Какъв е този самолет?

История на авиацията до 1945 г.
Потребителски аватар
Blackadder
Регистриран: ср окт 10, 2007 3:20 pm

Какъв е този самолет?

Непрочетено мнение от Blackadder » съб окт 27, 2007 5:50 pm

Здравейте! Имам няколко въпроса относно тази снимка. Първо, какъв е този самолет? Б-24, "изправил" се на опашка, или друг някакъв? Второ, защо има нещо като опознавателен знак /вижда се само полукръг/ на опашните плоскости?? Снимката може да е правена дори в България, тъй като се появи тук /това не е гаранция, де/, а двамата седнали приличат на руснак и българин.

[img][img]http://img75.imageshack.us/img75/1058/dcm021cm5.jpg[/img][/img]

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » съб окт 27, 2007 7:51 pm

Мисля че е Handley Page Halifax.
Снимката е интересна. Някакви подробности около нея знаят ли се?
if your gonna be dumb you gotta be tough

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » съб окт 27, 2007 10:39 pm

да той трябва да е! :D за него не се бях сетил! :D

За съжаление няма никаква допълнителна информация за снимката. Нищо не пише на обратната страна.

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » нед окт 28, 2007 10:35 am

Интересното е, че в RAF е имало полски части въоръжени с Халифакс (No. 301 Polish Bomber Squadron "Ziemi Pomorskiej" , Flight "C" of No. 138 Squadron RAF , No. 301 Polish Special Duty Flight ,No. 1586 Polish Special Duty Flight ).
Да не би да е точно такъв този от снимката?

Потребителски аватар
German
Регистриран: ср окт 10, 2007 10:25 am
Контакти:

Непрочетено мнение от German » нед окт 28, 2007 12:04 pm

Абсолютно никакъв Halifax не може да бъде това. Няма Halifax с такива вертикални стабилизатори. На версиите с двигатели с въздушно охлаждане освен това, върху гондолите на моторите има изнесени заборници на радиатори, които биха стърчали в този ракурс много над плоскостите. Даже и стойките на колесника не са такива. Същото важи и за горното картечно гнездо. Въобще - това отвсякъде не е Halifax, ами си е жив Liberator. Без лопати на десните двигатели при това. Но кокардата на стабилизатора си остава загадка и за мен. Няма ли по-подробно инфо, къде и при какви обстоятелства е намерена тази снимка?
"...denn wir fahren gegen Engeland!"

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » нед окт 28, 2007 1:24 pm

Май наистина е "изправен" Б-24. З съжаление, няма никаква допълнителна информация за тази снимка. Появи се тук в София, купих я миналата седмица, нищо повече не знам. Не пише нито място, нито дата... нищо!

King_Rat
Регистриран: съб окт 06, 2007 9:29 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от King_Rat » нед окт 28, 2007 7:27 pm

Кормилото за височина е отклонено докрай "на кабриране" и засенчват половината кокарда, която явно е нанесена в/у него.

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » нед окт 28, 2007 7:51 pm

Либерейтър е верно :oops: .
Обаче кокардата е интересна. До колкото знам във френските ВВС е имало на служба PB4Y Privateer.

Пък може да е индийски :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » нед окт 28, 2007 9:34 pm

Но защо там? Опознавателните кокарди на различните държави са все на крилата и на тялото. Какво пък ще прави там на опашката?? Рових десетки снимки из нета, но не срещнах нищо подобно :?:

Потребителски аватар
German
Контакти:

Непрочетено мнение от German » пон окт 29, 2007 9:07 am

reaper написа:Либерейтър е верно :oops: .
Обаче кокардата е интересна. До колкото знам във френските ВВС е имало на служба PB4Y Privateer.
Тц. Privateer не е с разнесено, а с нормално еднокилево оперение.
Има доста противоречия по тази снимка обаче. Дори да приемем, че тази кокарда(по неведом за нас начин попаднала на хоризонталното оперение :) ) е знак за принадлежност към ВВС на RAF, възниква веднага резонния въпрос: Що ще британски "либерейтър" в Б-я? Доколкото ми е известно, англичаните са използвали такъв тип машини изключително и само в Coastal Command. От друга страна, съмнение няма - приседналите отзад са български и съветски военнослужащи. Има и една друга вероятност - снимката да не е направена в Б-я, а някъде в Унгария да речем. Но въпросът с ОЗ на машината продължава да стои дори и при тази ситуация. Има и още нещо, което ме притеснява. Освен, че на десните двигатели не се виждат лопати, тези на левите също се виждат някак неестествено, като че ли са двулопатни, което е невъзможно. По-скоро, машината се е приземявала вероятно по-корем и другите лопати са се подгънали под гондолите или са строшени. Но пък самолетът е на колесник и не се виждат никакви следи от принудително приземяване.
От вътрешната страна на левия кил се забелязват две букви - май че са "ЕQ". Ще трябва да се поразровя да видя дали не мога да открия нещо по тази сламка. :wink:

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » пон окт 29, 2007 5:03 pm

Има ли някакъв шанс да е същия самолет?

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=33338&photo=12

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пон окт 29, 2007 5:52 pm

German би трябвало да знае подробности :wink:

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » пон окт 29, 2007 6:46 pm

ъхъ, снимката е негова, ако трябва - махам я 8)

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пон окт 29, 2007 7:36 pm

Не бе, ма щеше да се е сетил вече :D
Иначе е интересно на най-горната снимка е къде са пропелерите на дясното полукрило?

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » пон окт 29, 2007 9:42 pm

Явно нещо са го "поразкостили". Виж на германовата снимка къде са му затъркаляли предното колело

Потребителски аватар
German
Контакти:

Непрочетено мнение от German » пон окт 29, 2007 10:29 pm

Така.

Първо, хвърлете по едно око на тези тука красавци, заради които останах без очи докато ги открия. :)

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
German
Контакти:

Непрочетено мнение от German » пон окт 29, 2007 10:46 pm

Значи засега скланям към мнението, че машините на двете снимки не са един и същ самолет. Първо, заради липсващите десни витла на едната. Бях сигурен, че имам още една снимка на №813 от друг ракурс, но пусто да опустее, не мога да я изровя все още. :(
Машините с подобни знаци обаче(върху опашните плоскости) придалежат в повечето случаи към 15 ВА на САЩ, точно тази, която е летяла над Б-я. Още при първия си рейд, на 1.08.1943 г. срещу Плоещ, когато излитат от Бенгази, тези бомбардировачи са носели на вертикалните си килове британски знаци(правоъгълни) и от двете страни. Засега все още се опитвам безуспешно да разбера защо - английския ми куца. :oops: Но дали са имали такова чудо като кокарда и върху хоризонталните - не е много ясно. Още повече, че попаднах на това:

Изображение

Обърнете внимание на номера - като шрифт, място на нанасяне и даже като число е твърде близко до нашия случай от "моята" снимка. А това на фона на изобилието от форми на тези означения при янките може и да значи нещо. Но тази машина е от 8 ВА, т.е. летяла е от Англия. Така че засега, ако и да имаме напредък, той е все още мижав. Ще продължавам да ровичкам. :)
Последна промяна от German на пон окт 29, 2007 11:00 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Blackadder

Непрочетено мнение от Blackadder » пон окт 29, 2007 10:58 pm

Даа ето ги кръговете!!! :D :D :D Страшен си!!

Според един американец пък /при това само по снимката, без да му кажа нищо повече за нея/, самолетът би трябвало да е от 460th Bomb Group, 15th AF, от Италия. Каза, че самолетите точно на тази група имали кръг от ляво, а от дясно - правоъгълник. И наистина, май на дясната страна има тъмен правоъгълник!

П.П. Сега като се загледах, май и на най-долната от трите снимки, се вижда тъмен правоъгъник на другата страна на опашната плоскост!

Потребителски аватар
German
Контакти:

Непрочетено мнение от German » пон окт 29, 2007 11:02 pm

Има, да. И аз го забелязах, но в началото не ми беше ясно какво е, докато не видях третата от поредните три снимки, които постнах.

Потребителски аватар
German
Контакти:

Непрочетено мнение от German » пон окт 29, 2007 11:04 pm

Хм. Този твой американец може и да помогне. Поне ни дава насоки накъде да търсим.... Я пак да се пробвам с далдисването... :)

Отговори