Инциденти - Гражданска авиация

Всички аспекти на съвременната гражданска авиация
Потребителски аватар
Almasy
Регистриран: пет юли 25, 2014 4:21 pm

Re: Инциденти - Гражданска авиация

Непрочетено мнение от Almasy » пон май 06, 2019 5:12 am

Борд RA-89098

Изображение

Маршрут SVOMMK (Шереметиево/Москва - Мурманс)
Полет SU1492

Изображение

Изображение

Изображение

- Загиналият стюард е помагал на пътниците с евакуацията
- Според руски източници (https://www.kp.ru/online/news/3467160/? ... um=desktop) евакуацията се е забавила поради отказа на част от пасажерите да напуснат самолета без ръчния си багаж
- Кацането от друг ъгъл (https://twitter.com/bazabazon/status/11 ... 7598651393)
- Заснето от пътниците на борда (https://twitter.com/bazabazon/status/11 ... 4491782145)
- Жертвите са 41

Потребителски аватар
JediMonster
Регистриран: пон сеп 15, 2008 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от JediMonster » пон май 06, 2019 11:57 am

Almasy написа:
пон май 06, 2019 5:12 am
Борд RA-89098

Изображение

Маршрут SVOMMK (Шереметиево/Москва - Мурманс)
Полет SU1492

Изображение

Изображение

Изображение

- Загиналият стюард е помагал на пътниците с евакуацията
- Според руски източници (https://www.kp.ru/online/news/3467160/? ... um=desktop) евакуацията се е забавила поради отказа на част от пасажерите да напуснат самолета без ръчния си багаж
- Кацането от друг ъгъл (https://twitter.com/bazabazon/status/11 ... 7598651393)
- Заснето от пътниците на борда (https://twitter.com/bazabazon/status/11 ... 4491782145)
- Жертвите са 41
Суперджета можели да изхвърля гориво ако се наложи да кацне аварийно? На мен ми изглежда, че пилота го приземи пълен със гориво или аз съм в грешка?

filip
Регистриран: съб мар 01, 2008 10:13 pm

Непрочетено мнение от filip » пон май 06, 2019 1:21 pm

То и без гориво да е, при такова *приземяване*... На мен катастрофата ми напомня на онази с МД11 в Япония преди няколко години. Жалко за хората, които заради багажа на останалите са изгубили живота си. Крайно нелепо.

matrix
Регистриран: съб май 12, 2018 8:32 pm

Непрочетено мнение от matrix » пон май 06, 2019 3:30 pm

Жалко за загиналите хора.Незнам за тези дето са слезнали с ръчния си багаж дали има закон по който да ги съдят.
Интересен анализ на казаното от капитана - https://baza.io/posts/13544105-583e-467 ... 3116f72187.
Излиза, че преди "кацането" не е имало пожар на борда, а основни системи от fly by wire са преминали в директен режим, поради удар от мълния или някакво прекъсване на захранването. Вижда се, че са си пуснали механизацията в положение за кацане, така че положението не е било толкова безнадежно.
Не видях на записите и не споменават дали са пуснали кислородните маски на пътниците след запалването. Ако не са пуснали маските и са избягали от самолета, пилотите ще имат големи проблеми.
SSJ до тук са имали и по-сериозни случаи с откази от този да минат в Direct mode/low. Ще се разбере от записите.

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » вт май 07, 2019 10:47 am

JediMonster написа:
пон май 06, 2019 11:57 am
Суперджета можели да изхвърля гориво ако се наложи да кацне аварийно? На мен ми изглежда, че пилота го приземи пълен със гориво или аз съм в грешка?
Не си в грешка.
От там идва и кошмара, на който станахме свидетели.
Но пилота е нямал връзка с кулата. Кръженето над Шереметиево, а дори и в близост е огромен и наистина неоправдан риск (през което време да се изхвърли горивото). Вероятността за сблъсък с друга машина и още по-голяма трагедия никак не е малка - SVO не е провинциално летище, не чак толкова далеч се намират и DME (Домодедово), както и VKO (Внуково), а дори и от Жуковски излитат LCC (нискотарифни АК) - трафика в целия регион е значителен

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » вт май 07, 2019 11:27 am

Много правдоподобен анализ на руски авиационен журналист - https://www.youtube.com/watch?v=tWDdRIGl0gM&t=2s

Класически "козел" се вижда от видеото. Другото съществено, което засяга човекът е (без)действието на аварийните летищни служби. Все пак се е знаело, че захожда за кацане самолет с авариен код на транспондера и е нормално да го чакат пожарни, линейки и каквото друго трябва на рульожките към пистата. Първата пожарна идва над минута след като машината е спряла и е започнала евакуацуята.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » вт май 07, 2019 4:44 pm

matrix написа:
пон май 06, 2019 3:30 pm
Незнам за тези дето са слезнали с ръчния си багаж дали има закон по който да ги съдят.
Не съм правист, ама трудна работа.
А и не знам дали би било правилно - човек в такива ситуации не е на себе си. Макар, че да - ако си в паника, последното за което трябва да мислиш е багажа.
Във всеки случай, появиха се мнения, че евентуалното забавяне на евакуацията по именно тази причина, може и да е причинило смъртта на максимум десетина души, тоест не всички загинали. Седящите на най-задните седалки в самолета вероятно са загинали почти за секунди в адското инферно.
Да - и 10 да са , и 5 или дори един......Ако това са майка, баща, дъщеря, син.....Иде ти да скършиш врата на някой излязъл с куфарче....
matrix написа:
Вижда се, че са си пуснали механизацията в положение за кацане, така че положението не е било толкова безнадежно.
В случая и аз мисля така.
matrix написа:
....пилотите ще имат големи проблеми.
Повечето са на мнение, че екипажа е направил почти всичко възможно. Но да - рано е за заключения.
matrix написа:
SSJ до тук са имали и по-сериозни случаи с откази от този да минат в Direct mode/low.
SSJ за мен е категорично икономическа катастрофа, но няма никакви индикации, че самолета е по-малко сигурен отколкото която и да е западна машина. Дори и да се окаже техническа неизправност, такива неща се случват. Дори и в подчертано "добри" семейства като 320 / 737. Примери напоследък - бол.
Все някой виновен има, разбира се (ако се окаже техническа неизправност). Но някой виновен има и за случилото се с MAX`а.
Затова гръмките заглавия, че Якутия канцелирала поръчката си за още 10 бройки (тя има вече 4, от които само две летят) заради опасения в сигурността на самолета са ала-бала. Якутия просто не искаше машините и се чудеше как да канцелира поръчката - катастрофата и даде идеален повод.

matrix

Непрочетено мнение от matrix » вт май 07, 2019 8:24 pm

Almasy написа:
вт май 07, 2019 10:47 am
Но пилота е нямал връзка с кулата. Кръженето над Шереметиево, а дори и в близост е огромен и наистина неоправдан риск (през което време да се изхвърли горивото). Вероятността за сблъсък с друга машина и още по-голяма трагедия никак не е малка - SVO не е провинциално летище, не чак толкова далеч се намират и DME (Домодедово), както и VKO (Внуково), а дори и от Жуковски излитат LCC (нискотарифни АК) - трафика в целия регион е значителен
Пилотите са имали връзка с кулата по резервен/ backup канал на радиостанцията, капитанът казва, че са им задавали курс. Не е било невъзможно и да им се даде зона за въртене и изразходване на гориво. Самолета не е бил в критично състояние, без да искам да ги обвинявам защото не съм в тяхното положение, но е трябвало да подходят по-спокйно. Веднага са тръгнали да се връщат и незнам дали са имали време да изчетът картите за действие в тази ситуация и ресет на отказалите системи. Дано не скрият информация от разследването, тя ще е много полезна и интересна защото тук има поредица от събития. Предната част на самолета е запазена, където се намира по-голямата част от авиониката и ще може да се изследва какво точно е "забило".

filip
Регистриран: съб мар 01, 2008 10:13 pm

Непрочетено мнение от filip » вт май 07, 2019 9:25 pm

Не съм авиатор, дори не съм специалист, просто си спекулирам от видяното. Основната причина не е ли точно козела който направи самолета при кацането ? В смисъл, каквито и проблеми да е имал самолета преди кацането, в крайна сметка удара в пистата доведе до трагедията. На една от снимките пуснати в нета се вижда че основните стойки направо са минали през крилата.

matrix

Непрочетено мнение от matrix » вт май 07, 2019 10:49 pm

filip написа:
вт май 07, 2019 9:25 pm
Не съм авиатор, дори не съм специалист, просто си спекулирам от видяното. Основната причина не е ли точно козела който направи самолета при кацането ? В смисъл, каквито и проблеми да е имал самолета преди кацането, в крайна сметка удара в пистата доведе до трагедията. На една от снимките пуснати в нета се вижда че основните стойки направо са минали през крилата.
Точно козела е причината за последвалия пожар. А причините за козела са по-високата вертикална и хоризонтална скорост.

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » ср май 08, 2019 2:44 pm

matrix написа:
вт май 07, 2019 8:24 pm
Пилотите са имали връзка с кулата по резервен/ backup канал на радиостанцията, капитанът казва, че са им задавали курс. Не е било невъзможно и да им се даде зона за въртене и изразходване на гориво.
Четох го някъде в руската преса - мисля, че беше официална позиция на Аерофлот (поне за момента).
Като ми остане повече време ще се опитам да го намеря (ако успея).

Загиналият стюард

Изображение

Преди touch down

Хронология на инцидента публикувана от летищните власти:

https://www.svo.aero/en/press_center/pr ... komandy-sh

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » ср май 15, 2019 11:48 am

Появи се и ново видео (друг ракурс) на злощастното кацане:

И друг пример със счупен main landing gear, този пък със самолет на Якутия
Прикачени файлове
480611_big_a4cb1dc37b.jpg
480611_big_a4cb1dc37b.jpg (269.45 KиБ) Видяна 335 пъти

matrix

Непрочетено мнение от matrix » ср май 15, 2019 8:03 pm

Almasy написа:
ср май 15, 2019 11:48 am

И друг пример със счупен main landing gear, този пък със самолет на Якутия
Примерът със счупения колесник на Якутия няма какво да се дава и едва ли не е слабост на самолета. Ако не се лъжа вече беше коментиран този случай,при който кацат на заледена писта, а самата писта е била в ремонт и се е използвала примерно 2/3 от дължината й. Между ремонтираната част и другата е имало праг висок поне 40см през който преминават, и основният колесник се чупи, а носовият минава по полегат участък във въпросния праг използван явно за преминаване на стройтелна техника. При този инцидент колесника се чупи назад, а при катастрофата пробива резервоара заради козела. Двата случая са съвсем различни.

Тия дни един Е190 на Мианмар кацна с неотворен носов колесник. Пилотите направиха перфектно опиране на полосата.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?time_cont ... BV_PMYVP5c[/youtube]

Отговори