да се ползва в Централна Европа срещу ГДР, Полша и може би Чехословакия. Вероятно оръжие за първи или изпреварващ удар, което трябва да се възползва от комбинацията между ниска забележимост и секретност (не, че самолета не е могъл да се засече от руснаците, но на теория не е трябвало да знаят, че трябва да го търсят). Мятане на атомни бомби B61 по командни пунктове, складове с ядрено оръжие, летища, стратегически пътни възли и други подобни. Предполагам се е възлагала надеждата, че така сериозно ще се нарушат командването, контрола и комуникациите на противника и да се отворят дупки в ПВО-то за влитане на по-конвенционални ударни самолети.
Все си мисля обаче, че загубите на F-117 са щели да са доста осезателни, но подозирам, че в Пентагона са сметнали, че е по-ефектнивно да загубят двайсетина F-117, отколкото 200 конвенционални самолета за свършването на едни и същи задачи.
Между другото все още има доволно много неясноти и тайни около операциите на F-117.
Бях чел някъде че ЕОП на Ф-117 е 0,025м3

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » вт фев 23, 2010 8:54 pm

Както беше посочено в друга тема, такова нещо като ЕОП с точно дадена цифра за даден ЛА - няма. Да, има някакви хипотетични 1-3-5 кв.м. за изчисляване на възможностите на дадени РЛС. Иначе - ЕОП варира в много широка амплитуда спрямо ъгъла/дължина на вълната и още куп фактори.

Вероятно 0,025 е МИНИМАЛНАТА възможна ЕОП за сантиметрови РЛС.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » вт фев 23, 2010 9:14 pm

Грозев написа:Аз съм срещал, че са почти равни в челна проекция (малка преднина на F-22), но да не забравяме, че F-22 е чистокръвен изтребител, а F-117 е летяща тухла.

За да се ползва в Централна Европа, трябва да бъде пребазиран в т.нар. "особен период". При внимателното наблюдение, организирано непрекъснато около авиобазите на НАТО, как щеше да стане това? Всяко пълно отцепление на базите би довело до увеличено внимание и повишаване на бойната готовност.
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт фев 23, 2010 10:04 pm

octagon написа:За да се ползва в Централна Европа, трябва да бъде пребазиран в т.нар. "особен период". При внимателното наблюдение, организирано непрекъснато около авиобазите на НАТО, как щеше да стане това? Всяко пълно отцепление на базите би довело до увеличено внимание и повишаване на бойната готовност.
Предполага се, че при нарастване на обстановката (да се изразя и аз като един възпитаник на военна академия) F-117 са щели възможно най-тайно да ги прехвърлят в Англия. А ако това стане, то нещата ще са вече на война и отцепването на районите около базите ще е най-малкия проблем. Още повече, че ако излита и каца само през нощта (каквато принципно му е идеята) има не лош шанс да се запази в тайна.

Кало

Непрочетено мнение от Кало » вт фев 23, 2010 10:12 pm

Да, а тия от Вимпел, дето живеят случайно от години край съответните бази, нощем само ще спят.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт фев 23, 2010 10:19 pm

Кало написа:Да, а тия от Вимпел, дето живеят случайно от години край съответните бази, нощем само ще спят.
Може и да спят.
Проблема на всяка хипотетивка като тази е, че има безкрайно много аргументи. Аз ще кажа, че МI5 и те не спят, ти ще кажеш, че има спътниково разузнаване, аз ще кажа, че има ASAT, ти ще кажеш, че има Р-36 и така до безкрай.
В идеалния случа е трябвало да се действа горе-долу така. Какво е щяло да стане в действителност може само да предполагаме (както и правим).

Кало

Непрочетено мнение от Кало » вт фев 23, 2010 10:22 pm

ъхъ

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » вт фев 23, 2010 11:14 pm

Все съм се чудел за едно нещо - когато самолетът беше разсекретен, той е участвал на изложения в чужбина, вкл. Бурже. По време на полетите му дотам някой не се ли е опитал да го пооблъчи, та да види как ще изглежда на различни радари?
Fighters make show. Bombers make history.

Кало

Непрочетено мнение от Кало » вт фев 23, 2010 11:22 pm

те, както и Ф-22, например, летят с т.нар. леща на Люнебърг

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » ср фев 24, 2010 11:37 am

какво е това?
if your gonna be dumb you gotta be tough

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср фев 24, 2010 12:11 pm

Абе вероятно слагат някакви ламарини по самолета, за да променят(увеличат) отразяващата повърхност. Според мен на дали са точно "леща на Люнебърг"

Кало

Непрочетено мнение от Кало » ср фев 24, 2010 3:45 pm

Както вече казах, ползва се т.нар. леща на Люнебърг, а не разни ламарини:

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » ср фев 24, 2010 5:39 pm

Леща на Люнебург (човека все пак е бил немец).

Кало

Непрочетено мнение от Кало » ср фев 24, 2010 8:13 pm

бил е немец до 35-та, "лещата" се появява 44-та, когато вече е американец, при това с променено име. Люнебърг е транскрипцията, която е се ползва навсякъде.

Iskander_ss
Регистриран: вт мар 31, 2009 1:00 pm

Непрочетено мнение от Iskander_ss » ср фев 24, 2010 8:17 pm

Добре де шваба или хамериканец е малко без значение :), но какво реално представлява тази леща?
229 Член на форума

Кало

Непрочетено мнение от Кало » ср фев 24, 2010 8:21 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Luneburg_lens

РЛ-отражател, базиран на идеята на Люнебърг - позволява малко тяло да даде сериозно отражение.

Отговори