Открит летателен ден Долна Митрополия (12 октомври 2013 г.)

Място за обсъждане на авиошоута, авиационни книги, списания, изложби, събития и други авиационни теми не включени в другите раздели
Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Открит летателен ден Долна Митрополия (12 октомври 2013 г.)

Непрочетено мнение от Грозев » пон сеп 16, 2013 6:47 pm

Почти официално се чу, че на 12 октомври (събота) ще има открит летателен ден в Долна Митрополия, който ще е в рамките на традиционната научна конференция, която се прави по това време на годината.
Във въздуха ще има РС-9М и L-39ZA, както и лека авиация. Участието на останалата част от ВВС за сега се изяснява. Ще има официално съобщение по-нататък.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Re: Открит летателен ден Долна Митрополия (12 октомври 2013

Непрочетено мнение от Грозев » пет окт 04, 2013 11:41 pm

Изпадна една програма на събитието:

- 09:30-09:45 – Откриване на мероприятието и представяне на официалните гости
- 09:50-09:52 – Прелитане на дистанционно пилотируеми летателни апарати (ДПЛА) с националното знаме на България
- 10:00-10:30 – Маневриране в двойка на малка височина с PC-9М
- 10:30-11:00 – Маневриране в двойка на малка височина със самолет L-39ZA
- 11:00-11:30 – Сложен пилотаж на малка височина на самолет PC-9M
- 11:40-12:10 – Провеждане на конкурса за ДПЛА
- 12:10-12:50 – Заседание на журито
- 12:10-12:50 – Свободни полети с ДПЛА
- 13:00-13:30 – Полети на леката авиация
- 13:30 – 14:00 - Обявяване на победителите в конкурса за ДПЛА - гости за покази с ДПЛА (забавление за публиката) и закриване на конкурса
- 14:00 Мотивационни полети на летище Бохот за желаещите да полетят с леката авиация

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон окт 07, 2013 12:27 am

Да направим една срещичка в някоя пицария в Плевен след мероприятието?
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт окт 08, 2013 1:10 am

Открит летателен ден в Долна Митрополия (подробности)
Написано от Списание АЕРО
Понеделник, 07 Октомври 2013 20:20

По случай Празника на Военновъздушните сили Учебната авиационна група „Георги Бенковски” и факултет „Авиационен” към НВУ „Васил Левски” организират открит летателен ден, което ще се проведе на 12 октомври на летище Долна Митрополия.

Входът се отваря точно в 09,00 часа, като гражданите ще бъдат допускани през КПП-3, в източната част на летището. Празникът се открива в 09,30 часа. В 09,50 часа ще има прелитане на дистанционно пилотируеми летателни апарати (ДПЛА) с националното знаме на България.

За 10,00 часа е планиране на маневриране в двойка на малка височина с PC-9М, последвано от същото в 10,30 часа от двойка L-39ZA.В 11,00 часа ще бъде показан сложен пилотаж на малка височина от PC-9M. След което ще започне конкурс за ДПЛА и свободни полети с тях. От 13,00 до 13,30 часа са планирани полети на леката авиация.

На статичен показ ще бъде изложена авиационна, самолетообслужваща и специална техника на въоръжение в учебната авиационна група.

За сега не се очаква участието на самолети или вертолети от други летища на ВВС.

На летище Бохот от 14,00 часа ще има мотивационни полети за желаещите да полетят с леката авиация.

Входът за всички мероприятия е безплатен.

http://aeropress-bg.com/novini/36-news/ ... nosti.html

Потребителски аватар
gig
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:20 am

Непрочетено мнение от gig » пет окт 11, 2013 2:57 pm

Airfan написа:Да направим една срещичка в някоя пицария в Плевен след мероприятието?
Ко? Да!
Сашо написа:Давай Гриша, че сбирка без теб е като авиошоу без Свилен Иванов!

HidAn
Регистриран: пет юни 11, 2010 3:26 pm

Непрочетено мнение от HidAn » съб окт 12, 2013 2:12 pm

Имаше много хора, но за съжаление нямаше полети заради времето.

Потребителски аватар
gig

Непрочетено мнение от gig » съб окт 12, 2013 6:28 pm

Имаше полети на радиоуправляеми модели.
Видяхме мишената РУМ-Р-01М в полет, видяхме се по партийна линия в пицария :D

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » съб окт 12, 2013 7:32 pm

Ей такова беше положението:
Изображение
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Овча мисъл
Регистриран: вт апр 09, 2013 10:43 am

Непрочетено мнение от Овча мисъл » съб окт 12, 2013 11:05 pm

За съжаление не съм присъствал, но мой приятел сподели,че не е имало много хора. Липсвало е химически тоалетни и е нямало откъде човек едно кафе да си вземе. Хората от авиобазата са били готови на 100 % от към летателна програма, но рекламата за открития ден и комфорта на посетителя били на заден план.

Потребителски аватар
HORNISE
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от HORNISE » нед окт 13, 2013 10:58 am

Няма никаква нужда от химикали - до стоянката има нормална тоалетна, която е означена с огромни табели.
Относно кафето и кебапчетата - това беше открит летателен ден, не авиошоу. Името само говори - открит ден на който посетителите ще станат свидетели на редовните полети в базата.
I take pictures, Photographic pictures...

Изображение

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » нед окт 13, 2013 11:55 pm

Овча мисъл написа:За съжаление не съм присъствал, но мой приятел сподели,че не е имало много хора. Липсвало е химически тоалетни и е нямало откъде човек едно кафе да си вземе. Хората от авиобазата са били готови на 100 % от към летателна програма, но рекламата за открития ден и комфорта на посетителя били на заден план.
Обяснението за хората е просто.
Агентите от Южна България са се отказали заради многото път и скромната програма. Местната агентура е видяла мъглата сутринта и е разбрала, че е малко вероятно да има полети. Така остават роднините на служещите в базата и хард кор агентурата.

2010 г. при ясна здрава програма посещаемостта бе доста висока (8 - 10 000 човека по спомен).

Ivailo
Регистриран: съб дек 26, 2009 12:51 am

Непрочетено мнение от Ivailo » пон окт 14, 2013 9:06 pm

Лично за мен организаторите се изложиха и не постъпиха коректно спрямо гостите.
Тръгнах в 05:30ч за да пристигна навреме.Когато отвориха врати разговарях със служители на летището и ми обясниха, че по данни на техния метеоролог мъглата ще се вдигне и ще има полети със сигурност.След час отново разговарях и ми казаха да поизчакам малко.
Понеже бях с детето и взе да му става студено пак ги попитах и ми отговориха, да чакаме полетите, защото след 12:30ч директно започват да летят. В 13:00ч един от униформените се приближи до нас и ни съобщи да си тръгваме, защото полети няма да има. Въпреки че хората не пишат, мисля че повечето останаха тотално разочаровани.От години се събирам по такива мероприятия с приятели от цялата страна но такъв резил до сега не е имало. Не ми се рови сега по снимките но съм ходил и на други мероприятия с кофти време но полети винаги е имало, дори и със съкратена програма. По мое мнение след 13:30ч можеха да изпълнят няколко полета и да ни уважат, защото те са ни поканили на техния празник.
Мисля си, че един военен летец трябва да изгражда качества и увереност на лидер, за да се чувства на място в тази професия а с такова поведение това едва ли ще се случи някога. Какъв е смисъла да имаме военна авиация, когато тя не може да бъде адекватна на най - елементарните очакванията от нея. Ако в авиобазата няма инструктори които да са способни да изпълнят два полета в условията след 13:00ч какъв е смисъла от това поделение. Защо трябва някой да си играят на военни пилоти а за други да няма пари за животоспасяващи лекарство.
Да си кажем трагедия беше и представянето на авиомоделите на курсантите. Този дето летеше готино беше на някакъв преподавател а другите на бъдещите инженери от военното направо жалка работа.
Мога още доста неща да кажа но ще излезе, че се заяждам.
Момчета чухте ли подмятанията на вашите гости и на ветераните след, като всичко се прецака. Пожелавам Ви да бъдете наистина достойни военни пилоти със самочувствие, защо Вие сте най - доброто от този народ.
Постарайте се следващия път и си уважете гостите, които сте поканили, защото реално те са вашия работодател и в тези няколко часа, които имате Вие трябва да ги обедите в смисъла на вашето супер скъпо съществуване.
Съжалявам, че детето ми мръзна половин ден на летището и дадох 80 лв за бензин, за да гледам едни паметници!

stav
Регистриран: ср сеп 25, 2013 8:33 pm

Непрочетено мнение от stav » пон окт 14, 2013 10:05 pm

Само за инфо, по обяд условията бяха хоризонтална видимост - 5 km, долна граница - 250 m. Не знам за военните норми, но съгласно ЗГВ малко не достига за VMC/VFR, но пък си е достатъчно за ОПВП. По това време на Бохот ГД-ГВА успешно проведоха летателни изпити за PPL с кандидат пилоти.

Потребителски аватар
Airfan
Регистриран: ср окт 03, 2007 4:26 pm
Контакти:

Непрочетено мнение от Airfan » пон окт 14, 2013 10:10 pm

Абе помня един празник на Графа наскоро, в който 29-ката изряза един як пилотаж много ниско, в много гадно време и много ниски облаци и мъгла. Та вероятно сега някой се е презастраховал.
http://www.airforce-bg.com - първият изцяло български авиационен сайт!
http://www.gpetkov.com - авиационна фотография.
Моите снимки в airplane-pictures.net
Моите снимки в airliners.net

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт окт 15, 2013 1:29 am

Една бърза проверка показа, че времето в никой момент не е било над минимума за провеждане на полети, още по-малко демонстрации.

Потребителски аватар
gig

Непрочетено мнение от gig » вт окт 15, 2013 2:03 am

За демонстрации не беше подходящо, но ми е интересно какъв е военния минимум за полети?

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » вт окт 15, 2013 11:12 am

Ivailo написа:Лично за мен организаторите се изложиха и не постъпиха коректно спрямо гостите.
Тръгнах в 05:30ч за да пристигна навреме.Когато отвориха врати разговарях със служители на летището и ми обясниха, че по данни на техния метеоролог мъглата ще се вдигне и ще има полети със сигурност.След час отново разговарях и ми казаха да поизчакам малко.
Понеже бях с детето и взе да му става студено пак ги попитах и ми отговориха, да чакаме полетите, защото след 12:30ч директно започват да летят. В 13:00ч един от униформените се приближи до нас и ни съобщи да си тръгваме, защото полети няма да има. Въпреки че хората не пишат, мисля че повечето останаха тотално разочаровани.От години се събирам по такива мероприятия с приятели от цялата страна но такъв резил до сега не е имало. Не ми се рови сега по снимките но съм ходил и на други мероприятия с кофти време но полети винаги е имало, дори и със съкратена програма. По мое мнение след 13:30ч можеха да изпълнят няколко полета и да ни уважат, защото те са ни поканили на техния празник.
Мисля си, че един военен летец трябва да изгражда качества и увереност на лидер, за да се чувства на място в тази професия а с такова поведение това едва ли ще се случи някога. Какъв е смисъла да имаме военна авиация, когато тя не може да бъде адекватна на най - елементарните очакванията от нея. Ако в авиобазата няма инструктори които да са способни да изпълнят два полета в условията след 13:00ч какъв е смисъла от това поделение. Защо трябва някой да си играят на военни пилоти а за други да няма пари за животоспасяващи лекарство.
Да си кажем трагедия беше и представянето на авиомоделите на курсантите. Този дето летеше готино беше на някакъв преподавател а другите на бъдещите инженери от военното направо жалка работа.
Мога още доста неща да кажа но ще излезе, че се заяждам.
Момчета чухте ли подмятанията на вашите гости и на ветераните след, като всичко се прецака. Пожелавам Ви да бъдете наистина достойни военни пилоти със самочувствие, защо Вие сте най - доброто от този народ.
Постарайте се следващия път и си уважете гостите, които сте поканили, защото реално те са вашия работодател и в тези няколко часа, които имате Вие трябва да ги обедите в смисъла на вашето супер скъпо съществуване.
Съжалявам, че детето ми мръзна половин ден на летището и дадох 80 лв за бензин, за да гледам едни паметници!
Разбирам, че си разочарован от пътуването според теб за ,,нищо", но:
1. Условията бяха наистина лоши за полети. Ако мислиш, че не са имали желание да летят - лъжеш се. Отвореният ден беше взет напълно на серизно. В дните преди събота се отработваха полетите в двойки и соло-пилотажът. Долната граница на полетите беше 500 м. Според теб колко беше в събота долната граница на облаците?
2. Не знаеш пилотите, които трябваше да летят дали имат подходящата подготовка за полети ДСМУ.
3. Базата е учебна и повечето пилоти нямат пълната подготовка. Основно се води подготовка по самолетоводене и полети в зона.
4. За моделите на курсантите не мога да разбера какви са ти претенциите?
5. Ако са ти вътрешно 80-те лв., дай банкова сметка да ти ги възстановя. Пътувал съм до другия край на Европа за шоу, което не се състоя. Никой не може да управлява времето.

Ivailo
Регистриран: съб дек 26, 2009 12:51 am

Непрочетено мнение от Ivailo » вт окт 15, 2013 12:44 pm

Приемам коментарите на останалите участници във форума. Все пак се надявам следващия път да наваксат пропуснатото с повече летене и с качествен пилотаж.

Потребителски аватар
BDG
Регистриран: вт дек 30, 2008 6:27 pm

Непрочетено мнение от BDG » вт окт 15, 2013 1:54 pm

:) Всички се надяваме за другия път. И да не забравяме, че има разлика между открит ден и авиошоу. :wink:

Потребителски аватар
gig

Непрочетено мнение от gig » ср окт 16, 2013 11:05 am

Да не забравяме, че природата е по-силна от човека :)
Случва се прояви като открити летателни дни и авиошоута да бъдат провалени от лошото време - било мъгла, било проливен дъжд и наводнения.

По-важното е дежурната двойка да може да излети при подобни метеоусловия ;)

Отговори