Операция "Съюзна сила"

Всичко за военната военната авиация по света
Потребителски аватар
verigite
Регистриран: ср фев 03, 2010 4:15 pm

Операция "Съюзна сила"

Непрочетено мнение от verigite » нед ное 21, 2010 7:24 pm

" Последно отклонение и от мен - в авиомузея в Белград аз лично не видях да има каквито и да е части от F-15."

Тука ще отговоря на Airfan за да не разваляме F-14 :)
Въпроса е вярваш или не на неофициални проучвания. И аз за последно ти отговарям че ще ме линчуват за отклонението от F-14.

Според неофициалните проучвания нещата седят така:
F-16s : 12
F-18s : 5
F-15s : 5
F-117 : 4
B-2A : 2
B-52H : 1
A-10 : 8
AH-64 : 4
AV-8B : 1
Mirages : 6
Tornados : 13
Harriers : 3
Helos : 13
NATO UAV losses during Kosovo conflict
Combat Non-Combat
Hunter 5 3
Predator 2 1
Pioneer 2 2? (possibly Combat)
Phoenix 2 0
CL-289 (GE) 5 0
CL-289 (FR) 2 0
Crecerelle 3 0
Oтносно F-15 : F-15 Eagle has been downed by Major Nebojsa Nikolic flying Mig-21 29th on March at around 01:30 local time . Според пручване на неофициални лица.
Все пак след като и до ден днешен се сключват сделки за по 60 милярда долара за F-15, мотологията за непобедимия самолет трябва да се поддържа в добра форма. Всички линкове сочещи източници за загубите неофициални на NATO са прилежно недостъпни или изтрити (бъди сигурен че имат отдел "F-15 is the best" които старателно се грижи за имиджа на самолета в световната мрежа).
Нали все пак този форум го четът и наши пилоти на Mig-21 ...нека кажат колко е недостъпен и туден за сваляне F-15.
Лично моя интерес към големите загуби е провокиран от една моя приятелка която точно по време на войната работеше в команден пункт под Витоша. Та тя ми сподели че на екраните се виждало как изчезват за винаги доста отметки на NATO'вски самолети. Та реших да се разровя да видя има ли нещо вярно в това (много вяра на жени нямам). Работил съм на подхода на летище софия и съм наблюдавал нашите изтребителчета как дразнещо(защото под дадена височина системата почва да квичи.. че някои някаде се размазва...най често го изключват колегите да не ги дразни) се гмуркат под 0 metra и после пак изплуват нагоре. Виждал съм и отметки(на наши изтребителчета) които изчезват за малко и после пак се появаяват...крие се по някоя клисура или слиза ниско ..много ниско. Та исках да кажа че е ясно кога някоия отметка изчезва и не се появява никога.
Та относно вярването ....взимат се официални и неофициални данни и се премерва всеки по своему.
Мен лично ми малеят загубите обявени от NATO ....поради факта че съм запознат със Югослвските ПВО системи.
Те се доста модерни и няма как това което ми казва NATO да е вярно!! Просто аз лично съм се убедил какви жестоки лъжци са НАТО. За пример ще ви дам една случка със 12 загинали колеги на бащами в Босна.
Та тези негови колеги загинаха в един тунел натъпкан с мини(повечето били сапьори). На следващия ден бащицата си дойде отпуска и по новините не казаха нищо....абсолютно нищо. Нито по BBC нито по CNN ...просто никаде нищо ...светът е розов и никои никаде не умира. Това се е случвало всеки месец в продължение на 15'те години на служба в Ангола, Босна и Косово. Коло бългрски колеги загинаха без да кажат и дума наште медий ....нямате си на идея даже. Така че не им вярвам на NATO дори когато казват че утре по обяд ще е ден.
Изображение

Moss
Регистриран: пон окт 08, 2007 5:24 pm

Re: F-15 (изтребителни и ударни варианти)

Непрочетено мнение от Moss » нед ное 21, 2010 8:34 pm

Добре е във форума да се публикуват мнения, които имат поне нещо общо с реалността.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » нед ное 21, 2010 11:46 pm

Определено.!
Както не сме клуб на приятелите на НАТО, така и не сме и клуб "млад анти-НАТОВЕЦ".
Така, че който иска да си ги критикува на лична основа, да го прави другаде, тук сме на твърди факти, не сме не научно-фантастичен сайт (но също и не изключаме нищо на основа "долюбваме-недолюбваме).

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]
Регистриран: пет окт 05, 2007 8:18 pm

Непрочетено мнение от Грозев » пон ное 22, 2010 1:26 am

Ако НАТО бяха загубили и 1/4 от това изброено по-горе, то определено щяха да капитулират пред Милошевич. :lol:

Тази война не мисля, че има смисъл да се митологизира. То и сърбите спряха с митовете и легендите (до голяма степен) и си дадоха сметка, че загубиха войната.
Загубите на НАТО мисля, че са пределно ясни - един F-117 и един F-16. Реални доказателства за друго няма. Повредени (леко и тежко) са били поне няколко НАТО-вски самолета - поне два А-10 (единия кацнал аварийно в Скопие). Дали НАТО са скрили нещо? Може би, но в такива гигантски мащаби е просто абсурдно да се пази тайна в продължение на години.
От друга страна масово са сваляни БЛА, други са си падали самички. Така, че това обяснява до голяма степен разни твърдения са свалени самолети тук и там. Като гледам източниците, става въпрос за 20 - 40 апарата.
Anyone who fights for the future, lives in it today

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Непрочетено мнение от Кало » ср ное 24, 2010 11:01 pm

Ако не се лъжа, май и един Хериър даде фира след бойна повреда на обратния път.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » съб дек 04, 2010 12:58 am

Кало написа:Ако не се лъжа, май и един Хериър даде фира след бойна повреда на обратния път.
Един AV-8B тупна точно до USS Nassau, но нямам спомен да е бил повреден.
Тук можем да споменем и двата разбили се АH-64A по време на нощни полети в албанските планини. Това поохлади желанието да пускат щурмови вертолети в Косово.
А иначе има и много свалени и паднали сами крилати ракети.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » нед дек 05, 2010 1:09 pm

Последно, да допълня - имаше хубави снимки на горящ Ф-15, който кацаше в Сараево. Интересна би била оценката - колко л.а. на НАТО са били отписани след бойни повреди.
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
reaper
Регистриран: чет окт 04, 2007 10:55 am
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » нед дек 05, 2010 7:24 pm

octagon написа:Последно, да допълня - имаше хубави снимки на горящ Ф-15, който кацаше в Сараево.
Много интересно, имаш ли линк?
octagon написа:Интересна би била оценката - колко л.а. на НАТО са били отписани след бойни повреди.
Тази информация май няма да стане скоро достъпна :lol:
if your gonna be dumb you gotta be tough

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » пон дек 06, 2010 12:16 am

reaper написа:
octagon написа:Последно, да допълня - имаше хубави снимки на горящ Ф-15, който кацаше в Сараево.
Много интересно, имаш ли линк?
Мотаеха се едни снимки, накрая се оказа, че бил F-15E изхвърлящ гориво.
Вероятно не е изхвърлял горивото от хубаво, но не е сигурно, че е горял, още повече, че снимката е правена по време на войната 1999 г.

octagon
Регистриран: пет окт 03, 2008 8:48 am

Непрочетено мнение от octagon » ср дек 08, 2010 1:05 pm

Снимките май бяха черно-бели, но огън се виждаше. Освен че не е хвърлял гориво от хубаво, вероятно не е и кацнал в Сараево на екскурзия.
Fighters make show. Bombers make history.

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » ср дек 08, 2010 1:12 pm

octagon написа:Снимките май бяха черно-бели, но огън се виждаше. Освен че не е хвърлял гориво от хубаво, вероятно не е и кацнал в Сараево на екскурзия.
Е кат' са черно-бели линк няма ли?

Потребителски аватар
фен27
Регистриран: чет сеп 23, 2010 10:54 pm

Непрочетено мнение от фен27 » пет дек 10, 2010 7:36 pm

Очевидно това е интересна тема и все пак продължава :) Баща ми е о. р. от РТВ и ми е казвал как отметките на натовските самолети са скачали по екрана и явно почти не са изключвали форсажа по време на задачи. Дали това е продиктувано от предишни загуби на техни самолети или така изпълняват мисиите си не мога да кажа. Друго нещо свързано с бързината - "Human Rights Watch" посочва цели 90 случая по време на войната с пострадало цивилна население - 62 при атаки на военни обекти като в 33 случая грешните попадения са в гъстонаселени райони. И още някои интересни факти от инзвънредното "Криле" посветено на войната в Югославия през април 2000г. :
- при свалянето на командирския F-16 от Авиано говорител на НАТО твърди, че самолета е загубен заради повреда в двигателя, докато не е показан на снимки и по телевизията, за да се разбере, че е свален от ЗРК
- по официални данни на НАТО по време на войната са използвани 50 буксируеми радиолокационни капани ALE-50, което означава, че е имало близки взривове на ракети и възможни повреди на тези самолети.
- По официални данни на НАТО силите за бойно търсене и спасяване и специални операции са извършили 446 полета (около 100 на сметката на самолети за специални операции AC-130 и ЕC-130 и 12 на френски вертолети) и авторите изчисляват, че са извършени са около 334 полета за бойно търсене и спасяване - очевидно няма как всички те да са заради един F-117 и един F-16.

Някой питаше за информация относно изведените от строя самолети в следствие на повреди - официално ВВС на САЩ са съобщили зо 10 случая на аварийни кацания в съседни на Югославия страни на повредени самолети, но не знам колко от тях са изведени от експлоатация.

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » пет дек 10, 2010 11:20 pm

фен27 написа:... при свалянето на командирския F-16 от Авиано говорител на НАТО твърди, че самолета е загубен заради повреда в двигателя, докато не е показан на снимки и по телевизията, за да се разбере, че е свален от ЗРK
то на избори и на война най се лъже. М-у другото почнахме да се отклоняваме от темата.(модератора да мести, ако не се намери снимка на сараевския Ф-15 :) )
фен27 написа: - по официални данни на НАТО по време на войната са използвани 50 буксируеми радиолокационни капани ALE-50, което означава, че е имало близки взривове на ракети и възможни повреди на тези самолети.
.
Много интересно.Малко повече инфо може ли?
фен27 написа: По официални данни на НАТО силите за бойно търсене и спасяване и специални операции са извършили 446 полета (около 100 на сметката на самолети за специални операции AC-130 и ЕC-130 и 12 на френски вертолети) и авторите изчисляват, че са извършени са около 334 полета за бойно търсене и спасяване - очевидно няма как всички те да са заради един F-117 и един F-16.
Несериозно е да се твърди, че са свалени триста летателни апарата (тва би и списъка на колегата verigite). Не съм запознат с тактиката на CSAR, но си мисля си че има определна логика спасителните екипи да са във въздуха по време на провеждането на дадена операция. Ако чакат над приятелска територия в близост до зоната на бойните действия, биха стигнали по-бързо до евентуалното място на катапултиране преди да е дошъл "комитета по посрещане". Това горното са си мои разсъждения на глас.

Потребителски аватар
фен27
Регистриран: чет сеп 23, 2010 10:54 pm

Непрочетено мнение от фен27 » пет дек 10, 2010 11:52 pm

По време на войната ALE-50 се използва от F-16 от 31-во авиокрило в Авиано и от B-1B.

"При стрелба по самолет, буксиращ ALE-50, операторите зо ръчно съпровождане от разчета на СНР виждат на своите екрани самолета и капана като една обща цел и попадението на ракетата в нея. Те (и с пълно право) може да отчетат, че целта е поразена, но в действителност взривът на ракетата става в зоната между самолета и капана-повторител на безопасно разстояние. Възможно е в случаи на по-близки взривове част от самолетите, използвали ALE-50, да са получили повреди". Има и рисунка на F-16, влачещ капана и ракета, летяща към него 8)

Относно 334-те полета за БТС - не казвам, че са свалени 300 самолета, още повече, че във всяка такава задача сигурно участват поне 3-5 вертолета, но просто изглеждат доста на фона на официалните загуби. А иначе в твоите разсъждения за изчакването в съседна държава има логика :roll:

А понеже темата е за F-15 на мен ми е интересно дали е записан от обективен контрол (или както се нарича) боят между двойка F-15C и двойка МиГ-29 над Босна, защото случаят в крайна сметка е признат от двете страни, но се публикуват май само разказите на пилотите.

Кало
Регистриран: пон окт 08, 2007 11:20 pm

Re: Операция "Съюзна сила"

Непрочетено мнение от Кало » съб дек 11, 2010 2:20 pm

Всъщност, няма доказателства, че двата МиГ-29 са знаели, че са в бой. Има пълни записи от радиообмена между двата Ф-15 и Е-3, който ги насочва

Потребителски аватар
reaper
Контакти:

Непрочетено мнение от reaper » нед дек 12, 2010 5:45 pm

Кало написа:Всъщност, няма доказателства, че двата МиГ-29 са знаели, че са в бой. Има пълни записи от радиообмена между двата Ф-15 и Е-3, който ги насочва
Е това определено си е бил техен проблем.

Не знам дали не е просто спекулация но четох някъде, че оцелелия пилот е съдил командването на сръбските ВВС за това, че са ги изпращали на бойно задание без функциониращ радар. Дали е истина и подробности не знам.

Сашо
[Site Admin]
Регистриран: ср окт 03, 2007 12:42 pm

Непрочетено мнение от Сашо » съб дек 25, 2010 7:36 pm

Тези двата МиГ-29, въобще не са влезли в бой с F-15, те просто са били дежурна двойка, излетялапо тревога от Батайница и насочвана по друга цел, която е излизала от сръбска територия /има спекулации, че това е било височинен разузнавач Мираж IV/, и "попътно" са се натъкнали на двойката F-15, която е дежурила над Босна.
Имаше доста цветисто описание на реакцията на F-15 от единия от пилотите - от това което описва, и при тяхната атака е имало много случайност, но в крайна сметка ракетите AIM-120 са си свършили работата.
Има и разказ на оцелелия пилот на МиГ-29 (катапултирал се в Босна и спасен от босненски сърби, които са го превели през границата), тряба да видя къде е по майловете от 2000 или 2001 г. Той наистина след това е съдил командването на ВВС след войната (за което имаше материал в списание AFМ по темата), че са го били изпратили в бой с неизправен самолет, с неработещ радар и навигация.

Потребителски аватар
Грозев
[Site Admin]

Непрочетено мнение от Грозев » вт яну 11, 2011 8:48 pm

Свалянето на F-16C над Сърбия на 2 май 1999 г.

Потребителски аватар
Airbuster
Регистриран: чет окт 18, 2007 8:14 am
Контакти:

Непрочетено мнение от Airbuster » вт яну 11, 2011 10:15 pm

^ пилота е невероятно спокоен за такава ситуация.

Потребителски аватар
Байко
Регистриран: вт окт 09, 2007 7:40 pm

Непрочетено мнение от Байко » вт яну 11, 2011 10:26 pm

Ето защо винаги ще предпочитам да си возя д-то в машина с 2 мотора :wink:!
... И днес, когато бурята бушува
над дългата и пуста полоса,
тя пее песента на Вевесаря
със вятъра отишъл на война.
Изображение

Отговори