Инциденти - Военна авиация

Всичко за военната военната авиация по света
Потребителски аватар
Fighterland
Регистриран: вт ное 27, 2007 6:34 pm

Re: Инциденти - Военна авиация

Непрочетено мнение от Fighterland » пет юни 13, 2008 1:30 am

Интересното е, че са хвърлили баките (подкрилните). Било направено в опит да олекотят самолета(?) и да се ориентират по-добре(?!?). Важното е, че екипажът на атомноносецът успешно е катапултирал на 1000 м и са живи и здрави. След удара, самолета се възпламенява, но побжара бързо е овладян. Зоната на падането е отцепена от жандармерията и вертолети, щото има много любопитни...

На френски + снимка на останките
На десет мили от Монтана
в посока Дунавският бряг...

Потребителски аватар
Марко Марков
Регистриран: съб мар 29, 2008 11:27 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » пет юни 13, 2008 1:39 am

Fighterland написа:Интересното е, че са хвърлили баките (подкрилните). Било направено в опит да олекотят самолета(?) и да се ориентират по-добре(?!?).
Неточности в превода
Направили са опит да източат /изхвърлят/ горивото и да насочат самолета .......

Потребителски аватар
Fighterland

Непрочетено мнение от Fighterland » пет юни 13, 2008 11:59 am

Марко Марков написа: Неточности в превода
Направили са опит да източат /изхвърлят/ горивото и да насочат самолета .......
Да бе! Навигатора е излязъл по крилото и след отварянето на щранга е почнал с помпа да източва !
Айде малко по-сериозно - нито съм бил там, нито пък съм преводач от световна класа, но там черно на бяло е написано:
...ils ont largué deux réservoirs auxiliaires de kérosène et se sont orientés vers une zone peu habitée...
го казва майорът от връзките с обществеността. "Хвърлят двата допълнителни резервоара (сиреч баките) и се насочват към слабонаселена зона"
Съмнявам се, че както са описали събитията е имало възможност да изтече значително количество от системата за аварийно изхвърляне на горивото във вътрешните резервоари.
Вариант е да са се опитали да кацнат аварийно ако някъде в района е имало полоса...

*горе грешката си е моя, че не съм добавил "към слабонаселена зона"
На десет мили от Монтана

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » пет юни 13, 2008 2:26 pm

Fighterland написа: Да бе! Навигатора е излязъл по крилото и след отварянето на щранга е почнал с помпа да източва !
Айде малко по-сериозно - нито съм бил там, нито пък съм преводач от световна класа, но там черно на бяло е написано:
Fighterland , не се засягай ! Днес аз ще прочета нещо , утре ти . Мисля , че тук сме се събрали хора, които обичат авиацията . Това за изхвърлянето е стандартна процедура и не е необходимо пилота да е на борда . В така ситуация е логично да се изхвърли горивото, защото примерно 1 тон гориво си е доста . При взрив може да бъдат нанесени значителни щети.
Последна промяна от Марко Марков на пет юни 13, 2008 2:35 pm, променено общо 1 път.

борден
Регистриран: съб окт 06, 2007 10:26 pm

Непрочетено мнение от борден » пет юни 13, 2008 2:31 pm

Гориво не се изхвърля, за да се причинят по-малко щети при евентуален взрив. Гориво се изхвърля за да олекне самолета. Обикновено такава система имат тежки самолети, при които разликата между максималната (а дори и нормалната) маса на излитане и максимално допустимата маса на кацане е много голяма. Mirage 2000 не е сред тях, и по всяка вероятност въобще няма такава система.

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » пет юни 13, 2008 3:10 pm

борден написа:Гориво не се изхвърля, за да се причинят по-малко щети при евентуален взрив. Гориво се изхвърля за да олекне самолета. Обикновено такава система имат тежки самолети, при които разликата между максималната (а дори и нормалната) маса на излитане и максимално допустимата маса на кацане е много голяма. Mirage 2000 не е сред тях, и по всяка вероятност въобще няма такава система.
Борден, както винаги си прав за големите самолети. Но в случая грешиш . Не исках да ти отговарям, защото ценя знанията ти и в случая ще позвучи , като заяждане. Но в случая говорим за една по специфична категория самолети , а именно носители на ядрено оръжие . За разлика от обикновените самолети, те имат няколко системи, които гарантират по-висока сигурност при авария. Те имат такива системи и Mirage 2000N e сред тях .

борден

Непрочетено мнение от борден » пет юни 13, 2008 3:26 pm

Попрочетох тук-там - нищо за наличието на система за аварийно изхвърляне на гориво на Mirage 2000N не можах да намеря. Ще питаме и King_Rat - може да помни повече от мен дали се забелязваха тръби от подобна система на самолетите, които гостуваха в Граф Игнатиево през 2003 г.

Във всеки случай не мога да намеря връзка между възможността на самолета да носи ядрени боеприпаси и наличието на такава система.

Освен това аварийното изхвърляне на гориво в никой случай не е стандартна процедура. В Европа има огромни пространства, където въобще няма разрешени зони за това. Много, много по-тежки самолети въобще нямат такава система - Boeing 737, Airbus 320, Ту-154, дори Boeing 767 има такава система само на ER вариантите.

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » пет юни 13, 2008 3:37 pm

борден написа:Във всеки случай не мога да намеря връзка между възможността на самолета да носи ядрени боеприпаси и наличието на такава система.
Говорим за самолет с ядрено оръжие на борда. Ядрените бомби са осигурени за такива случаи, но все пак не е за предпочитане да са в центъра на взрив от няколко тона авиационно гориво. Тук не говорим за екология . Защото един ядрен взрив и няма има кой да мисли за екология на доста голям район . Справка , виж колко килотона могат да носят Mirage 2000N .

Потребителски аватар
Fighterland

Непрочетено мнение от Fighterland » пет юни 13, 2008 3:38 pm

Марко, не съм се засегнал, а просто пиша това, което съм прочел ;-)
Ще подкрепя бордния за системата за изхвърляне на гориво в полет - не съм сигурен дали Миража въобще има такава и изчаквах да питам, щото и аз нищо не намерих. И въобще не е стандартна процедура - по спомени на летци е имало разискване на този въпрос, тъй като на МиГ-25 му се налага да изхвърля гориво в полет и там където е слязъл под определена височна (да не кажа голяма глупост, но примерно 100ина метра) - отдолу ясно е личало това.
На десет мили от Монтана

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » пет юни 13, 2008 3:58 pm

Марко Марков написа:
борден написа:Във всеки случай не мога да намеря връзка между възможността на самолета да носи ядрени боеприпаси и наличието на такава система.
Говорим за самолет с ядрено оръжие на борда. Ядрените бомби са осигурени за такива случаи, но все пак не е за предпочитане да са в центъра на взрив от няколко тона авиационно гориво. Тук не говорим за екология . Защото един ядрен взрив и няма има кой да мисли за екология на доста голям район . Справка , виж колко килотона могат да носят Mirage 2000N .
Нещо много неясни заключения започнаха да сеправят - става въпрос за нормален самолет, с нормални системи (няма ограничения наложение от системите за носене на ядрено оръжие) и нормални процедури за изхвърляне на горивото.
така, че нека простия въпрос да не се усложнява излишно с подобни съждения.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет юни 13, 2008 5:25 pm

Общо взето съм солидарен със Сашо, Fighterland и борден.
Прочетох това онова за Mirage 2000 и по-конкретно за N- версията. Не срещнах никъде информация, че самолета има система за аварийно изхвърляне на керосин.

Освен това колкото и да ми е зле френския от долния цитат ясно разбирам, че иде реч за два допълнителни резервоара за керосин, които явно за били изхвърлени:
...ils ont largué deux réservoirs auxiliaires de kérosène et se sont orientés vers une zone peu habitée...
После, ако не ме лъже паметта, най-малкия военен самолет, който има такава система е F-111.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » съб юни 14, 2008 2:16 am

При излитане вчера 13 юни от база Fort Tiuna в столицата Каракас , Венецуела катастрофа е претърпял вертолет Ми-17. Двамата пилоти са ранени , другите пътници на борда в това число и генерал Fredys Alonzo командир на Националната гвардия не са пострадали . Причината за падането на вертолета не е установена . Щетите са големи и не се знае дали машината подлежи на възстановяване , предаде АР.

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » съб юни 14, 2008 10:28 am

Два самолета от United States Navy са се сблъскали вчера по време на тренировъчен полет над пустинята в щата Невада. Самолетите са излетели от база "Naval Air Station Fallon " и сблъска е станал около град Middlegate на 176 километра на изток от Reno. Пилотите на двуместния F-5 Tiger са капултирали и са намерени на 80 километра от базата . Пилота на F/A-18C Hornet е загинал е съобщил представител на базата за АР.
https://www.cnic.navy.mil/fallon/index.htm

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед юни 15, 2008 12:15 pm

Марко Марков написа:...катастрофа е претърпял вертолет Ми-17...
Авария е. Щом всички са живи, значи е авария.

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » нед юни 15, 2008 2:46 pm

Грозев написа:
Марко Марков написа:...катастрофа е претърпял вертолет Ми-17...
Авария е. Щом всички са живи, значи е авария.
Авария
от Уикипедия, свободната енциклопедия

Авария е опасно произшествие от техногенен характер, което може да доведе до големи разрушения при дадения обект или в околната среда, както и да застраши живота на хора.
Когато аварията е свързана с раняване на хора или причиняване на смъртта им, тя се нарича катастрофа. Когато е транспортна, катастрофата може да бъде причинена не само от авария, но и от човешка грешка.
Авариите (респективно катастрофите) биват:
* транспортни - когато са свързани с транспортни средства;
* производствени - когато свързани с производствени процеси;

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед юни 15, 2008 3:05 pm

Марко, Марко...

НАРЕДБА № 13 ОТ 27 ЯНУАРИ 1999 Г. ЗА РАЗСЛЕДВАНЕ НА АВИАЦИОННИ ПРОИЗШЕСТВИЯ
В сила от 01.03.1999 г. Издадена от Министерството на транспорта и съобщенията
Обн. ДВ. бр.12 от 12 Февруари 1999г., изм. ДВ. бр.83 от 24 Септември 2004г., изм. ДВ. бр.77 от 27 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2007г.

...
§ 4. За приемственост в статистиката авиационните произшествия се подразделят на:
1. "катастрофа" - произшествие, при което е настъпила смърт на човек;
2. "авария" - произшествие, при което ВС е разрушено напълно или повредено до степен на невъзможност за възстановяване;
...
http://www.mtc.government.bg/page.php?c ... 405&page=7
8)

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » нед юни 15, 2008 3:22 pm

Грозев написа:Марко, Марко...

НАРЕДБА № 13 ОТ 27 ЯНУАРИ 1999 Г. ЗА РАЗСЛЕДВАНЕ НА АВИАЦИОННИ ПРОИЗШЕСТВИЯ
В сила от 01.03.1999 г. Издадена от Министерството на транспорта и съобщенията
Обн. ДВ. бр.12 от 12 Февруари 1999г., изм. ДВ. бр.83 от 24 Септември 2004г., изм. ДВ. бр.77 от 27 Септември 2005г., изм. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2007г.

...
§ 4. За приемственост в статистиката авиационните произшествия се подразделят на:
1. "катастрофа" - произшествие, при което е настъпила смърт на човек;
2. "авария" - произшествие, при което ВС е разрушено напълно или повредено до степен на невъзможност за възстановяване;
...
http://www.mtc.government.bg/page.php?c ... 405&page=7
8)
Господин Грозев , това са заяждания на дребно. Крайно време е господата от съответните органи да си седнат на задниците и да оправят наредбите . Не може международните организации да определят по един критерий статистическите данни , а някой учил-недоучил чиновник да си измисля свои критерии.
Последна промяна от Марко Марков на нед юни 15, 2008 3:26 pm, променено общо 1 път.

борден

Непрочетено мнение от борден » нед юни 15, 2008 3:25 pm

От десетилетия има наука, разглеждаща безопасността на полетите. Тази наука е дефинирала какво е авария, и какво инцидент в авиацията. А Уикипедията - :D :D :D .

Потребителски аватар
Марко Марков
Контакти:

Непрочетено мнение от Марко Марков » нед юни 15, 2008 3:30 pm

борден написа:От десетилетия има наука, разглеждаща безопасността на полетите. Тази наука е дефинирала какво е авария, и какво инцидент в авиацията. А Уикипедията - :D :D :D .
Борден , съгласен съм с тебе . Дай да намерим дефиниция от някоя световна или европейска организация занимаваща се авиация и статистика , а не да пълни форума с дребни заяждания. Ти, като човек всеки ден занимаващ се с нещата , знаеш колко от нашите наредби не са изрядни в това отношение.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед юни 15, 2008 3:36 pm

Марко Марков написа:Господин Грозев , това са заяждания на дребно.
Не, не е заяждане на дребно, а уточняване на базисна българска авиационна терминология.

Ако искаш чети Annex 13 на ICAO - http://www.airsafety.com.au/trinvbil/C619icao.pdf
Но това няма да промени факта, че когато кажеш на български "...катастрофа с ВС..." всички разбират за произшествие при което има загинали.

Отговори