Основите на авиомоделизма

Място за обсъждане на авиошоута, авиационни книги, списания, изложби, събития и други авиационни теми не включени в другите раздели
Потребителски аватар
DimitarK_
Регистриран: пон мар 26, 2018 9:07 pm

Основите на авиомоделизма

Непрочетено мнение от DimitarK_ » пон авг 20, 2018 2:17 pm

Здравейте,
реших да покажа основните стъпки при авиомоделирането.

Първо трябва да си набавите макета който желаете да сглобите
След като го притежавате можем да преминем и към сглобяването

Аз ще покажа сглобяването на ракети състоящи се от няколко части (тоест нещо основно и лесно)

Материали
1.Лепило за макети- може и секундно, но не препоръчвам
2.Макетен нож или скалпел за оформяне на частите
3.Маскиращо тиксо- може и хартиено, прозрачно...
4.Удобно място на което да работите

Приготвил съм снимков материал, надявам се да успея да го кача, че ми е за пръв път

Да преминаваме към сглобяванет

1. Първо отчупете необх. части от паното (калъпа?)
и ги отделете настрани

Изображение

2. След като сте ги отделили загладете ръбовете оостанали от отливката с макетния нож/скалпела. Отделете време на тази стъпка за да постигнете по-добър външен вид

Изображение

(На снимката се вижда и лепилото което използвам. Препоръчвам го защото има тънка игличка и нанасянето става по-лесно, подходящо е за начинаещи

3. Започва сглобяването. следваме упътването, като нанасяме лепило по краищата ( не много- за да не излезе отстрани) залепяме частта и я хващаме с тиксо или я държим за около 10-15 секунди за да стегне лепилото, после оставяме за минутка за да изсъхне. Ако все пак излезе лепило отстрани, не го пипаме, ако не искаме да останат наши отпечатъци по частта.

Изображение

4. В моя случай трябва да закрепя ракетата за крилото на модела. Аз няма как да ви покажа обаче, защото модела е отдавна завършен, просто имах 2 кита ракети и останаха в излишък.

Изображение

На последната снимка (предполагам) се вижда част от самолета, кой ще познае какъв е... :D :D
Being second is to be the first of the ones who lose

Ayrton Senna

Потребителски аватар
Amazon
Регистриран: пон фев 03, 2014 8:28 pm

Re: Основите на авиомоделизма

Непрочетено мнение от Amazon » пон авг 20, 2018 4:29 pm

Самолетчето май е Торнадо. Хубава тема си захванал. Отдели внимание и на боядисването - голяма мъка е за начинаещи. Също и поставянето на декалите е всичко друго, но не и лесно.

Вместо макетен нож, или скалпел, може да се използва и добре наточено джобно ножче за отделяне на детайлите от матрицата и почистване на "мустаците". Върши същата работа, но е много по-трудно да се порежеш.

Потребителски аватар
DimitarK_
Регистриран: пон мар 26, 2018 9:07 pm

Re: Основите на авиомоделизма

Непрочетено мнение от DimitarK_ » пон авг 20, 2018 6:04 pm

И за боядисването и за слагането на декалчета имам подготвен материал. Просто първо трябваше да "положим"основите. А относно самолета... Мисля да изчакам още малко отговори преди да разкрия самоличността му :D
Being second is to be the first of the ones who lose

Ayrton Senna

Отговори