Забавен багаж от Alitalia

Всички аспекти на съвременната гражданска авиация
Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Забавен багаж от Alitalia

Непрочетено мнение от Airfan » нед ное 06, 2016 4:42 pm

Абе преди 10 дни имах неприятното преживяване да пристигна в Токио и да ми няма багажа (пътувах с Алиталия и правих трансфер в Милано). Пристигнх в Токио в събота към 10 часа сутринта. В крайна сметка ми намериха багажа и го получих в сряда. Та наложи се да си купя разни неща от първа необходимост и питането ми е - какви компенсации мога да очаквам от Алиталия - само възстановяване на изхарченото за дрехи или и компенсации за неудобството, че беше крайно неприятно наистина? Имам копие от P.I.R., както и електронния билет, бележката за багажа при чекирането му и документите за доставка на багажа до хотела (на японски).
Някой ако има опит, моля да сподели.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
playback
Регистриран: чет авг 18, 2011 2:00 pm

Re: Забавен багаж от Alitalia

Непрочетено мнение от playback » нед ное 06, 2016 6:00 pm

Съвета ми е ако от тук пишещите никой не знае, да питаш тук http://magelanci.com/ чел съм за всякакви случаи в този форум и могат да ти отговорят в детайли.

Потребителски аватар
Almasy
Регистриран: пет юли 25, 2014 4:21 pm

Непрочетено мнение от Almasy » ср ное 09, 2016 6:21 pm

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » чет ное 10, 2016 10:39 am

Темата е неправилно озаглавена.
Трбва да е "Незагубен багаж от AlItalia".
Аз знам и такъв случай! :D

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » чет ное 10, 2016 2:42 pm

Airfan, я кажи как са презокеанските полети със AZ (Alitalia).
Аз съм летял доста с тях, но само из Европата, където полетите са къси и убаво, лошо - изкарва се някак (никога не съм бил във особен възторг и от сървиса при кратките им полети де).
Сега обаче, Декември, ми предстои презокеански с тях - най-много ме интересува как са седалките (в икономична класа, ако в нея си летял), щото то това е най-важното - майната му на храната или IFE-то. Ако обаче седалката е ужасна - 13 часа на нея как се изкарват :shock:
Като чета последните отзиви в SKYTRAX почвам се плаша (пък уж откак Etihad купиха голяма част от AZ, нещата се пооправили) - преобладават негативните. За късите полети тук-таме по нещо добро можеш да прочетеш, ама за далечните - от някои коментари чак на пърлено замириса..... :(
Намах особен избор, бяха най-евтини (прУмоция, естествено :lol:). Следващите ценово бяха Air France - с поне още 200 евро отгоре, че и с преспиване на ШарлДеГол (то пък щото AF и те като гледам много ги "хвалят"). Каквото е такова, ама все пак кажи за какво да се приготвя, мазила за плексита вече си зех, че рамото още от предния ме боли.....

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » нед ное 20, 2016 11:30 pm

Almasy написа:Airfan, я кажи как са презокеанските полети със AZ (Alitalia).
Аз съм летял доста с тях, но само из Европата, където полетите са къси и убаво, лошо - изкарва се някак (никога не съм бил във особен възторг и от сървиса при кратките им полети де).
Сега обаче, Декември, ми предстои презокеански с тях - най-много ме интересува как са седалките (в икономична класа, ако в нея си летял), щото то това е най-важното - майната му на храната или IFE-то. Ако обаче седалката е ужасна - 13 часа на нея как се изкарват :shock:
Като чета последните отзиви в SKYTRAX почвам се плаша (пък уж откак Etihad купиха голяма част от AZ, нещата се пооправили) - преобладават негативните. За късите полети тук-таме по нещо добро можеш да прочетеш, ама за далечните - от някои коментари чак на пърлено замириса..... :(
Намах особен избор, бяха най-евтини (прУмоция, естествено :lol:). Следващите ценово бяха Air France - с поне още 200 евро отгоре, че и с преспиване на ШарлДеГол (то пък щото AF и те като гледам много ги "хвалят"). Каквото е такова, ама все пак кажи за какво да се приготвя, мазила за плексита вече си зех, че рамото още от предния ме боли.....
Аз пътувах с А330 от Милано до Нарита в икономична класа. Доста приятно беше и според мен имаше достатъчно място. Въобще не съм се почувствал на тясно. Бях поръчал седалка до прозореца, тъй като исках да наблюдавам северното сияние, ако случайно има (а то се оказа, че имаше). Стюардите с изключение на един невъзпитан и оттегчен бяха вежливи. Храната беше прилична с избор от две менюта - италианско и японско. Количеството беше в изобилие. Даваха постоянно снаксове, мъфини и разни други глезотии. През нощта постоянно циркулираха с по една табла с вода и кока кола за жадните. Мултимедията беше ОК с хубави нови филми, но с не много висока резолюция не екрана. Слушалките са им пълен таш@к - носи си твои. Аз имах "тапи" и като си пуснах от тяхната музика с ручейчетата си поспах прилично по някое време.
На връщане пътувах с Ер Франс от Ханеда до Париж със 777. Стюардесите бяха много вежливи, но не съм доволен от храната - не беше вкусна. Не минаваха да носят за похапване между основните хранения, нито минаваха с вода и кока кола. Ако идеш да си поискаш - дават, но в сравнение с Алиталиа бяха на по-ниско ниво в това отношение. Мултимедията беше по-хубава от италианската и пак имаше хубави нови филми за гледане. Слушалките им бяха по-добри от италианските, но пак не са ОК.

Не мога да кажа с коя авикомпания ми беше по-добре - не усетих съществена разлика нито в ширината на седалките, нито в обслужването или екстрите. Висок съм 1.72 за сравнение. Гледай да имаш достатъчно време за трансфер, тъй като при мен 2 часа се оказаха недостатъчни да ми натоварят багажа и си го взех с 4 дни закъснение. Друг негатив нямаше.

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » пон ное 21, 2016 11:47 am

Е, успокоително звучи. Аз най-много, както казах ме интересува седалката. Дори и при Qatar Airways, които се водят уж едни най-добрите, вкл. по отношение на седалките, над 6-7 часа си е зор в икономичната класа, да не говорим над 12 (а аз съм 1.88). А ако включим и двата часа София-Рим и двата часа престой……Заформя се едно 17 часа общо едната посока.
Аз съм също с два часа трансфер на отиване (даже по разписание 1.55). Само това липсва – да ни оставят без багаж като кацнем. Направо ще я втасаме (рязка промяна в климата).
И как пък нема мъкна и слушалки…..само това липсва. Надявам се да мога за заспя. Щото и филми честно казано повече от 3-4-5 часа не мога да гледам - отегчавам се.

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон ное 21, 2016 1:51 pm

Almasy написа:Е, успокоително звучи. Аз най-много, както казах ме интересува седалката. Дори и при Qatar Airways, които се водят уж едни най-добрите, вкл. по отношение на седалките, над 6-7 часа си е зор в икономичната класа, да не говорим над 12 (а аз съм 1.88). А ако включим и двата часа София-Рим и двата часа престой……Заформя се едно 17 часа общо едната посока.
Аз съм също с два часа трансфер на отиване (даже по разписание 1.55). Само това липсва – да ни оставят без багаж като кацнем. Направо ще я втасаме (рязка промяна в климата).
И как пък нема мъкна и слушалки…..само това липсва. Надявам се да мога за заспя. Щото и филми честно казано повече от 3-4-5 часа не мога да гледам - отегчавам се.
Ами за 1.88 може би малко тясно ще ти дойде, но ако се колебаеш между АФ и Алиталия, то не мисля, че има съществена разлика между двете авиокомпании, така че виж цената.
При мен официалното време за трансфер беше 1 час и 15 мин, но кацнахме с около 20 мин по-рано, а следващия полет излетя с поне 20-30 мин закъснение, така че реално имаха предостатъчно време да пренесат багажа. Още повече, че си го видях върху влакчето с багажите, но после явно някой нещо се е наакал. Сега чакам за обезщетение за забавянето, че се наложи да си купя разни неща.

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » пон ное 21, 2016 3:37 pm

„......Ами за 1.88 може би малко тясно ще ти дойде......”

Ще, няма какво да се лъжем. Всъщност аз за връщането успях да се уредя на широчко (място до авариен изход) – Алиталия позволяват още при букирането да избереш място в самолета, но за отиването не успях – даваше всичко заето. Преди седмица влязох отново в резервацията, вече имаше няколко такива свободни, ама са се изхитрили и вече искаха да се плаща (май 68 евро) за място до авариен изход. Ще изчакам още малко (може пък да стане некво чудо), ако не, едва ли ще платя – свиди ми се. Някак си ще изкарам и на стандартно място.

„......но ако се колебаеш между АФ и Алиталия, то не мисля, че има съществена разлика между двете авиокомпании, така че виж цената.....”

Изобщо не се колебая. То първо билета отдавна купен. Второ, вече писах – беше промо с AZ, цената беше под 700 евра, AF искаха 800 и кусур и то с преспиване в Париж (сутринта видях, че AZ вече сакат 1508 – то нормално, 5 декември не е далеч, винаги ги вдигат като наближи времето). Трето – пътувал съм из Европата с AF, само дето фирмата голяма, кой знае какво не са. А специално за дългите полети имат славата за най-сгъчканите икономични класи, що касае Б777 (много хора го казват). Между другото и аз ще летя втората отсечка с А330 (ако AZ не направят някаква промяна в последния момент).

„......При мен официалното време за трансфер беше 1 час и 15 мин, но кацнахме с около 20 мин по-рано, а следващия полет излетя с поне 20-30 мин закъснение, така че реално имаха предостатъчно време да пренесат багажа. Още повече, че си го видях върху влакчето с багажите, но после явно някой нещо се е наакал. Сега чакам за обезщетение за забавянето, че се наложи да си купя разни неща.......”

Сакън, да не се случва - не можем по къси гащи и фланелки да тръгнем от София, ще е цирк неописуем......Ако стане, ще те питам спешно за цялата процедура по обезщетението. Между другото обещаха ли твърдо, че такова ще има?

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон ное 21, 2016 4:54 pm

Almasy написа:Сакън, да не се случва - не можем по къси гащи и фланелки да тръгнем от София, ще е цирк неописуем......Ако стане, ще те питам спешно за цялата процедура по обезщетението. Между другото обещаха ли твърдо, че такова ще има?
По някакви нормативни документи (Монтреалска конвенция) са длъжни да ти заплатят до определена сума и по тяхна преценка разходите, които си направил за необходимите за живот неща, които си направил докато ти доставят багажа. Сега предполагам, ако си купиш парфюм на Диор няма да го признаят, но бельо, дрехи, чорапи, някакви тоалетни принадлежности ще платят и то срещу предоставени касови бележки. Обезщетение за "морални" щети не дължат или поне не съм намерил документи, които ги задължават за такова.

Chavdar
Регистриран: чет окт 04, 2007 3:03 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Chavdar » пон ное 21, 2016 10:40 pm

Жоре, аз имах подобно премеждие преди време през Франкфурт където ми беше трансфера, имаше 1см сняг и летището беше блокирано и останах да нощувам на земята в единия от терминалите. Съответно на следващият ден, пристигайки до крайната дестинация ми нямаше багажа.Дойде след 6 дена и някое кило българска луканка замина в кофата. Аз каквото купувах гащи чорапи и други необходими неща им запазих касовите бележки и после ги пратих на компанията възстановиха ми ги на около 70 процента след около 2 месеца! Така ,че възстановяват, както си написал определен процент.

Потребителски аватар
Airfan
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пет дек 02, 2016 4:19 pm

От днес - ще получа обезщетение за цялата сума, за която съм претендирал, че съм похарчил в резултат на забавения багаж.

Потребителски аватар
Almasy

Непрочетено мнение от Almasy » чет дек 22, 2016 12:10 pm

Нямах тоз "късмет" слава богу :lol: - и на отиване и на връщане всичко беше ОК.
Както се казва този път.......(в интерес на истината обаче, никога досега не са ми го губили)

Отговори