БГА "Балкан"

Всички аспекти на съвременната гражданска авиация
Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Re: Стари снимки от София

Непрочетено мнение от tu-134 » пет мар 27, 2009 5:35 am

embraer написа:
tu-134 написа:
Някой са нарязани, някой още летят, някой са в София и гният. Коя машина те интересува? Мога да ти дам информация.
Здравей Tu-134, специално ме интересуват 154-ките и 134-ките на Балкан , имам стари носталгични спомени- толкова пъти съм летял SOF-SVO и обратно с тях през 80-те. Особено по-новите 154М с бордни номера LZ-BT.. Къде ли са след манипулациите на Гад? Дали още летят някъде или са нарязани? По логика би трябвало още да имат ресурс, ако не греша. А къде са An-24-ките, които обслужваха SOF-BOJ и SOF-VAR? Ил-18-ките сигурно са нарязани всичките, макар че ако се погледне сателнтната снимка на SOF от google maps, се виждат доста изоставени машини от всички модели.
Всички Ту-154 на Балкан бяха LZ-BT... :wink: . По новите които взеха на лизинг през средата на 90-те са LZ-LT...

В София на снимката на гугъл няма Ил-18, вероятно виждаш Ан-12.

Относно всяка отделна машина Ту-154.

LZ-BTA, BTC, BTE, BTF, BTG, BTK, BTL, BTM, BTO, BTP, BTT са нарязани. LZ-BTB се разбива през 1978. LZ-BTD e повреден през 1992 в Варна. LZ-BTH бе последния Балкански 154, после летя в хемус, сега е в Казахстан. LZ-BTI летя за Balkan Holidays, после е продаден в Русия където уж го готвеха за полети. LZ-BTJ гние в Варна. Първия LZ-BTN се разбива през 1977. Втория LZ-BTN летя за Balkan Holidays, сега е в Аерофлот. LZ-BTQ летя за Balkan Holidays, сега лети в Иран. LZ-BTR е върнат в Русия още 91-а година където лети, после лети в Казахстан, сега гние в Алмати. LZ-BTS е продаден в Казахстан, но вече не лети. LZ-BTU е в музея в Бургас. LZ-BTV е продаден в Казахстан но и той вече не лети. LZ-BTW летя в Balkan Holidays, после е продаден на Русия където уж KMV щяха да го ползват ама още май не са го вкарали. LZ-BTX летя за Bulgarian Air Charter, после е продаден в Русия но от тогава не е летял. LZ-BTY летя за Хемус, сега лети в Иран. LZ-BTZ e правителствения самолет :D .

Имало е по два BTL, BTM, BTR но първите от тези всичките са върнати в СССР още 70-те години. Горната информация е за вторите.

За Ан-24 е по трудно да се каже. LZ-ANF, ANG, ANP, ANR са нарязани още през 90-те години. LZ-ANA се разбива още 1975-а. LZ-ANN e повреден от кран през 92-а и бракуван. LZ-AND го видях да гние в София преди година-две, сигурно още е там. LZ-ANC и него го видях преди 2 години в София, но незнам дали още е там, някой от "местните" да ни светне дали тия двете 24-ки са още там :wink: . Имаше и трети изоставен Ан-24 в София преди две години мисля че беше LZ-ANM. LZ-ANE е в музея в Крумово. LZ-ANL е в музея в Бургас. За LZ-ANT имам информация че е летял в Русия и после пак в България за Авиостарт но дали това е истина и къде е сега незнам. За LZ-ANB, LZ-ANK, LZ-ANO, LZ-ANS незнам нищо.

Потребителски аватар
=RvE=Tito
Регистриран: пон окт 08, 2007 2:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от =RvE=Tito » пет мар 27, 2009 5:38 pm

АNC беше на Ер Зори и след няколко опита да полети свърши на скрап в северния район преди 2-3 години може би. AND и ANM още гният източно от 3-ти хангар. Собственост са на Скорпион Ер (носеше се мълвата, че са купени с цел колежаните от ЧТК да се упражняват на тях) и вероятно ще си погният още малко преди да заиграе флекса. Каквото можеше да се ползва от тях на Ан-26 замина в посока Габон.
"See, to me that's a stupid instrument. It tells what your angle of attack is. If you don't know you shouldn't be flying." - Chuck Yeager, from the back seat of F-15D at age 89.
=RvE=

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пет мар 27, 2009 6:33 pm

Колежаните от 1-вия и 2-рия випуск на ЧТК се упражнявахме пролетта на 2004 г. в/у АNC. Колко "ръжда" свалихме тогава и колко боя отиде ... И Доктора колко бе споменаван :wink:
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пет апр 03, 2009 2:04 am

tu-134 написа:LZ-AND го видях да гние в София преди година-две, сигурно още е там.... Имаше и трети изоставен Ан-24 в София преди две години мисля че беше LZ-ANM.
Ето нещо за tu-134. Снимките са от вчера (2 април):

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
tu-134
Регистриран: чет юли 17, 2008 7:28 am

Непрочетено мнение от tu-134 » чет апр 09, 2009 3:44 am

Благодаря за снимките на Ан-24! Малко с закъснение, не влизам често в гражданския форум :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Re: БГА "Балкан"

Непрочетено мнение от Грозев » съб юни 20, 2009 12:53 am

Няколко весели кадри изпаднали от интернет.

Изображение
LZ-BTK :)

Изображение
ТАБСО стюардеса. Идейна униформа между другото.

Изображение
Летище София, някъде през 70-те.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед юли 26, 2009 11:05 pm

Още малко усмивки от старите ленти:

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
pkaramitev
Регистриран: нед дек 20, 2009 1:12 am

Непрочетено мнение от pkaramitev » нед дек 20, 2009 1:46 am

Ох!Колко красиво.Сърцето ми се изпълва с носталгия като гледам старите снимки...отминало време.....някак си по-романтични бяха онези години. :roll:
Като гледам снимките от перона,почти всяка мога да позная от къде е снимана....що съм толкова сантиментален,че чак на рев ме избива,просто не знам! :cry:
Старите АН-24 още са си там,до бившия хангар на БАЛКАН.
Ще ме прощавате за лошите снимки,ама снимам с телефон.
Изображение

За радост на tu-134,старото Зулу,на което тренираха командосите,още си седи,само дето сега не е пред хангара,а го преместиха на един поглед от Т2.
Изображение

За съжаление Лимата нямаше такъв късмет,падна под острият нож на Биг Брадъра :evil: още миналата година
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

За ANN,от стари колеги съм чувал,че едно от жиретата с лампите за осветление на перона е паднало върху него.

Бъдете здрави! :D Весело посрещане на Празниците! :D

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет яну 07, 2010 11:11 pm

Изображение

LZ-BTL (май)

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » пет яну 08, 2010 9:38 am

Лимата е, на створката на носовия си пише :wink:
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
M-4
Регистриран: вт мар 17, 2009 11:01 am
Контакти:

Непрочетено мнение от M-4 » пон яну 11, 2010 9:51 am

И над остъклението на кабината :D
НАПРЕД И НАГОРЕ!
Моите снимки в bgspotters.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пет май 21, 2010 1:46 am

Всъщност, колко Ту-154 минават през Балкан?

Victor Nasr
Регистриран: пон яну 04, 2010 3:15 pm

Непрочетено мнение от Victor Nasr » пет май 21, 2010 5:41 pm

Мисля, че 22.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон май 24, 2010 10:52 pm

Victor Nasr написа:Мисля, че 22.
Ако броя регистрациите сложени по-горе от tu-134 излизат 30, а тия дни спорих с човек, който твърдеше, че са били към 18 - 20.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » вт май 25, 2010 10:11 am

Victor Nasr написа:Мисля, че 22.
През 90-те в "Балкан" има ползвани на лизинг Ту5 от чужди държави - та затова може да стават повече регистрациите.

EricEntrena
Регистриран: нед фев 14, 2010 12:19 am

Непрочетено мнение от EricEntrena » вт май 25, 2010 5:00 pm

Според не много вярната информация, която има в уикипедия, самолетите са били 40. То и аз си мислех, че са над 30, но пък чак толкова ...

Потребителски аватар
Toni
Регистриран: ср яну 23, 2008 10:22 am

Непрочетено мнение от Toni » пет май 28, 2010 12:51 pm

Според неофициалния регистър на bgspotters.net, машините са 43, като за 2 имаме съмнение, че са били регистрирани. Има регистрации, който се повтарят - различни серийни номера са носили еднаква регситрация през годините. Например 73A-051 и 77A-208 с били LZ-BTL.

Това са всички регистрации, които се водят на Балкан:
LZ-BTA
LZ-BTB
LZ-BTC
LZ-BTD
LZ-BTE
LZ-BTF
LZ-BTG
LZ-BTH
LZ-BTI
LZ-BTJ
LZ-BTK
LZ-BTL
LZ-BTL
LZ-BTM
LZ-BTM
LZ-BTN
LZ-BTN
LZ-BTO
LZ-BTP
LZ-BTQ
LZ-BTR
LZ-BTR
LZ-BTR
LZ-BTS
LZ-BTT
LZ-BTU
LZ-BTV
LZ-BTW
LZ-BTX
LZ-BTY
LZ-BTZ
LZ-LTA
LZ-LTB
LZ-LTC
LZ-LTD
LZ-LTE
LZ-LTF
LZ-LTG
LZ-LTK
LZ-LTO
LZ-LTP
LZ-LTR
LZ-LTV
LZ-LTX
LZ-LTX

Потребителски аватар
embraer
Регистриран: чет мар 19, 2009 12:47 pm

Непрочетено мнение от embraer » чет юли 01, 2010 1:06 am

Повтарящите се регистрации не са нещо ново за ТАБСО-Балкан
Според ATDB http://www.aerotransport.org/ Ли-2 на ТАБСО са били с регистрационна серия LZ-TU... , която впоследствие е дадена на Ту-134.
Интересно, дали някой от българските Ли-2 е запазен? А има ли оцелели Ил-14? Доколкото знам са били с регистрационна серия LZ-IL.. А има ли някой от бившите наши Ил-18, който да е в състояние на летателна годност и все още да лети някъде по света?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » чет юли 01, 2010 1:28 am

Ли-2 в ТАБСО са били малко и са им стопили ресурса доста бързо. Предполагам са ги нарязали още през 60-те. Този Ли-2 в музея, даже не е български.
Ил-14 има два запазени. Един военен в Крумово и един пътнически (LZ-ILE) в Бургас.
За крайната съдба на десетките Ил-18 може би tu-134 ще каже нещо.

Потребителски аватар
embraer
Регистриран: чет мар 19, 2009 12:47 pm

Непрочетено мнение от embraer » чет юли 01, 2010 12:43 pm

Огромно нерси, Грозев! Ако tu-134 има инфо за Ил-18-ките , ще му бъда много благодарен.
А интересно, дали някъде може да се намери целия регистър LZ, който да съдържа всички машини, летяли под български флаг от 1929 г. насам- от годината на подписване на Чикагската Конвенция (ако греша, да ме поправите) за разпределянето на националните регистрационни префикси на гражданските ВС.
А доколкото разбрах от някакъв англоезичен източник, преди да получим LZ през 1929 г. , нашите ВС са имали префикс B (Bulgaria) и четири букви- по някаква конвенция още от 1919 г. Впоследствие B е дадено на Китай. И въобще много е интересно, на какъв принцип са формирани префиксите на ITU и ICAO, и интересно защо така драстично се отличават от тези за автомобили, които са според ISO, доколкото знам. LZ дали е свързано с Лазаров или Лозенград?

Отговори