Въздушни тунели за тестване на дизайн?

За любителите на леката авиация и любителското самолетостроене
yavorh
Регистриран: вт фев 23, 2016 11:24 am

Въздушни тунели за тестване на дизайн?

Непрочетено мнение от yavorh » вт фев 23, 2016 11:34 am

Здравейте!

Не съм сигурен дали това е правилният сегмент от форума в който да пусна тази тема, но вече наистина не знам къде другаде да търся.

В момента разработвам дизайн за лек самолет, който досега не е бил правен и съответно всичките хора със знания в авиацията с които успях да се свържа не могат да ми дадат конкретен отговор за това как би летял.

Съответно трябва някакси да пусна този дизайн през въздушен тунел - виртуален или физически - за да тестваме как ще действа в поток и как въздуха ще минава около крилата.

Ако някой може да ме насочи към място, където мога да намеря такъв тунел (виртуален, физически, платен, все едно) - ще съм БЕЗКРАЙНО благодарен!

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Re: Въздушни тунели за тестване на дизайн?

Непрочетено мнение от Moss » вт фев 23, 2016 1:31 pm

Виртуалния тунел е някакъв софтуер, в който да се вкара модел на самолета от някаква CAD програма, и да се пускат симулации. Физически тунел в България не мисля че има. В ТУ-София имаше някакви съвсем учебни, в които да се онагледяват лабораторни упражнения, но те съвсем не са за реална експериментална работа. Предполагам и в Долна Митрополия е така.

https://www.youtube.com/results?search_ ... are&page=2

AlOMarin
Регистриран: вт юни 26, 2012 11:53 am

Непрочетено мнение от AlOMarin » вт фев 23, 2016 3:24 pm

В пловдивския филиал на ТУ-София има аеродинамична тръба, в която може да се изследва малък модел.
Чувал съм, че ентусиастите ползват симулатора "X-Plane" точно за такива цели. Там имало възможност да се създават собствени модели и резултатите били доволно реалистични.
Тези изследвания са скъпи откъм време и пари, но даже и при лоши резултати накрая ще имате нови знания и умения.
Има и по-бърз и лесен вариант - да потърсите критика за идеята си от специалисти, включително и в интернет. В този случай обаче трябва да бъдете малко по-"дебелокож". Често авторите са влюбени в идеите си и не им е приятно да слушат за техните недостатъци.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » вт фев 23, 2016 11:04 pm

В Долна Митрополия имат три тръби, едната е свръхзвукова. В последно време ползват и виртуални тръби.
Anyone who fights for the future, lives in it today

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » вт фев 23, 2016 11:18 pm

Това за Долна трябва да е нещо секретно :)

Иначе добрия подход е нещо като:
1) Консултации със специалист (в БГ не са толкова много);
2) Сиумулации със софтуер на елементи и на цялата конструкция (пак от специалист);
3) Хубав 3D принтер и с модела на тръба (в ТУ Пловдив поне работи);
4) Мащабно копие като авиомодел;

Повечето "авиоконструктори" обаче са хем докачливи, хем недоверчиви, и за да не им откраднат "идеята" даже не искат да кажат какво ги сърби. Сигурно така и са си заминали много велики идеи :)

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Непрочетено мнение от Moss » ср фев 24, 2016 12:08 am

1) Консултации със специалист (в БГ не са толкова много);
2) Сиумулации със софтуер на елементи и на цялата конструкция (пак от специалист);
3) Хубав 3D принтер и с модела на тръба (в ТУ Пловдив поне работи);
4) Мащабно копие като авиомодел;
Предполагам, по подобен начин е създаден РУМ-Р-01?

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » ср фев 24, 2016 1:02 pm

И РУМа и ТЕРЕСа, но без продухване в тръба и мащаба на копията беше 1:1 :)
Учудващо е колко добри са софтуерните симулации в ръцете на хора които разбират какво правят.

yavorh
Регистриран: вт фев 23, 2016 11:24 am

Непрочетено мнение от yavorh » ср фев 24, 2016 3:39 pm

Страхотно, благодаря много за мненията!

Само въпрос - относно тунелите в Пловид и Долна Митрополия - какъв мащаб трябва да бъде моделът горе долу ако реша да го пробвам там и как мога да се свържа с тях по въпроса?

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » ср фев 24, 2016 3:45 pm

yavorh написа:Страхотно, благодаря много за мненията!

Само въпрос - относно тунелите в Пловдив и Долна Митрополия - какъв мащаб трябва да бъде моделът горе долу ако реша да го пробвам там и как мога да се свържа с тях по въпроса?
За пловдивския тунел можеш да пишеш лично съобщение на stav, който би могъл да ти даде съвет.
За тунелите в Долна Митрополия, можеш да пробваш да се свържеш с факултет "Авиационен" на НВУ. Но според мен, нямаш шанс да те пуснат до тях. Не ти пречи да питаш, де.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Jan Waljan
Регистриран: пет фев 26, 2016 11:21 pm

VFR-Karta za Lübiteli Piloti

Непрочетено мнение от Jan Waljan » съб фев 27, 2016 12:16 am

kade v BG moje da se kupi VFR-Karta za Lübiteli PIloti i Informacia za Wazduschno prostranstwo Kontroliruemo i Nekontroliruemo ??

Inforrmacia za Widovete Wazduschno Prostranstwo CTR-Controlni Zoni Zbraneni Voenni Zoni(HX) Kade ??

Отговори